Kişisel Yazılar

Podcast Nedir ve Nasıl Çalışır?

Podcast, Apple tarafından popüler hale dönüştürülmüş bir şeydir ve artık her gün kullandığımız kelimeler arasına girmiştir. Hepimiz meşgul hayatlara sahipken, podcasting sayesinde yapmak istediğimiz bazı şeyleri pek vakit harcamadan gerçekleştirilmiş oluyoruz. Bunun nasıl olduğunu merak ediyor musunuz? Okumaya devam edin.

Podcast, taşınabilir cihazlarda dinlenebilir, izlenebilir ve hatta indirilebilir medya dosyalarından başka bir şey değildir. Herhangi bir ses veya video dosyasını indirebilir ve onu taşınabilir cihazınıza yazabilirsiniz. Podcastlar, indirme derdi olmadan taşınabilir oynatıcılara aktarılır. Tabi bunun için bilgisayarınız ile senkronizasyon gerçekleştirmeniz gerekir. Kafanız karıştı mı? Aşağıda podcasting olgusunu sıradan bir medya dosyası indirme servisinden farklı kılan unsurlar paylaşılmıştır.

Podcast nedir?

Podcast, internet üzerinden otomatik olarak indirilebilen ve dijital formatta yer alan, müzik veya konuşmadan oluşan bir programdır.

En basit haliyle bu şekilde anlatılabilir. Podcasting, podcasting yapan siteden medya dosyalarını indirmeyi ve aynı dosyayı taşınabilir aygıta yüklemeyi sağlamaktır. Bu hizmetin adı iPod ve broadcast terimlerinden gelmektedir. Terim Apple ile ilişkili olsa bile bir iPod’a sahip olmanız şart değildir. Sadece bir MP3 oynatıcıya sahip olmanız yeterlidir.

Podcasting bir medya dosyasını indirmek anlamına geliyorsa bu durumda ücretsiz indirme servislerinin yerine kullanılabilir mi? Podcasting hizmetini kullanmanızı gerektiren neden bu değildir. Podcasting diğer servislerin aksine RSS kaynağı ile abone olunabilen ve takip edilebilir bir şeydir. Medya içeriği ise otomatik olarak taşınabilir cihazınıza indirilir. Eğer ilgi duyuyorsanız bu hizmete abone olursunuz. Video, ses, haber kaynakları vb. hepsi bunun içerisinde yer alabilir ve hepsi bilgisayarınıza indirilir.

podcast nedir

Podcast Çeşitleri

Daha önce belirtildiği gibi podcasting medya içeriğiyle ilgilidir. Ancak, medya içeriği ses dosyası, video veya yazınsal bir materyal olabilir. Kullanılan medya türüne göre podcast çeşidinin tanımı yapılır.

Ses Podcast

Adından anlaşılacağı üzere tercih edilen medya dosyaları ses dosyaları olmalıdır. Bu podcastın en yaygın biçimidir ve genel olarak en çok kullanılan tür de budur. Ses dosyalarına abone olunabilir ve bunlar otomatik olarak taşınabilir cihazınıza indirilir. Dosya boyutları sadece 10MB şeklindedir ancak içerik sadece ses dosyalarından oluşmaktadır.

Video Podcast

Video klipleri veya video serilerinden oluşan podcastlardır. .m4v veya mp4 H.264 biçimleri tercih edilir. Video podcastlar internet ortamında oluşturulan televizyon şovlarından ötürü popüler hale geldiler. Yayınlara ait bölümler podcastte yer alır ve eğer geçmiş bölümleri kaçırmışsanız bunları podcastlerde bulabilirsiniz. Bununla birlikte video podcastler, video blog yazarları, sanatçılar ve film yapımcıları tarafından kullanılabilir.

Zengin Podcast

Ses dosyalarının daha kişiselleştirilmiş hali zengin podcast olarak adlandırılır. Zengin podcastler, ses dosyalarıyla birlikte gösterilen resimlere sahiptirler. Bu resimler daha çok slayt şeklinde gösterilirler ve içlerinde hiperlinklere sahip olabilirler. Bu linkler resimlerle ilgili bilgiler verebilir. Zengin podcastler sadece iTunes üzerinden oynatılabilir ve Windows Media Player‘da oynatılamaz.

Podcast Romanları

Klasik romanlarda olduğu gibi podcast romanları da edebi çalışmalardır. Kitabın her bir bölümü tek tek podcast üzerinden yayınlanır ve romanın tamamı indirilip medya oynatıcıya yüklendiği zaman dinlenebilir şekilde olur. Bu tür romanlar sesli kitaplara benzerler ve romancılara kitlelerine ulaşmak adına farklı bir fırsat sunarlar.

Podcasting Nasıl Çalışır?

Podcastler, RSS üzerinden internete sunulur. Ses veya videolardan oluşan bu medya içerikleri podcasting sitesine yüklenebilir. Böylece RSS dosyaları medya dosyasının web adresine sahip olur. Bir kullanıcı bu kaynağı dinlemek istediği zaman siteye abone olur. Podcast aboneliği için çeşitli yazılımlar bulunmaktadır. Abone olduktan sonra ilgili sitede yer alan son podcastler için güncellemeler alabilirsiniz.

Bir Podcast Nasıl İndirilir ve Nasıl Dinlenir?

Sitelerde yer alan podcastler üç farklı adımla dinlenebilir. Birinci adımda podcasting sitesine gitmelisiniz. İkinci adımda seçtiğiniz podcaste tıklamalı ve dosyayı bilgisayarınıza yükleyerek indirebilirsiniz. Daha sonra bu podcasti taşınabilir cihazınıza yükleyebilir ve aynı zamanda daha fazla podcast için RSS kaynağına abone olabilirsiniz. Android ve iOS kullanıcıları için detaylı bilgiler aşağıda paylaşılmıştır.

podcast nedir podcast apps

Android

 • İlk önce podcasting sitesinden dilediğiniz podcasti seçmelisiniz.
 • Podcasti bilgisayarınızın sabit diskine indirmelisiniz.
 • Telefonu bilgisayara bağlamalı ve “yığın depolama” seçeneğini seçmelisiniz.
 • Dosyayı isterseniz telefonun dahili depolama alanına kopyalayın, isterseniz dosyayı tamamen oraya atın.
 • Telefon ile bilgisayar bağlantısını kesin ve podcasti dinleyin!

Podcastleri Android telefonunuzda kullanmak için çeşitli uygulamaları deneyebilirsiniz. OneCast, Podkicker veya Stitcher Radio bu uygulamalardan bazıları.

iOS

 • iTunes mağazasına gidin ve dilediğiniz podcasti seçin.
 • Podcasti bilgisayarına indirebilir veya ona abone olabilirsiniz.
 • Telefonunuzu USB veya Wi-Fi yardımıyla bilgisayara bağlayın.
 • Şimdi, cihaz listesinden telefonunuzu seçin ve Podcast menüsünü seçin.
 • İndirmek istediğiniz podcastleri buradan seçebilir ve senkronizasyon butonuna basabilirsiniz. Podcastler cihazınıza yüklenecektir.

Podcastleri iOS yüklü telefonunuzdan kullanmak için çeşitli uygulamaları deneyebilirsiniz. iCatcher, Downcast ve Instacast bu uygulamalardan bazıları.

Podcast Nasıl Oluşturulur?

Podcasting sadece yüklenen podcastleri dinlemek anlamına gelmez. Dilerseniz kendi podcastinizi oluşturabilirsiniz.

Podcast Oluşturmak

 1. İlk önce mikrofonu bilgisayarınıza bağlayın.
 2. Ses kaydedicisi ve düzenleyici yazılımlarına sahip olduğunuzdan emin olun.
 3. Şimdi, ses dosyasını oluşturun ve onu bilgisayarınıza kaydedin.
 4. Podcast artık yüklenmeye hazır.

Bir sonraki adımınız podcast için bir RSS kaynağı oluşturmaktır. RSS kaynağı oluşturmak için farklı yazılımlar kullanabilirsiniz. RSS kaynağını oluşturduktan sonra bir sonraki adımınız bunu iTunes’a kaydetmektir.

Podcasti Kaydetmek

 1. iTunes’a gidin ve iTunes mağazasını açın.
 2. Üst tarafta yer alan gezinti çubuğundan Podcastleri seçin.
 3. Podcast sayfasına yönlendirildikten sonra sağ tarafta yer alan linkleri kontrol edin ve “Submit a Podcast/Bir Podcast Kaydedin” seçeneğini tıklayın.
 4. Daha sonra burada yer alan adımları takip edin ve podcasti kaydedin.

Podcast iTunes’a kaydedildikten sonra indirilmeye ve aynı zamanda abone olmaya hazır hale gelecektir.

Podcast Kurulumu İçin Gereksinimler

Podcast konusunda profesyonel düzeyde bir iş çıkarmak istiyorsanız başlangıç için birkaç gereksinime ihtiyacınız olacaktır. İlk olarak bir siteye veya bloga sahip olarak insanların sizi ve podcastinizi bulabilmelerini sağlamalısınız.

İkincisi podcast kaydı oluşturabilmek için uygun ekipmanlara sahip olmalısınız.

Son olarak podcastinizi paylaşmak için doğru araçları kullandığınızdan emin olmalısınız. Bu sayede maksimum düzeyde erişime ve aboneye sahip olabilirsiniz. Adım adım ilerleyerek tüm bunlarla ilgili bilgileri aşağıdan öğrenebilirsiniz.

Adım 1 – Site Kurulumu: WordPress Sunucusu ve Alan Adı

Site oluştururken en önemli adım doğru platformu seçmektir. Bunun için basit hatalara yer vermeden en doğru seçimi yapmalısınız.

Her zaman olduğu gibi WordPress.org tercih ederek tüm site kontrolünü elinizde bulundurmalısınız.

WordPress’in kullanımı ücretsizdir. Bu platformda ücretsiz eklentiler yükleyebilir, site tasarımını kişiselleştirebilir ve en önemlisi herhangi bir sınırlama olmadan sitenizden para kazanabilirsiniz. WordPress’in ücretsiz olmasının temel sebebi kurulum detayları dahil her şeyi size bırakmasıdır. Bunun için bir alan adına ve sunucu barındırma hizmetine ihtiyacınız olacaktır.

Sitenizin sunucusu onu saklayacak yer anlamına gelmektedir. Tüm dosyalar ve görseller burada saklanmaktadır. Her sitenin buna ihtiyacı vardır. Sunucu hizmetinin aylık veya yıllık ödemesi olmaktadır. Başlangıçta iyi bir sunucu hizmeti sunan yer tercih ederseniz daha sonra sorun yaşamadan yolunuza devam edebilirsiniz. Netinternet size bu konuda yardımcı olabilecektir. Bazen kampanyalarla alan adını ücretsiz olarak alabilirsiniz.

Bir alan adı sitenizin internet ortamındaki adresidir. İnsanlar sitenize bu alan adı aracılığıyla girerler. Örnek vermek gerekirse google.com veya timurdemir.com.tr bir alan adıdır.

Tıpkı benim gibi Netinternet kullanırsanız ve kampanyalara denk gelirseniz başlangıç için çok az miktarda ödeme yaparak yolunuza devam edebilirsiniz. Netinternet şu anda Türkiye’nin en önde gelen sunucu barındırma hizmeti sunan yerlerinden birisidir.

Adım 2 – Medya Sunucu Hizmetinin Kurulumu

Podcast yayınına başlamadan önce mutlaka iyi bir medya sunucu hizmeti almalısınız. Podcastleriniz oldukça yüksek dosya boyutuna sahip olacaklardır. Bu büyük dosyaları sunmak ve barındırmak çok fazla kaynak gerektirmektedir. Bunu kendi siteniz üzerinden yaparsanız siteniz oldukça yavaş olacaktır.

En iyi kullanıcı deneyimi için podcastleri belirli bir medya sunucu platformu üzerinden sunmaya çalışmalısınız. Bunun için Blubrry‘i kullanabilirsiniz.

Podcast yayını yapan pek çok kişi sitesinin sunucu hizmeti ile dosyaları sakladığı sunucu hizmetini farklı yerden almaktadır. Bu en verimli ve en akıllıca yöntemlerden birisidir. Tavsiye olarak Blubrry’i yer almasının sebepleri ise şu şekildedir:

 • Blubrry özellikle WordPress kullanarak podcast yapmak isteyen kişiler için idealdir. Bu firmanın WordPress için geliştirilmiş Blubrry PowerPress isimli bir eklentisi bulunmaktadır. Bu eklenti sayesinde tüm podcastlerinizi WordPress sitenizden yönetebilirsiniz.
 • Bu servisi kullanan oldukça başarılı çok fazla podcaster bulunmaktadır. Yardıma ihtiyacınız olduğu zaman büyük bir topluluktan yardım alabileceğinizi unutmamalısınız. Ayrıca kendinizi geliştirmek için yine bu topluluğun sunmuş olduğu yöntemlerden ve tekniklerden faydalanabilirsiniz.
 • Blubrry, ID3 etiketleme, iTunes optimizasyonu, otomatik medya sanat yönetimi gibi çeşitli kaliteli araçlara sahiptir.
 • Blubrry üst düzey CDN kullanarak oluşturduğunuz içeriklerin hızlı ve sağlıklı bir biçimde karşı tarafa iletilmesini sağlamaktadır.

Adım 3 – İdeal Podcast Ekipmanının Seçilmesi

Podcast çalışmalarınız büyüdükçe daha kaliteli podcastler yapmak için daha gelişmiş araçlara ihtiyaç duyabilirsiniz. Ancak yeni başlayanlar için en önemli ekipman iyi bir mikrofondur. Bilgisayarınızda yer alan dahili mikrofonu kullanmaya çalıştığınız zaman sizi dinleyen kullanıcılar bundan son derece rahatsız olacaklardır. Bunun sebebi mikrofonun ses kalitesinin aşırı düşük olmasıdır.

Podcaster olan insanların kullandığı üç popüler mikrofon bulunmaktadır:

 • Samson C01U: Yeni başlayan kişiler en ekonomik tercih olarak bunu seçmelidirler.
 • Rode Podcaster: Çalışmalarında belirli bir seviyeye ulaşmış olan kişiler bunu seçebilirler.
 • Heil PR-40: Profesyonellerin kullandığı mikrofon olduğu için ileri düzey çalışmalarda mutlaka tercih edilmelidir.

Podcast yayınlarınız için ihtiyaç duyacağınız diğer ekipmanlar ise mikrofon kolu, shock mount ve pop filter olarak bilinmektedir. Eğer tercihiniz Rode Podcaster setini almak isterseniz bunun içerisinde mikrofon kolunun ve shock mount ekipmanının yer aldığını unutmamalısınız.

Bunlara ek olarak iyi bir kulaklığa ihtiyacınız olacaktır. Bunun için standart üstü bir kulaklık seçebilirsiniz. Doğru podcast ekipmanlarına sahip olduğunuz zaman bir sonraki adıma yani podcastleri kayıt etme adımına geçiş yapabilirsiniz.

Adım 4: İlk Podcastin Kaydedilmesi

Podcastlerinizi kaydedebilmek için ses kaydetme yazılımına sahip olmanız gerekmektedir. Bu yazılım size sesleri kaydetme imkanı sunacağı gibi aynı zamanda ses dosyalarını düzenleme imkanı da sunacaktır.

En iyi podcast kaydetme yazılımı birçok podcasterın da kullandığı Audacity isimli programdır. Bu program ücretsizdir, birçok farklı platformda çalışabilmekte ve açık kaynak kodlu bir yazılımdır. Bu yazılım sayesinde seslerinizi kaliteli ve profesyonel bir biçimde kaydedebilirsiniz.

Audacity’i yükledikten sonra onu açıp File menüsünden “New Project” diyerek yeni bir kayıt oluşturmalısınız.

Sesinizi kaydedebilmek için basit bir biçimde kayıt butonuna basmanız yeterli olacaktır.

Artık ücretsiz bir biçimde podcastlerinizi kaydedebilirsiniz. Seslerinizi kayıt ederken bozuk çıkan sesler veya takılmalara pek aldırış etmemelisiniz. Tüm bunları daha sonra istediğiniz gibi düzenleme imkanınız olacaktır.

Dilerseniz bu yazılımı kullanarak File > Import seçeneğinden farklı bir müzik dosyasını arka plan müziği olarak programa ekleyebilirsiniz.

Audacity oldukça güçlü bir araçtır. Üstelik kendi oluşturmuş oldukları Wiki adresinde programla ilgili çok daha farklı ve ilgi çekici kılavuzlar yer almaktadır. Bu kılavuzları tek tek kontrol ederek program hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz. Zaman içerisinde elde ettiğiniz tüm bu bilgileri pratiğe dönüştürüp daha profesyonel işler çıkartabilirsiniz.

Podcastinizi kayıt ettikten sonra onu dışarı aktarmanız gerekmektedir. Birçok podcaster ses dosyalarını MP3 biçiminde dışarı aktarmaktadır çünkü bu ses dosyasında ses kalitesi iyi olduğu gibi dosya boyutu da az olmaktadır.

Oluşturmuş olduğunuz podcast dosyalarını isimlendirirken akıllıca davranmalısınız. Podcastlerin bir seri halinde olduğunu unutmamalısınız. Dosyaları isimlendirirken mutlaka seri adını ve bölüm adını eklemelisiniz. Örneğin, TD01.mp3, TD02.mp3 gibi isimlendirmeler yapabilirsiniz.

Oluşturduğunuz podcasti bu kuralları göz önünde bulundurarak bilgisayarına kaydetmeli ve daha iyi yönetim için hepsini bir dosyanın içerisinde tutmaya çalışmalısınız.

Adım 5 – WordPress’te Podcast Yayınlamak

Birkaç podcast bölümü oluşturduktan sonra kalitelerini kontrol etmelisiniz. Kaliteden memnun kalmanız durumunda yapmanız gereken ilk iş onları WordPress’te yayınlamayı öğrenmektir.

İlk olarak WordPress sitenize giriş yapmalısınız. Ardından Blubrry PowerPress Podcasting eklentisini yüklemeli ve aktif etmelisiniz. Aktifleştirme işlemini gerçekleştirdikten sonra WordPress yönetici panelinde PowerPress isimli bir menü ortaya çıkacaktır. Bu menüye giriş yaptığınız zaman karşınıza eklentinin ayarları kısmı gelecektir.

Podcast dosyalarınızı barındırmak için Blubrry kullanıyorsanız Blubrry istatistiklerini ve sunucu hizmetlerini yapılandırmak için gerekli ayarları yapmalısınız. Blubrry Services Integration ayarlarını yaparken Blubryy hesabınıza ait e-postayı ve şifreyi girmelisiniz. Daha sonra ayarlar sayfasında geriye kalan kısımları uygun şekilde doldurmaya çalışmalısınız. Podcastınız için bir başlık belirlemeli ve gerektiği şekilde iTunes bilgilerini girmelisiniz.

iTunes bilgileri açıklama, alt başlık, çalışma türü gibi bilgilerden oluşacaktır. Tüm bu bilgiler RSS kaynağında kullanılacağı için iTunes bu bilgileri kullanarak podcastlerini dizine ekleyecektir. Tüm ayarları girdikten sonra “Save Changes” butonuna basmayı unutmamalısınız. Ayarları tamamladıktan sonra WordPress sitenizde podcast yayınlamaya başlayabilirsiniz.

Adım 6 – Medya Dosyalarını Blubrry’e Yüklemek

Podcastlerinizi WordPress ile yayınlamadan önce onları Blubrry hesabınıza yüklemeniz gerekmektedir.

Bunun için Blubrry hesabınıza, sonra Podcaster paneline, daha sonra burada yer alan “Upload New Media Files” seçeneğine giriş yapmalısınız. Bu seçenek sizi farklı bir sayfaya yönlendirecektir. Burada ise “Upload New Media” butonuna basarak podcastinizi yükleme işlemini başlatabilirsiniz.

Podcast medya dosyalarınızı yükledikten sonra onları WordPress sitenizde kullanmaya başlayabilirsiniz.

Adım 7 – Smart Podcast Player’ı Ayarlamak

Birçok podcaster WordPress eklentisini kullanarak sitesinde bir podcast oynatıcı göstermektedir. Bu oynatıcı kullanıcıların podcastleri doğrudan site üzerinden dinlemesine olanak tanımaktadır.

Buradaki temel problem WordPress podcast oynatıcı eklentisinin sitenizi ziyaret edecek kişiler için çok kaliteli bir kullanıcı deneyimi sunmayacak olmasıdır. Smart Podcast Player isimli servis kullanıcıların podcastleri oynatmasını, paylaşmasını ve indirmesini sağlayabilmektedir. Bu medya oynatıcı aynı zamanda mobil destekli olduğu için kullanıcılara pek fazla sorun çıkarmamaktadır.

Smart Podcast Player ücretli bir eklentidir ve aylık 8 dolar gibi bir maliyeti bulunmaktadır. Bu ödemeyi yapmanız durumunda eklenti için ekstra desteğe sahip olursunuz. Aynı zamanda çeşitli rehberlere ve videolara erişim sağlayabilirsiniz.

İlk olarak yapmanız gereken Smart Podcast Player eklentisini yüklemeli ve bunu aktif etmelisiniz. Daha sonra Ayarlar kısmında yer alan Smart Podcast Player sekmesine giriş yapmalısınız. Giriş yaptıktan sonra Smart Podcast Player’ın çalışması için gerekli olan lisans anahtarını girmelisiniz. Daha sonra Player Defaults sekmesine gelerek eklenti ayarlarını yapmalısınız.

Burada podcast için gerekli olan besleme URL’sini girmelisiniz. WordPress kullandığınız için podcast besleme URL’niz https://www.timurdemir.com.tr/feed/podcast/ şeklinde olacaktır. Burada alan adını kendi alan adınız ile değiştirmelisiniz. Bir sonraki adımda ise iTunes abonelik linkini girmelisiniz. Podcastınızı henüz iTunes’a eklememiş durumdaysanız bu kısmı sonradan doldurabilirsiniz.

Daha sonraki adımda ise şovunuzun adını ve göstermek istediğiniz rumuzu girmelisiniz.

Smart Podcast Player çok iyi tasarım seçenekleriyle birlikte gelmektedir. Bu tasarım seçenekleri sayesinde medya oynatıcısını WordPress temanız ile uyumlu hale getirebilirsiniz. Player Design Settings kısmında yer alan seçeneklere göz atarak medya oynatıcısını istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz. Tüm ayarları yaptıktan sonra değişiklikleri kaydet butonuna basmayı ihmal etmemelisiniz.

Smart Podcast Player artık kullanıma hazır durumdadır. Bir sonraki aşamada PowerPress ile gelen medya oynatıcısını devre dışı bırakmanız gerekmektedir. Bunun için PowerPress > Settings sayfasını ziyaret ederek “Blog Posts and Pages” kısmında yer alan “Display Media & Links” seçeneğindeki “Disable” seçeneğini aktif etmelisiniz.

Değişiklikleri yaptıktan sonra değişiklikleri kaydet butonuna basmayı ihmal etmemelisiniz.

Adım 8 – İlk Podcasti WordPress’e Eklemek

Buraya kadar her şeyi yaptıysanız artık WordPress’e ilk podcastinizi ekleyebilirsiniz. İlk podcastinizi eklemek için Yazılar > Yeni Yazı seçeneğine giriş yapmalısınız.

Podcast bölümleriniz için mutlaka ayrı bir kategori oluşturmalısınız. Bu sayede podcastlerinizi daha kolay bir biçimde yönetebilirsiniz. Aynı zamanda podcast beslemenizi daha kolay bir biçimde herkese açık hale getirebilirsiniz.

Yeni yazı ekleme ekranında en alt kısma gelip burada yer alan “Podcast Episode” kutucuğuna ulaşmalısınız. Bulubrry kullanıyorsanız klasör görseline tıklamalı ve Blubrry medya dosyasını yüklediğiniz yeri seçmelisiniz.

Diğer kullanıcılar ise medya dosyasının URL’sini buraya eklemelidirler. URL’nin doğru veya yanlış olup olmadığını kontrol etmeyi ihmal etmemelisiniz. Daha sonra en üst kısma geri dönmelisiniz. Burada blog yazınıza doğru bir başlık vermeli ve görsel editörde podcast için belirlemiş olduğunuz açıklamayı yazmalısınız.

Görsel editörde iki farklı ikon yer aldığını fark etmiş olabilirsiniz. SPP ve STP adını taşıyan bu butonlar Smart Podcast Player eklentisi ile birlikte gelmişlerdir. SPP butonunu kullanarak tüm podcast bölümlerini içeren Smart Podcast Player ekleyebilirsiniz. Kullanıcılar bunları tek tek oynatmaktadırlar. Ancak belirli bir bölüm için yeni bir blog yazısı oluşturduğunuz için STP butonuna tıklamanız gerekmektedir.

“Play a specific episode of your podcast” seçeneğine tıklamalı ve oynatılmak istenen medya dosyasının URL’sini eklemelisiniz. İhtiyacınız olan URL’ye en alt kısımda yer alan “Podcast Episde” meta kutucuğundan erişebilirsiniz.

Medya dosyasının URL’sini ekledikten sonra kısa kod oluşturarak devam etmelisiniz. Oluşturduğunuz bu kısa kod yazı editöründe net bir biçimde gözükecektir.

Tüm bunları yapmanız durumunda yeni blog yazınızı yani podcast içeriğinizi yayınlamak için “Yayımla” butonuna basmanız yeterli olacaktır.

Adım 9 – Podcastleri iTunes’ta Görüntüleme

Bu noktaya kadar gelmişseniz WordPress için podcast sitenizi hazır hale getirmişsiniz demektir. Artık oluşturduğunuz podcastleri iTunes’a ekleyip daha fazla abone kazanmaya başlayabilirsiniz.

Kayıtları iTunes’a göndermeden önce podcastlerin iTunes’ta nasıl göründüğünü öğrenmek istiyor olabilirsiniz. Bunun için iTunes’u çalıştırmalı ve File > Subscribe to Podcast kısmından besleme URL’nizi eklemelisiniz. Besleme URL’si https://www.timurdemir.com.tr/feed/podcast şeklinde olacaktır. URL’yi eklerken alan adını kendi alan adınızla değiştirmeyi unutmamalısınız.

URL’yi iTunes’a gönderdikten sonra iTunes besleme kaynağını işleyecek ve onu göstermeye başlayacaktır. Eğer önceki adımlarda iTunes bilgilerini eksiksiz bir biçimde girdiyseniz burada tüm bilgiler eksiksiz gözükecektir.

Eğer her şey doğru ve düzgün gözüküyorsa podcastlerinizi iTunes’a ekleyebilirsiniz.

Adım 10 – Podcastleri iTunes’a Ekleme

Podcastleri iTunes’a göndermek istiyorsanız iTunes’un son versiyonunu indirip yüklemeniz gerekmektedir. Daha sonra iTunes’u çalıştırmalı ve sağ üst kısımda yer alan iTunes Store butonunu eklemelisiniz.

Böylece iTunes’un iTunes Store’a erişimini sağlamış olursunuz. Podcasts menüsüne girmeli ve ardından biraz aşağı inerek “Podcast Quick Links” kısmına gelerek burada yer alan “Submit a Podcast” seçeneğine girmelisiniz.

Bu seçenek Podcast gönderme sürecini başlatacaktır. Podcastleri gönderebilmek için Apple ID kullanmalısınız. Eğer henüz bir Apple ID’niz yoksa iTunes sizi giriş ekranına yönlendirecektir. İhtiyacınız olacak en önemli şey elbette podcast besleme URL’si olacaktır. https://www.timurdemir.com.tr/feed/podcast şeklindeki adresinizi kullanmanız yeterlidir. PowerPress kullandığınız için iTune Store için gerekli olan tüm etiketlere yer vermiş olacaksınız.

Gönderme işlemi tamamlandıktan sonra podcasınız inceleme için sıraya konulacaktır. iTunes değerlendirme ekibi onay verdikten sonra podcastınız iTunes dizininde görünmeye başlayacak ve size bu konuyla ilgili bir bildirim iletilecektir.

Konuyla ilgili soru ve görüşlerinizi https://www.timurdemir.com.tr/soru-cevap/  kısmından bana iletebilirsiniz.

Etiketler

Timur Demir

Merhaba. Ben Timur Demir, 28 Yaşında Muğla'da yaşıyorum. Her zaman Paylaşmayı Misyon, bilgiyi en değerli hazine olarak görmeyi ise Vizyon edindim.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı