Yazı Güncelleyerek Organik Trafik Kazanma

Blog adresiniz için trafik kazanmak oldukça zor bir iştir. Zamanınızın büyük bir kısmını içerik fikirlerine ayırırsınız. Bulduğunuz içerikleri bir anda değersiz hale dönüşebilir. Ancak blog yazılarını güncelleyerek onları yenilemeyi başarırsanız düzenli olarak size trafik getirmesini sağlayabilirsiniz.

Oluşturduğunuz güçlü bir yazı birkaç ay sonra size trafik vermeyebilir. Bu trafik kaynağının bitmesi anlamına gelir ve sizin bir şeyler yapıp tekrardan trafik kazanmanız gerekir. Blog adresinizde yer alan yazıların yarısından fazlası size dilediğiniz miktarda organik trafik sunmaz. Trafik sunan yazılar belli başlıdır ve bunları sürekli olarak güncel tutarak sahip oldukları trafik değerlerini korumasını sağlamalısınız. Yapmanız gereken ilk iş aylardır size organik trafik kazandıran blog yazılarını bulmak ve onları ön plana çıkarmaktır. Blog adresinize ait trafik verilerini ilk kurulduğunuz yıla giderek en başından analiz etmelisiniz. Trafik değerlerine bakarak size nelerin trafik kazandırdığını kolayca tespit edebilirsiniz. En iyi 15-20 yazınızı tespit ettikten sonra fark ettiğiniz en önemli şey bu yazıların eskimeyen nitelikte olmasıdır.

Blog Yazılarını Yeniden Yayınlama

Artık yapmanız gereken en iyi yazılarınızı öne çıkarıp organik trafiği yükseltmek ve blog adresinizin ziyaret miktarına önemli katkılar yapmaktır. Bunun işe yaramasının temel nedeni oluşturulan sayfanın yaşlı olması ve bu yaş unsuru üzerinden çok daha değerli gözükmesidir. Bir blog yazısını güncellerken belirli kurallara dikkat etmeniz gerekir. Şanslısınız çünkü bu kurallarla birazdan tanışacaksınız.

  • İçeriği Yeniden Yazma: Konuya sadık kalın ama içeriği yenileyin. Belirlemiş olduğunuz birincil anahtar kelimeyi muhafaza ederek içeriği yeniden yazın. Yeni cümleler, yeni paragraflar ve belki yeni görseller bu yeniden yazma işleminde ihtiyaç duyacağınız çalışmalardır. Arama yapan kişilere uygun sonuçlar sunmanız durumunda trafik alacağınızı asla unutmamalısınız.
  • Alternatif Anahtar Kelime: Konuya sadık kalmak kaydıyla elinizde alternatif bir anahtar kelime varsa birkaç paragrafta bu kelimeden söz etmelisiniz. Anahtar kelime analizi yapmak bu nedenle önemlidir. Aranan anahtar kelimeleri bularak içeriğinizi çok daha değerli hale dönüştürebilirsiniz.
  • Görselleri Güncelleme: Yazıyı yeniden yazmak pek çok sorunu çözebilir ama görselleri yenilemek çok daha elverişli olabilir. Bu tür ufak detaylar işinizi kolaylaştırabilir. Daha kaliteli resimler, daha ilgi çekici fotoğraflar her zaman öncelikli tercihiniz olmalıdır.
  • Yazı Başlığı: Konuyu daha iyi anlatabilecek bir yazı başlığına sahipseniz yazı başlığını güncelleyerek yolunuza devam edebilirsiniz.
  • Metadata: Meta açıklama kısmını iyi inceleyerek ve güncellenip güncellememesi gerektiğine karar verin. Bazı durumlarda daha iyi meta açıklama fikirleri aklınıza gelebileceği için alternatif metin kopyaları yazabilirsiniz.
  • Yayın Zamanı: Yazınızı her yanıyla yeniledikten sonra yazının yayınlanma tarihini güncel tarihle değiştirmeli ve yazıyı yeniden yayınlayarak işleminizi tamamlamalısınız.

Yazınızı yeniden yayınladıktan sonra blog yazınız ilk sayfada kendine yer bulabilecek ve yeniden ilgi çekebilecektir. İlgi çekici olan bu yazı daha fazla sosyal paylaşım ve yorum getirebilecektir. Zaman içerisinde trafik değerlerinde önemli artışlar olduğunu fark edebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli husus bir yazıyı güncellerken asla "kalıcı bağlantı" kısmında değişiklik yapmamaktır. Eğer bunu yaparsanız kendi kendinizi sabote etmiş olursunuz.

Yazı Türlerinin Avantajından Faydalanmak

Yazılarınızı güncellemek iyi bir fikirdir ama bazen yazının biçimiyle oynamak da iyi bir fikir olabilir. İnsanlar özellikle liste türü yazılara ilgi gösterirler. Her yazıyı liste türü bir yazı haline dönüştüremezsiniz. Değerlendirebileceğiniz diğer alternatiflere yönelmeniz iyi bir fikir olabilir.

  • Liste Türü: Yıllar önce 5 maddeden oluşan bir yazı yazmış olabilirsiniz. Bu yazıyı 10 maddeye çıkartarak yeniden yayınlamayı tercih edebilirsiniz. Bu noktada kalıcı bağlantı ve yazı başlığı farklılığı olabilir. İşte bu nedenle kalıcı bağlantılarda rakamların geçmemesine en başından dikkat etmeli veya yönlendirmelerle işi çözmelisiniz.
  • Nasıl Türü: Rehberler ve nasıl yapılır türü yazılar oldukça popülerdir. Bu tür yazılar oluşturarak insanların sorunlarına çözüm bulmaya çalışabilirsiniz. İnsanlar sizi yardımlarınızdan dolayı ödüllendirmekten çekinmeyeceklerdir.
  • Fikir Türü: Bir soruya odaklanan her türlü yazı avantajlıdır. Zaman içerisinde ilgili soru hakkında yeni bilgiler edinmiş olabilirsiniz. Bu bilgileri yazıya dahil etmeyi tercih ederek kendinize iyi bir güncelleme nedeni bulabilirsiniz.

Eski çalışmalarınıza hiçbir zarar vermeden yeni adımlar atmak uzun vadede trafik değerlerinizi koruyabilmek için ideal bir adımdır. Yazıları güncelleme konusunda biraz tecrübe edinene kadar bu konuda beklediğiniz çözümü ortaya koyamayabilirsiniz. Pes etmemeli ve yazılarınızı güncellemeye devam etmelisiniz. Yazı yenileyerek trafik kazanmak oldukça iyi bir içerik stratejisidir. Önemli olanın size en çok trafik kazandıran yazıları ön plana çıkartmak ve zaman içerisinde yenilemektir. Bunu yaparsanız blog adresinizin trafik akışını korumayı başarabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap