Ticari Kullanım İçin Telif Problemi Olmayan Ücretsiz Resim Siteleri

Yazıyı okuyucuya okutturan en büyük unsurlardan birisi de yazı içerisindeki resimlerdir. Bu nedenle her blog yazarı yazılarında kullanmak istedikleri resimlerin kaliteli olmasını ister. Bugün sizlere istediklerinizi fazlasıyla karşılayacak telif problemi olmayan ücretsiz resim sitelerini tanıtacağım.

Ücretsiz Resim Siteleri

Başarılı olmak isteyen siteler, blog adresleri veya sosyal medya üyelikleri göz alıcı resimlere ihtiyaç duyarlar. Nitekim bu açıdan yararlanılabilecek birçok kaynak bulunmaktadır ancak bunların bir bölümü pahalı kaynaklardır ve bir bölümü de lisans problemleri çıkarır.

Telif problemi olmayan resimler sunan kaynaklar bulduğunuz zaman birçoğunun benzer resimleri servis ettiğini görürsünüz veya bulunan fotoğraflar birbirinin kopyası şeklindedir.

Bu yazıda telif problemi olmadan ticari kullanıma uygun resim sunan siteleri paylaşacağım. Her birinini kendine özgü bir takım kullanım koşulları olabilir ancak burada belirtilen sitelerin büyük bir bölümü kaynak göstermeyi gerektirmeyen sitelerdir.

Buradaki sitelerde yer alan resimlerin kullanımı ücretsizdir, telif sınırlamaları bulunmamaktadır ve herhangi bir ticari kullanım için sitelerde kullanılabilir.

Freeİmages

Hem ücretli hemde ücretsiz binlerce fotoğraf bulabileceğiniz ve yeni keşiflerimden en iyi diyeceğim platform. Bana ücretsiz fotoğraflar yetmez diyorsanız, ücretli fotoğraflardan da yararlanabilirsiniz.

http://tr.freeimages.com/

Pixabay

250.000 adet ücretsiz fotoğraf ve sanat çizimleri bulunur. Bu site kendi içinde sınıflandırma yapmıştır ve arama fonksiyonu ile aradığınızı bulmak hızlı ve kolaydır.

Benimde blogumda en çok kulladığım sitedir. İstediğiniz her konuya ait görselleri kolayca bulma şansına sahip olduğunuz gibi arşivi de fazlasıyla geniş. En önemlisi de her gün arşivini genişletmekle beraber biz kullanıcılara daha kaliteli görseller sunmaktadır.

http://pixabay.com/

Gratisography

Gratisography, Ryan McGuire tarafından çekilmiş yüksek kaliteli resimleri içermektedir. Bu sitenin tasarımı tek sayfa şeklindedir. Herhangi bir sınıflandırma yapılmamıştır ve aradığınız resmi bulmak zorlayıcı olabilir. Rastgele bir şeyler arıyorsanız bu siteyi ziyaret edebilirsiniz.

Pixabay kadar çeşitli resimler bulunmasa da ilginç ve kaliteli görseller sizleri karşılamaktadır.

http://www.gratisography.com/

Snapographic

Sınıflandırılmış yüksek kaliteli resimler bulunur. Sitedeki resimlerin hepsi Thomas Mühl tarafından çekilmiştir. Tüm mevcut resimleri 10 Euro bağış yaparak .zip dosyası olarak indirebilme şansına sahipsiniz.

http://snapographic.com/

Picography

Dave Meier tarafından bir araya getirilmiş göz alıcı yüksek çözünürlüğe sahip fotoğraflar bulunur. Şu an mevcut resim sayısı düşüktür ancak yeni fotoğraflar periyodik olarak eklenmektedir. Şahsen daha önce kendi blogum için buradan yararlanmadım fakat yabancı blogların bir çoğu bu siteyi övgü dolu sözlerle anlatmaktadır.

http://picography.co/

Jay Mantri

Tasarımcı Jay Mantri tarafından bir araya getirilmiş fotoğraf koleksiyonlarından oluşmaktadır. Her Perşembe günü 7 yeni fotoğraf siteye eklenir. Eğer gerek duyuyorsanız sitede e-posta abonesi olup yeni eklenen resimleri takip edebilirsiniz.

http://jaymantri.com/

Public Domain Archive

Matt Hobbs ve ailesi tarafından bir araya getirilen birbirinden güzel resimler bulunmaktadır. Sitenin ana sayfasında daima yeni bir şeyler bulunur ve resimler sınıflandırılmıştır. Her hafta yeni resimler eklenmektedir ve e-posta aboneliği bulunmaktadır.

http://publicdomainarchive.com/

Unrestricted Stock

Bu siteyi diğerlerinden arındıran en önemli özellik sundukları materyallerdir. Sitenin misyonu ücretsiz bir biçimde herhangi bir kullanım sınırlaması olmadan yüksek kaliteli resimler, videolar ve vektörler sunmaktır.

http://unrestrictedstock.com/

SplitShire

SplitShire kişisel ve ticari kullanım için epey iyi fotoğraflar sunmaktadır. Site Daniel Hanescu tarafından yönetilmektedir. Daniel bir web tasarımcısı, grafik tasarımcısı ve fotoğrafçıdır.

http://splitshire.com/

Life of Pix

Kişisel veya ticari kullanım için yüksek çözünürlüğe sahip ücretsiz resimler ve fotoğraflar. Yeni içerikler haftalık olarak eklenmektedir.

Pic Jumbo

Pic Jumbo, web tasarımcısı Viktor Hanacek tarafından oluşturulmuştur. Site birçok farklı türde koleksiyona sahiptir. Düşün, yemek, hayvanlar ve daha birçok türde resim bulabilirsiniz.

Unsplash

Unsplash göz alıcı resimler sunan bir yerdir. 10 günde bir 10 yeni resim eklenir ve güncellemeleri takip edebilmek için abone olma şansına sahipsinizdir. Sitenin arama fonksiyonu maalesef bulunmamaktadır.

http://unsplash.com/

New Old Stock

Cole Townsend tarafından oluşturulmuştur. Halka açık arşivlerden ve ücretsiz kaynaklardan fotoğraflar içermektedir.

http://nos.twnsnd.co/

Free Range Stock

Listedeki en iyi site değil ancak değerlendirmeye değer. Resimlerin sadece yarısı yüksek kalitelidir ve resimleri indirmeden önce üye olmanız gerekmektedir.

http://freerangestock.com/

Magdeleine

Bu sitede resimler sınıflandırılmıştır ve arama fonksiyonu bulunmaktadır. Sitede yer alan her resim oldukça ilginçtir ve kullanışlı olabilmektedir.

http://magdeleine.co/license/cc0/

Little Visuals

Little Visuals’e abone olmanız halinde haftalık olarak 7 adet yüksek çözünürlüğe sahip resim size gönderilir. E-posta adresinizi vermek istemiyorsanız üzülmeyin, resimler haftalık olarak siteye de eklenmektedir.

http://littlevisuals.co/

Death To The Stock Photo

Death To The Stock Photo klasik sitelerden değildir. Yüzlerce fotoğraf bulmak için ziyaret edebileceğiniz türden bir yer değildir. Sitenin hedefi size ticari kullanıma uygun birçok seçenek sunmaktır. E-posta ile abone olmanız halinde her ay size 10 resimden oluşan bir paket gönderilecektir.

Bir önceki yazımız olan Yeni Bir Site Kurarken Uygulanması Gerekenler başlıklı makalemizde yeni bir web site kurarken nelere dikkat etmeli ve hangi adımları izlemeniz gerektiği hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yapılmış Yorumlar (6)

17 Mayıs 2020, 17:17

Harika kaynaklar

Enes
17 Mayıs 2020, 17:17

Özellikle Life Of Pix sitesinde oldukça hoşuma giden resimler oldu.. Kaynaklar için teşekkürler.

serhat
17 Mayıs 2020, 17:17

Bu sitelerden aldığım resmi tişört üzerine baskı yapıp satabilir miyim acaba ?

17 Mayıs 2020, 17:17

Yapmanızda bir sakınca olduğunu düşünmüyorum Serhat Bey.

10 Nisan 2021, 16:02

Merhaba, aklıma takılan bir nokta var. Ücretsiz foto sitelerinde bazı düzenlenmiş resimler var. Film karakterleri vs. Örn, örümcek adam. Bildiğim kadarıyla telif ödemeden kullanamıyoruz. Bu konuda düşünceniz nedir? Ayrıca, diyelim ki ücretli foto aldık. Bunu ticari olarak (tişört, tablo vs) kullanabilirmiyiz? Yoksa eser sahibinden ayrıca telif hakkı mı almamız gerek? Teşekkür ederim.

Timur Demir
18 Mart 2022, 03:26

Sistemsel sıkıntıdan dolayı bu yorumu kaçırmışım ama cevap vereyim. Resmi aldığınız yerin lisans bilgilerini kontrol etmeniz gerek. Bazı siteler her alanda kullanıma izin verirken bazıları ticari kullanıma izin vermezler. Resmi aldığınız siteyi söylerseniz daha net yorum yapabilirim.

Yorum Yap