Blog Nedir? Blog Açmak Kolay Mı?

Bloğun ne olduğunu biliyor musunuz? Eğer bilmiyorsanız doğru yerdesiniz. İlk kez 1994 yılında blog tarzı siteler hayatımızda girdiğinde bir blog insanların çevrimiçi olarak bir şeyler paylaştığı bir günlüktür. Bu çevrimiçi günlükte günlük yaşamanız hakkında bir şeyler paylaşabilirdiniz.

Daha sonra insanlar bilgiyi çevrimiçi ortamda yeni bir şekilde iletme fırsatı gördü. Böylelikle güzel blog dünyası ortaya çıkmış oldu. İnsanlar blog üzerinden bir şeyler paylaştıkça kendi seslerini duyurur hale geldiler. Böylece blog tarzı siteler popülerlik kazanmaya başladılar.

Blog nedir?

Blog kelimesi aslında "weblog" kelimesinin kısaltılmış versiyonudur. Bilgileri en son gönderiler en üstte olmak üzere ters kronolojik sırada görüntüleyen çevrimiçi bir dergi veya bilgilendirici sitedir. Bir yazarın veya bir grup yazarın tek bir konu hakkındaki görüşlerini paylaştığı bir yerdir.

Bugün web ortamında yaklaşık 570 milyon blog vardır. Türkiye'de her ne kadar net rakam bilinmese bile blog yazarlarının kalbi olarak nitelendirilen ABD'de 31.7 milyon blog yazarı vardır. Bu rakamlar 2020 yılına ait reklamlardır.

Bir blog nasıl bir amaca sahiptir?

Kişisel kullanım için bir blog başlatmanın birden çok sebebi vardır. Bir işletme için blog başlatmak için ise çok sayıda farklı nedenlere sahip olabilirsiniz. İşletmeler, projeler veya size para kazandıracak herhangi bir şey için blog yazmanın amacını iyi anlamak lazımdır.

Sitenizi Google'ın arama motoru sonuç sayfasında daha üst sıralara yerleştirmek istersiniz. Bir başka ifadeyle onun görünürlüğünü artırmak istersiniz. İşletme açısından durum biraz daha farklıdır ama kişisel blog açısından durum oldukça nettir.

Örneğin, bir işletme olarak ürünlerinizi ve hizmetlerinizi satın almaya devam etmeleri için tüketicilere güvenmiş olursunuz. Bir işletme olarak potansiyel tüketicilere ulaşmak için bloğunuzdan yararlanırsınız. Bir blog yazmak sizi aranabilir ve rekabetçi kılacaktır.

Bu nedenle, bir bloğun temel amacı kitleniz ile aranızda bağlantı kurmaktır. Bir diğer neden ise trafiğinizi artırmak ve sitenize kaliteli müşteriler çekmektir. Bu müşterilerin başlangıçta potansiyel müşteri olacaklarını unutmamalısınız.

Blog yayınlarınız ne kadar sık ve daha iyi olursa sitenizin hedef kitleniz tarafından keşfedilme ve ziyaret edilme şansı bir o kadar yüksek olacaktır. Bu yüzden bir blog etkili bir potansiyel müşteri oluşturma aracı durumundadır.

İçeriğinize harika bir harekete geçirme ifadesi eklediğiniz zaman sitenizin trafiğini potansiyel müşterilere dönüştürme şansı elde etmiş olursunuz. Blog aynı zamanda belirli bir niş içerisinde otoritenizi göstermenizi ve bir marka oluşturmanızı sağlayacaktır.

Bilgilendirici ve ilgi çekici gönderiler oluşturmak için niş içerisinde elde ettiğiniz bilgileri kullanmanız gerekir. Bu sayede hedef kitlenizde güven oluşturmuş olursunuz. Harika bir blog sahibi olduğunuz zaman işletmeniz daha güvenilir görünür.

Blog yapısı nasıl olmalıdır?

Bir bloğun görünümü zamanla değişmiştir. Bu günlerde birçok blog çok çeşitli öğeler ve araçlar içerir. Bununla birlikte çoğu blog hala bazı standart özellikler ve yapılar içermektedir. Tipik bir bloğun içereceği ortak özelliklerden bazıları şu şekildedir:

  • Menü ve gezinti çubuğuna sahip başlık (header) kısmı.
  • Vurgulanan veya en son blog gönderilerinin bulunduğu ana içerik (content) alanı.
  • Sosyal profiller, favori içerik veya harekete geçirici mesaj içeren yan kenar (sidebar) kısmı.
  • Sorumluluk reddi beyanı, gizlilik politikası, iletişim sayfası vb. gibi alakalı bağlantılarının bulunduğu alt bilgi (footer) kısmı.

Blog ve website farkı nedir?

Birçok insan hala bir blog ile bir website arasında herhangi bir fark olup olmadığını merak ediyor. Blog nedir ve website nedir? Bugünlerde ikisini birbirinden ayırmak oldukça zordur. Birçok şirket blog kısmını kendi sitesine entegre etmektedir.

Bir bloğun sık sık güncellenmesi gerekir. Bunun güzel örnekleri arasında yemek tariflerini paylaşan bir yemek bloğu gösterilebilir. Blog ayrıca okuyucu katılımını teşvik eder. Okuyucular, farklı endişelerini ve düşüncelerini yorumlama ve dile getirme şansına sahiptir.

Sabit bir site sayfasından bir blog gönderisini ayıran en önemli özelliklerin başında yayınlanma tarihi, yazar referansı, kategoriler ve etiketler yer alır. Tüm blog gönderilerinde bu öğelerin tamamı yoktur ama sabit sayfalarda bunların hiçbirisi yoktur.

Blog yazarı nedir?

Son zamanlarda blog yazarları çeşitli nedenlerle ünlü oldular. Blog yazmak, birçokları için alternatif bir kariyer veya yan iş haline geldi. Bunu gören insanlar, blog yazarı olma konusunda çok daha fazla istekli olmaya başlamışlardır.

Peki blog yazarı kimdir? Blog yazarı, hayatlarının bazı bölümlerini sizinle paylaşmayı seven kişilerdir. Sanat, ev tasarımı, marangozluk ve finans makaleleri gibi çeşitli konularda yazılar yayınlarlar. Blog yazarları biraz hareketlidirler. Onları tek bir yerde bulmanız mümkün olmayabilir.

Bir blog yazarı, bir bloğu çalıştıran ve kontrol eden kişidir. Hedef kitle için farklı konulardaki fikir ve bilgilerini paylaşırlar. Neden birçok insan bugün blog yazar? Bunun çeşitli nedenleri vardır. Her insanın anlatacak kendi hikayesi vardır.

Blog yazarlığı neden çok popüler?

Bir blog, ilgilendiğiniz herhangi bir konu hakkında konuşmanıza ve fikrinizi ifade etmenize olanak tanır. Gün içerisinde gerçekleştirdiği pek çok şey hakkında yazan bazı blog yazarları hakkında bir şeyler bulacaksınız.

Bu tür etkinlikler, uyanmak gibi küçük şeylerden iklim değişikliği gibi önemli konulara kadar değişkenlik gösterebilecektir. Kendi bloğunu yöneten bir blog yazarı olarak tutku duyduğunuz herhangi bir konuya odaklanmanız çok daha doğru olacaktır.

Blog yazarlığı para kazandırır mı?

Blog sektöründe yapılan araştırmalar, blog yazarlarının para kazandığını kanıtlar sonuçlar ortaya koymuşlardır. Ancak bu hızlıca zengin olabileceğiniz türden bir meslek değildir. Blog adresinizden para kazanmaya başlamadan önce niş etkisine sahip olmanız gerekir.

Bunu başarmak çok zaman ve kaliteli içerik gerektiren bir iştir. Bu alanda biraz güvenilirlik kazanana kadar para kazanma fırsatları ortaya çıkmaz. Bu nedenle işe koyulmanız gerekir. Önce güven oluşturmalı ardından para kazanmayı düşünmelisiniz.

  • Bloğunuzda özel olarak veya Google AdSense aracılığıyla reklam alanı satabilirsiniz.
  • Özel olarak veya reklam aracılığıyla satış ortağı olabilirsiniz.
  • E-kitaplar ve eğitim içerikleri gibi kendi dijital ürünlerinizi satabilirsiniz.
  • Özel içeriğe veya tavsiyelere erişim sağlanması için üyelik satabilirsiniz.
  • Blog içeriğinizi işletmeniz için bir içerik pazarlama aracı olarak kullanabilirsiniz.

Mevcut işinizi pazarlamanın ve geliştirmenin bir yolu olarak bir blog başlatıyorsanız reklamdan veya üyelik satışından para kazanamazsınız. Bu durumda ziyaretçilerin e-postalarını yakalayarak dönüşüm huninizi bir adım daha ileriye taşımayı başarabilirsiniz.

Bir blog sahibi olmak ister misiniz?

Kendi kişisel bloğunuzu oluşturmak birkaç adımı içerir. Teknik bilgiye sahip değilseniz bu konuda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Dolayısıyla size yardımcı olmak için buradayım. İletişim kanallarından birini kullanarak benimle iletişime geçebilirsiniz.

Sunacağım hizmet kapsamında bloğunuzun altyapısının belirlenmesi, temasının seçilmesi ve özelleştirilmesi, gerekirse başlangıç içeriklerinin hazırlanması gibi şeyler vardır. Benimle iletişime geçerek hemen teklif alabilirsiniz.

Blog yazarlığına kendi başınıza başlamak istiyorsanız size sunmuş olduğum çeşitli rehberlerden yararlanmayı düşünebilirsiniz. Blog yazarlığı kategorisinin içerisinde ihtiyaç duyduğunuz bilgilerin büyük bir bölümünü bulabilirsiniz.

Blog dünyası ile ilgili bazı yararlı bilgileri öğrendiğinizi umut ediyorum. Bir blog başlatmayı başardıysanız, sonraki adımınız gelecekteki okuyucularınızı memnun ve meşgul tutmak için blog içeriğiniz üzerinde çalışmaktır.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yapılmış Yorumlar (1)

17 Ocak 2021, 15:00

Ellerinize sağlık çok güzel bir yol haritası olmuş. Ben de Boğaziçi hayatımı yurt dışı hayatımı yazacağım bir blog açmayı planlıyordum. Karşıma çıktınız teşekkürler.

Yorum Yap