En İyi 5 Ücretsiz Blog Açma Sitesi

Bloglama veya blog yazarlığı yapmak oldukça faydalıdır. İnsanlarla düşüncelerinizi, fikirlerinizi, başarılarınızı ve tecrübelerinizi paylaşmak istiyorsanız blog yazarlığı sizin için idealdir. Blog yazarlığı bazı kişiler tarafından alternatif para kazanma yöntemi olarak görülmektedir. Bu konuda başarıya ulaşmış birbirinden farklı yazarlar bulunmaktadır.

Bloglama yapabilmek için bir blog platformuna ihtiyacınız vardır. Daha önce ücretli ve ücretsiz blog platformlarına avantajları dahil olmak üzere değinmiştim. Bu sefer ise ücretsiz blog platformlarına değineceğim. Amacım ise hiçbir ücret ödemeden blog sahibi olmak isteyenlere yol gösterebilmek. Aşağıda yer alan blog platformları sadece ücretsiz blog açma sitesi kapsamında değerlendirilebilecek platformlardan oluşmaktadır.

ucretsiz blog acma sitesi

Kolayca Blog Sahibi Olmanızı Sağlayacak Ücretsiz Blog Platformları

Blog açmak için çok fazla zahmete girmek istemiyor musunuz? İstediğiniz tek şey düzenli olarak yazı yazabileceğiniz bir blog sahibi olabilmek mi? Bu durumda size hiçbir masraf sunmayacak ücretsiz blog platformlarından faydalanabilirsiniz. Bu platformlar isteğe bağlı olarak ekleyebileceğiniz alan adlarından başka herhangi bir ücret ödemenizi sağlamayacak ve size ücretsiz bir biçimde blog sahibi olabilme imkanı tanıyacak platformlardır.

Sadece yazmaya vakit ayırabileceğiniz ve teknik tüm detayları geride bırakmak istediğiniz bir blog adresiniz olmak istiyorsanız aşağıdaki platformları kullanmayı deneyebilirsiniz. Bu platformların kullanımı ücretsizdir ama ekstra özelliklere sahip olmak istiyorsanız belirli ücretleri ödemek durumunda kalabilirsiniz. Hedefiniz en iyi yazılarınızı kolayca paylaşabileceğiniz bir blog adresine sahip olmak ise sizin için en ideal platformlar burada yer alan ücretsiz blog açma siteleridir.

blog-acma-danismani

Mail Adresi: info@timurdemir.com.tr

1. Blogger.com

Blogger.com, Google tarafından sunulan ücretsiz blog oluşturma platformudur. Google size yazı yazmak ve yayınlamak için her türlü imkanı sunmaktadır. Bunun dışında Google’ın AdSense platformundan yararlanarak blog adresinizden para kazanma şansını elde edebilirsiniz.

Blogger.com ücretsiz olmasına rağmen size mobil kullanımda avantajlar sunabilecek bir platformdur. Bununla birlikte ücretli bir biçimde satın aldığınız alan adını tanımlayabilme imkanına sahip olursunuz. Blogger.com bant genişliği gibi teknik konularda sıkıntı yaşamanızı sağlamayacaktır.

Google Blogger'ın Avantajları ve Dezavantajları

Bloglama işini ne için yaptığınızın bir önemi yok. Bilgilerinizi paylaşmak, para kazanmak, farklı fikirlerle tanışmak veya kendinizi tanıtmak bunlardan birisi olabilir. Bunu yapabilmek için ise sitenizi kurmanız ve yönetmeniz gereken bir platforma ihtiyacınız vardır.

Google Blogger konusunda birçok kişi kendini yanıltmaktadır. Yazarların bir kısmı bu platformun çok iyi olduğunu düşünürler. Yazarların bir kısmı da ise bu platformdan mutlaka uzak durun derler. Her ikisi de kişisel düşüncelerden oluşmaktadır. Peki gerçekten Google Blogger sözü edildiği kadar iyi veya kötü müdür? Google Blogger kullanımı ücretsiz olan, iyi tasarıma sahip ve herhangi bir ekstra yatırım gerektirmeden kullanılabilecek bir bloglama aracıdır. Bununla birlikte sunucu masrafına girmenize gerek kalmaz. Ayrıca kendinize özel bir alan adı belirleyebilirsiniz.

Google Blogger, WordPress ile kıyaslandığında kullanımı daha kolaydır. Gereksinim duyacağınız tek şey bir Google hesabı ve çok az bir kod bilgisidir. Bunun dışında birçok şeyi sürükle bırak şeklinde yönetebilirsiniz. Yazılarını herhangi bir ortamda yazıp ardından buraya taşıyabilir ve yayına alabilirsiniz.

Google Blogger otomatik olarak Google AdSense ile bütünleşik bir yapıya sahiptir. Para kazanmaya başlamak için iyi bir yoldur. Bununla birlikte Google Plus hesabı açmak için ekstra uğraş göstermezsiniz çünkü hesabınız otomatik olarak tanımlanacaktır. En iyi sosyal medya platformları arasında yer alan bu platformdan faydalanmak arama motoru optimizasyonu açısından size fayda sağlayabilir.

Yukarıda yer alan avantajların yanı sıra Google Blogger'ın dezavantajları da bulunmaktadır. Bu dezavantajlar genel olarak kişiselleştirme ve ekstra fonksiyon kazandırma konusunda ortaya çıkmaktadır.

Google Blogger, WordPress gibi tema deposu güçlü olan bir yer değildir. Her ne tür tema arıyorsanız arayın seçenekleriniz sınırlıdır. Bu nedenle istediğiniz gibi bir temaya sahip olmak ve profesyonel bir görünüm kazanmak istiyorsanız profesyonel tasarımcılardan destek almanız gerekecektir.

Buna ek olarak, Google Blogger farklı içerik yönetim sistemlerinin sahip olduğu eklenti veya bileşenler açısından pek zengin değildir. Rakibi WordPress bu konuda çok daha iyidir. Blog adresinizi Google Blogger üzerine kurmuşsanız ve burayı daha fazla fonksiyon ile geliştirmek istiyorsanız pek başarılı olamayabilirsiniz.

Google Blogger başlangıç aşamasındaki blog yazarları için iyi bir platformdur. Bütçe açısından sıkıntı yaşıyorsanız ve yatırım yapma konusunda fırsatınız yoksa bu platformu tercih etmek iyi olabilir. Ancak ekstra fonksiyon arıyorsanız ve yatırım yapma gücünüz varsa WordPress kullanmayı denemelisiniz.

2. WordPress.com

WordPress.com, WordPress ekibi tarafından sunulan ücretsiz blog oluşturma platformudur. Bu platformu aynı ekibin sunduğu WordPress.org ile karıştırmamak gerekir. WordPress.com size kolayca içerik oluşturma ve yayınlama imkanı sunar. Ancak, blog adresinizden para kazanmak istiyorsanız WordPress.com size bu konuda yardımcı olamayacaktır çünkü platform reklam yayınlama konusunda size izin vermemektedir.

WordPress.com, depolama ve özelleştirme gibi bir takım konularda kısıtlamalara sahiptir. Bu kısıtlamalarla uğraşmak istemiyorsanız bu platformdan uzak durmanız daha doğru olacaktır.

WordPress'te Bir Blog Nasıl Kurulur?

WordPress üzerinde çalışan bir blog adresine sahip olmak istiyorsanız genelde birden fazla seçeneğiniz olur. Bu seçenekler kurulumu gerçekleştirecek kişiye göre değişir ancak eğer tek başınaysanız WordPress'te bir blog nasıl kurulur öğrenmeniz gerekir.

İlk olarak ve en önemlisi sizin için en iyi sunucu hizmetinin seçilmesidir. Sunucu blog içeriğinizi muhafaza edecek ve onların ziyaretçilere gösterilmesini sağlayacaktır. Başlangıç aşamasında en düşük sunucu paketleri işinizi görecektir. Teknik bilgiler açısından problem yaşamamak istiyorsanız cPanel hizmetinin sunulduğu sunucu hizmetlerini tercih etmeye özen göstermelisiniz. Blog adresinizin yönetilmesi konusunda bu hizmet son derece kullanışlıdır.

Sunucu hizmetinin alınacağı yeri belirledikten sonra henüz seçmemişseniz kendinize bir alan adı belirlemelisiniz. Genel olarak blog adresinizin konusu ile bağlantılı alan adı seçmek çok daha iyidir.

Bir sonraki adımda WordPress'i sunucuya yüklemeli ve alan adıyla ilişkilendirilmesini sağlamalısınız. Bunun için sunucu hizmeti aldığınız yerden destek alabilirsiniz. Genel olarak sunucu hizmeti veren yerler bunun bir iki tıklama sayesinde yapılmasını olanaklı kılarlar. Eğer bu tür bir yerden sunucu hizmeti alıyorsanız kendinizi şanslı saymalısınız. Ancak bu konuda titiz davranmalı ve kurulum aşaması ile WordPress'in alan adıyla ilişkisini doğru bir biçimde sağlamaya çalışmalısınız.

Bir sonraki aşamada kullanacağınız temayı belirlemelisiniz. Bunun için WordPress tarafından sunulan tema deposunu kullanabilirsiniz veya dışarıdan tema yükleyebilirsiniz. WordPress'in yönetici paneli bu konuda gerekli kolaylığı size sağlayacaktır. Tema seçiminde dikkat etmeniz gereken bazı önemi ayrıntılar vardır. Temanın duyarlı ve mobil dostu olması, temiz bir kodlamaya sahip olması ve ilgi çekici bir görünüm sunması önemlidir.

Temayı yükledikten sonra blog adresinizin alt kısmını, üst kısmını ve sağ veya sol Sidebar denen yan taraflarını doldurmalısınız. Ziyaretçilere göstermek istediğiniz bilgiler daima üst kısımlarda yer almalıdır. Ardından blog adresiniz için belirlenmiş logonun yerleştirilmesi, menülerin düzenlenmesi, yorum sisteminin ayarlarının yapılması, blog adresiniz hakkında genel bilgilerin yer aldığı sayfaların oluşturulması, gerekli ve önemli eklentilerin kurulması gibi aşamaları tamamlamalısınız. Tüm bunları yaptıktan sonra siteniz için içerik oluşturmaya başlayabilirsiniz.

İçerik oluşturmak bambaşka bir konudur. Bu nedenle burada çok fazla detay paylaşmayacağım. Ancak içerik oluştururken herkesin gözünden kaçan veya pek değerlendirilmeyen bazı noktaları belirteceğim. WordPress panelinde yeni yazı oluştururken yazılara etiketler ekleyebilirsiniz. Bu eklentiler çok kullanışlı gibi gözükmeyebilir ama kullanışlıdır. Sitenize gelen kullanıcının daha kolay arama yapabilmesini sağlarsınız.

WordPress'te bir blog nasıl oluşturulur artık bilgi sahibisiniz. Burada yer alanlar temel bilgilerden oluşmaktadır ve WordPress kurulumu konusunda fikir sahibi olmayanları aydınlatmak amacıyla yazılmıştır. Çok daha detaylı bilgilere sahip olmak istiyorsanız blog adresimi takip etmeyi sürdürebilirsiniz.

3. LiveJournal.com

LiveJournal.com aslında bir sosyal paylaşım sitesidir. Kullanıcılar bu platformdan yararlanarak kolayca bir blog oluşturabilirler ve yazılarını paylaşabilirler. Platformun yapısı sosyal paylaşımlara ve yorumlara dayalı olarak işlemektedir.

Hedefiniz sosyal bir ortamda blog sahibi olmak ise LiveJournal.com size bu konuda yardımcı olabilir. Kendine özgü şablonları bulunan servisin birbirinden farklı özelleştirme araçları bulunmaktadır.

Sosyal paylaşım açısından etkili bir adres olmasına rağmen popüler blog platformlarının sunduğu özelliklerin bir bölümüne sahip değildir. Blog adresinde daha farklı özelleştirme veya kişiselleştirme çalışmaları yapmak isteyen kişiler için uygun bir platform değildir.

4. Tumblr.com

Tumblr.com, kendisini diğer blog açma sitelerinden farklılaştıran bir yapıya sahiptir. Bu blog oluşturma platformu metin yani yazı ile düşüncelerini aktarmak isteyen kişiler için ideal değildir. Aksine fotoğraf, resim veya video gibi zengin medya içerikleriyle blog yazarlığı yapmak isteyen kişiler için elverişli bir platformdur.

Tumblr.com size çeşitli farklı fonksiyonlardan ücretsiz bir biçimde yararlanma imkanı sunmaktadır. Bununla birlikte platform, ücretli bir biçimde satın aldığınız alan adınızı kullanabilmeniz konusunda size izin vermektedir.

Bir fotoğrafçı, bir ressam veya video sanatçısı olma niteliğine sahipseniz veya olmak istiyorsanız Tumblr.com adresinden kolayca blog açabilir ve kendinizi farklı insanlara tanıtabilirsiniz.

5. Weebly.com

Weebly.com, birkaç adımda kolayca site sahibi olmanızı sağlayan bir servistir. Bu servisi tam olarak bir blog oluşturma servisi olarak nitelendirmek doğru olmayabilir ama Weebly.com aracılığıyla oluşturulmuş birçok blog adresi bulunmaktadır.

Weebly.com bant genişliği gibi konularda size kısıtlamalar sunmaz ve birkaç adımda göz alıcı bir tasarım ile blog sahibi olabilmeniz konusunda size yardımcı olur. Yapmanız gereken üyelik oluşturmak, tasarımınızı seçmek ve ardından kullanacağınız bileşenleri belirlemektir.

Her ne kadar Weebly.com size kolayca site oluşturma imkanı tanısa bile diğer popüler blog platformlarının sunduğu imkanları sunmamaktadır. Bu nedenle ekstra özelliklere sahip olmak isteyen bir blog yazarı olmak istiyorsanız bu platform sizin için elverişli değildir.

Ekstra sunucu masrafı, alan adı masrafı ve diğer farklı masraflarla uğraşmak istemeyen, bir blog adresim olsun güncel tutayım, dilediğimi yazayım yaklaşımına sahip olan kişiler için burada yer alan ücretsiz blog açma siteleri en ideal tercihlerden oluşacaktır. Yapmanız gereken üyelik almak, adresinizi belirlemek, tasarımı mümkün olduğunca özelleştirmek ve ilgi çekici yazılar yazmaktır.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap