Sosyal Medya Pazarlama Nedir?

Sosyal medya pazarlama, firmaların sosyal ağları kullanarak gerçekleştirdikleri tanıtım çalışmalarının bütününü kapsamaktadır. Facebook, Twitter ve YouTube üzerinden yapılan çalışmalarda hedef potansiyel müşterilerle veya kullanıcılarla etkileşim kurabilmek ve bu sayede marka bilinirliğini yükseltmektir.

sosyal medya pazarlama 2

Sosyal medya pazarlama sadece firmanın blog adresini kullanarak gerçekleştirilebileceği gibi aynı zamanda sadece Facebook hesabı açarak veya Twitter hesabı açarak da gerçekleştirilebilir. Bununla birlikte genel anlamda en etkili sosyal medya pazarlama çalışmaları blog, Facebook, Twitter ve YouTube kanallarının hep beraber kullanılmasıyla gerçekleştirilmektedir.

Sosyal Medya Pazarlama ve Blog Adresleri

Sosyal medya pazarlamanın blog adresleri aracılığıyla gerçekleştirilmesi için iki aşamalı bir yöntem uygulanmaktadır. Birinci aşama marka bilinci peşinde olan firmanın bir blog adresi açarak ziyaretçilerle etkileşim kurmasıdır. İkinci aşama ise markayı tanıtacak içerikleri popüler blog adreslerine göndererek buralarda yeni müşterilere veya kullanıcılara ulaşmaya çalışmaktır.

Bu yöntemler kendi tanıtımınızı yapmak ve ziyaretçi çekmek için idealdir. Ancak dikkat etmeniz gereken durum paylaşılacak içeriklerin ve yapılacak tanıtımların kullanıcıya değer katabilmesidir.

Sosyal Medya Pazarlama ve Facebook

Facebook en popüler sosyal ağlardan birisidir. Popüler olmasından dolayı markanın tanıtımını yapabilmek için ideal alanlardan birisi olmaktadır. Ancak her şeye salt tanıtım olarak yaklaşmamanız gerekir. Sosyal medya pazarlamanın temel amacı potansiyel müşteriler ve kullanıcılarla etkileşim kurmaktır. Bu doğrultuda çalışmalarınızı geliştirmeli ve gerekirse çeşitlendirmeye çalışmalısınız.

Facebook üzerinden yapacağınız çalışmalarda öncelik bol miktarda beğeni almak değil, bol miktarda yorum almak ve Facebook kullanıcılarıyla diyaloğa girmek olmalıdır.

Sosyal Medya Pazarlama ve Twitter

Twitter hızla gelişen sosyal ağlardan birisidir. Aslında bir mikro bloglama sitesidir. Anlık olarak gelişmeleri takip etmek isteyen insanların büyük bir bölümü buradadır. Artık blog adresinizde yayınladığınız içerikleri insanlar e-posta yoluyla almak istemeyebilirler. Bunun yerine içerik yayınlanır yayınlanmaz Twitter bildirimi ile içeriklere ulaşmak isteyebilirler.

Twitter söz konusu olduğunda temel hedef daha fazla takipçi olmalıdır. Ancak bunun yanında takipçilerle etkileşime girmeyi ihmal etmemelisiniz.

Sosyal Medya Pazarlama ve YouTube

Bir sosyal medya pazarlama stratejiniz olacaksa mutlaka YouTube’ta aktif bir kanalınız olmalıdır. YouTube olmadan sosyal medya pazarlama konusunda başarıya ulaşmanız mümkün değildir.

YouTube üzerindeki sosyal medya çalışmalarınız oluşturacağınız videolar ve bu videolar aracılığıyla ziyaretçilere ileteceğiniz mesajlardan oluşmaktadır. Mesajlar marka bilinirliğini yükseltmek amacıyla ziyaretçilere sunulur ama videonun içeriği ziyaretçiye değer katacak şekilde oluşturulmalıdır.

YouTube kullanılabilecek en etkili sosyal medya pazarlama kanallarından birisidir. Stratejilerinizi ve bütçenizi planlarken mutlaka bunu göz önünde bulundurmalısınız.

Sosyal medya pazarlama kullanıcı, ziyaretçi veya potansiyel müşteri ile etkileşim demektir. Ne kadar fazla ve ne kadar iyi etkileşim gerçekleştirirseniz marka bilinirliği konusunda o kadar iyi durumda olursunuz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap