Verimli Bloglama ve İş Akışı

Profesyonel bir blog yazarı olarak etkili olmak istiyorsanız mutlaka bir iş akışına sahip olmalısınız. Bloglama iş akışı sayesinde yıl içerisinde yazacağınız yüzlerce yazının daha etkili ve verimli olmasını sağlarsınız.

bloglamada is akisi

Fikir Üretimi

Fikir üretimi bloglama konusunda kendinizi yormanız gereken önemli bir alandır. Bazen fikirler kendiliğinden ortaya çıkabilir. Bazen ise fikir üretmekte zorlanır ve araştırma yapmanız gerekebilir. Yazılarınıza gelen yorumlardan fikirler elde edebilirsiniz ancak en önemli yeni fikir kaynağınız ilgi alanınız içerisindeki diğer çalışmalardır.

Feedly isimli aracı kullanarak ilgi alanlarınızda ön plana çıkan içerikleri anında takip edebilirsiniz. Bu sayede fikir üretmek için ekstra zahmete girmezsiniz.

Özetleme

Özetleme aşaması yazmak üzere olduğunuz yazının genel bir anlatımını içerir. Bu özet sayesinde aklınızda olan fikirleri yazım aşamasında genişletme şansına sahip olursunuz. Özetleme yaparken genel olarak giriş, gelişme ve sonuç kısımlarını belirlersiniz. Bunlara ek olarak kullanabileceğiniz linklerin planlamasını yapmış olursunuz.

Araştırma

Araştırma aşaması yazıya şekil vereceğiniz kısımdır. Her ne konuda yazıyor olursanız olun yazdıklarınızı mutlaka son dönemdeki çalışmalar ve otorite sahibi kişilerin ifadeleriyle desteklemeniz gerekebilir. Bu nedenle arama motorlarını etkili bir biçimde kullanmaya çalışmalısınız.

Arama motorlarının dışında yine Feedly aracını kullanarak son gelişmeleri takip edebilirsiniz. Feedly aracına ek olarak Alltop adresini kullanabilirsiniz. Araştırma aşamasında amacınız son ve geçerli bilgilere erişmektir. Araştırma olmadan istediğiniz etkinlikte içerikler üretemezsiniz.

Yazma

Yazma aşamasında birçok farklı opsiyona sahipsinizdir. Microsoft Word, Google Docs, Yandex Docs veya doğrudan WordPress yazı editörünü kullanabilirsiniz.

Önemli olan durum olası aksaklıklarda çalışmanızı kaybetmemektir. Ayrıca yazım aşaması anlatım dilinizi etkin bir biçimde kullanmanız gereken aşamadır. Bu aşamada yazdığınız yazının mutlaka hoş bir hitabet ile karşı tarafa aktarıldığından emin olmalısınız.

Düzeltme ve Görseller

Düzeltme aşaması yazıyı tekrardan okumanızı gerektiren aşamadır. Bu aşamada yazıyı okurken olası hatalarınızı bulmalı ve bunları düzeltmelisiniz. Genellikle ikinci bir kişiden destek alarak bunu yapmanız çok daha doğrudur.

Görseller için kullanabileceğiniz çok farklı alanlar vardır. Pixlr kullanarak hızlı bir biçimde görseller üretebilirsiniz. Place.it ile link ekleyebilir ve görselleri daha çekici yapabilirsiniz. Bunlar dışında çeşitli stok görsel arşivlerinden yararlanabilirsiniz.

Sosyal Paylaşım

Sosyal ağlarda paylaşım aşaması her şeyi tamamladıktan sonra gerçekleşir. Artık amacınız yazıların birçok okuyucuya ulaşmasını sağlamaktır.

Bir iş akışına sahip olduğunuz zaman hangi noktada ne yapmanız gerektiğine karar vermekle uğraşmazsınız. Her zaman izleyeceğiniz yol ve takip edeceğiniz yordam bellidir.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap