İyi Bir İngilizce Kursu Nasıl Bulunur?

Bugün İngilizce öğrenebilmek için çok sayıda farklı yol vardır. Ancak kurslardan ve eğitimlerden verim alabilmek için sizin için en iyi yöntemi bulmak zorundasınız. İngilizce öğrenmek için doğru sistemi seçme konusunda aşağıda yer alan bazı tavsiyelere göz atabilirsiniz.

Benim seviyem için en iyi kurs hangisidir?

İnsanlar genellikle yeni başlayanlar için bir kursun tümünün gramer ve kelime bilgisi ile ilgili olması gerektiğini düşünmektedir. Onlara göre ileri seviyedeki öğrenciler için bir kurs sadece bir konuşmadan ibarettir. Ama bu gerçeği yansıtmamaktadır. Yeni başlayan birisi olarak hem dinlemeniz hem de konuşmanız gerekmektedir. İleri bir öğrenci olarak aynı şeyi yapmaya devam etmek zorundasınız.

İngilizce öğrenmeye yeni başlamış biri olabilirsiniz veya ileri bir öğrenci olabilirsiniz. Aynı şeyi yapmaya devam etmeli, yeni gramer bilgileri ve kelimeler dinlemeli, konuşmalı ve öğrenmelisiniz. Hangi noktadan başlamanız gerektiğini anlamak için ilk yapmanız gereken bir seviye testi gerçekleştirmektir. Bu, şu anda hangi noktada olduğunuzu ve hangi hedefe ulaşmak istediğinizi anlamanıza yardımcı olacaktır.

Seviyenizi olabildiğince kesin bir şekilde tanımlamak idealdir. Çünkü aksi halde çok kolay ve çok zor olan dersleri riske atmış olursunuz. Tam olarak başlangıç seviyesinde olmanız demek öğreniminize tam olarak doğru noktadan başlamanızı sağlayan uygun seviyede bir kurs bulmanızı gerekli kılmaktadır.

Hem ders çalışıp hem eğlenmem mümkün mü?

Öğrenmenin en etkili yolu derslerde aktif rol almak ve eğlenmektir. Derslerin sıkıcıysa ve tamamen pasif bir rolün varsa öğrenme istediğin çabucak durur ve duyduklarının çoğunu unutursun. Öğrenmenin en eğlenceli yolu harmanlanmış etkileşimli derslerden faydalanmak, bol konuşma süresine sahip olmak ve diğer öğrencilerle sosyal faaliyetlerde bulunmaktır.

Aradığınız tüm bu nitelikleri InfoLANG Dil Okulları gibi kurs merkezleri size sunabilecektir. Dinlemenin ve konuşmanın en temel becerilerine odaklanan ilginç faaliyetlerden bir karışım ortaya koyarak hızlı ve verimli bir şekilde öğrenim gerçekleştirebilir ve öğrendiklerinizi hemen uygulamaya koyabilirsiniz.

Ne tür bir kurs İngilizce konuşmamı geliştirmeye yardımcı olabilir?

Öğrencilerin İngilizce gramer bilgisinden daha çok İngilizce konuşabilmektir. Bu tür bir talebin gelmesinin temel sebebi İngilizce konusunda gramer temelini oturtmuş olsanız bile gerçekte dili konuşmada kullanmadığınız anlamına gelmektedir. İngilizce konuşmanızı geliştirmek istiyorsanız bağlamda kullanılan dili dinlemeli, onu kopyalama ve söyleme konusunda kendinize güven duymanız gerekmektedir. Ardından konuşmaya çalışarak yeniden üretmenin doğal mantığına uyum sağlamanız gerekmektedir.

Bu doğal dil edinme sistemi, başlangıç seviyesinden ileri seviyedeki öğrencilere kadar her seviye için geçerlidir. Bu, bu dünyadaki herkesin kendi ana dilini öğrenirken takip ettiği yoldur. Bu nedenle, sadece gramer dersleri veya sadece konuşma dersleri içeren değil, her zaman yeni dilin tanıtan ve gözden geçiren yapılandırılmış bir program izleyen bir kus aldığınızdan emin olmanız gerekmektedir.

Bireysel çalışma mı grup çalışması mı?

Bireysel kurslar ve grup kursları için çeşitli avantajlar vardır. Bireysel kurs yapmak kendi ritminize uygun devam etmeniz, gerektiğinde yavaşlamayı ve mümkün olduğunda hızlanmayı sağlamaktadır. Yoğun bir döneminiz olduğunda çalışmalarınızı yarıda bırakabilirsiniz. Öte yandan grup halinde gerçekleştirilen kurslara katılmak sosyal açıdan eğlencelidir. Ayrıca başkalarından bir şeyler öğrenmenize yardımcı olmaktadır.

Bu yüzden ideal olarak kendi hızınıza uygun olan ve hayatınıza uyum sağlamakta zorluk çekmeyeceğiniz bir kurs bulmak için çaba göstermeniz gerekmektedir. Aynı zamanda başkalarıyla çalışma imkanı elde edecek kursları tercih ederek İngilizce öğrenimini farklı bir boyuta taşımayı başarabilirsiniz.

İngilizce kursu söz konusu olduğunda seçenekleriniz çok fazla olabilmektedir. Bu nedenle bir kurs merkezine güvenebilecek olduğunuzdan emin olmak için gerekli ön araştırmayı yapmayı ihmal etmemelisiniz. Örneğin, hemen http://www.infolang.com/ adresine giderek InfoLANG dil kursları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. İyi bir kurs merkezinde yüksek kaliteli bir öğrenim görebilmek fazlasıyla önemlidir.

İngilizcenizi geliştirmek mi istiyorsunuz?

Hiçbirimiz başkalarının önünde hata yapmak istemeyiz. Ancak hatalarınız çok önemlidir. Aslında İngilizceyi öğrenmenize yardımcı olabilecek en önemli etken yaptığınız hatalardır. Burada temel nokta hata yapmaktan korkmamaktır. İngilizce konuşma şansınızı boşa harcamak istemiyorsanız gerginliği bir kenara bırakmalısınız. Özellikle kaliteli bir İngilizce kursuna gidiyorsanız eğitmenler hatalarınızı duymak isterler. Böylece sizin için hataları düzelterek size doğruları göstermeye çalışacaklardır.

Utangaç olmamalısınız. Yapabilirim diye düşünmelisiniz. Bu düşünce şekli öğrenmenize yardımcı olacaktır. Her şeyden önce endişelenmeyi bir kenara bırakmalısınız. İngilizce öğrenmeyi eğlenceli hale getirmelisiniz. İngilizce öğrenmek ne kadar eğlenceli olursa onu bir o kadar kolay öğrenebileceksiniz.

Kendinize bir hedef belirlemelisiniz ve bunu aklınızda tutmalısınız. Bu hedefler sizi öğrenmek için motive edeceklerdir. Örneğin, neden İngilizce öğrenmeye başladığınızı düşünebilirsiniz. İngilizce öğrenmek, bir sınavdan geçmek, iş yapmak, seyahat etmek veya film izlemek mi istiyorsunuz? Sebep ne olursa olsun bir hedefe odaklandığınız zaman daha çok çalıştığınızı göreceksiniz. Ulaşmak istediğiniz hedefi seçmelisiniz. Ardından bunu başarmak için bir zaman dilimi oluşturmalısınız.

Gelecek sene bu saatlerde veya altı ay içerisinde İngilizce ile neler yapabileceğinizi düşünmelisiniz. Hedefiniz gerçekçi olduğu zaman bunun için çalışmaya devam edersiniz. İngilizce sınavına girmek için İngilizce öğrenmeye çalışıyorsanız zaten en başından bir hedefe sahipsiniz demektir. Ne yapmaya karar verirseniz verin ama İngilizce öğrenmek için asla pes etmemelisiniz.

İngilizce öğrenenler, İngilizcelerini olabildiğince çabuk geliştirmek istemektedirler. Ancak bildiğiniz gibi bu zor bir süreç olabilmektedir. İyi öğrenmeniz için dilin tüm alanlarında çalışmanız gerekmektedir. Bu açıdan İngilizce öğrenebilmek için odaklanmanız gereken dört ana alan bulunmaktadır: Okuma, yazma, konuşma ve dinleme.

İngilizce Konuşmak

Mümkün olduğunca sık bir şekilde İngilizce konuşmalısınız. İngilizce öğrenmenin en iyi yolu budur. Geliştirmenize yardımcı olacak konuşmadan daha iyi bir şey yoktur. Bununla birlikte, kendi başınıza okuma, yazma ve dinleme pratiği yapabilecek olsanız bile birileriyle İngilizce konuşmak çok daha iyidir. Bunu yapmanın en iyi yolu İngilizce konuşan bir ortamda olmaktır. Bunun için bir İngilizce kursuna katılmayı düşünebilirsiniz.

İngilizce Dinlemek

Bu gerçekten hemen hemen her gün üzerinde çalışmanız gereken bir beceridir. Konuşma gibi tamamen İngilizce konuşan bir ortamda olmanız çok daha iyi bir seçenek olsa bile bu şart değildir. Dinlemeye tam anlamıyla vakit ayırmak seviyenizi yükseltmeniz için en ideal yollardan biridir. Televizyon şovları veya İngilizce film izlemek iyi bir seçimdir. Haberlere göz atmak yeni başlayanlar için biraz sıkıntılı olabilecektir. Ancak ne kadar çok dinlerseniz bir o kadar çabuk alışırsınız.

İngilizce Okumak

İngilizce okumak, ders dışında kendi başınıza öğrenmenize yardımcı olacak bir şeydir. Yeni kelimeler bulmak ve bulduklarınızı not defterine yazmak için yanınızda bir sözlük bulundurmanız gerekmektedir. Bu yeni kelimeleri konuşmada kullanmaya çalışmalısınız. Bu öğrenmek için harika bir yoldur. Gazeteler yüksek seviyedeki öğrenciler için oldukça iyidir. Bu nedenle düşük seviyeler için özellikle İngilizce öğrenenler için yazılmış hikaye kitaplarını okumak son derece iyidir. Zorlu ama eğlenceli bir şeyler bulmaya çalışmalısınız.

İngilizce Yazmak

Bir günlük tutmaya çalışabilirsiniz. Çok basit olsa bile her gün İngilizce bir şeyler yazmaya çalışmalısınız. Küçük cümleler ile başlayan serüveniniz bir süre sonra daha uzun cümlelerle beslenecek hale gelecektir. Bu konuda internet ortamından yardım almak harika bir yoldur. Online ortamda arkadaşlar edinmeli, sohbet odalarına katılmalı veya forumları ziyaret etmelisiniz. Yazma, geçmişte öğrendiğiniz sözcükleri gözden geçirme konusunda size iyi bir şans verecektir.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap