Viral Blog Yazıları Oluşturmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Birçoğumuz viral olarak nitelendirilen yazılar veya içerikler konusunda bir şeyler duymuşsunuzdur. Bu tür yazılar blog yazarlarının istedikleri türden yazılardır ve evet, bu yazıların oluşturulması gerçekten zordur. Viral içerik nedir ve neler bir blog yazısının viral olmasını sağlar? gibi sorulara bugün cevap vereceğim.

viral icerik

Viral Blog Yazısı Nedir?

Bir viral blog yazısı birçok insan tarafından paylaşılan yazılardır. Sosyal medyanın ön plana çıkmasıyla birlikte bir içeriğin viral olma şansı oldukça yüksektir. Fotoğraflar ve videolar viral olarak yayılan içeriklerin başında gelir ve bunlar kolaylıkla blog yazılarına dahil edilebilecek içerik türleridir. Fotoğraflar Facebook'ta kolayca yayılabilir ve videolar YouTube'da milyonlarca kez izlenebilir. Dahası viral içerikler yüksek kaliteli backlinkler alma konusunda ve blog adresinizin daha fazla kitleye ulaşmasında size yardımcı olurlar.

Neler Viral Olarak Nitelendirilir?

Bir yazının viral olması için blog yazısının birçok insana hitap edebiliyor olması lazım. Genellikle viral içerikler eğlenceli, popüler veya trend ve tartışmalı, kullanışlı ve özel olma özelliğini taşırlar. Bunlardan bir tanesini veya birkaçını içeren içerikler viral olabilir.

Nadiren bile olsa yazılardan bazıları bu dört farklı niteliğe de sahip olabilirler ancak gerçekte sadece birkaçına ihtiyacınız vardır. Eğlenceli ve sevimli fotoğraflar daima popülerdir. Tartışmalı konular bazen saldırgan veya korkutucu içerik türleri arasında yer alabilirler. Örneğin salgın bir hastalık konusunda bilgi arayan insanlar olabilir ve siz bu konuda içerik hazırlarsanız, hazırladığınız içeriğin korkutucu olma olasılığı yüksektir.

Söylentiler doğru veya yanlış olmasına bakılmaksızın hızlı bir biçimde yayılmaktadırlar. Bazen bir ünlünün vefat ettiğine yönelik haberler ortalarda dolanır ancak bir süre sonra bunun gerçeği yansıtmadığı ortaya çıkabilir.(Günümüzde sık sık bu tür haberleri görebiliyoruz) Bu tür durumları kampanyanız kapsamında kullanmamanız gerekir. Sadece neyin hızlı bir biçimde yayılabileceğini düşünerek hareket etmenize yönelik verilmiş bir örnektir.

Trend Olan Konular Hakkında Bloglama

Trend olan konular birçok viral yazının yer aldığı kaliteye sahiptirler. Bunlardan bazıları birçok kişi tarafından tanınan kişiler hakkında en önemli içerikler olma özelliğini taşırlar.

Bazı trend konular ise insanlar dışında gelişen olaylardan olur. Apple tarafından sunulan yeni bir ürünü düşünün. Bu tür konular dönemine göre trend olurlar. Aşırı derecede kötü veya iyi olan hava durumları, spor ile ilgili etkinlikler, seçimler ve tatil günleri trend olan konular arasına dahil edilebilir.

viral icerikler

Viral Blog Yazıları Oluşturmanın Sırları

Viral blog yazıları oluşturmak konusunda neleri bilmelisiniz? Aslında hiçbir zaman tek bir yöntemi uygulayarak başarıya ulaşma şansınız garanti değildir. Belirli kuralları takip ederek şansınızı yükseltebilirsiniz. Gelin bu yöntemleri inceleyelim.

Kaliteli İçerikler Oluşturun

Unutmayın iyi bir blog yazısı genellikle viral olma şansına sahiptir. Yazdığınız her şeyin popüler olabileceğini düşünmeyin. İçeriklerin viral olmasını sağlayan durum kalitedir ve bu nedenle oldukça fazla kaliteli içeriğe sahip olmanız gerekir. Ne kadar fazla kaliteli içeriğiniz varsa viral olma şansınız bir o kadar fazladır. Değişik ve özel bir bakış açısı sunun ve yazılarınıza kişisel dokunuşlar gerçekleştirin. Özellikle yazıları okurken kişisel deneyimlere veya kişisel düşüncelere yer verilmiş şeyleri okumak isteriz. Bunlar olmadan bir blog yazısı sadece sıradan bir yazıdır.

Başlıkları İyi Seçin

Blog yazılarınızın başlıkları son derece önemlidir çünkü insanlar ilk olarak bunları görürler. Arama motorlarının sayfanızı dizine eklerken kullandıkları değerler arasında başlıklar da yer alır. Yazılarınıza oldukça ilgi çekici başlıklar seçerek insanların onu paylaşma şansını yükseltebilirsiniz.

Trend Olanı Orijinal Olanla Birleştirin

Kimsenin ilgilenmediği bir konuda bir şeyler yazıyorsanız bunun takip edilmesini ve viral olmasını beklememelisiniz. Bir blog yazısı oluştururken hobilerinizi göz önünde bulundurabilirsiniz ancak bunlar kolayca yayılacak içerikler olmazlar. Haberleri takip edin, Google Trends kısmına göz atın, sıkça sorulan soruları araştırın. Böylece insanların neleri okuduklarını, izlediklerini ve tartıştıklarını görebilirsiniz.

Google Trends ile ne şekilde içerik üretileceğini ele aldığım yazıma da göz atabilirsiniz.

Popüler olan bir konuyu bulmak yeterli değildir. Ayrıca ona bir özgünlük katmanız gerekir. Kendinizi tekrar etmemeye çalışın ve bulduklarınızı kişiselleştirerek anlatmaya çalışın. Tartışmalı bir konuda fikrinizi söyleyebilir veya uzmanların düşüncelerine katkı sağlamak için bildiklerinizi aktarabilirsiniz.

Resimler ve Videolar Kullanın

Resimler ve videolar bir blog yazısını popüler yapabilecek kadar etkilidirler. Kısa bir videoyu kullanarak düşüncelerinizi aktarabilirsiniz. Video ile her şeyi anlatmak yerine bunu bir blog yazısına dahil edebilirsiniz ve video ile ilgili uygun yorumlar yapabilirsiniz. Fotoğraflar insanların dikkatini çekmek için önemlidirler ve yazıları daha paylaşılabilir yaparlar. Bununla birlikte eğer mümkünse infografiklerin sunduğu olağanüstü niteliklerden yararlanabilirsiniz.

Sosyal Medyayı Kullanın

Bir blog yazısının viral olma şansı azdır ve yazıyı oluşturan kişi çaba göstermediği sürece bu şans daha da düşmektedir. İçeriği ne kadar fazla paylaşırsanız bunun yayılma olasılığı bir o kadar fazla olur. Bunu yapabilmek için insanlarla bağlantı kurmalı veya sosyal medya imleme sitelerini kullanmalısınız.

Bu sadece içeriklerinizin viral olma şansını arttırmakla kalmaz aynı zamanda blogunuzu daha etkin bir yer haline getirebilirsiniz.

Eğer bir yazının viral olmasını istiyorsanız dikkatlice hareket edin. Her yeni bir günde yeni viral videolar, fotoğraflar ve blog yazıları ortaya çıkabilir. Çeşitli siteleri takip edin ve hangi yazıların popüler olduğunu öğrenin. Başkaların yazılarını kopyalamaya çalışmayın ancak onlardan yola çıkarak kendi yazılarınızı oluşturun.

Ne Şekilde Dikkat Çekmeniz Gerektiğine Karar Verin

Bir blog yazarı olarak sizlere son olarak şunları söylemek istiyorum. İnsanların sizin ve blogunuzun hakkında ne düşündüğünü pek önemsemiyorsanız ve içinde bulunduğunuz zamanda trend olmak, günü kurtarmak için viral yazılar oluşturmak istiyorsanız doğruluğunu düşünmeden her türde yazı yazma hakkına sahipsiniz. Bu tamamen sizin özgün iradenize kalmış bir durumdur.

Eğer tam tersi şekilde amacınız saygın bir itibar kazanmak ise blogunuzu ve kendinizi yalan haberlerle, sizi tartışmanın tam ortasında bırakacak yazılarla karşı karşıya bırakmayın.

Hepinize iyi bloglamalar.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap