Verimli Ve Başarılı Çalışma Teknikleri

Bu yazımda çalışma sürecini daha zahmetsiz hale getirerek çok daha bilgi muhafaza edebilmeniz için basit adımlarla daha verimli çalışma teknikleri anlatılmıştır. Sizlerinde eklemek istediği noktalar var ise yorum olarak belirtebilirsiniz.

Çalışma Teknikleri

Yararlı çalışma becerileri geliştirmek oldukça önemlidir. Çocukluk döneminde çok fazla öğrenme malzemesi tüketirsiniz ve öğrendikleriniz üzerinden test edilirsiniz test ve değerlendirilirsiniz. Bu yüzden eğitimdeki en önemli konulardan birisi nasıl çalışmanız gerektiğidir fakat bu nadiren öğretilir. Çalışmanızın niteliği başarınızda büyük bir fark yaratabilir. Bu yüzden, bu ilkeleri doğru bir biçimde edinmek için biraz vakit ayırmaya değecektir.

Aşağıda sizlere 16-17 yıllık eğitim hayatımda öğrendiğim ve kendi çıkarımlara göre daha başarılı olabileceğiniz uygulaması zor olmayan basit adımlar sundum. Bu basit adımları izleyin ve çalışmayı çok daha kolay hale getirin. Çalışma sürecini daha zahmetsiz hale getirerek çok daha bilgi muhafaza edebilirsiniz. Hatta çalışmak zevkli bir hale bile dönüşebilir!

Alan

Çalışmak için zihinsel ve fiziksel olarak kendinize yer açın. Genellikle sınavlar gibi belirli şeyler için çalışırsınız. Bu bir daha tırmanmak gibi gözünü korkutabilir. Eğer bu durum tanıdık geldiyse, başlamadan önce biraz duraksayıp derin bir nefes alın.

Tıpkı en sevdiğiniz televizyon programını izliyormuş gibi eğlendiğiniz bir durumda kendinizi nasıl rahatlattığınızı bir düşünün. Televizyon karşısına nasıl yerleşirsiniz? Yayılıyor musunuz yoksa kıvrılıyor musunuz? Üzerinizde rahatlatıcı kıyafetler mi var? Atıştırmak için yanınızda içecek veya yiyecek var mı? Daha iyi bir çalışma deneyimi için tüm bu sevdiğiniz şeyleri bir araya getirin. Eğer fiziksel olarak rahat bir alanda yer alıyorsanız, zihinsel alanınızı da geliştirebilirsiniz.

Yer

Kendi çalışma alanınızı oluşturun. Çalışma alanı gibi gözükmesine gerek yoktur. Bu öğrencilerin çoğunun rahatsız edici bulduğu bir şeydir. Bir önceki paragraftaki unsurları bir araya getirmeye uğraşırken, aynı zamanda kendinize hoşnut olacağınız bir yer oluşturun.

Hız

Çalışmanız için doğru hızı bulun. Koşucular bir enerji patlaması içerisinde fazla ve hızlı çalışırlarken maraton koşucuları yükü yayarlar ve zirveye yavaşça ulaşmaya çalışırlar. Çalışma hızınızı ayarlamakta yanlış veya doğru bir yol yoktur. Sadece sizin için geçerli olanı bulun. Çalışmak istediğiniz yolu bulun ve hızınızı buna göre ayarların. Unutmayın, eğer yavaş bir hızda çalışırsanız ilgili görevi bitirmek için daha fazla zaman harcarsınız.

Çantalar dolusu vaktiniz veya kısa bir çalışma süreniz olabilir ancak her koşulda ara vermek aktif olarak çalışmak kadar yararlıdır. Birçok insan için 30 dakika çalışma süresinin ardından 10 dakika ara vermek idealdir. Belirlediğiniz bu araları kendinizi küçük ikramlarla ödüllendirerek değerlendirin.

Hafıza

Hafızanızın nasıl çalıştığını bilmek size yardımcı olur. Hafıza için anahtar nokta şudur: herhangi bir sırada, insanlar daha çok ilk ve son şeyleri hatırlarlar. Neyi hatırlamak istiyorsanız kendinizi bir anda başlangıçtan sona doğru götürürsünüz ve ortada kalan anılar daha az belli olurlar. Bunu değiştiremezsiniz. Bu beyninizle ile onun nasıl çalıştığıyla ilgili bir durumdur. Bu yüzden onunla mücadele etmeye çalışmayın. Bunun yerine bu durumu avantaja çevirin ve çalışmanızı düzenlerken önemli kısmı başlangıca ve sona yerleştirin.

Yöntem

Bir plana sahip olmak her zaman iyidir. Ancak başlangıçta görevleriniz büyük veya karmaşık gözükebilir. Uygulanabilir bir plan ile bunu daima kontrol altında tutabilirsiniz.

Çalışırken büyük olan amacınızı daha küçük gruplara veya görevlere ayırın. Her bir grubun tek bir başlıktan oluşması en iyi durumdur. Çoğu kez, zihninizde düzeltilen ve göze çarpan bir veya iki element keşfedebilirsiniz. Bunları yapı taşı olarak kullanabilirsiniz.

Hafıza profesyonelleri tarafından kullanılan klasik yöntemlerden birisi “bellek evi” şeklindedir. Burada hatırlamak istediğiniz önemli şeyleri evin farklı yerlerine yerleştirirsiniz. Ayrıca mizahı kullanmak faydalı olabilir. Anahtar kelimeleriniz ile oynayarak bunları eğlenceli veya rezil bir hale dönüştürebilirsiniz. Onların hafızada kolay bir biçimde yer edindiklerini görünce şaşıracaksınız.

Zihin Haritaları

Bir zihin haritası, bilgiyi görsel hale dönüştürdüğünüz kaba bir şemadır. Bir başlığın birincil kelimesini veya kelime öbeğini merkeze alarak bu başlıkla ilgili merkezden çıkacak daha küçük kategoriler oluşturabilirsiniz. Küçük dallar, büyük dalların alt kategorileri olacaklardır. Kategoriler önemli gördüğünüz her şeyi içerebilirler; önemli terimler, fikirler veya tamamlanması gereken görevler, çalışmanız için veya bilgiyi organize etmek için size ne gerekliyse o olabilirler.

Zihin haritalarını kullanmıyor olsanız bile öğrenmek ve tecrübe edinmek oldukça kolaydır. Zihin haritaları, bilgi kitlelerinin hatırlanmasında size klasik listelerden daha çok yardımcı olurlar. Eğer mevcut not alma yeteneğinizden memnunsanız bir sonraki dersinizde bir zihin haritası oluşturmayı deneyin ve onun kullanışlı olup olmadığını görün.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap