WordPress İle Nasıl Para Kazanılır?

İnternetten para kazanmak herkesin hedefinde değildir belki ama ev ortamından veya ev-ofis sentezi bir ortamdan çalışmak isteyenler için bir hedeftir. Tıklama başına ödeme yapan sistemler, reklam izleme servisleri, reklam gösterim servisleri, ortaklık programları veya üye olma sistemleri gibi birçok farklı yöntemi denemiş olabilirsiniz.

Eğer bunların birçoğunu yapmışsanız en popüler içerik yönetim sistemlerinden birisi olan WordPress'in adını mutlaka duymuşsunuzdur. WordPress üzerinden sizce para kazanılabilir mi? WordPress ile nasıl para kazanılır? Bu sıradan bir soru mu yoksa cevabı gerçekten var mı?

Cevabı var ve bu sorulara cevabı ben vermeye çalışacağım. WordPress kabul etseniz de etmeseniz de oldukça karmaşık ama kullanışlı olan bir içerik yönetim sistemidir. Siz bu karmaşıklık durumundan yararlanarak WordPress sayesinde para kazanabilirsiniz.

wordpress ile nasil para kazanilir

WordPress İle Nasıl Para Kazanılır?

Blog Kurulum Hizmeti

WordPress kullanan kişiler genelde blog adreslerini bu sistem üzerinden yönetmeye çalışırlar. Bu nedenle genel olarak yeni bir blog adresi açmak isteyen kişiler veya bloglama konusunu ilk kez deneyecekler için WordPress bir durak niteliğindedir. Eğer bunu fırsata dönüştürecek kabiliyete sahipseniz WordPress size para kazandırabilir.

İnsanlar teknik konulardan anlamadıkları için bu kısımları yakınlarına hallettirmeye çalışırlar veya sunucu hizmeti aldıkları yerlerden destek alırlar. Bu tercihler sonucunda verilecek yardımlar ise basit kurulumları içerecektir. Ancak daha kapsamlı şeyler yapabileceğinizi öne sürerek bir blog kurulum hizmeti yapabileceğinizi belirtip, bloglama dünyasına yeni adım atmak isteyen kişilere yardımcı olurken para kazanabilirsiniz.

WordPress kurulumu, tavsiye edilen eklentilerin yüklenmesi veya WordPress'in bir sunucudan diğerine taşınması gibi işlemler bu hizmetin kapsamında olacaktır. Dolayısıyla aşağıdaki yeterlilikleri yerine getirmeniz gerekir.

Gereksinimler: İyi Derecede WordPress Bilgisi, WordPress Eklentilerini Tanıma, Sunucu Taşıma veya Kurulum Konusunda Bilgili Olma.

İçerik Oluşturma Hizmeti

İçerik oluşturma herkes tarafından yapılabilecek bir şey değildir ve bu size WordPress üzerinden para kazanma fırsatı sunabilir. Birçok kişi blog adresini açtıktan sonra onun içerisini doldurmak ister. Bir de bu işletmelerin yan sitelerinden biriyse mutlaka doldurulması gerekir çünkü içerik olmadan bu tür siteler bir hiçtir.

İnternet üzerinden para kazanmak isteyen kişiler genellikle kendilerine içerik üretebilecek birileriyle çalışmak isterler. Siz bu konuda kabiliyetliyseniz içerik oluşturarak para kazanabilirsiniz.

Gereksinimler: İçerik Üretme Kabiliyeti, WordPress SEO Bilgisi, Yeterli Derecede Türkçe Dilbilgisi, Belirli Konularda Uzmanlık Sahibi Olma.

Tema Oluşturma ve Satma

WordPress konusunda kullanılabilecek yüzlerce ve hatta binlerce tema bulunmaktadır. Bu temaların her birisi sundukları özelliklere ve niteliklere göre değer kazanırlar ve kullanıcılar tarafından daha fazla tercih edilirler. Siz yeterli bilgiye sahip olup yaratıcılığınızı konuşturarak bu temalardan birini veya ikisini tasarlayan bir kişi olarak WordPress üzerinden para kazanabilirsiniz.

Elbette tüm bunları yapabilmek için WordPress'in karmaşık yapısı hakkında teknik detaylara tam olarak hakim olmanız gerekmektedir. Bu sayede oluşturacağınız temanın çok daha cezbedici olmasını sağlayacak özellikleri barındırmasını sağlayabilirsiniz.

Gereksinimler: Kodlama Bilgisi, WordPress Hakkında Teknik Bilgiler, Yaratıcılık, Yenilikçilik.

Eklenti Oluşturma ve Satma

WordPress gücünün büyük bir bölümünü ona ekstra fonksiyonlar ve nitelikler kazandırabilen güçlü eklentilerden almaktadır. Yeterli kodlama ve WordPress bilgisi sayesinde siz de bu eklentilerden oluşturabilirsiniz.

Eklentileri oluşturduktan sonra onları geliştirmeye devam etmeli ve güncel kalmalarını sağlamalısınız. Ayrıca oluşturduğunuz eklentilere çok daha kullanışlı özellikler ekleyerek onların ücretli versiyonlarını kullanıma hazır hale getirebilirsiniz. Bu size WordPress üzerinden para kazanma konusunda destek olacaktır.

Gereksinimler: Kodlama Bilgisi, WordPress Hakkında Teknik Bilgiler, Yaratıcılık, İletişim Kabiliyeti.

Yukarıda belirtilen tüm konular üzerinde yoğunlaşarak WordPress üzerinden para kazanabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey içerik yönetim sistemi WordPress konusunda kendinizi geliştirmek ve uzmanlık statüsüne yükselene kadar çalışmayı sürdürmektir. WordPress oldukça kapsamlı ve geniş bir içerik yönetim sistemi olma özelliğini taşıdığı için teknik konularda sıkıntı yaşayıp bir bilene danışmak isteyen çok kişi olacaktır. Bu konuda kendinizi ispatlayarak WordPress sayesinde nasıl para kazanılır sorusuna cevap olabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap