Link Profilinizi İncelemek İçin Backlink Analiz Araçları

Link profilinizi iyileştirip sitenizi çok daha iyi hale getirmenin türlü yolları vardır. Linkler artık işe yaramaz diye söylenenlere siz aldırış etmeyin. Sitelerin birbirleriyle olan bağlantılarını anlamlı hale getirmek için linkler önemlidir. Yeni bir link çalışmasına baştan başlamak istiyorsanız yapmanız gereken ilk iş mevcut link profilinizi incelemektir. Siteniz yeniyse bu çalışmayı yapmak anlamsız olacaktır. Fakat bir süredir etrafta olan bir siteniz varsa link çalışmasını yenilemeden önce mevcut linkleri gözden geçirmelisiniz.

Görsel Kaynağı: DepositPhotos

Backlink Analiz Araçları

Link profilini incelemek size ne durumda olduğunuzu göstermek açısından avantaj sunar. Bununla birlikte link profiliniz doğru yolda olup olmadığınızı gösteren önemli bir veri kaynağıdır. Sitenize gelen her linkin yüksek kalitede olmasını isteyebilirsiniz ancak bu imkansızı istemektir. Bu yazıda link profilinizi inceleyip sitenize yönlendirilen linklerin durumunu görebileceğiniz birkaç araç yer alacaktır. Bu araçlardan en az birini gerek duyduğunuzda ise hepsini kullanmayı düşünebilirsiniz.

1. Ahrefs ( https://ahrefs.com/ )

Ahrefs bu işin prensi gibidir. Ahrefs size sahip olduğunuz linklerin yanında anahtar kelimeler hakkında da bilgi verir. Buna ek olarak rakibinizin durumunu incelemek için en uygun araçlardan birisidir. Ahrefs'in alternatiflerinden sıyrılmasını sağlayan ise sunmuş olduğu kaliteli verilerdir.

Ahrefs kullandığınız zaman size sunulan verilerin doğru olup olmadığını düşünmek ve ekip arkadaşlarınızla tartışmak zorunda kalmazsınız. Ahrefs ile bulduğunuz tüm linkleri tek tek inceleyebilirsiniz. Hangi linkin ne tür bir kaliteye sahip olduğunu bu şekilde tespit edebilirsiniz.

2. Linkody ( https://www.linkody.com/ )

Linkody'nin işleyişi biraz farklıdır. Size tek tek link kontrolü yapmaktan kurtulma avantajını sunar çünkü Linkody'de link kontrolünü otomatik hale dönüştürebilirsiniz. Böylece geriye kalan vakti ve enerjiyi daha farklı işlere ayırabilirsiniz. Linkody gün geçtikçe popüler hale gelen araçlar arasında yer almaktadır.

Linkody yeni bir link kazandığınızda veya kaybettiğinizde size bildirim gönderir. Gereksiz linklerden kurtulma çabalarınızı kolaylaştırır. Bununla birlikte rakiplerinizi takip etmenizi ve onların durumlarını gözlemlemenizi sağlar. Link profilinizin sürekli değişecek olması kaçınılmazdır. Bu nedenle burada yer alan özelliklerin önemi bir başkadır.

3. Cognitive SEO ( http://cognitiveseo.com/ )

Cognitive SEO aslında bir backlink analiz aracı değildir. İçerisinde birçok farklı araç bulunmaktadır ve backlink aracı bunlardan sadece birisidir. Her ne kadar çok sık tercih edilmeyen bir araç olsa bile oldukça güçlü özelliklere sahiptir. Kendi sitenizi ve dilerseniz rakip siteyi girerek sitelerin link profillerini takip altında tutabilirsiniz.

Backlink analiz aracı içerisinden linklerin artış yoğunluğuna, linklerin değerlerine ve alan adına etkilerine göz atabilirsiniz. Cognitive SEO diğer araçları göz önünde bulundurulduğunda optimizasyon çalışmaları için komple bir çözüm arayan kişiler için kullanımı ideal bir araçtır.

4. Kerboo ( https://kerboo.com/ )

Adını çok sık duymamış olabilirsiniz ama bu araç içerisinde yer alan Monitor özelliği sayesinde linklerinizi takip edebilirsiniz. Link oluşturma veya link kaldırma çalışmalarınız için anlık olarak bilgilere ulaşabileceğiniz önemli bir araçtır. Bu araç sunduğu özet bilgilere bakılarak kullanılabilecek bir araç değildir. Her veriyi tek tek özel olarak incelemelisiniz.

Kerboo tarafından sunulan en önemli özelliklerden birisi önemli bulduğunuz bazı linkleri liste haline getirebilme şansına sahip olmanızdır. Bu tür linkleri her zaman tutmaya çalışacağınız için onları takip etmek çok daha kolay olabilir. Bununla birlikte listeye dahil ettiğiniz linklerden birisi kaldırılırsa bildirim alırsınız. Kerboo ile daha birçok şey yapabilirsiniz ama önceliği bu aracın kullanımını öğrenmeye vermelisiniz.

5. Link Research Tools ( http://www.linkresearchtools.com/ )

Adından bile pek çok şey anlaşılabilir. Link araştırma işi için en uygun çözümlerden birisi olan bu aracı kullanarak siteniz hakkında istediğiniz detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu araç sayesinde bulduğunuz linkleri pek çok önemli veri sinyali üzerinden değerlendirebilirsiniz.

Link Research Tools üzerinden gerçekleştirebileceğiniz daha farklı işlemler de vardır. Google ceza kaldırma çalışmaları, gelen linkleri analiz etme, mevcut linkleri geliştirme, link fırsatlarını gözden geçirme gibi pek çok işlemi bu araç üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Amacınız link profilinizi baştan aşağı değerlendirmek ise bu araç size fazlasıyla yetecektir.

6. Majestic SEO ( https://majestic.com/ )

Bu alanda en büyük markalardan birisi olan Majestic SEO ihtiyaç duyacağınız birçok veriye ulaşmanızı sağlayabilir. Sadece basit bir analiz gerçekleştirerek dahi siteniz hakkında detaylı bilgi edinmeniz söz konusu olabilir. Backlink rakamlarını ve değerlerini detaylı bir biçimde inceleyerek sitenizin ne durumda olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz.

Majestic SEO içerisinde yer alan Backlink History özelliği sayesinde link profilinizi geçmişten bugüne doğru değerlendirmeye alabilirsiniz. Bununla birlikte sahip olduğunuz linklerde kullanılan anahtar kelimelere ait bilgilere ulaşabilirsiniz. Siteniz hakkında en detaylı bilgilere ulaşmak istiyorsanız bu araca mutlaka göz atmalısınız.

7. Monitor Backlinks ( https://monitorbacklinks.com/ )

Bu araç adıyla çok şey anlatmaktadır ama asıl kullanışlı olduğu nokta rakip analizi alanıdır. Burada yer araçların birçoğuyla kendi sitenizi analiz edebilirsiniz ama iş rakipleri analiz etmeye geldiğinde daha farklı araçlar kullanmayı denemelisiniz. Monitor Backlinks bu araçlardan birisidir. Monitor Backlinks, Google Analytics entegrasyonu sayesinde veriler açısından sizi fazlasıyla memnun edebilir.

Google Analytics entegrasyonu sayesinde link kaybettiğinizde veya kazandığınızda kolayca bildirim alabilirsiniz. Backlink durum kontrolü, link sayısı, linklerin getirdiği trafik sayısı, Moz.com araçlarına ait veriler gibi birçok farklı özelliği bulunan bu aracı özellikle rakipleri analiz etmek için kullanabilirsiniz.

8. SEO PowerSuite ( https://www.seopowersuite.com/ )

SEO PowerSuite optimizasyon çalışmalarınıza güç katabilecek bir araçtır. Oldukça popüler bir araç olması onun ne kadar güçlü bir araç olduğunu göstermektedir. Özellikle backlink analizi gerçekleştirirken yanınızda yardımcı araçlar bulunmuyorsa zaman alıcı bir iş yapıyorsunuz demektir. Bu araç sayesinde bu sorunu yaşanmadan ortadan kaldırabilirsiniz.

Bu araçta yer alan backlink değerlendirme aracı sayesinde sitenize gelen tüm linkleri görebilirsiniz. İhtiyaç duymanız durumunda backlink raporları oluşturabilir ve linklerin kalite faktörlerini inceleyebilirsiniz. Eğer farklı ve bütünsel araçlar kullanmak istiyorsanız SEO PowerSuite yararlanabileceğiniz bir araçtır.

9. Open Site Explorer ( https://moz.com/researchtools/ose/ )

Open Site Explorer, kaliteli bir link profili oluşturmak için kullanmanız gereken araçların başında gelmektedir. Backlinkleri araştırma, sitenizin sıralamaya girmesine engel olarak linkleri bulma ve en iyi link fırsatlarını tespit etme bu aracın size sunduğu sayısız fırsatlardan bazılarıdır.

Detaylı analizler yapmak için doğru verileri size ulaştıracak bir araç istiyorsanız Open Site Explorer kullanmanız gereken en doğru araçların başında gelir. SEO alanında başarılı işlerin altına imza atan Moz tarafından geliştirilen bu araçtan faydalanarak sitenizin linklerini kolayca analiz edebilirsiniz.

Backlink analizi düşünüldüğü kadar zor değildir. İhtiyaç duyacağınız tek şey doğru araçları kullanmak ve elde ettiğiniz verileri doğru analiz etmektir. Bunu yapabiliyorsanız rakiplerinize karşı belirli avantajlara sahip olabilirsiniz çünkü araçların büyük bir bölümü aynı zamanda rakipleriniz hakkında bilgiler sunmaktadır.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap