Güldüğümde Kaç Kalori Yakarım?

Kahkaha atmanın iyi bir ilaç olduğunu muhtemelen duymuş olmalısınız. Ancak bu kolunuzu incittiğiniz zaman bir stand-up komedyenine koşmanız gerektiği anlamına gelmez. Bununla birlikte, kahkahanın vücudunuz üzerinde birçok olumlu ölçülebilir etkisi vardır.

Güldüğümüzde vücudumuz olumlu tepki verir. Stres hormonlarında bir azalma ve depresyon hissinde bir azalma görülür. Bizi hastalık ve enfeksiyona karşı korumaya yardımcı olan büyüme hormonunda bir artış söz konusudur.

İnanılmaz bir şekilde, vücudumuzun kimyasını değiştiren sadece gülmek değildir. Gülme beklentisi dahi bunu değiştirebilmektedir. Aslında, kahkahalar sahte olsa bile beyniniz kahkahalara cevap verme eğiliminde olacaktır.

Gülmek ayrıca vücudumuzu bağışıklık sistemimizi güçlendiren daha fazla T hücresi ve globülin üretmeye yönlendirir. İyi bir gülüşe sahip olan pozitif zihniyet, sizi yıllarca gülümsemeye devam ettirebilecektir. Genel mutluluk duygularını bildiren insanlar genellikle daha sağlıklı olma eğilimindedir.

Kortizol seviyelerini düşürerek göbek yağını da döküyor olabiliriz. Kortizol bir diyetçinin en önemli kabuslarından biridir. Bizi yemeye teşvik eder, yemek sonrası metabolizmamızı düşürür ve sonra orta bölümümüzde yağı saklar.

Zayıf olan ancak fazla göbek yağı bulunan kişiler ölçülebilir derecede daha yüksek kortizol seviyelerine sahiptirler. Bu nedenle gülmek diyetinizin başlattığı işi bitirmenize yardımcı olabilir. Peki güldüğümüzde kaç kalori yakılır?

Gülmek ve Kilo Vermek

Kahkaha atmak yoluyla kalori yakmaktan bahsetmeden önce yaptığınız her şeyin kalori yaktığını anlamak önemlidir. Şu anda bu yazıyı okurken, vücudunuz ciğerlerinizi genişletmesine ve sizi hayatta tutmak için gereken diğer tüm görevleri yerine getirmesine izin vererek kalori yakarsınız.

150 kiloluk bir kişi sadece 15 dakika okuyarak yaklaşık 22 kalori yakacaktır. Elbette, tavsiye edilen rakamlara ulaşabilmek için okuma programınıza biraz aerobik çaba eklemek daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olacaktır.

Diğer taraftan gülmek, kalp atış hızınızı %10-20 arasında artırarak kalori yakmanızı sağlar. Metabolizmanız artış gösterir. Yani gülmeyi bıraktıktan sonra istirahette daha fazla kilo yakmanız söz konusu olur. Peki gülmek tam olarak kaç kalori yakar?

Gülerek bel inceltme fikri güzel olsa bile bundan çok büyük bir beklenti içerisine girmemek daha doğrudur. Günde 15 dakika gülmek günde 10-40 kalori yakmanıza yardımcı olur. Bu doğrultuda 3-4 tuzsuz krakeri hak etmiş olursunuz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap