WordPress İle Para Kazanmanın Yolları Nelerdir?

WordPress siteniz ile para kazanmak istiyorsanız gerçekten işe yarar yöntemlere ihtiyacınız olduğunu bilmelisiniz. WordPress dünya üzerindeki tüm sitelerin yaklaşık %30'una güç veren bir platformdur. WordPress sitenizi blog alışkanlığınız ile birleştirerek para kazanmayı başarabilirsiniz.

WordPress ile para kazanmanın hızlı bir şekilde zengin olma hayali içermediğini bilmelisiniz. Hızlı bir şekilde zengin olmak gibi bir hayaliniz varsa yanlış yerde olduğunuzu bilmelisiniz. Size hızlı bir şekilde zengin olma vaadi sunan herhangi bir yere inanmadan yolunuza devam etmelisiniz.

Bugüne kadar internet üzerinden para kazanmakla ilgili çok şey okumuş olabilirsiniz. Bu rehber onlardan biraz farklıdır çünkü sadece WordPress ile blog alışkanlığınızı bir araya getirmektedir. Para kazanma yöntemlerinin büyük bir kısmı zaman gerektirmektedir.

Burada yer alan yöntemleri kullanmaya başlamadan önce bilmeniz gereken önemli bir detay vardır. Bu yöntemler bir WordPress sitesine sahip olmanız durumunda geçerlidir. WordPress.com üzerinde bir blog sahibiyseniz bu yöntemlerin sizin için işe yaraması pek mümkün olmayacaktır.

Blog İçeriğiyle Para Kazanmak

Blog içeriğiniz ile para kazanmak istiyorsanız aklınıza ilk gelecek durum elbette reklamlardır. WordPress'te reklamları kullanarak para kazanmak mümkündür. Ancak blog içeriğini kullanarak para kazanmanın çok daha farklı yolları vardır.

1. Ortaklık Programlarından Para Kazanmak

Ortaklık programları bir ürünü veya servisi önerirken özel bir link kullanıp yapılacak satışlardan pay kazanmaktır. Örneğin bir bankaya yeni müşteri kazandırdığınız zaman bankanın size vermiş olduğu hediye kartları veya ekstra imkanlar ortaklık programının birer parçasıdır.

Benzer yaklaşım internet ortamında geçerlidir. Hemen hemen her sektörde ortaklık programının varlığından söz etmek mümkündür. Ortaklık programına ilgi duyuyorsanız mevcut durumda kullandığınız ve okuyucuların ilgi duyacağını düşündüğünüz ürünlere göz atabilirsiniz.

Ortaklık programında başarılı olmak istiyorsanız Amazon veya Commission Junction gibi büyük platformlara göz atabilirsiniz. Bunun dışında daha yerel olan markalarla çalışmayı düşünebilirsiniz.

WordPress üzerinden ortaklık programıyla para kazanmak istiyorsanız kullanmanız gereken önemli bir eklenti vardır. ThirstyAffiliates eklentisini kullanarak linklerinizi markalı link haline getirmeli ve onlara otomatik anahtar kelime eklemelisiniz. Böylece onların daha iyi performans göstermesini sağlayabilirsiniz.

Ortaklık programları çok ciddi bir gelir kaynağıdır çünkü tanıtımını yapabileceğiniz çok farklı ürünler bulunmaktadır. Özellikle internet üzerinden satış yapan çeşitli platformların iş ortaklığı programlarından yararlanmayı düşünebilirsiniz.

2. Google AdSense ile Para Kazanmak

Blog sitenizden para kazanmak istiyorsanız bunun en kolay yolu Google AdSense kullanmaktır. Yapmanız gereken tek şey Google AdSense kodunu sitenize eklemek ve reklam göstermeye başlamaktır. Reklamlara tıklayan her kullanıcı başına para kazanırsınız.

Oluşturduğunuz reklamlara tıklanması durumunda elde edeceğiniz gelire tıklama başına maliyet adı verilir. Google AdSense reklam platformunda bu miktar reklam veren kişinin bakiyesinden düşülür. Google kendi payını aldıktan sonra parayı reklamı gösteren kişiye verir.

Google AdSense internet üzerinden para kazanmak için en kolay yöntemlerden birisidir. Bu yöntemi es geçmeden para kazanmaya çalışmamalısınız. Tek yapmanız gereken sitenizde oyunu kuralına göre uygulamaktır.

3. Doğrudan Reklam Satışı Yapmak

Google AdSense kullanımı kolay bir platform olsa bile doğrudan reklam satışı konusunda size yardımcı olamamaktadır. Bunun için çeşitli eklentiler kullanmayı düşünebilirsiniz. Sitenizde reklam göstererek para kazanmak istiyorsanız reklam alanlarını satışa çıkarabilirsiniz.

Doğrudan reklam satışı yapmak TBM gibi durumlarla uğraşmamak anlamına gelmektedir. En başından bir reklam geliri alırsınız ve belirlemiş olduğunuz süre boyunca reklam veren kişinin reklamı sitenizde görünür olur. Dolayısıyla sabit bir reklam rakamı belirlemeniz gerekmektedir.

Doğrudan reklam satışı yaparken pazarlık payının olacağını unutmamalısınız. Zaman zaman reklam alanları için başkalarından daha fazla para kazanabilecekken bazı kişilerden daha az para kazanabileceğinizi unutmamalısınız.

Sitenizde reklamları göstermek için çeşitli reklam eklentilerini kullanabilirsiniz. Bu reklam eklentileri reklam gösterme konusunda işinizi kolaylaştıracaktır. Doğrudan reklam satışı yapmak istiyorsanız sitenizdeki reklam alanlarını en iyi şekilde belirlemeniz gerektiğini unutmamalısınız.

4. Sponsorlu Yazı Satışı Yapmak

Bazı blog yazarları görüntülü reklamcılık ile uğraşmak istememektedir. Bunun yerine reklamlar olmadan para kazanmaya çalışmaktadırlar. Çünkü görüntülü reklamlarda tam kontrol sizde olmayacaktır. Bazı okuyucular reklamlardan rahatsızlık duyacaklardır.

Blog üzerinden para kazanmak için alternatif yöntemlerden birisi sponsorlu yazı satışı yapmaktır. Bir sponsorlu yazı satışı yapmak diğer pek çok sektördeki sponsorlu ürün anlayışıyla aynıdır. Belirli bir firma size ürünlerinden bahsetmeniz için ödeme yapacak ve karşılığında ürünlerinin tanıtımını yaptıracaktır.

Sponsorlu yazı satışı yapabilmek için en iyi başlangıç noktası tek sayfalık bir medya sayfası oluşturup burada trafik bilgilerine, sosyal medya rakamlarına, hedef kitlesinin niteliklerine ve sitenizi ön plana çıkaracak diğer durumlara yer vermektir.

5. İncelemelerden Para Kazanmak

Sponsorlu yazılara benzer şekilde sitenizde ücretli incelemeler yazarak para kazanmayı başarabilirsiniz. Bu yöntem biraz ortaklık programına benzese bile yapısal olarak farklıdır. Burada kendi sektörünüzde yer alan ürünleri ücretsiz bir şekilde deneyebilir ve tanıtım için ücret talep edebilirsiniz.

Burada dikkat etmeniz gereken durum tamamen hedef kitleniz ile uyumlu olabilecek ürünlere yer vermektir. Para kazanmak istiyorsanız hedef kitlenizi memnun etmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Bunu başardığınız sürece blog üzerinden kolayca para kazanabilirsiniz.

6. Blog Satışı Yapmak

Blog üzerinden para kazanmanın bir diğer kolay yolu ise blog satışı yapmaktır. Özellikle internet ortamındaki varlığını güçlendirmek isteyen firmalar ve girişimci ruhuna sahip kişiler blog satışlarına ilgi göstermektedirler.

Yapmanız gereken kaliteli bir blog oluşturup bunu tekrardan yapabileceğinizi göstermektir. Böylece blog oluşturma, blog geliştirme, blog tasarlama ve blog hazırlama gibi işlemlerden para kazanmaya başlayabilirsiniz. Bir blog satışı yapmak için blog adresini kullanıma hazır hale getirmeniz yeterli olacaktır.

Ücretli Üyelik Sistemi Oluşturmak

Sitenizde reklam göstermek istemiyorsanız veya sponsorlu yazılarla uğraşmak istemiyorsanız farklı para kazanma yöntemlerini kullanmayı deneyebilirsiniz. Bunun en popüler yolu ise ücretli üyelik sistemini hayata geçirmektir. Bu sistem sayesinde üyelere sitenizde gizli olan belirli alanlara erişim imkanı sunabilirsiniz.

1. Üyelere Özel İçerik Oluşturmak

Blog adresinizi sıkı sıkı takip eden kullanıcılar sizden daha fazla bilgi alabilmek için belirli bir miktar ödeme yapmayı göze alabileceklerdir. Sitenizde sadece üyelere özel bir alan oluşturup burada blog yazıları, indirmeler, videolar, sesli içerik veya daha farklı içerikler sunmaya çalışabilirsiniz.

Ücretli üyelik sisteminin bulunduğu siteler çok büyük zaman yatırımına ihtiyaç duymaktadırlar. Çünkü bu tür sitelerde sürekli özel içerikler oluşturmak zorunda kalırsınız. Yapmanız gereken özel içerikler yoluyla üyeleri memnun etmek ve karşılığında onlardan ücret almaktır.

WordPress sitenizde bir ücretli üyelik sistemi oluşturmak istiyorsanız öncelikli olarak kullanılabilecek üyelik eklentilerini gözden geçirmelisiniz. Bu eklentiler doğrultusunda sitenizde kolayca bir ücretli üyelik sistemi oluşturabilirsiniz.

2. Özel Forum Oluşturmak

WordPress siteniz üzerinden para kazanmanın bir diğer yolu ise erişimi ücretli olan bir forum oluşturmaktır. Forumlar kullanıcıların birbiriyle etkileşim kurabilmeleri için oldukça özel platformlardır. Üyeler birbirine yardımcı olmaya çalışırken siz onların etkileşim kurma deneyimlerini iyileştirmeye çalışabilirsiniz.

Ücretli forumlarda yer alan içerikleri kontrol etmek ve sürekli olarak etkileşimde bulunmak zaman gerektiren bir iştir. Elde ettiğiniz gelirin buna değer olduğundan emin olmanız gerektiğini unutmamalısınız. En önemlisi WordPress ile bağlantılı doğru forum eklentilerini kullandığınızdan emin olmalısınız.

WordPress'le Dizin Sitesi Oluşturmak

WordPress sitenizden para kazanmanın bir diğer yolu ise dizin veya liste sitesi oluşturmaktır. Sitenizi ziyaret eden kişilerden listelerde yer alabilmeleri için çeşitli ücretler talep edebilirsiniz. Bunun için oluşturabileceğiniz çok farklı site türleri vardır.

1. Ücretli İşletme Dizini Oluşturmak

Web dizinleri çok eskiden oldukça işe yararlardı. Arama motorları siteleri dizinlere ekleme konusunda bu kadar hızlı değillerdir ve belirli sektörde yer alan siteleri bir arada tutan platformlar oldukça popülerdir. Şimdilerde çok popüler olmasalar bile sektör bazında hala işe yaradıkları unutmamalıdır.

Dizinler yerel işletmenizin bulunmasını, onun değerlendirilmesini ve en iyi ürünlerini öne çıkmasını sağlayan alanlardır. WordPress ile bir ücretli işletme dizini oluşturabilirsiniz. Böylece sitenize yapılacak her kayıt işlemi için belirli bir miktar ücret talep edebilirsiniz.

2. Ücretli İş İlanı Sitesi Oluşturmak

WordPress sitenizden para kazanmanın bir diğer yolu ücretli iş ilanı sitesi oluşturmaktır. Firmalar kendilerini göstermek için bu tür sitelerde ilan verebilmektedirler. Bulunduğunuz sektör pek çok farklı firmaya hitap edebilir bir yer ise sitenizden kolayca para kazanabilirsiniz.

Eğer sitenizde belirli bir sektöre hitap ediyorsanız başarılı bir iş ilanı sitesi oluşturmak çok daha kolay olacaktır. Sizin bulunduğunuz sektörde iş arayan insanlar ve iş veren firmalar bir araya gelebilecektir. Bu her ne kadar kolay bir iş olmasa bile iyi bir para kazanma yöntemidir.

3. Ücretli Etkinlik Takvimi Oluşturmak

İş ilanı yerine benzer yöntemi etkinlik takvimi için kullanabilirsiniz. Bunun işe yaramasının en büyük sebebi etkinliklerini göstermek isteyen çok fazla firmanın olmasıdır. Firmaların etkinliklerini tanıtmalarına yardımcı olarak onlardan para kazanabilirsiniz.

Ücretli üyeliklerin olduğu etkinlik takvimi sitelerini başarıya ulaştırmak kolay değildir. Özellikle daha yerel çalışmak gerekmektedir. Örneğin belirli bir şehirde olan tüm etkinlikleri tanıtmak için bir site oluşturabilirsiniz. Böylece etkinliklerde öne çıkmak isteyen şirketlere ücretli tanıtım imkanı tanıyabilirsiniz.

WordPress'le Dijital Ürün Satışı Yapmak

WordPress ile para kazanmak için dijital ürün satışı yapmayı düşünebilirsiniz. Dijital ürün satışları daha az kontrol ve bakım gerektirdikleri için ürün oluşturabilen kişilerin en önemli tercihleri arasında yer almaktadır.

1. E-Kitap Satışı Yapmak

Dijital ürün satışı yapılabilecek en kullanışlı ürünlerin başında e-kitaplar gelmektedir. E-kitapların yazılması ve üretilmesi oldukça kolaydır. Bir süredir blog işleriyle uğraşıyorsanız bu konuda zaten tecrübe sahibi olduğunuzu bilmeniz gerekmektedir.

E-kitabınızı hazırladıktan sonra onun için bir kitap kapağı tasarlamalı ve onu dağıtıma hazır hale getirmelisiniz. WordPress kullanıyorsanız dijital ürün satışı konusunda size yardımcı olabilecek çeşitli WordPress eklentilerini kullanmayı düşünebilirsiniz.

2. Kurs Satışı Yapmak

İnternet üzerinden takip edilebilir olan kurslar oldukça popülerdirler. Üstelik kursları e-kitaplardan çok daha pahalıya satabilmek mümkündür. Kendi uzmanlığınızı belirli bir ücret karşılığında satmak istiyorsanız kurs satışı yapmayı düşünebilirsiniz.

Bunun için kurs haline getirebileceğiniz belirli ders bilgilerine sahip olmanız gerektiğini unutmamalısınız. Kursların indirmeler, slaytlar, kontrol listeleri ve şablonlarla destekleme yoluna gitmelisiniz. Buna ek olarak kurslar konusunda destek sunabilmek için insanlardan gelen tüm sorulara cevap verebilmelisiniz.

3. Ücretli Seminer Gerçekleştirmek

Hedef kitlesi oluşturmak, deneyimlerinizi paylaşmak ve işletmenizi büyütmek için web üzerinden gerçekleştirilen seminerler oluşturabilirsiniz. Üstelik bu seminerleri para kazanmak için kullanabilirsiniz.

Seminerler tıpkı ücretli kurslar gibidirler. Ancak seminerler canlı olarak gerçekleştirilirler. Soru cevap kısmında ise kullanıcılarla etkileşime girmek son derece önemlidir. Tüm bunları WordPress sayesinde kolay bir biçimde gerçekleştirebilirsiniz.

WordPress'i Kullanarak Hizmet Satışı Yapmak

İnternet üzerinden para kazanmak için kolay bir yol arıyorsanız en kolayı hizmet satışı gerçekleştirmektir. Bunun için yatırıma gerek olmayacaktır. Tek yapmanız gereken kendi uzmanlığınızı ispat etmek ve bu uzmanlık üzerinden para kazanmaktır.

1. Hizmet Sunmak

Bir blog yazarı olarak kendi alanınızda artık uzman olduğunuzu kabul edebilirsiniz. Artık becerilerinizi ve uzmanlığınızı para kazanmak için kullanabilirsiniz. Bunun için serbest çalışarak başkalarına yardımcı olmayı deneyebilirsiniz.

Serbest çalışmaya başladığınız zaman yaptığınız her iş karşılığında size iş veren kişilerden ücret alırsınız. Böylece oluşturmuş olduğunuz blog sayesinde para kazanmayı başarabilirsiniz. Hizmet sunumu kendi uzmanlığınızı kullanabileceğiniz en kolay yöntemlerden birisidir.

2. Danışmanlık Yapmak

Danışmanlık yapmak internet üzerinden para kazanmak için ideal yöntemlerden birisidir. Bunun için aktif olduğunuz alanda kendinizi kanıtlamış olmalısınız. Danışmanlık yaparken hizmet sunmak yerine fikir sunmuş olursunuz. Bunun karşılığında sizden fikir alanlardan ücret talep edebilirsiniz.

Serbest çalışma yönteminde olduğu gibi danışmanlıkta herhangi bir yatırıma gerek yoktur. Tek yapmanız gereken sahip olduğunuz blog üzerinden danışmanlık yapabileceğinizi göstermektir. Bunun için ayrı bir açılış sayfası oluşturup insanların sunduğunuz danışmanlık hakkında daha fazla bilgi sahibi olmalarını sağlayabilirsiniz.

WordPress Kullanarak Fiziksel Ürün Satışı Yapmak

İnternet üzerinden para kazanmak için dijital ürün veya servisler çok ideal seçimler olsa bile gerçek olan fiziksel ürün satışı yapmak para kazanmak için alternatif bir seçim olabilecektir. WordPress kullanarak fiziksel ürün satışı yapıp para kazanmak için birkaç seçeneğiniz vardır.

Kendi ürünlerinizi imal edip satışa çıkarabileceğinizi düşünüyorsanız bu durumda bir e-ticaret sitesi kurabilirsiniz. E-ticaret sitesi oluşturmak için ücretsiz olan WooCommerce eklentisini kullanmaya başlayabilirsiniz. Ancak her şeyin bununla sınırlı olmayacağını bilmelisiniz.

E-ticaret sitesi kullanmak son derece zahmetli bir iştir. Sürekli ürünleri kontrol etmek zorunda olacağınızı ve nakliye gibi durumlara karar vereceğinizi unutmamalısınız. Fiziksel ürün satışı yapmak için her zaman hedef kitlenin istediği tarzda ürünler sunmanız gerektiğini unutmamalısınız.

WordPress Tasarımcısı veya Geliştiricisi Olmak

WordPress konusunda yeteri kadar teknik bilgiye sahip olduğunuzu düşünüyorsanız para kazanmak için teknik bilginizi kullanmayı düşünebilirsiniz. Bu yöntemin işe yaraması için teknik bilginizi kullanmanız gerektiğini unutmamalısınız.

1. WordPress Eklentisi Geliştirmek

Eklentiler WordPress'i daha esnek ve daha güçlü hale getirmektedir. Bunları birer telefon uygulaması olarak düşünebilirsiniz. Eklentiler yardımıyla WordPress sitenizin özelliklerini geliştirmeyi başarabilirsiniz.

Eklentiler çok çeşitli olabilirler. Bazılarında küçük kod değişiklikleri varken diğerlerinde kapsamlı yazılım değişiklikleri olabilmektedir. WordPress'in çalışma biçimiyle ilgili bilgi sahibiyseniz ve PHP programlama dilini biliyorsanız eklenti geliştirmeyi başarabilirsiniz.

WordPress için eklenti geliştirirseniz bunu çok farklı şekilde dağıtmayı başarabilirsiniz. Öncelikle WordPress'in kendi eklenti dizinini kullanabilirsiniz. Böylece kullanıcılardan geri bildirimlerle daha iyi eklentiler geliştirebilirsiniz.

Eklentileri ücretli bir biçimde satışa sunmak istiyorsanız çeşitli pazar alanlarını kullanabilirsiniz. Ancak ücretsiz eklenti deneyimine sahip olmadan ücretli eklenti sunmak çok mantıklı bir adım olmayacaktır. Öncelikle kendinizi ispatlamalısınız ve ardından eklenti geliştirip satmayı düşünmelisiniz.

2. WordPress Teması Satmak

Web tasarım ve geliştirme hoşunuza giden bir işse tema geliştirip satabilirsiniz. Tema geliştirmek ve satmak için tasarım ve teknik bilgiye sahip olmanız gerektiğini unutmamalısınız. Sadece iyi gözüken bir tema tasarlamak yeterli değildir. Tema kodunun kaliteli ve temiz olması gerekmektedir.

Tema geliştirmek için WordPress temaları için oluşturulmuş bir framework kullanmayı tercih edebilirsiniz. Böylece tema tasarlamak için yolun yarısını gitmiş olursunuz. Daha sonra güzel bir tema tasarlayıp onu satışa sunabilirsiniz.

3. Grafik Satışı Yapmak

Kodlama konusunda çok bilgi sahibi değilseniz WordPress sitenizi kullanarak grafik satışı yapmayı düşünebilirsiniz. Tasarladığınız grafikleri stok görsel olarak veya logo olarak satışa sunabilirsiniz.

Dilerseniz kişiye özel tasarımlar yapma yoluna gidebilirsiniz. Böylece grafik hazırlayarak onların satışından ekstra gelir elde edebilirsiniz. İnternet ortamında grafikler her alanda kullanılabilmektedir. Bu nedenle kendinize en uygun pazar alanında aktif olup sürekli grafik satmayı düşünebilirsiniz.

Bağış Kabul Etmek

Son olarak WordPress blog sitenizden bağış kabul ederek para kazanabilirsiniz. Sitenizde yer alan reklamları görmek istemeyen kullanıcılara belirli bağış karşılığında reklamlardan kurtulma şansı tanıyabilirsiniz.

Bağışlar daha çok sitenizi ziyaret eden kişilerin cömertliğine kalmış bir durum olduğu için bunu net bir para kazanma yöntemi olarak görmemelisiniz. Bağışları ek bir para kazanma yöntemi olarak düşünmeniz çok daha doğru olabilecektir.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap