Yazmaya Yeni Başlayan Blog Yazarları İçin İpuçları

Blog yazarlığına adım atmak çok karmaşık gözükebilir. Hatta bazen can sıkıcı olabilir ama aslında neler yapılacağı bilindiğinde oldukça basittir. Aşağıda yer alan önemli ipuçlarından faydalanarak blog yazarlığını basitleştirebilir ve çalışmalarınızın etkinliğini arttırabilirsiniz.

yeni blog yazarlari icin ipuclari

''Gideceğiniz yeri bilmiyorsanız vardığınız yerin önemi yoktur.'' -Peter F. Drucker

Yeni bir blog başlatmadan önce mutlaka hedeflerinizi belirleyin. Gayretlerinizi boşa çıkarmayacak ilk adım daima bu olmalıdır. Blog adresinizi açmak konusunda amacınız nedir? Kendinizi veya işinizi tanıtmak mı? Eğlence ve boş vakitleri değerlendirmek mi? Yoksa para kazanmak mı? Kısa vadeli ve uzun vadeli hedeflerinizi belirleyerek yola çıkın. Hedeflerinizi yerine getirdikçe gelişim gösterdiğinizi hissedecek ve daha fazlasını yapmaya çalışacaksınız. Eğer tam tersi şekilde hedefleriniz belirsiz şekilde yola çıkarsanız, hiçbir zaman istediğiniz başarıyı yakalayamayacaksınız. Bundan adınız gibi emin olabilirsiniz!

Kitlenizi İyi Analiz Edin

Hedef kitleyi tanımak çok önemlidir. Hedef kitlenizin yaklaşımları ve okuma davranışları ne şekildeyse blog adresinizin tasarımı ve yazım dili o şekilde olmalıdır. Eğer gençlere hitap edecek bir blog oluşturmak istiyorsanız tasarım ve yazım dili konusunda daha renkli olmalısınız. Eğer daha profesyonel kişilere ulaşmak istiyorsanız daha tutarlı ve kararlı bir tasarım ve yazım dili tercih etmelisiniz. Aklınızda hemen şu sorunun canlandığını görür gibiyim: ''Her kitleye hitap edemez miyim?''. Maalesef efendim hitap edemezsiniz.

Öncelikle hangi konuda yazmak istediğinize karar verip ondan sonra içeriklerinizin hitap etmesini istediğiniz kesime yönelik oluşturmalısınız. Anlatım şeklinden, kullandığınız görsellerden tutunda temanızın tasarımı ve diğer unsurlara da dikkat ederek bu yolda ilerlemelisiniz.

Tutarsız Olmayın... Sakın!

Blog adresiniz bir markadır. Bu marka ile okuyuculara bir mesaj iletmiş olursunuz. İlettiğiniz mesajın etkisini daima korumasını istiyorsanız hedef kitlenin beklentilerini karşılayarak bir süreklilik sağlamalı ve tutarlı olmalısınız. Ancak bu şekilde insanların tekrar tekrar sitenizi ziyaret etmelerini sağlayabilirsiniz. Örneğin; bir yazınızda makale yazarlığı üzerine yazı yazıp bir sonraki yazınızda böbrek taşının nedenleri üzerine bir yazı yazarsanız kullanıcı sitenize bir daha uğramamak üzere kayıplara karışır.

Güncelliği Koruyun Ve Dönüşümü Sağlayın

Her ne yaparsanız yapın blog adresinizi güncel tutmaya çalışın. Bir blog adresi güncel kalmadığı sürece okuyuculara hiçbir şey ifade etmeyecektir. Zamansız içerikler üretin ve bunları kullanıcılara ulaştırın. Bu sayede daima ziyaretçi alabilirsiniz. Ancak gelen ziyaretçileri sitede tutmak için onlara yeni bir şeyler sunmanız gerekir. Bunun için de güncel kalmaya özen göstermelisiniz.

Çalışıyor olabilirsiniz, öğrenci olabilirsiniz, ev hanımı olabilirsiniz. Bunları kendinize neden olarak sunmayın ve günlük yaşam şeklinize göre size uygun en iyi zamanı ayarlayıp, bu zamanlarda içeriklerinizi girmeye çalışın. Örneğin haftanın salı ve cuma günleri içerik girerseniz ve bunu bir düzene koyarsanız okuyucularınız salı ve cuma günleri blogunuzu daha  fazla ziyaret edeceklerdir. Okuyucularınız da sizin düzeninize ayak uydurup hem güncelliği hem de dönüşümü sağlarsınız.

''Tatlı dil, her kapıyı açan sihirli bir anahtardır.'' -Montaigne 

Gerçekten iyi bir blog adresine sahip olmak istiyorsanız insanları sitenize davet edin. Okuyucuların yorum yapmasını sağlayarak onlarla diyalog kurun. Onları ürkütmeyin, sivri bir dil kullanmayın. Kibar ve sakin bir dil kullanarak diyalogları daima devam ettirmeye çalışın. Sosyal olmayan bir blog adresinin etkili olabilme şansı artık çok düşüktür. Onların sizi anlamasını ve çabalarınızı görmelerini sağlayın.

Sizin fikirlerinize herkesin katılması gerektiği gibi bencil bir düşünceye kapılmayın. İnsanlar sizin düşüncelerinize katılmak zorunda ya da kabul etmek zorunda değil. Bu yüzden, herhangi bir yazınıza düşüncelerinizin tersi şekilde yapılan yorumlara sert cevaplar verme gibi bir hataya düşmeyin. Bu benim düşüncemi yansıtmıyor deyip yorumları onaylamamak gibi daha büyük bir hataya asla düşmeyin. Eğer saygı derecesini aşan yorumlar var ise bunları yayınlayıp yayınlamamak tamamen size kalmış.

Sosyal Medyayı Kullanın

Başarı istiyorsanız görünür olmalısınız. Her türlü okuyucuya ulaşabilecek olmalısınız. Bunun için ise sosyal ağlardan faydalanmaya çalışmalısınız. Yazılarınızı sosyal ağlarda paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmayı denemelisiniz. İçerik oluşturmak önemlidir ancak blog adresinizin tanıtımı da en az içerik hazırlamak kadar önemlidir.

İçeriklerinizi hazırlayıp ve yayınlayıp sadece arama motorlarından hit gelmesini bekliyorsanız kusura bakmayın ama daha çok beklersiniz. Sevgili blog yazarları ve blog yazarlığı yapmak isteyen arkadaşlarım artık oyunun kuralları değişti. Markanızı tanıtmak için mutlaka sosyal medyayı doğru bir şekilde kullanmalısınız.

''Risk al hata yap ancak böyle büyüyebilirsin.'' - Mary Tyler

Yeni blog yazarları genelde herkesin bildiği şeylere bağlı kalmaya çalışırlar. Yeni araçları denemekten çekinirler. Eğer başarı istiyorsanız risk almayı bilmelisiniz. Yeni araçlar denemeli ve yeni eklentilerle blog adresinizi iyileştirmelisiniz. Gördüğünüz her ışığa doğru yönelmek gereksiz bir risktir. Karşınıza çıkan fırsatları kendi içinizde değerlendirdikten sonra hangisinin işe yarayabileceğini ortaya koymalı ve adım atmalısınız.

Yapacağınız her yenilik ve atacağınız her adım hem tecrübelerinizi arttıracak hemde kendinize olan güveninizi daha da yükseğe çıkaracak. Hata yaparım korkusuyla yaşamayın!

Yeni bir blog yazarı olarak blog dünyasında her şeyi bilme şansınız çok düşüktür. Bazılarımız başka insanlardan yardım almak konusunda tereddüt yaşarız. Ancak blog dünyasında diğer yazarlara ulaşıp onlardan yardım istemek sanıldığı kadar kötü bir şey değildir. Takıldığınız bir nokta olduğu anda alanında iyi olan blog yazarlarına ulaşmaya çalışmalısınız.

Öğrenmeye Açık Olun

Blog dünyası ve internet dünyası sürekli gelişim göstermektedir. Bu gelişime ayak uydurmak için yeni gelen araçları veya özellikleri kullanmayı öğrenmelisiniz. Yeni şeyler öğrendikçe belki çabalarınızı kolaylaştıracak adımlarla karşılaşabilirsiniz. Önemli olan gelişmeleri takip edebilmek ve bu gelişmelerden faydalanabilmektir.

Başkalarına Benzemeyin Kendinizi Olun!

Yeni başlayan bir blog yazarı olarak mutlaka yapmanız gereken en önemli şeylerden birisi de kendiniz olmayı başarmaktır. Siz bir yazarsınız ve bir yazar olduğunuz için kendi özgün anlatımınızı kullanmalısınız. Birçok insan sitenizi bir şeyler öğrenmek için ziyaret ederler ama bu öğreneceklerini zaten gazetelerden de öğrenebilirler. Onların istediği bir gelişme konusunda aktardığınız kişisel fikirlerdir. Okuyucularla anlaşmak istiyorsanız özgün bir anlatım belirlemeli ve bu anlatıma sonuna kadar bağlı kalmalısınız.

Siz hep blogda hep var olun!

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yapılmış Yorumlar (2)

Mehmet Çankaya
17 Mayıs 2020, 17:17

Tam anlamıyla mükemmel bilgiler hepsini gerçekleştirirsek çok etkili olacağına inanıyorum.

17 Mayıs 2020, 17:17

Sadece blog yazarları için değil haber yazarları için de faydalı bir yazı.

Yorum Yap