Kişisel Blog Siteleri - En İyiler

Blog yazarlığı günümüzde internetin vazgeçilmez aktivitelerinden biridir. Bir çevrimiçi platform olarak kullanılan kişisel blog eskisinden çok daha farklı yapıdadır. Acemi bir blog yazarı olmanız durumunda veya ilk kez blog oluşturmak isteyen bir yazarsanız ne yapacağınızı bilmelisiniz.

En önemlisi ne tür bir blog oluşturacağınızı belirlemeniz önemlidir. Blog nişinizi tanımanız gerekir. Kendinizi, tutkunuzu, ürününüzü veya amacınızı tanıtmak istiyorsanız o zaman kişisel blog oluşturmak iyi bir fikirdir.

Kişisel blog oluşturmak diğer blog türlerinden farklıdır. Çünkü kişisel bir blog içerisinde odak yazarın üzerindedir. Türkiye'de bu konuda ün yapmış çok farklı yazarlar vardır. Onlardan bazılarını sizinle buluşturmak istiyorum. Böylece açacağınız bloğun nasıl olacağına karar verebilirsiniz.

1. https://kelimelerbenim.com/

Kelimeler Benim ile ilgili söylenecek aslında pek fazla şey yok. Çünkü bloğu her şeyi anlatabilecek bir yapıya sahiptir. Kişisel blog üzerine araştırma yapıyorsanız, Sezer abinin bloğuna denk gelmemeniz mümkün değildir. Bu yüzden kişisel blog konusunda ilham almak istiyorsanız ilk ziyaret etmeniz gereken yerlerden birisidir.

Kelimeler Benim, Sezer İltekin tarafından oluşturulmuş bir kişisel blog. Dolayısıyla yazarın çeşitli konulardaki içeriklerini burada bulabilirsiniz. Özellikle eleştiri kategorisini ve genel kategorisini yakından takip etmenizi öneririm.

2. https://www.burakgoc.com/

Adından anlaşılabileceği gibi Burak Göç tarafından oluşturulmuş olan bu kişisel bloğun içerisinde birçok farklı bilgiyle karşılaşabilirsiniz ama özellikle teknolojiyle alakalı pek çok  bilgi bulabilirsiniz. Bu açıdan oldukça değerli bir blog olduğunu söylemek mümkündür.

Diğer taraftan Burak Göç, kişiselleştirme konusunda önemli bir adım atmış durumdadır. Kategorileri arasında "Son Burak", "Burakütüphane" gibi isimlendirmeler vardır. Kendisinden kopya çekebileceğinizi düşünüyorum ama birebir aynısını yapmamanızı öneriyorum :) Kendisine de selamlarımı iletiyorum. :)

3. https://usluer.net/

İsmail Usluer tarafından yönetilen bu kişisel bloğun en önemli özelliği kesinlikle yazılarının bolca yorum almasıdır. Her ne kadar aktiflik konusunda diğer pek çok bloğun gerisinde kalsa bile hala popülerliğini ve etkinliğini koruyan bir blogdur.

Bu bloğun içerisinde çeşitli konularda içerikler bulabilirsiniz. Ama en önemlisi internet ve eleştiri konusunda birçok farklı seçenekle karşı karşıya kalırsınız. Bu içerikleri okurken doğal olarak yorum yapma ihtiyacı duyarsınız.

Özellikle ‘’Kitaplık’’ sayfasına dikkatinizi çekmek istiyorum. İsmail’in burada daha önce okuduğu, şu an okumakta olduğu ve okuyacağı kitapların bir listesini bulabilirsiniz. 

4. https://www.suskumru.com/

Suskumru kendine özgü yapısıyla dikkat çeken bir kişisel blog. Tema açısından son derece sade ama modern bir yapı tercih etmiştir. Okurken hiç sıkılmazsınız. Bu açıdan yazarın kaleminin son derece iyi olduğunu söylemek mümkündür.

Diğer birçok kişisel blog gibi Çağrı Alkan'ın kendine özgü bir stili vardır. Hemen hemen her konuyu ele alabilmesi açısından önemli bir örnektir. Bir kişisel blog açıp tamamen olaya "kişisel" yaklaşmak istiyorsanız örnek almanız gereken yerlerden birisidir.

5. https://ceyhunozdemir.com/

Kişisel blog denildiğinde adının hakkını veren en iyi yerlerden birisi kesinlikle Ceyhun Özdemir'in kişisel bloğudur. Bu kişisel blog içerisinde yazarın düşüncesiyle yoğurulmuş birçok farklı bilgiyle karşılaşabilirsiniz. Bu açıdan ilgi çekicidir.

Hatta biraz iddialı konuşursam yazılarını topladığınız zaman bir deneme haline gelebilecek yapısının olduğunu söylemeliyim. Periyodik olarak güncel kalan bu kişisel bloğu okurken yazıların tadını çıkaracağınızdan eminim.

6. http://bernaoduncu.com/

Berna Oduncu az ama öz yazan bir isimdir. Kişisel bloğunu ziyaret ettiğiniz zaman bunu hemen fark edebilirsiniz. Oldukça sade bir tema kullanmasına rağmen onu en iyi şekilde doldurmasını başarmış birisidir. Düşüncelerini paylaşmaktan çekinmeyen birisidir.

Kişisel blog denildiğinde en önemli isimlerden birisi olmasını etkileyici olan yazarlığına borçlu olduğunu düşünüyorum. Özellikle motivasyon konusunda ondan çok şey öğrenebilmeniz mümkündür. Boş bir vakitte göz atmanızı öneririm.

7. https://www.yirmilerim.com/

Yirmilerim oldukça motive edici bir kişisel blog olarak ön plana çıkar. Kitap tavsiyeleri, film tavsiyeleri, anime tavsiyeleri gibi çok çeşitli konularda bir şeyler bulabilmen mümkündür. Ama en önemlisi bu bloğun bir YouTube kanalının olmasıdır.

Kişisel bloğun YouTube kanalını ziyaret ederek daha fazla şey öğrenmeyi başarabilirsin. Özellikle son dönemlerde yapmış olduğu kitap yorumlarını incelemek çok iyi olabilir. Kişisel tarzıyla dikkat çeken yazarın neler başardığını kolayca görebileceksiniz.

8. https://bloggokhantekin.com/

Gökhan Tekin'in kişisel bloğunda bulabileceğiniz şeyler biraz sınırlıdır dersem kendisine haksızlık etmiş olurum. Ama özellikle blog ipuçları, filmler ve kitap yorumları konusunda göz atabileceğiniz önemli bir yerdir. Bu anlamda beklentilerinizi karşılayacaktır.

Diğer taraftan kendisi tarafından yazılmış olan her yazıyı sıkı sıkı takip ettiğimi itiraf etmeliyim. Özellikle film ve kitap yorumlarının ilgi çekici olduğunu düşünüyorum. Kişisel bloğunuzda kitaplara ve filmlere yer verecekseniz ondan feyz alabilirsiniz

9. http://www.evrengunlugu.net/

E-vren Günlüğü kişisel blog konusunda en köklü sitelerden birisi olmayı başarmış bir yerdir. Röportaj ve söyleşileri, internet günlükler derken pek çok konuda bir şeyler yazmayı başarmıştır. Bloğunu ziyaret ettiğiniz zaman çok geniş bir yelpazede yazılar yazdığını görebilirsiniz.

Bu belki bir dezavantaj gibi gözükse bile o bunu avantaja çevirmeyi başarmıştır. Oldukça başarılı olan yazarlık becerisini en iyi şekilde kullanarak çok çeşitli konuların üstesinden gelmeyi başarmıştır. Bol bol okuma yapmak istiyorsanız mutlaka burayı ziyaret etmelisiniz.

10. https://tahsinbey.com/

Kişisel blog denildiğinde kategorisinin hakkını veren en önemli yerlerden birisi kesinlikle Tahsin Bey kişisel bloğudur. Bu bloğun içerisinde daha çok kişisel içeriklerle karşılaşırsınız. Özellikle bu tür yazılar yazmak istiyorsanız size ilham olabilecek bir yerdir.

Kişisel tarzda yazılar için ilk ziyaret etmenizi önerdiğim yerlerden birisidir. Bu bloğun içerisinde yazarın hayatına ilişkin birçok farklı detayı bulabileceksiniz. Benzer paylaşımlar yapmak için cesaret edebilecek ve aynı zamanda kişisel blog maceranızı başlatabileceksiniz.

11. https://ciplakyazar.com/

Kişisel blog denildiğinde akıllara ilk gelen adreslerden birisidir. Burada bulabileceğiniz yazılar yine kişisel tarzda olacaktır. Kendi deyimiyle "Sabırlı sakin yürür" mottosunu benimsemiş bir yazardır. Bu yüzden az ama öz ziyaretçiye sahip olduğunu söylemek mümkündür.

Peki bu bloğun size kazandıracağı ne olacak? Öncelikle yazı stili konusunda kendinizi geliştirme fırsatı elde edebilirsiniz. Bununla birlikte bir kişisel bloğun içerisinde neler olacağına karar verebilirsiniz. Böylece kişisel bloğunuzu başarılı bir şekilde yapılandırmak için fırsatlar bulursunuz.

Takip ettiğim onca blog arasından şu anlık bu dostların bloglarına yer verebiliyorum. İlerleyen günlerde listeyi güncelleyip sizleri daha çok blog yazarıyla tanıştırma fırsatı bulacağım.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yapılmış Yorumlar (9)

17 Ocak 2021, 18:09

Listede olmak mutluluk verici Timur. Teşekkür ederim. :)

Timur Demir
24 Ocak 2021, 21:30

İsmail, ben teşekkür ederim. Listede yer alması gereken blog yazarlarından birisisin.

08 Nisan 2021, 12:41

Senin gibi değer verdiğim ve alanında otoriter olarak gördüğüm bir blogda adımın geçmesi, beni gerçekten çok mutlu etti. Paylaşımın için teşekkür ediyorum Timur.

Timur Demir
08 Nisan 2021, 17:40

Güzel yorumun için ben teşekkür ederim.

Pavlus Başeğmez
15 Nisan 2021, 10:07

Kıymetli çalışmanız için çok teşekkürler. Emeğinize sağlık. 

06 Mayıs 2021, 13:20

Uzun süredir bu tip yazılar okumuyorum. Bir süre öncesine gittiğimde en çok aradığım yazı tiplerinden birisi bunlardı. O kadar kıymetli sitelere yönlendiriyordu ki, birini okurken zamanın nasıl geçtiğini anlamıyor, diğerini de bulduğumda hazine bulmuş kadar seviniyordum. Birçoğu tanıdığım bildiğim site adresleriydi. Ancak bilmediklerimi de incelemeye başladım. Teşekkürler.

12 Mayıs 2021, 19:50

İçlerinde takip etmediklerim de varmış. Onları da ziyaret etmeliyim. Teşekkür ederim.

Şeyma
06 Haziran 2021, 16:44

Aralarında takip etmediklerim de vardı. Özellikle birkaçının yazılarını severek okuyorum.

19 Haziran 2021, 00:55

Yazıyı rastgele gördüm ve açıkçası kendi blog sitemi de görünce mutlu oldum. Teşekkür ederim.

Yorum Yap