Yeni Nesil Affiliate Marketing ve Google Adsense

Size ait olmayan bir ürünü yada bir hizmeti, saatlerce dolaşarak müşteri arayıp satmak; sizce çok eskide kalmadı mı? Açık ve yaratıcı fikirleri ön plana alarak, hem zamandan hem de iş gücünden kurtularak maksimum geri dönüş alarak daha çok kazanmak istemez misiniz? Cevabınız evetse, size bilenen Affiliate Marketing yada “Satış Ortaklığı” adı verilen bir sistemin yeni bir yöntemini tanıtacağım.

Affiliate Marketing ve Google Adsense

Satış ortaklığını çokça duymuşsunuzdur ancak temel olarak; size ait olmayan bir ürünü satarken; ürünün satış bedeli üzerinden kâr elde etmek diyebiliriz. Geleceğin en çok yapılacak olan ve kâr payı yüksek olan işlerden biri olarak görülebilir. Avon temsilcisi olmak, en güzel örneklerden biridir. Ancak bu tür satışlar devam ederken ve giderek büyürken; başka bir model yükselişini sürdürüyor. Adı ise blog yazmak! Yazarak, satış ortaklığı yapılabileceğini hiç düşündünüz mü bilmiyorum ancak sizlere Türkiye’deki satış ortaklığı yapan firmaları ve Google Adsense yöntemini anlatacağım.

Blog tutarak satış ortaklığı yapmaya çalışmak

Affialite Marketing yönteminin tek bir amacı vardır: Patronunuzun size verdiği ürünü yada hizmeti satmak. Talebin çok olduğu zamanlarda satış ortaklığı yapan şirketlerin azlığı; onları ulaşılamaz kılıyordu ancak artık arz, talepten daha fazla olan şu zamanlarda; bunlar arasından en iyisini seçmek size kalıyor. Bunun için yapmanız gereken tek şey blog yazmak.

Sinema hakkında, futbol maçları hakkında, dünya düzeni yada felsefe hakkında olsun. Alan fark etmez, yeter ki; bir konu hakkında profesyonel içerikler üretin. Bu sayede ürün satışı için sizlere ulaşılacak yada siz satış yapmak için satış ortaklığı programlarına başvuracaksınız.

Günümüzde artık, ürün satmak için yürümenize gerek yok. İnternet aracılığı ile ilgili müşterileri sisteminize çekmek çok basit ve önceki yönteme göre çokça kâr sağlamaktadır.

Satış ortaklığı için ilk yöntem: Google Adsense ve diğerleri

Bir blog sahibi iseniz; siteniz üzerinden gelir elde etmek, size cazip gelecektir. Bunu Google Adsense aracılığı ile yapabilirsiniz yada sizlere satış ortaklığı için başvuran kurumlar ile gerçekleştirebilirsiniz. Aslında Affialite Marketing; artık satılan üründen para kazanmak değil; ürünün daha çok satılması için yardımcı olmak olarak tanımlanabilir. Değişen bu tanım ile artık hem ürünün çok satılmasını sağlamaya yardımcı olmak hem de ürünün satışını yapmak ve yardımcı olmak üzerine iki farklı çalışma ortaya çıkmıştır.

yeni nesil affiliate marketing

Google Adsense; sadece ürünün daha çok satılmasını sağlamaya yönelik çalışmadır ve sizin yapmanız gereken hiçbir şey yoktur. Blogunuzun içerisine yerleştireceğiniz Google reklamları sayesinde, ürün tanıtımı yaptığınız ve satış yapmaya yakınlaştırdığınız her müşteri için belli bir ücret alırsınız. Burada önemli olan şey; bloğunuzun tek bir alan üzerine yoğunlaşmasıdır.

İkinci bir yöntem ise; metin veya görsel reklamcılığıdır. Birçok web sitesinde gördüğünüz görsel reklamlar, sizin için ürüne ait tanınırlığı arttırarak ürünü satın alma olasılığınızı yükseltecektir. Ancak Adnsense kadar sağlıklı değildir.

 Satış ortaklığı için ikinci yöntem: Reklam + Satış Kârı

Satış ortaklığını, ilk zamanlarındaki gibi ürün satışları üzerinden kâr sağlayarak yapmaya çalışmak; halen devam ediyor. Dünyada ve Türkiye’de buna birçok site örnek gösterilebilir. Bu program sayesinde; bloğunuzda aynen Google Adsense gibi özel kodlu reklamlar yayımlıyorsunuz ve reklama tıklandığı anda bir ücret, sizin reklamınıza tıklayarak ürün alan biri içinse ayrı bir ücret alıyorsunuz. Adsense’den daha çok kazandırabilir ancak Adsense kadar tıklanma oranı yoktur.

Dünyada en tanınmış satış ortaklığı siteleri arasında Clickbank.com ve Amazon.com gelmektedir. Ülkemizde ize; gittigidiyor.com, kitapyurdu.com en çok bilinenlerdendir.

Google Adsense veya diğer satış ortaklığı programlarından daha çok kâr elde etme yöntemi!

Blog üzerinden satış ortaklığını arttıracak yöntemler karmaşıktır. Sosyal medyayı etkin kullanmanız, çokça okunan yazılar yazmanız veya okuyucuları reklama yönlendirecek cümleler kurmanız gibi birçok etki vardır ama yazınızı okuyan bir okuyucunun reklamları nasıl daha çok tıklayabileceğini size söylemek isterim.

İster Google Adsense reklamları olsun ister diğer satış ortaklığı reklamları olsun. Özelleştirilebilir reklam modellerini tercih edin. Her sayfada birden fazla reklam göstermekten kaçının. Tek bir kaliteli reklam yerleştirimi, size daha çok geri dönüş yapacaktır.

Reklamları optimize ederken reklam başlıklarını mavi renge boyayın. Çünkü başlıklar daha çok ilgi çeker ve link görevi görür. Bu yüzden önemli şeyler, genellikle mavi olur algısı vardır. Bu sayede tıklanma oranlarını iki kat arttırabilirsiniz.

Son olarak reklam metnini ve URL sayfasını, yazınızın rengi ile aynı yapın. Bu sayede reklam olduğu daha az anlaşılacak ve reklamın tıklana bilirliği artacaktır.

 

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap