Moda Blogu Nasıl Açılır? Moda Blogundan Para Kazanmak

Sahip olduğun moda blogu ile herkesin ilgisini çekmek mi istiyorsunuz? Arkadaşlarınıza ve diğer insanlara dolaplarını en iyi etkinliklere hazır hale getirmelerine yardımcı mı olmak istiyorsunuz? En moda olan giyim ürünlerini her zaman takip ediyor ve insanlara fazlasıyla değerli tavsiyelerde mi bulunuyorsunuz? Bu durumda moda blogunuzu açma zamanınız gelmiş demektir.

Kendi markanızı oluşturmak için bloglamadan yararlanabilirsiniz. Açacağınız blog sizin en önemli gelir kaynağınız olabilecektir. Yeteneklerinizi daha geniş kitlelere oluşturabilir ve tavsiyelerinizi nakit kazanca dönüştürebilirsiniz. Hayal ettiğiniz tüm bu gelişmeleri sadece başarılı bir blog sahibi olarak yerine getirebilirsiniz.

1. Bloglama Platformunun Seçilmesi

İçerik yönetim sistemi blogunuzun temeli durumundadır. Bir içerik yönetim sistemi blogunuzun görünümünü ve onun neler yapacağını belirleyen unsurdur. İçerik yönetim sistemleri genellikle sizi teknik bilgilerle boğuşmaktan kurtulmaktadır. Blogunuza kolay bir biçimde içerik eklemek için bu sistemlerden birisini kullanmanız gerekmektedir. Seçim yaparken WordPress, Blogger, Joomla ve Drupal gibi farklı sistemlerden birisini seçmeniz gerekmektedir.

WordPress tartışmasız bir biçimde en önemli bloglama platformlarından birisidir. WordPress iki farklı şekilde karşınıza çıkmaktadır. WordPress.com ve WordPress.org birbirine karıştırılmamalıdır. Sizin tercihiniz her zaman WordPress.org kullanmaktan yana olmalıdır. Gelir elde etmek istiyorsanız böylesi çok daha doğru olacaktır.

Bir içerik yönetim sistemi bloglama çalışmalarınızı oldukça kolaylaştıracaktır. WordPress oldukça özelleştirilebilir olduğundan her türlü yaratıcı adımı atabilme şansına sahip olabilirsiniz. Esneklik konusunda avantajların yanında blogunuzun hiçbir sınırlama olmadan ayakta kalmasını sağlayacak en doğru adrestir.

2. Alan Adının Seçilmesi

Google, Facebook, Amazon gibi isimlerin her birisi birer markadır ama bu markalar belirli bir site üzerine kuruludur. Bu markaların sitelerine erişmek için onların adreslerini gireriz. İşte bu adreslerde yer alan isimlere alan adı verilmektedir. Blogunuzun başarısız için doğru alan adını seçmek son derece önemlidir.

 • Kısa olan her zaman iyidir. Daha hatırlanabilir bir bloga sahip olmak istiyorsanız her zaman kısa olanı ve kolay yazılanı tercih etmelisiniz. Alan adını çok fazla gereksiz kelimeyle doldurmak gibi bir hataya düşmemelisiniz. Uzun isimlerin hatırlanması oldukça zordur. Kısa olanı seçmenin yanında dikkat çekici isimleri seçmek de iyi bir fikir olabilecektir.
 • Spesifik olmasına özen göstermelisiniz. Moda alanında varlık gösterebilmek için seçtiğiniz alan adının mutlaka spesifik olması gerekmektedir. Burada modayla ilgili bir isim seçmeye dikkat etmelisiniz.
 • Alan adı sizden bir parça olmalıdır. Bu alanda başarılı olan her insanın kullandığı alan adında kendilerinden bir şey vardır. Bloglama konusuna yeni başlayacaksanız bu durumda isminizi işletme isminizde kullanmamaya özen göstermelisiniz. En iyi çözüm blogunuzda kendinizden bahsetmek ve insanların sizi bu şekilde tanımasını sağlamaktır.

Okumadan Geçme: Alan Adı Nedir? Alan Adı Kaydı Nasıl Yapılır?

3. Sunucu Hizmetinin Seçilmesi

Moda blogunuz için iyi bir alan adı belirledikten sonra bir sonraki adımda sunucu hizmetinizi alacağınız yere karar vermelisiniz. Tıpkı en iyi yerden giyim almaya benzer şekilde sunucu hizmetini en iyi yerden almaya özen göstermelisiniz.

Sunucu hizmetinin belirli bir bedeli bulunmaktadır. Bunu bir tür kiralama bedeli gibi düşünebilirsiniz. Bazı insanlar alan adını ve sunucu hizmetini farklı adreslerden alma yoluna gitmektedir. Bazı insanlar ise kampanya söz konusu ise alan adını ve sunucu hizmetini aynı yerden almaktadır. İkincisini gerçekleştirme şansına sahipseniz bunu yapmalısınız.

Bugüne kadar pek çok sunucu hizmeti sunan yerle gerçekleştirmiş olduğum iletişimler sonrasında size Netinternet firmasını öneririm. Sunucu hizmetinizi buradan alırsanız pişman olmaz ve blogunuzun her zaman sorunsuz bir biçimde aktif olmasını sağlayabilirsiniz.

En iyi hosting firmaları ile ilgili yazıya Burak Oran'ın yazmış olduğu yazıyı okuyarak detaylı bilgi edinebilirsiniz. Yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

4. Moda Blogununu Kurulması

Yukarıdaki adımları takip ettikten sonra artık moda blogunuzu kurmaya başlayabilirsiniz. Eğer herhangi bir teknik bilgiye sahip değilseniz benimle iletişime geçip bu konuda yardım alabilirsiniz. Diğer bir alternatif ise sunucu hizmeti aldığınız Netinternet ile iletişime geçip WordPress kullanacağınızı belirtip kurulumu onlara bırakmaktır.

WordPress kurulumunu gerçekleştirdikten sonra blogunuza giriş yapmalı ve WordPress yönetici paneline gelmelisiniz. Bu noktadan sonra blogunuzu özelleştirmeye başlayabilirsiniz. Bir moda blogu için çeşitli farklı unsurları göz önünde bulundurmanız gerektiğini bilmelisiniz. İlk işiniz moda blogunuzu yansıtacak temayı seçmek olmalıdır. Ancak ondan önce ne tür bir bloga sahip olacağınıza karar vermelisiniz.

5. Moda Blogu Türünün Seçilmesi

Her ne kadar bir hevesle bu işe başlamış olsanız bile moda blogu açarken kesinlikle ne tür bir blog olacağına karar vermelisiniz. Bu sizin içerik üretmek ve içeriği dağıtmak konusunda yaklaşımınızı fazlasıyla etkileyecektir. Kendiniz için en uygun seçimin ne olacağını merak ediyorsanız aşağıdaki moda blog türlerini gözden geçirebilirsiniz.

 • Kişisel Stil: Moda blogu denildiğinde akıllara ilk gelen blog türlerinden birisidir. Bu blog türünün kendine özgü bir gereksinimi yoktur. Ne kadar fazla kıyafet paylaşımı bir o kadar fazla ilgi çekmek anlamına gelmektedir.
 • Sokak Stili: Bu tür moda bloglarında blogun arkasındaki kişi sokak ortamında fotoğraflar çekerek kıyafetleri tanıtma veya gösterme yoluna gitmektedir. Özellikle gezmeyi çok seven biriyseniz sizin için ideal moda blog türlerinden birisidir.
 • Moda Haberleri Stili: Bu blog türünün asıl amacı modada yaşanan son gelişmeleri takipçilerine ulaştırmaktır. Moda dünyasını yakından takip etmek istiyorsanız ve son gelişmeleri başkalarıyla paylaşmak istiyorsanız bu sizin için doğru tercih olacaktır.
 • Alışveriş Stili: Bu tür moda bloglarında sürekli alışveriş yapmak ve alınan ürünü tanıtmak gibi bir eğilim söz konusudur. Özellikle lüks giyimler konusunda yazıların bulunacağı bu tür blogların başarısı daha çok gösteriş üzerine kuruludur.
 • Yaşam Stili: Bu tür moda bloglarında moda ön plandadır ancak aile, yemekler, seyahat ve dekorasyon gibi çok daha farklı noktalara dokunan içerikler yer alabilmektedir. Karma tarzda olan bu blogların başarısı kişinin öncü olabilmesiyle alakalıdır.
 • Fotoğraf Stili: Modanın geniş alanından yararlanan bu stilde öncelik her şeyin fotoğraflarla anlatılmasıdır. Ne kadar aktif fotoğraf paylaşımı olursa blogun başarıya ulaşma olasılığı bir o kadar yüksektir. Bu moda blogunda sosyal medyayı aktif kullanmak son derece önemlidir.

6. Moda Blogunun Temasının Seçilmesi

Ne tür bir blog oluşturacak olduğunuzda karar verdikten sonra yapmanız gereken blogunuz için en iyi temayı bulmaktır. WordPress'in sunmuş olduğu varsayılan temalar moda alanında ihtiyacınızı pek karşılamayacaktır. Bu konuda en doğru tercihi yapabilmeye çalışmalısınız.

Temaları sitenizin kıyafeti gibi düşünebilirsiniz. WordPress'in kendi deposunda çok farklı temalar bulunmaktadır. Doğru temayı seçerken mutlaka ama mutlaka hesaba katmanız gereken birkaç kriter vardır. Asıl hedefiniz blogunuzun oldukça iyi gözükmesini sağlamak olduğundan aşağıdaki sorulara cevaplar bularak ilerlemeniz çok daha doğru olacaktır.

Ücretsiz tema mı ücretli tema mı?

Moda blogunuz için tema tercihi yaparken iki farklı seçeneğe sahip olursunuz. Ücretsiz tema ve ücretli tema arasından en doğru tercihi yapmak için çaba göstermelisiniz. Moda blog stiliniz her ne ise buna uygun şekilde bir tema tercih etmelisiniz. Seçeceğiniz temanın ücretli olması onu iyi yapmayacaktır. Önemli olan doğru temayı tercih etmek olduğundan tüm alternatifleri göz önünde bulundurmalısınız.

Ne istediğinizi biliyor musunuz?

Çok fazla WordPress teması ile karşılaşacak olduğunuz için yanlış tercih yapmak her zaman mümkündür. Temaların örneklerine bakmadan asla seçim yapmamalısınız. Çünkü bir temanın sahip olduğu özellikler sizin stilinize uygun değilse onu boş yere satın almış olursunuz.

İhtiyaç duyduğunuz işlevlerin her birisini belirledikten sonra doğru temayı seçebilmek için arayışa başlamalısınız. Hangi işlevlerin kesin hangi işlevlerin isteğe bağlı olduğunu belirlemelisiniz. Bu noktadan sonra kesin olması gerektiğini düşündüğünüz işlevlerin temada yer aldığından emin olarak bir tercih yapmalısınız.

Okuyucularınızın ne istediğini biliyor musunuz?

Bugünün blog okuyucuları özellikle mobil uyumluluk istemektedirler. Bu nedenle tercih edeceğiniz temanın duyarlı tasarıma sahip olmasına dikkat etmelisiniz. Blogunuzda duyarlı tasarım yoksa başarılı olma şansınız hiç yok denecek kadar azdır.

Neyi başarmak istiyorsunuz?

Blogunuzda tüm tasarım işlerini bitirdikten sonra blogunuzun asıl görünümüyle karşılaşırsınız. Bu nedenle en başından itibaren işin sonunu düşünmeli ve neyi başarmak istediğinize karar vermelisiniz. Bunu yaparsanız moda blogunuz için gerekli olan en doğru temayı başarılı bir biçimde seçebilirsiniz.

Okuyucularınız kimler?

Blogunuzu takip edecek olan insanları tanımak en iyi tema tercihi yapma konusunda size yardımcı olacaktır. Genelde belirli standartlar olsa bile yaratıcı biriyseniz bu standartları aşmayı düşünebilirsiniz. Moda blogları bu standartların dışına çıkılabilen önemli yerlerdir.

7. Kullanılacak Eklentilerin Seçilmesi

WordPress kullanmanız durumunda eklentilerin önemi son derece büyüktür. Eklentiler blogunuza ekstra işlevsellik kazandırmaktadırlar. Eklentiler vasıtasıyla blogunuzda olmayan bir özelliğe kovuşabilir veya blogunuzu çok daha iyi bir yer haline dönüştürmelisiniz. Bir moda blogu oluşturacaksanız aşağıdaki eklentileri mutlaka kullanmalısınız:

 • Photospace Gallery: Bu eklenti görsellerin tam ekranda gözükmesini sağlayacaktır.
 • EWWW Image Optimizer: Blogunuzda yer alacak görsellerin yüklenme süresini kaliteden ödün vermeden düşürecektir.
 • Starbox: Kullandığınız temada biyografi özelliği yoksa bu eklenti sayesinde blogunuza kısa biyografi alanı ekleyebilirsiniz.

WordPress alt yapısında kullanacağınız eklenti yelpazesi çok geniştir. Önemli olan hangi eklentinin işinize yarayıp yaramadığıdır. Eklenti seçimi konusunda benimle iletişime geçerek sizlere yardımcı olabilirim.

8. Moda Blogunun Potansiyel Maliyeti

Herhangi bir ücret ödemeden moda blogu açmanızın yolları elbette vardır. Ancak genelde marka oluşturmak için tercih edilen yöntem WordPress.org kullanmak, alan adı ve sunucu hizmeti almaktır. Eğer bu işi ücretsiz bir biçimde yapmak istiyorsanız WordPress.com veya Blogger tercih ederek bunu gerçekleştirebilirsiniz. Bu iki platformun birbirlerine göre çeşitli avantajlarının ve dezavantajlarının olduğunu unutmamalısınız.

Önerdiğim şekilde sunucu hizmeti için Netinternet kullanmanız durumunda başlangıç için yıllık 14.99$ ve alan adı için 10.00$ olmak üzere toplamda 25.00$ masrafınız olacaktır. Buna ek olarak çeşitli ücretli temalar ve eklentiler satın almak isterseniz maliyetin biraz daha artış göstereceğini bilmelisiniz.

9. Moda Blogunda Yazılması Gerekenler

Moda blogunuzun sizi yansıtması gerekir. Sevdiğiniz ve ilgi duyduğunuz bir şeylerde yazmanız çok daha doğru olacaktır. İnsanlara özgün bir şeyler sunmanız gerekmektedir. Moda blogları özgün bilgiler sunmadığınız sürece başarılı olamazlar.

Kıyafetlerden hoşlanıyorsanız onlar hakkında yazmalısınız. Ayakkabılardan hoşlanıyorsanız onlar hakkında yazmalısınız. Bunlara ek olarak herkesi memnun edecek düzeyde bir şeyler yazmak istiyorsanız aşağıdakiler size yardımcı olabilecektir:

 • "Sezon istek listesi" hazırlayabilirsiniz.
 • "Dolabımda yeni ne var?" listesi hazırlayabilirsiniz.
 • "Bu hafta sonu ne alacağım?" yazısı hazırlayabilirsiniz.
 • Modayla ilgili fotoğraflara yer verebilirsiniz.
 • Alışveriş mekanlarından söz edebilirsiniz.
 • Modayla ilgili kitaplara ve filmlere yer verebilirsiniz.
 • Belirli tasarımcıların ürünlerini veya şovlarını yorumlayabilirsiniz.
 • Moda haberlerine yer verebilirsiniz.

Ne yazmak istediğiniz size ve moda blogunuzun stiline göre değişiklik gösterecektir. Tek dikkat etmeniz gereken nokta özgün olmaktır. Başkalarını kopyalamak gibi bir hataya asla düşmemelisiniz.

10. Moda Blogu Para Kazanma Yöntemleri

Moda bloguna sahip olmak pek çok yönden para kazanabilmeniz anlamına gelmektedir. Moda blogunuzdan para kazanmak istiyorsanız elbette ilk olarak blogunuzun başarılı olması için çaba göstermelisiniz. Ardından aşağıdaki yöntemler sayesinde para kazanabilirsiniz.

 • Görüntülü Reklamcılık: Google AdSense ve diğer reklam ağlarına katılarak reklam gösterip para kazanabilirsiniz.
 • Ortaklık Programları: Blogunuzda yer alan ürünlerin satın alınması için çeşitli mağazalara yönlendirme yapabilir ve satış sonrasında komisyon alabilirsiniz.
 • Marka Tanıtımları: Blogunuzda tanıtım yapmak koşuluyla butikler ve tasarımcılardan para kazanabilirsiniz.
 • Sponsorlu Yazılar - Tasarımcılara ürünleri hakkında bir şeyler yazmalarına izin vererek gelir elde edebilirsiniz.
 • Eğitimler - Kendi alanınızda yeteri kadar iyi olmanı durumunda ücretli bir biçimde eğitimler vermeye başlayabilirsiniz.

Hangi para kazanma yöntemini kullanıyorsanız kullanın aşırıya kaçmamak için çaba göstermelisiniz. Moda blogunuzun satış odaklı olmamasına dikkat etmelisiniz. Çok fazla reklam kullanmanız veya çok fazla sayıda sponsorlu yazıya yer vermeniz blogunuzu olumsuz etkileyecektir.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap