Yazılım Nedir? Yazılım Neden Önemlidir?

Yazılım, bilgisayarları çalıştırmak ve belirli görevleri yerine getirmek için kullanılan bir dizi talimat, veri veya programdır. Bir bilgisayarın fiziksel yönlerini tanımlayan donanımın dışında yazılım, bir aygıtta çalışan uygulamaları, komut dosyalarını ve programları ifade etmek için kullanılan genel bir terimdir. Yazılım, bilgisayarın değişken kısmıdır. Donanım ise bilgisayarın değişmeyen kısmıdır.

Yazılım genellikle iki şekilde ele alınmaktadır. İlk seçenek uygulama yazılımı adını taşır. Uygulama yazılımı, kullanıcının gereksinimlerini karşılamak için indirilen programlara verilen genel isimdir. İkinci seçenek ise sistem yazılımı adını taşır. Sistem yazılımı, uygulama yazılımlarını destekleyen diğer yazılımlardır. Örneğin, bilgisayarın çalışması için gerekli olan işletim sistemi bir sistem yazılımıdır.

Bunların dışında orta katman denilen bir terim vardır. Bu terim uygulama ve sistem yazılımı arasında veya iki farklı uygulama yazılımı arasında aracılık eden programlamayı tanımlamak için kullanılır. Ek bir yazılım kategorisi ise sınırlı kapasiteye sahip küçük ve kullanışlı bir program olan yardımcı yazılımlardır. Bazı programlar işletim sistemiyle birlikte gelir. Uygulamalar gibi yardımcı programlar da ayrı ayrı kurulabilirler ve işletim sisteminin geri kalanından bağımsız olarak kullanılabilirler.

Yazılımın Önemi

Yazılım programların çalışmasını sağlar. Dünyanın bugünkü durumunda bilgisayarsız yaşamak neredeyse mümkün değildir. Dünyadaki tüm bilgisayarların birkaç aylığına çalışmadığını düşünebilirsiniz. Karşılaşacağınız ilk problem tüm banka hesaplarının erişilemez olmasıdır. Bankalar yapılan tüm işlemlerin kağıt yedeğini almazlar. Bu nedenle hesabında ne kadar para olduğunu bilme şansları yoktur.

Banka hesapları olmadan çoğu insan yaşamdan kopacaktır. Yalnızca gerçek paraya sahip olan kişiler bir şeyler satın alabilecek durumda olacaktır. Gerçek para dediğimiz fiziksel para bir ekonomideki tüm paranın küçük bir yüzdesidir. Bilgisayarların birkaç aylığına çalışmaması demek tüm ekonominin neredeyse dörtte üçünün daralması anlamına gelecektir. Bu dünyanın hangi gelişmiş ülkesinde yaşıyorsanız yaşayın felaket demektir. Bu nedenle bilgisayarları kontrol eden programların çalışmasını sağlayan yazılımlar insan hayatı için bir gereksinimdir.

Yazılım Geliştirmenin Önemi

Bugünün şartlarında çevrimiçi pazarlama olmadan başarılı bir iş modeli oluşturmak hayalden öte zor bir uğraştır. Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde çevrimiçi pazarlama işinizin ne kadar büyüdüğünü belirlemede en iyi yollardan biri olacaktır. İşletmeler, çevrimiçi platformlara ve mobil uygulamalara ihtiyaç duyarlar çünkü bu müşterilerine ulaşmanın en kestirme yollarından biridir.

İyi inşa edilmiş bir platform kullanmak gelirinizde büyük bir artışa neden olabilecektir. Bu nedenle doğru yazılım firması çalışıp şirketiniz için en uygun yazılımı geliştirmeden elde edeceği çeşitli faydalar vardır. Bunların ne olduğunu bilirseniz yazılıma, yazılım geliştiriciliğine ve yazılım firmalarına bakışınız değişebilecektir. Unutmayın, işletmeniz müşteriye ulaşabildiği sürece başarılıdır.

  • Yazılım geliştirme, işinizi yeni entegrasyon seviyelerini taşır. Şirketinizin akıllı telefon veya bilgisayar yoluyla neredeyse her yerden erişilebilir olmasını sağlar.
  • Yazılım geliştirme satış ve hizmeti geliştirir. Müşterilerinizin işinizi tecrübe etmesi çok önemlidir. Size olumlu geri bildirimler yapmalarını istiyorsanız yazılımlardan destek almaya çalışmalısınız. İşte bu yüzden doğru yazılım firmaları ile çalışmak çok önemlidir. İşinizi anlayacak ve size uygun bir çözüm sunacak yerle çalışmayı düşünmelisiniz.
  • Yazılım geliştiriciliği hareket halindeyken pazarlamanın uygulanmasına yardımcı olur. Herhangi bir ek masraf ve ek süre gerekmeden ürün veya hizmetlerinizin tanıtılması söz konusudur. Müşterilerinizin nerede olduğu pek önemli değildir. Size istediğiniz zaman her yerden erişebilirler.
  • Yazılım geliştiriciliği sayesinde müşterilerin etkileşimini artırabilirsiniz. Muhtemelen sadık müşterilere sahip olmak istersiniz. Bunun için önce müşteri sayınızı artırmaya çalışmalısınız. Çevrimiçi pazarlama stratejileri üzerinde çalışırken yazılımlar vasıtasıyla müşteri etkileşimini artırmayı başarabilirsiniz.

Yazılım geliştiriciliği size ve şirketinize çok önemli katkılar sağlar. Bu yüzden şirketiniz için bir yazılım geliştirilmesini göze almanız gerekmektedir. Dünyanın pek çok yerinde olduğu gibi yazılımlardan destek alarak bilgisayarları işinizin bir parçası haline getirmelisiniz. Böylece müşterilerle doğrudan iletişim kurma şansına sahip olabilirsiniz. Bu sayede markanızı güçlendirebilmek için hızlı bir yol seçmiş olursunuz.

Doğru Yazılımcıyla Çalışmak

İşiniz veya markanız için doğru yazılımcıyla çalışmak istiyorsanız bazı bilindik kurallara anlayış göstermeniz gerekmektedir. Onlara sunacağınız ücret konusunda iyi veya rekabetçi olmak için çaba göstermelisiniz. Bir yazılımcı parasını taştan çıkarır gibi geliştirdiği yazılımdan kazanır. Bu nedenle uygun bir maaş teklif ettiğiniz sürece elinden gelenin en iyisini yapacaktır. En azından iş ahlakı olan birisi için farklı bir seçenek yoktur.

İyi bir yazılım geliştiricisi olgundur. Yaşının bir önemi yoktur. Olgunluk sunulan hizmetin ne kadar değerli olduğunu bilmekle ilgilidir. Alanında iyi geliştiriciler sadece yazılım geliştirmekle sınırlı kalmazlar aynı zamanda insan iletişiminde yeteneklidirler. Kendilerini nasıl pazarlayacaklarını çok iyi bilirler. Bu nedenle iyi bir yazılımcı ile çalışmak istiyorsanız onu sömürülecek bir kaynak olarak görmeyi bırakmalısınız.

Yazılım geliştirme bir sanattır. Doğru yazılımcıyla çalışmayı tercih etmezseniz veya böyle bir arayışta olmazsanız daha fazla problem oluşturmuş olursunuz. Çünkü düşük seviyeli kodlayıcılar ile çalışmak problemi çözmekten ziyade daha fazla problem oluşturmaya meyillidirler. Bu açıdan duruma uygun şekilde yaklaşmak önemlidir. Doğru yazılımcı ve doğru yazılım firmasıyla yola çıkarsanız şirketinizi ve markanızı dilediğiniz şekilde büyütmeyi ve geliştirmeyi başarabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap