İnternetten Para Kazanmak İçin Yöntemler

İnternet üzerinden nasıl para kazanılacağını öğrenmek için buradasınız. Pek çok yerde farklı önerilerle karşılaşabilirsiniz. İnternet üzerinden para kazanmak için sadece yollar değil bu yollara yapmış olduğunuz yatırımlar da önemlidir.

Para kazanmak için geçerli bir yöntem arıyorsanız ve bunu nasıl yapacağınızı merak ediyorsanız bugün doğru yerdesiniz. Sizi hiçbir şekilde kandırmaya çalışmayacağım. Tamamen var olan yöntemlerden söz etmek için çaba göstereceğim. Bu para kazanma yöntemlerini kullanmak için ihtiyaç duyacağınız pek çok şey olabilecektir. Bunları ilgili başlıklarda detaylı bir biçimde bulabileceksiniz. Bir sorunuz varsa bunları yorumla bana ulaştırabilirsiniz. Her şeyden önce para kazanmanın kolay olmadığını bilerek yola çıkarsanız çok daha rahat edersiniz.

İnternetten para kazanmak için çok fazla çaba göstermeniz gerekebilecektir. Bu çok kolay bir iş değildir. Hatalar yapabilirsiniz. Tekrar dönüp tekrar hata yapabilirsiniz. Başarısız olabilirsiniz. Bunların hepsi birer gerçektir. İnternet size pek çok farklı fırsat sunabilecektir. Yaşınız, yaşadığınız yer ve aldığınız eğitim ne olursa olsun sıfırdan başlayarak internetten para kazanabilecek bir birey haline gelebilirsiniz.

Bir şeylere başlamak için en iyi zaman şu andır. Artık arkanıza yaslanıp sürekli bir şeyler kurcalamayı bırakıp harekete geçmelisiniz. İnternet kullanımı arttıkça rakiplerinizin artacağını ve en iyi olmak için daha fazla çaba göstereceğinizi unutmamalısınız. Kolay para tuzağına asla düşmemelisiniz. Bu her ne kadar kulağa hoş gelse bile ulaşılması mümkün bir şey değildir. Tek vuruşla zengin olmak piyangodan para almak gibi bir şeydir ama bunun tek vuruşla yine elinizden çıkabileceğini unutmamalısınız.

İnternetten para kazanmak sabır, çaba, zaman ve ter gerektirmektedir. Bu sizi korkutmasın. Bu rehber sayesinde bunu nasıl başarabileceğinizi öğrenebileceksiniz. Buradaki yöntemler gelir elde etme konusunda size yardımcı olacaktır. İnternetten para kazanmak istiyorsanız buradaki yöntemlerden çok daha farklı yöntemleri deneyebilirsiniz. Belirli yöntemlerle kendini sınırlayıp etkisiz bırakmanıza gerek yoktur. Akıllıca hareket etmeli ve tüm fırsatları değerlendirmeye çalışmalısınız.

Gerçek anlamda size internetten para kazandıracak yöntemlerle tanışmaya hazırlanın. Bu rehber sizin için çok iyi bir başlangıç olacaktır.

İnternetten Para Kazanmanın En Akıllıca Yolları

İlk olarak uzun vadeli işlerden söz edeceğim. Bunların her birisi öncelikle güven kazanmaya odaklıdır. Her birisini ek iş olarak düşünebilirsiniz. Ancak bunların her birisi hayatınızı değiştirebilecek türde yan işlerdir.

İnternet üzerinden para kazanmak istiyorsanız öncelikle potansiyelinizi açığa çıkartacak olan işlere göz atmalısınız. Yaptığınız iş ne olursa olsun düzenli gelir bırakmasına dikkat etmelisiniz. Aksi bir durumda yıllarca uğraşsanız bile istediğiniz sonucu elde edemeyeceğinizi bilmelisiniz.

İnternet üzerinden para kazanmak için yeri geldiğinde üst düzey rekabet edeceğinizi aklınızdan çıkarmamalısınız. Bu alana giriş yaparken mutlaka bunu aklınızda bulundurmalı ve rekabete hazır olmalısınız.

1. Bir Blog Oluşturarak Ortaklık Programı Kullanmak

Eğer ilgi duyduğunuz bir niş varsa ve onun etrafında bir kitle oluşturmak istiyorsanız bir blog oluşturmalı ve gelir modeli olarak ortaklık programını seçmelisiniz. Ortaklık programlı internet üzerinden para kazanmak için deneyebileceğiniz en önemli yollardan birisidir.

Bir blog açıp bir şeyler kazanmaya çalışmak çok büyük bir uğraş gibi gözükebilir. Bunun doğru olduğuna inanabilirsiniz ama çalışmalarınızı yapmanız konusunda size yol gösterebilecek çeşitli rehberlerden faydalanmayı deneyebilirsiniz. Bu rehberler aracılığıyla blog açmanın incelikleri konusunda ihtiyacınız olan tüm bilgileri edinebilirsiniz.

Blogunuzu açtıktan sonra bir sonraki adımızın ortaklık kurabileceğiniz ürün ve firmaları araştırmak olmalıdır. Bu firmaların ortaklık programı kullanması son derece önemlidir. Böylece gelecekte blogunuza gelecek olan kişilere kullanışlı ürün ve servisler sunmayı başarabilirsiniz.

Sonuç olarak, ortaklık programı bir ürünü referans yöntemiyle başkasına satmak anlamına gelmektedir. Eğer blogunuzda insanların aradıkları ürünlere yönelik içerikler oluşturmayı başarıp onları blogunuz üzerinden satış sayfasına başarırsanız bu durumda yapılacak olan satıştan pay almayı başarabilirsiniz.

Bu son derece zaman alıcı bir iş olduğu kadar yoğun çaba gerektiren işlerden birisidir. Ortaklık programı çok basit düzeyde yapıldığında bile işe yarayan bir internetten para kazanma yöntemidir. Bu yöntem sayesinde yıl içerisinde tatmin edici miktarlarda para kazanabilirsiniz.

İlk olarak niş blogunuzun oluşturulması için en önemli adımları atmaya çalışmalısınız. Bunu yaptığınız zaman ortaklık programının işe yaramasını sağlayabilirsiniz.

İlk olarak araştırma yapmalı ve kazançlı bir ortaklık programı nişi bulmalısınız. Bunun anlamı gayet bellidir. Belirlediğiniz niş etrafında ürünlerini satmanız durumunda size ödeme yapabilecek markaların olup olmadığına göz atmalısınız. Bunu yapmak için aşağıdaki adımları inceleyebilirsiniz:

 • Amazon Associate'e katılın ve anahtar kelime planlayıcısı kullanarak talebin olduğu nişe doğru yönelin: Amazon dünyanın en büyük e-ticaret sitesidir ve ortaklık programı vasıtasıyla yapmış olduğunuz her satışa %10 komisyon vermektedir. Amazon, ortaklık programına başlangıç için en doğru yerlerden birisidir. Var olan tüm ürünleri gözden geçirip sizinle bağlantılı olanları keşfetmeye çalışmalısınız. Daha sonra Google'ın Anahtar Kelime Planlayıcısı aracından faydalanarak ürünle ilgili terimlerin başkaları tarafından aranıp aranmadığını gözden geçirmelisiniz. Ortaklık programına dahil olduğunuz ne kadar fazla trafik çekerseniz siteniz üzerinden satış yapma olasılığınız bir o kadar yüksek olacaktır.
 • İtibarlı ortaklık programı ağlarına dahil olun: Amazon'u bir kenarda tutacak olursanız dünya genelinde faaliyet gösteren çok güçlü ve itibarlı ortaklık ağları bulunmaktadır. Share-A-Sale, Clickbank ve Skimlinks bu ağlardan bazılarıdır. Bu ağlara dahil olarak ürünlerinin satılmasını isteyen çeşitli firmalarla tanışabilirsiniz. Burada sistem diğer ortaklık programlarında olduğu gibi komisyon üzerinden ilerlemektedir.
 • Hedeflediğiniz nişte yer alan firmaları kendiniz araştırın: Eğer mümkünse firmalarla doğrudan ortaklık yapabilmek çok daha doğru olacaktır. Bu durumda kimseye aracı olduğu için komisyon ödemek durumunda kalmazsınız. Bu herkes tarafından tercih edilebilecek ilgi çekici bir yol olsa bile tüm firmalar bu şekilde çalışmayı düşünmediği için seçenekleriniz çok sınırlı kalabilecektir.

Artık üzerinde çalışmak istediğiniz nişi biliyor olmalısınız. Uygun ortaklık programlarına üye olduğunuza göre artık blog adresinizi geliştirip trafik çekmeye başlayabilirsiniz.

İlk işiniz bir alan adı belirlemek ve daha sonra bir sunucu satın almaktır. Türkiye'de güvenilir sunucu hizmeti alabileceğiniz çok fazla yer yoktur. Bu nedenle tavsiyem Netinternet kullanmak olacaktır. Sunucuyu ve alan adını buradan alarak yolunuza devam edebilirsiniz.

Belirlediğiniz alan adını satın aldıktan sonra onda blog kurabilmek için ihtiyacınız olan içerik yönetim sistemini seçmelisiniz. Eğer Tumblr, Blogger veya WordPress.com gibi ücretsiz seçenekleri seçerseniz burada istediğiniz gibi çalışma esnekliğini elde edemezseniz. Dolayısıyla seçiminiz WordPress.org gibi platformlar olmalıdır.

Sunucuyu satın alıp WordPress kurulumunu gerçekleştirdikten sonra sitenizde kullanmak istediğiniz temaya karar vermelisiniz. Bunun için ThemeForest, Elegant Themes veya OptimizePress gibi adreslerden ücretli temalar satın alabilirsiniz. Bu temalar sitenizin temel tasarımlarını oluşturacaktır. Bu tasarımları markanıza uygun olacak şekilde dilediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz.

Başlangıç aşamasında cebinizden çıkacak olan miktar sizi biraz üzebilecektir. Ancak pek çoğunun tek seferlik veya yılda bir şeklinde ödeme olacağını unutmamalısınız. Bu aşamaya kadar gelmeniz durumunda blog adresinizi oluşturma işlemini başarıyla tamamlamışsınız demektir. Artık blog adresinizin açılışını yapıp içerik girmeye başlayabilirsiniz.

Bu noktadan sonra yapman gereken ortaklık programlarında bulmuş olduğun ürünlere yönelik her şeyi detaylı bir biçimde ele alabilecek içerikler üretmektir. Anahtar Kelime Planlayıcısı kullanmanız durumunda seçmiş olduğunuz ürünlere yönelik aramaların ne düzeyde olduğunu kolay bir biçimde görebilirsiniz.

Oluşturmuş olduğunuz içerik oldukça özgün ve değerliyse bu durumda pek çok adres size link vererek oluşturmuş olduğunuz sayfanın otoritesinin artış göstermesini sağlayacaktır. Bu değer artışı arama motorlarının size yüksek miktarda organik arama getirmesine yardımcı olacaktır.

Bir aramayı yapan kişinin satın alım kararına müdahale etmek oldukça zor bir olduğundan bir sonraki adımı mantıksal olarak gerçekleştirerek site ziyaretçilerini gözden geçirmeli ve zaman içerisinde satın alım gerçekleştiren ziyaretçi miktarını gözlemlemelisiniz.

Ortaklık programıyla para kazanmak gerçekten zor iştir. Ortaklık programı üzerinden iyi miktarda gelir elde etmek istiyorsanız düzenli olarak aşırı kaliteli içerikler üretmeli ve sitenize trafik çekmelisiniz. Daha sonra ise bu trafiği satışa dönüştürmenin yolunu bulmaya çalışmalısınız.

2. Yenilikçi Şirket Kurun ve Onu Büyütün

Günün birinde kendi şirketini kurmak gibi bir hayalin varsa bugün doğru yerdesin demektir. Çok güçlü bir yenilikçi şirket kurmak elbette çok kolay değildir. İnternet üzerinden para kazanmanın en ama en zor yollarından birisi budur ancak en çok gelir getirecek yöntemlerden birisi de budur.

Gerçekten başarılı bir hizmet, araç veya ürün sunmayı başarırsanız para havada kalmayacak ve cebinize girecektir. Ancak bunun için talep olan pazarı bulmanız gerekmektedir. Bunu başarmak için son derece fazla zamana, çabaya ve finansal kaynağa ihtiyacınız olduğunu unutmamalısınız.

Yenilikçi şirket kuran kişiler şirketlerini başarıya ulaştırmak için pürüzsüz bir yolda ilerlemezler. Karşılarına çok ciddi çeşitli engeller çıkabilmektedir. Başarılı olmak için bu engellerin tek tek aşılması gerekmektedir.

İlk olarak yenilikçi şirketinizin başarılı bir biçimde işleyebilmesi için bulunacağınız sektörde çok ciddi tecrübeye sahip olmanız gerekmektedir. Müşterilerinizi yakından tanımalı ve onların iletişim yöntemlerini anlamalısınız. Onların karşılaştığı problemlere çözüm üretmenin yolunu bilmelisiniz. Bunlar başlangıçta ihtiyaç duyacağınız minimum gereksinimlerdir.

Daha sonra girişimci olacağınız alandaki önemli oyuncuları keşfetmeye çalışmalısınız. Bu oyuncularla ortaklık kurabilir ve şirketinizi onların alt şirketi haline getirebilirsiniz. Bunun için fonlama, pazarlama, insan kaynakları ve yönetim konusunda bilgi sahibi olmanız gerektiğini bilmelisiniz.

Bunlar çok ciddi adımlardır ve burada yola devam edebilmek için çok yüksek çaba göstermeniz gerekmektedir. Bu nedenle başlangıcı en iyi şekilde yapmak için doğru karar almaya özen göstermelisiniz.

Herhangi bir şey yapmaya başlamadan önce ihtiyacınız olacak en önemli şey dahi bir problemdir. İnsanlar sahip olmadıkları neye ihtiyaç duymaktadırlar? Hangi çözüm onlar için en ideal çözümdür? Her yenilikçi şirketin sorması ve cevap bulması gereken sorular bunlardan oluşmaktadır.

Bu sorulara cevap verdikten sonra bir sonraki adımınız elde ettiğiniz fikri onaylamak olmalıdır. Ortaya koymuş olduğunuz fikir veya çözüm için ödeme yapmak isteyen müşteri yolsa bu durumda başarısız olma olasılığınız oldukça yüksektir. Az olan bir ürün ortaya koymalı, insanlardan geri bildirim alarak maliyet ile gelir arasında bir denge kurmalısınız.

Son olarak para kazanmak için paraya ihtiyacınız olacaktır. Yenilikçi şirket kurmak internetten para kazanmak için diğerlerine göre çok daha maliyetli bir iştir. Fikriniz ne olursa olsun pazar buna uygunsa gerekli finansmanı bulabilmek için takip edebileceğiniz çeşitli yollar vardır:

 • Yüklenici: Bunun anlamı şirketinizin fon kaynağının kendiniz olmasıdır. Herkes bunu yapabilme kapasitesine sahip değildir. Bu kapasiteye sahip olmanız durumunda yüklenici olarak şirketinizin tüm noktalarında söz sahibi olabilirsiniz.
 • Yatırımcılar: Şirketinizi büyütmek için yatırımlara ihtiyacınız varsa bu durumda bir rapor oluşturup çeşitli yatırımcılara ulaşmaya çalışmalısınız. Yatırımcılar şirketinizde pay sahibi olarak ihtiyaç duyduğunuz fonu size sunabileceklerdir.

Şirketinizin kuruluşunu gerçekleştirdikten sonra her şeyin müşteri edinimi, pazar onayı, daha fazla fon ve büyümeyle ilgili olduğunu unutmamalısınız. Elbette tüm bunlar başlangıç için basit adımlardır. Daha fazla desteğe, daha fazla eğitime ve fon için daha fazla erişime ihtiyaç duyabilirsiniz.

3. Yazılım Oluşturma ve Satma

Kullanışlı yazılıma her zaman ihtiyaç vardır.

Bu yazılım önemli bir müşteri uygulaması, belirli problemi çözen bir uygulama veya telefonda oynanabilecek zaman öldürücü bir oyun olabilecektir. İnsanlara yardımcı olabilmek için bir yazılım geliştirmeyi düşünebilirsiniz.

Evet, kullanmış olduğunuz yazılımların veya uygulamaların büyük firmalar tarafından geliştirildiği doğrudur. Ancak başarılı olan uygulamaların büyük bir kısmı bireysel olarak çeşitli kişiler veya küçük işletmeler tarafından geliştirilmektedir. Özellikle Apple ve Google mağazalarında yer alanlar bu şekildedir. Bağımsız geliştiricilerin bu çabalarından iyi miktarda para kazandığını bilmelisiniz.

Yazılımlar üzerinden para kazanmanızı sağlayacak iki farklı yöntem bulunmaktadır.

Bir uygulamaya veya yazılım için son derece yenilikçi bir fikre sahip olmanız gerekmektedir. Bu fikri gerçek müşterilere onaylatarak yola çıkmalı ve paranızı kullanarak geliştiricilerle birlikte çalışmalısınız. Eğer her şeyi doğru yaparsanız yazılımınız Apple veya Google tarafından kabul edilerek mağazaya eklenecektir. Uygulamanız mağazaya eklenir eklenmez buradan para kazanmaya başlayabileceksiniz.

Hayalini kurduğunuz yazılımı geliştirmek için tek başınıza çalışmayı düşünebilirsiniz. Doğal olarak bu daha fazla vakit gerektirecektir. Vaktinizin büyük bir kısmını geliştirmeye ayırarak tüm kontrolü elinde bulundurmaya çalışabilirsiniz.

Yüksek kaliteye sahip bir yazılım geliştirmek istiyorsanız zamanınızın büyük bir kısmını buna ayırarak ihtiyaç duyduğunuz becerilere sahip olmaya çalışabilirsiniz. Çeşitli becerilere sahip olmak için Treehouse, CodeAcademy ve Skillcrush gibi platformlara göz atabilirsiniz.

4. E-Ticaret Sitesi Açmak ve Ürün Satmak

Yüzlerce hatta binlerce insanın problemine herkesten daha iyi çözüm bulduğuna inanıyorsanız bunu fırsata çevirebilirsiniz. Bir e-ticaret sitesi açarak ürünlerinizi satışa sunabilirsiniz.

Bugünlerde bunu yapmak çok kolay değildir. Shopify gibi siteler kişiselleştirilebilir, güçlü bir e-ticaret sitesi kurmayı oldukça kolay hale getirmişlerdir. Bundan faydalanarak ürünlerinizi kolayca satışa çıkarabilirsiniz.

İnternet üzerinden para kazanmanın en eski ve en çok test edilen yöntemlerden birinin bu olduğundan emin olabilirsiniz. Dijital girişimlerin büyük bir kısmı aşağıdaki iki yöntemi kullanarak sürdürülebilir bir işe sahip olmaktadırlar:

 1. Kendi nişleri etrafında yer alan insanların seveceği fiziksel ürünler üretmek.
 2. Yabancı ülkelerde imal edilmiş ucuz ürünler almak ve onları yeniden paketlemek veya diğer ürünlerle bir araya getirerek onları yüksek fiyatlara satmak.

Kendi ürününüzü oluşturup pazarlama konusunda her şey size aitse başarılı olma şansınız oldukça yüksek olacaktır. Ancak ortaya konan deneyimlerin her birisi bu çalışmaların çok yüksek maliyetlerde olabileceğini göstermektedir.

Bunun yerine daha önce tasarlanmış ve üretilmiş olan ürünleri uygun fiyatlara bulup bunları kendi kitlenize pazarlamaya çalışmalısınız. AliExpress, LightInTheBox veya DinoDirect gibi yerlerden faydalanarak bu tür ürünleri bulabilirsiniz. Bu yola girdiğiniz zaman e-ticaret alanında bir makine gibi para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Sitenizde kurmuş olduğunuz mağazanızın üretimi konusunda neler yapacağınızı iyi belirlemeniz gerekmektedir.

Kendi ürünlerinizi satıyor veya başka ürünlerin pazarlamasını yapıyor olabilirsiniz. Ne kadar stoka yer vereceğinizi, nasıl bir fiyat politikası izleyeceğinizi ve envanterinizi nerede saklayacağınızı iyi düşünmelisiniz. Bir mağazaya kira ödemek zorunda olmasanız bile envanterinizi bir yerde stoklamak için para ödemeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Tabi bu kural her zaman geçerli bir durum değildir. Eliniz altında bir seçenek vardır ama bu çok yaygın bir biçimde kullanılan bir seçenek değildir. Bu seçeneğe doğrudan nakliye adı verilmektedir. Doğrudan nakliye bir üretici veya toptancı ile anlaşıp onların ürününü satmak anlamına gelmektedir.

Bu yöntemi kullandığınız zaman envanter satın alma, envanteri depolayacağınız bir yer satın alma veya nakliye ücretleri gibi çeşitli bedelleri ödemek zorunda kalmazsınız. Sitenizi oluşturursunuz, ürünleri yerleştirirsiniz, müşterileri çekip satışı gerçekleştirirsiniz.

Elbette ürün başına yer alabilecek yüksek fiyatlardan dolayı kar marjı biraz düşük olabilecektir. Ancak ürünleri satış konusunda sahip olacağınız kolaylık bu düşük kar marjının çok daha kazançlı olmasını sağlayacaktır. Bir müşteri sizden satın alım gerçekleştirdiği zaman siz anlaştığınız üreticiden ürünü satın alacak ve doğrudan müşteriye nakledilmesini sağlayacaksınız.

Bunun için herhangi bir envantere gerek yoktur. Ürünleri kendi deponuzda saklamanıza gerek yoktur. Nakliye işiyle ilgilenmenize gerek yoktur. Hepsi kulağa oldukça hoş gelen şeylerdir.

E-ticaret işinde tüm çalışmalarınızı sadece kendi sitenizde yer alan mağaza üzerinden değil daha büyük pazar alanlarından gerçekleştirmek istiyorsanız aşağıdaki seçenekleri göz önünde bulundurmanız gerekmektedir:

 • N11.com - Kendi ürünlerinizi satabileceğiniz önemli bir pazar durumundadır. Özellikle kampanya dönemlerinde ön plana çıkması nedeniyle doğru fiyatlandırma ile ürünlerinizi kolaylıkla satmayı başarabilirsiniz.
 • Gittigidiyor.com - Bir eBay iştiraki olduğunu unutmamak gerek. Ürünlerinizi burada satarken pek çok maliyetin yine tarafınıza ait olacağını unutmamalısınız.
 • Hepsiburada.com - Yurt dışında Amazon'un kurduğu sisteme benzer bir sistemle işleyiş göstermektedir. Ürünlerinizi kayıt altına aldıktan sonra satış işlemlerine başlayabileceğiniz önemli bir satış platformudur.

5. Serbest Çalışarak Hizmet Satışı Gerçekleştirmek

Pazarlanabilir bir beceriye sahipseniz bunu fırsata çevirebilirsiniz. Yazma, tasarlama, geliştirme, pazarlama, proje yönetimi gibi çok farklı türde becerileriniz varsa bunları kullanarak internet üzerinden düzenli olarak para kazanmayı başarabilirsiniz.

Serbest çalışmak internetten para kazanmak için kullanılabilecek olan diğer yöntemler kadar esnek gibi gözükmese bile çalışma şartları açısından standart işlere göre çok daha esnek bir yapıya sahiptirler. Bunu fırsata çevirip çalışma hayatınızı kolaylaştırmayı başarabilirsiniz.

Serbest çalışarak bulabileceğiniz çok farklı işler vardır. Bu konuda ilk adımları atacaksanız UpWork, Freelancer, Guru, Sadeceon, Bionluk gibi birbirinden farklı adreste iş aramaya başlayabilirsiniz. Bulduğunuz işleri tamamlayarak zaman içerisinde oldukça profesyonel bir profile sahip olabilirsiniz.

Sahip olduğunuz yetenekleri ve becerileri bir liste haline getirerek yapabileceğiniz işleri ortaya çıkarmalısınız. Böylece başvurabileceğiniz ve pazarlık yapabileceğiniz çok farklı işlerle karşılaşarak internet para kazanmayı başarabilirsiniz. Bunun için ilk olarak aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 • Hedefinizin ne olduğuna karar vermelisiniz: Tam zamanlı bir şekilde serbest mi çalışacaksınız yoksa bu işi ekstra gelir için mi yapacaksınız? Serbest çalışarak ilerleyeceğiniz işte zaman önemlidir. İvme kazanıp profilinizi güçlendirmelisiniz. Hedef belirlerken buna dikkat ederseniz çok iyi bir başlangıç yapabilirsiniz.
 • Kazançlı bir niş seçmelisiniz: Bununla ilgili şu ana kadar yeteri kadar bilgi verdiğimi düşünmekteyim. Kazanç konusunda her zaman en yüksek olana doğru ilerlemeyi düşünebilirsiniz. Ancak burada en rahat olacağınız alanı göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Yetenekleriniz, değerleriniz ve ilgi alanlarınız ile kesişen noktada işler alarak yolunuza devam etmelisiniz.
 • Hedef müşterileri belirlemelisiniz: Kimin için çalışmak istediğinize karar vermelisiniz. Bunun için bir liste oluşturabilirsiniz. Bu liste portföyünüzü oluşturacak olduğundan seçimlerinizde stratejik davranmaya çalışabilirsiniz.
 • Doğru fiyat belirlemelisiniz: Serbest çalışırken saatlik ücret veya sabit ücret arasında bir seçim yapmalısınız. Sabit ücret belirlerken karşınıza çıkabilecek olan işlere göre bir fiyat belirlemeniz gerektiğini unutmamalısınız.
 • Başvurularınızı takip etmelisiniz: Her gönderdiğiniz teklifin kabul edilme olasılığı oldukça azdır. Ancak ısrarcı olduğunuzu ve bu işi yapabileceğinizi ispat edebilirseniz işleri almak sandığınızdan çok daha kolay olacaktır.

Son olarak iş anlaşmalarında sınırları en iyi şekilde çizmeye çalışmalısınız. Belki ufak bir iş almış olabilirsiniz ancak bu işin sorumlulukları konusunda bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Bu sorumlukları yerine getirmediğiniz zaman sahip olacağınız yükümlüklere karşı son derece dikkatli olmalısınız.

5. Koçluk veya Danışmanlık Yaparak Gelir Elde Etmek

Serbest çalışırken hizmet satmakta olduğu gibi sahip olduğunuz bilgileri tavsiye olarak satmayı başarabilirsiniz. Bunun için belirli bir alanda bilgi birikiminizin olması gerekmektedir. Bu bilgi birikimi vasıtasıyla koçluk veya danışmanlık yapabilirsiniz. Kendi alanınızda uzman olabilirsiniz danışmanlık için size ödeme yapacak çok fazla kişi olacaktır.

Danışman veya koç olmak internet üzerinden para kazanmak için en ideal yollardan birisidir. Onlara daha iyi olmak için yardımcı olabilir, onların daha hızlı gelişmesine yardımcı olabilir veya rekabet konusunda ayakta olmasını sağlayabilirsiniz. Sahip olduğunuz uzmanlığı ürün satışı gibi düşünebilirsiniz.

Sahip olduğunuz tecrübeleri bir paket halinde sunmayı başarabilirseniz tüm becerilerinizi pazarlamayı başarabilirsiniz. Bu potansiyeli bir iş modeline dönüştürüp düşündüğünüzden çok daha fazlasını kazanabilirsiniz.

Kendi alanınızda uzman olsanız dahi insanların bunu duymasını sağlamaya çalışmalısınız. Bunun için müşteri bulmalı ve bilgi birikiminizi onlara aktarmaya çalışmalısınız. Topluluklar tarafından yönetilen Savvy.is veya Coach.me gibi platformlar bunlara verilebilecek ideal örneklerdir.

Danışmanlık hizmeti vereceğiniz kişiye zamanınızı satabileceğiniz gibi farklı bir fiyatlandırma modeli de uygulayabilirsiniz. Bu sizin oluşturacağınız iş modeline göre değişiklik gösterebilecektir. Danışmanlık veya koçluk yapmak internet üzerinden para kazanmanın en iyi yollarından birisidir. Bunu gerçekleştirmek için belirli bir alanda bilgi birikimine sahip olmanız yeterlidir.

7. Bilginizi Kurslara Dönüştürerek Satmak

Bir konuda uzman olmayı başarmış durumdaysanız bilgilerinizi bir paket haline getirip yüksek değere sahip bir kurs olarak pazarlayıp satabilirsiniz. Bir kurs oluşturmak, yayınlamak ve pazarlamak çaba gerektiren bir iş olsa bile öğrenme potansiyeli açısından size çok fazla gelir saylayacağı neredeyse kesin gibidir.

Kurslar ve diğer bilgilendirici ürünler pasif gelir kapsamında yer almaktadır. Büyük bir çaba ortaya koyarak bu ürünleri oluşturup onları güncel tutabilir ve en iyi şekilde pazarlayarak onların satışını gerçekleştirebilirsiniz. Bu satışlardan aylarca ve hatta yıllarca gelir elde edebilirsiniz.

Kurs satışından ne kadar kazanç elde edeceğiniz kursun değerine ve sunduğunuz niteliklere göre değişiklik gösterebilecektir. burada bir hedef belirlemeli ve ona göre hareket etmelisiniz. Başarılı bir kurs oluşturmak için dört adımlı kontrol listesinden faydalanabilirsiniz:

 1. Daha önce oluşturmuş olduğunuz yazılardan yola çıkaran en iyi konuyu keşfetmeye çalışmalısınız. Kitlenize değer katan yazıları kullanmak oldukça iyi bir fikirdir.
 2. İnsanların oluşturduğunuz kurslar için ödeme yapacağından emin olmalısınız. Bunun için okuyucularınız arasında anketler oluşturup onların görüşlerini alabilirsiniz.
 3. Hızlı bir biçimde kurs içeriğini yazın, kayıt edin ve düzenleyin. Ne istenildiğini bildiğiniz için içeriği hızlı bir biçimde oluşturmanız oldukça kolaydır. Her zaman geriye dönüp düzenleme ve güncelleme yapabileceğinizi unutmamalısınız.
 4. Oluşturduğunuz kursu bir şekilde e-posta listenize ulaştırmaya çalışmalısınız. Kursların başarıya ulaşması onun doğru insanların önüne çıkarılmasıyla mümkün olmaktadır. Hedef kitleniz ne kadar küçük olursa olsun başlangıç için en ideal yerlerden birisidir.

Daha önceden hazırlamış olduğunuz bir yazınız yoksa ne yapmanız gerektiğini ise bilmelisiniz. Daha önce kurs oluşturmayla ilgili bir tecrübeniz yoksa aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 • İlgilendiğiniz diğer kursları alın: Bu sadece rakip analizi için gerekli değildir aynı zamanda oluşturacağınız kursa şekil vermek için önemlidir. Bir kursun nasıl gözükmesi gerektiğine karar verebilmek için var olan başarılı kurslardan faydalanabilirsiniz. Oluşturacağınız kursun nasıl gözükmesi gerektiğine karar verdikten sonra onun içeriğine odaklanabilirsiniz.
 • Nişi belirleyin ve talebi kontrol edin: Başarılı olmak istiyorsanız kurs hazırlayacağınız alana ve bu alanda var olan talebe dikkat etmelisiniz. Google Trendler ve Google'ın Anahtar Kelime Planlayıcısı bu konuda size yardımcı olabilecektir. İnsanların sürekli bilgi aradıkları alanları kontrol ederek yolunuzu çizebilirsiniz. Zaten bir blog üzerinden insanlara bir şeyler sunuyorsanız bu adımı es geçebilirsiniz.
 • Partnerlere ve öncülere ulaşmalısınız: Başarılı olmak için kurs oluşturmak yeterli değildir. İçerik oluşturmak için diğer insanlardan destek almaya çalışabilirsiniz. İş modeli olarak seçmiş olduğunuz planlama ne olursa olsun kendi alanınızda ön plana çıkan kişilere ulaşmalı ve oluşturduğunuz kursun duyulmasını sağlamalısınız.
 • Kurs deneyimine dikkat etmelisiniz: Uzun uğraşlar sonucu oluşturmuş olduğunuz kursu başarılı bir şekilde yayınladıktan sonra insanların yaşayacağı deneyime odaklanmanız gerekmektedir. Kursu nasıl sunacaksınız, kursta etkileşimli olarak yer alacak nitelikler neler olacaktır? Bu soruları düzelterek kullanıcı deneyimini en üst düzeyde tutmalısınız.
 • Kurs etrafında bir hedef kitle oluşturmalısınız: Bir hedef kitle oluşturma konusunda zorlanmak istemiyorsanız topluluğunuzu bir kursun etrafında oluşturmaya özen göstermelisiniz. Oluşturduğunuz kursları Skillshare veya Udemy gibi platformlarda pazarlamayı düşünebilirsiniz. Kursların dağıtımı için kullanabileceğiniz en maliyetsiz yöntemlerden birisi budur.
 • Kursu pazarlamaya çalışmalısınız: İnternet üzerinden para kazanmak için her zaman satış yapmayı düşünmelisiniz. Bunun için ihtiyacınız olacak en önemli beceri ise pazarlamadır. Kursu pazarlamak için her türlü fırsatı kullanmaya çalışmalısınız. Facebook, LinkedIn veya bağlantı kurabildiğiniz diğer blogları kullanarak bunu gerçekleştirebilirsiniz.

8. YouTube Kanalı Oluşturmak

YouTube sürekli para kazandırma programında değişiklik yapsa bile YouTube kanalı oluşturmak hala önemli bir para kazanma kaynağıdır. Artık son 12 ayda minimum 1.000 aboneye ve 4.000 saatlik görüntülenmeye sahip olmanız durumunda kanalınızda para kazanma aktif olacaktır. İnternetten para kazanmak istiyorsanız YouTube'u değerlendirmeyi düşünebilirsiniz.

YouTube, Google'ın ardından dünyanın en büyük ikinci arama motoru durumundadır. Bununla birlikte dünyada ziyaret edilen en büyük üçüncü site konumundadır. Her gün milyonlarca video izlenmekte ve bu izlemelerin büyük bir kısmı paraya dönüştürülebilmektedir.

YouTube kanalları aboneler yoluyla para kazanmanıza yardımcı olacak türden bir yaklaşıma sahip değildir. YouTube kanalların hepsi klasik reklamcılık sistemine dahildir. Videolarınızı ne kadar fazla kişi izlerse o kadar fazla para kazanırsınız. YouTube Ortaklık Programı kapsamında yapmış olduğunuz başvuru kabul edildiği zaman videolarınızda reklamlar görüntülenmeye başlayacaktır. Her 1.000 görüntülenme size belirli bir miktar para kazandıracaktır.

YouTube kanalı oluşturmayı bir blog olarak düşünebilirsiniz. Blogda her şeyi yazarak hallederken YouTube'ta her şeyi video oluşturarak halledersiniz. Burada dikkat etmeniz gereken ilk şey oluşturacağınız video türleridir. En başarılı YouTube kanalları iki farklı kategoride kendilerine yer bulmaktadırlar:

 • Eğitici içerikler: İnsanlar her zaman hızlı bir biçimde öğrenmekten hoşlanırlar. YouTube videoları bu açıdan son derece kullanışlı olmaktadırlar. "Nasıl" sorusuna cevap verebilen videolar oluşturarak YouTube üzerinde son derece popüler olabilecek içerikler oluşturabilirsiniz.
 • Eğlendirici içerikler: Bu içerik türlerinin kapsamı çok daha geniştir. Ürün değerlendirmeleri, komik skeçler, oyun rehberleri ve bunun gibi çok daha farklı videolar bu kapsamda olmaktadır. Bu tür videolar oluşturarak insanları eğlendirip izlenmeye çalışabilirsiniz.

Bir sonraki adımda YouTube kanalarını oluşturmalı ve düzenlemelisiniz. YouTube kanalı tüm içeriğinizi taşıyacak olan temel yapı taşıdır. Daha önceden bir Google hesabına sahipseniz YouTube'a bu hesabınız ile giriş yapıp kanalınızı oluşturabilirsiniz. Kanal oluştururken kullanıcı adınızı hatırlanabilir bir biçimde seçmeye çalışmalısınız.

YouTube kanalınızın kolay bulunabilir olmasını sağlamak istiyorsanız gelişmiş ayarlar kısmından anahtar kelimeleri eklemelisiniz. Bu ayarları düzenlerken aynı zamanda hedeflediğiniz ülkeleri seçmeyi unutmamalısınız. Eğer kişisel bir bloga sahipseniz site ile kanal eşleştirmesini sağlamalısınız.

Bu düzenlemeleri yaptıysanız artık içerik oluşturmaya ve yüklemeye başlayabilirsiniz. Bunun için yüksek kaliteli bir kamera kullanmaya çalışmalısınız. Başlangıçta mükemmel olmaya çalışmamalısınız. Bu nedenle telefonunuzun kamerası iyiyse onu kullanabilirsiniz. YouTube'un en güzel yanı farklı içerikleri ve stilleri kullanabilecek olmanızdır. Sizin için işe yarayan stili bulana kadar denemeye devam edebilirsiniz.

Yüklediğiniz videoları çeşitli optimizasyon çalışmaları ile optimize ederek onların dikkat çekici olmasını sağlayabilirsiniz. Burada uygun etiketleri kullanmak son derece önemlidir. İnsanların videolarınızı bulmalarını istiyorsanız kendi alanınız ve videonuz ile ilgili etiketleri kullanmaya özen göstermelisiniz.

Düzenli bir biçimde içerik oluşturup paylaşmaya devam ettikçe kanalınız etrafında bir hedef kitle oluşturmuş olacaksınız. YouTube üzerinden gerçek anlamda para kazanmak istiyorsanız videolarınızı her yerde pazarlamaya çalışmalısınız. Kanalınızı Twitter ve Facebook'ta paylaşmalısınız. Videolarınızı ilgili olacak her platformda paylaşmaya özen göstermelisiniz. Yorumlarla etkileşim kurmalı ve videolar etrafında bir topluluk oluşturarak videoların paylaşılmasını kolaylaştırmalısınız.

YouTube'un belirlemiş olduğu 1.000 abone ve 4.000 saatlik sınırı geçtikten sonra videolardan para kazanmaya başlayabilirsiniz. YouTube kanalınız için sıkı takipçiler edinmek zaman alıcı olsa bile bunu başardığınız zaman çok ciddi bir düzenli gelir kaynağı elde etmiş olursunuz.

9. Podcast Aracılığıyla İlham Verici Hikayeler Paylaşmak

Podcast yayınları şu an oldukça revaçtadır. Bu revaç durumunun oluşmasının nedenleri ise oldukça önemlidir. İnsanların hayatları artık çok daha meşgul duruma gelmektedir. Pasif bir biçimde içerikleri tüketebilecekleri bir şeyler aradıkları için podcast onlara oldukça kullanışlı gelmektedir. Bu nedenle podcastleri kullanarak hedef kitle oluşturabilir ve internet üzerinden para kazanabilirsiniz.

Podcast üzerinden para kazanmak diğer yöntemlerden çok daha zordur çünkü reklamcıları çekebilmek için çok önemli miktarda zamana ihtiyacınız olacaktır. Yeteri kadar sabırlı olmanız durumunda podcast çalışmalarınızı büyütebilir ve kendinize çok ciddi bir gelir kaynağı oluşturabilirsiniz.

Podcast pazarı gün geçtikçe büyümeye devam edecektir. Bu nedenle bu alanda varlığınızı sürdürmek istiyorsanız yeni ve kaliteli içerikler oluşturmaya çalışmalısınız. Üstelik bu çalışmalara artık hiç olmadığı kadar kolaydır.

Podcast başlatmak bir YouTube kanalı veya blog oluşturmak gibidir. İnsanlara ilgi çekici hikayeler anlatarak onların etkileşim kurmalarını sağlamalısınız. Her zaman olduğu gibi podcast konusunda hitap edeceğiniz kitlenin yer aldığı nişi en iyi şekilde tespit etmelisiniz. Bu konuda iTunes listelerine veya Google Trendler verilerine göz atabilirsiniz.

Niş belirledikten sonra bir sonraki adımda doğru ses ekipmanlarını seçmeye özen göstermelisiniz. Bir mikrofon ve ihtiyacınıza göre bir yazılım yeterli olacaktır. Benringer, Blue, Focusrite gibi markalar bu konuda size yardımcı olabilecektir. Dilerseniz kendi bulduğunuz markaları da tercih edebilirsiniz.

Bu aşamaya geldikten sonra şovunuzu planlamaya başlayabilirsiniz. Eğer röportaj tarzı bir şov yapacaksanız bu durumda kimi ziyaretçi olarak davet etmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Mevcut sosyal ağ hesabınızı kullanarak tanımış olduğunuz kişilere ulaşmayı deneyebilirsiniz. Buna ek olarak bulunduğunuz alanda öncü olan kişilere Twitter, Medium veya Facebook üzerinden ulaşmayı deneyebilirsiniz.

Bir liste oluşturduktan sonra bir e-posta şablonu oluşturmalısınız. Bu şablonu kullanarak beklentilerinizi en iyi şekilde yansıtacak kısa ve açık bir şekilde mesajınızı iletmelisiniz. Röportaj yapacağınız potansiyel kişiler kimlerse onlara neler soracağınızı önceden iletmeyi düşünebilirsiniz. Başlangıç için birkaç röportajı yakınınızda yer alan kişilerle yapmanız çok daha doğru olacaktır.

Okumalısın: Podcast Nedir? Nasıl Çalışır?

Yeni yazılımlar öğrenmek veya ses düzenleme konusunda bilgi sahibi olmak istiyorsanız bunun biraz vakit alıcı olduğunu bilmelisiniz. Eğer dışarıdan destek almak istiyorsanız UpWork, Fiverr, Sadeceon veya Bionluk gibi sitelere göz atabilirsiniz.

Tüm bu adımları takip ettiyseniz artık podcast hazırlamak için çaba gösterebilirsiniz. Oluşturmuş olduğunuz podcast yayınlarını iTunes, SoundCloud ve hatta YouTube üzerinden paylaşabilecek olduğunuzu unutmamalısınız.

Son aşamada podcast yayınlarınızı pazarlama ve bunlardan gelir elde çözümlerini düşünmelisiniz. Hedef kitleniz ne kadar genişse bu yayınlardan para kazanma olasılığınız bir o kadar yüksek olacaktır. Basit bir site oluşturarak yayınlara ait bölümleri kolayca listeleyerek onları paylaşabilirsiniz. Podcast yayınları üzerinden para kazanmak istediğiniz zaman sahip olduğunuz seçenekler şunlar olacaktır:

 • Klasik reklamlar
 • Ürün satışları
 • Bağışlar
 • Abonelere özel içerikler

10. Uzaktan Çalışma İmkanı Tanıyan Şirketlerle Anlaşmak

Kariyer değişikliği yapıp her şeyi bir kenara bırakarak internet üzerinden para kazanmanın yollarını arıyorsanız bu konuda en güvenilir seçeneklerden birisinin yine şirketlerle çalışmak olduğunu bilmelisiniz. Bazı şirketler sizi bir ofise tıkılı bırakmak yerine evden veya ev ofis olarak oluşturduğunuz ortamdan çalışmanıza imkan tanımaktadırlar.

Bu tür şirketler çeşitli iletişim araçlarından faydalanarak sizin çalışmanızı denetlerler. Bunu yaparken belirli bir ağa bağlı kalmanızı sağlarlar. Genel olarak bu tür iş imkanları müşteri hizmetleri veya müşteri desteği gibi konularda olmaktadır. Eğer uzaktan çalışma imkanı tanıyan şirketlerle anlaşarak yeni bir kariyer düzeni oluşturmak istiyorsanız ilk düşünmeniz gereken tercihlerden birisi bu olmalıdır.

Üstelik bu tür şirketler için yarı zamanlı çalışmayı düşünebilirsiniz. Bu tercihiniz ile mevcut işinizden ayrılmadan yolunuza devam edebileceğinizi unutmamalısınız.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap