Ücretli ve Ücretsiz En Kaliteli 14 Vektör Sitesi

Vektörler harikadır. Çünkü vektörler, çizgiler, noktalar ve eğriler içeren dijital çizimlerdir. Bunlar yazılımlar üzerinde matematiksel formüller kullanılarak yapılırlar. Ayrıca, yeni başlayanlar için vektör görselleri normal görsellerden ayırmak çok kolay olmayabilir.

Vektör görseller birçok şey için diğer görüntü türlerinden çok daha iyidir. Örneğin, herhangi bir kalite kaybı olmadan sonsuza kadar yeniden boyutlandırmak söz konusudur. Kendiniz için bazı vektörler elde etmek istiyor olabilirsiniz. Vektör sunan sitelerle başlamak her zaman iyi bir fikirdir. Peki hangisini tercih etmek gerekir?

Vexels

Vexels, sürekli olarak binlerce izole SVG (PNG, SVG, EPS ve PSD olarak indirilebilir) ve vektör çizimler ekleyen bir grafik stok sitesi ve online editördür. Tüm tasarımları özeldir. Bu nedenle onları başka yerde bulabilmek mümkün değildir.

Pek çok farklı konuda resim oluşturabilirler. Ancak yaklaşan herhangi bir sezon için mevsimlik tasarımlar oluşturmaları da mümkündür. Bu nedenle siteye her göz attığınızda yararlı bir şey bulacağınızdan emin olabilirsiniz. Tasarımları için ticari lisansları vardır.

Aboneler, oldukça kullanışlı olan görüntü istekleri yapabilirler. Şirket tasarımcıları bunları sunmak için hızlıca çalışırlar. Vexels ayrıca bir online editöre sahiptir. Bu editör sayesinde tasarımınızı değiştirmeniz, ona eklemeler yapmanız ve onu daha iyi hale getirmeniz mümkündür.

Freepik

Freepik ücretsiz grafikler denildiğinde akıllara gelen ilk sitelerden biridir. Burayı görüntüler için bir arama motoru olarak değerlendirmek çok daha doğrudur. Burada hemen hemen her konu için binlerce tasarım bulacaksınız. Stoklarında SVG ve PNG görüntüler olmasa bile vektörler, stok görüntüler ve PSD'ler vardır.

Site ayrıca aboneler için premium grafik tasarımlar sunmaktadır. Ayrıca grafiklerini çeşitli projelerde kullanmak için lisanslar sunar. Tek bir grafik satın almanız mümkün değildir. Aylık veya yıllık abonelik almanız gerekir. Freepik sayesinde aradığınız vektörleri hızlıca bulabilirsiniz.

Vecteezy

Vecteezy bir süredir faaliyet gösteren yerlerden biridir. Son olarak sitesini bir editör ile güçlendirdiğini unutmamak gerekir. Editörün zaman içerisinde geliştirildiğini unutmamak gerekir. Yine de editörün şimdilik mükemmel olmaktan çok uzak olduğunu söyleyebilirim.

Tasarımlar bu araç düşünülerek yapılmadığından bazı grafiklerin özelleştirilmesi biraz daha zordur. Bu, vektör kalitesinin site boyunca değiştiği vektör sitelerinden biridir. Ancak göz atmak ve seçim yapmak için birçok farklı kategoriye sahip olduğunuzu unutmamak gerekmektedir.

Dryicons

Dryicons vektörler söz konusu olduğunda en geniş kütüphaneye sahip değildir. Ancak sitede gezinmek oldukça kolaydır. Büyük arama çubuğuna bir anahtar kelime yazdığınız zaman sonuç sayfası karşınıza çıkacaktır. Buradan dilediğiniz tasarımı seçebileceksiniz.

Dryicons içerisinde çok özel tasarımlar vardır. Özellikle grafik tasarımcılar için sayısız kaynağı burada bulabileceğinizi bilmeniz gerekir. Ancak siteyi kullanırken bol bol açılır pencerelerle karşılaşabilirsiniz. Bu biraz sinir bozucudur. Ayrıca ücretsiz grafiklere ek olarak ücretli ürünlerin de olduğunu unutmamak gerekir.

Freedesignfile

Freedesignfile, vektörler, resimler, yazı tipleri ve hatta Photoshop eylemleri sunan bir stok görüntü sitesidir. Buradaki en büyük stok görüntü sitelerinden biri olmadığı kesin. Ayrıca kapsamının her zaman harika olmadığını söyleyebilirim. Fakat gerektiğinde ihtiyaç duyduğunuz kaynakları buradan elde edebilirsiniz.

Freedesignfile içerisinde yer alan ögelerin çoğu ücretsizdir. Başka bir siteden tasarım yapıldığı zaman orijinal içerik oluşturucu içerisinde indirmek için bir bağlantı yer alacaktır. Tek dikkat etmeniz gereken ilişkilendirme (atıf) durumunu iyi incelemek ve buna uygun hareket etmektir.

iStock

iStock üzerinde ücretsiz indirme mevcut olmasa bile tasarım maliyetini karşılama şansınız olduğu sürece burayı güvenle kullanabilirsiniz. Yazdığınız anahtar kelimeler için her seferinde birçok seçenek bulabileceksiniz. Videolar ve ses kliplerinin yanı sıra oldukça çeşitli vektörlerin yer aldığını bilmelisiniz.

Vektörlere editörlerde yeni boyutlar kazandırabilirsiniz. Editörde pek fazla seçeneğe sahip olmayabilirsiniz ancak temel ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Siteye abone olabilir veya grafik alışverişi yapmak için kredi satın alabilirsiniz. Burada birçok tasarım bulabilirsiniz ama ücretsiz indirmenin olmadığını bilmelisiniz.

Shutterstock

Shutterstock, stok fotoğraflar denildiğinde akıllara gelen ilk yerlerden birisidir. Benzer ünü vektör grafikler için geçerlidir. Fotoğraflar için çok çeşitli tasarımlar, resimler, videolar, ses ve hatta online bir editör sunmaktadır. Ancak tüm bunların içerisinde ücretsiz bir seçenek yoktur.

Tek tek görüntü satın alabilir veya abonelik oluşturabilirsiniz. Yüklediğiniz grafikle benzer grafikler bulmak için resme göre arama yapabilirsiniz. Shutterstock, maliyetini karşılayabilecek olduğunuz sürece son derece geniş bir stok fotoğraf kütüphanesine sahiptir.

Pixabay

Pixabay normal görseller için biçilmiş kaftan olan bir stok fotoğraf sitesidir. Ancak sitenin kütüphanesinde aynı zamanda vektör görseller bulunmaktadır. Bununla birlikte site, diğer ücretsiz sitelerden görüntüleri toplayarak koleksiyonunu büyütebilme şansına sahiptir.

Çizgi film görüntülerinden nesne çizimlerine kadar pek çok çeşitli vektör görselini burada bulabilirsin. Ticari kullanım için telif hakkının gerekli olmadığı tasarımları yine burada bulabilirsiniz. Tek yapmanız gereken arama kutusuna doğru ifadeleri girerek arama yapmaktır.

VectorStock

VectorStock yaklaşık 200.000'den fazla ücretsiz vektör görseline ev sahipliği yapmaktadır. Bunları en son yüklemelere veya trend olan vektörlere göre sıralayabilirsiniz. Diğer birçok sitede olduğu gibi görüntü biçimleri AI, EPS, PDF ve JPG şeklindedir.

VectorStock kütüphanesinde yer alan görselleri ücretsiz bir biçimde kullanabilirsiniz. Tek ihtiyaç duyacağınız şey ise atıf vermektir. Kişisel kullanım için tüm vektörler atıf verildiği sürece özgürce kullanılabilmektedir. Buradaki görsellerin ticari kullanım için pek ideal olmadığını söylemeliyim.

unDraw

Undraw, Katarina Limpitsouni tarafından oluşturulmuş bir adrestir. Bu adreste MIT lisanslı resimlerden oluşan bir kütüphane vardır. Görsellerin kullanımı ücretsizdir ve herhangi bir atıf vermeye gerek yoktur. Grafikler ve eğlenceli çizimler kaliteyi kaybetmeden her boyutta kullanılabilirler.

Bu ücretsiz vektör görüntülerinde online ödemelerden, özel verileri temsil eden grafiklere, futboldan ağırlık kaldırmaya kadar akla gelebilecek hemen hemen her konuya yer verilmektedir. Ayrıca sitedeki grafiklerin çıktısını arzu ettiğiniz renkte alabileceğinizi unutmamalısınız.

Vectorportal

Vectorportal yaklaşık 15 yıldır çeşitli tasarımlar oluşturmaktadır. Siteden nereden baksanız 35-40 milyon civarında vektör indirilmiştir. Siteye göz atarken bir vektör kategorisi görürsünüz. Ancak bundan çok daha fazlasını içerdiğini bilmelisiniz. Vektörlere ek olarak Illustrator fırçaları, desenleri ve örnekleri içerir.

Bazı şehir veya üniversite kampanyalarının olduğunu hatırlatmak gerekir. Birkaç stilde binlerce grafik bulmak için arama yapmanız yeterlidir. Site size tasarımların hangi biçimde indirileceğini söylemez. Ayrıca bazen rahatsız edici reklamlarla karşılaşabilirsiniz.

Flaticon

Flaticon sadece simgelere sahip olsa bile bunları birçok biçimde indirebilirsiniz ve görsellerin kalitesi mükemmeldir. Bazen ücretsiz olarak indirme işlemi yapabilirsiniz ama çoğu zaman giriş yapmanız istenecektir. Ayrıca, sitedeki simge paketlerinden desenler veya koleksiyonlar oluşturabilirsiniz.

Flaticon ikon türünde ihtiyaç duyacağınız neredeyse tüm görselleri bulmanıza yardımcı olacaktır. Her koleksiyon farklı bir stilde gelir. Böylece düz yapıdan gerçekçi simgelere kadar pek çok şey bulabilirsiniz. Kendiniz bir tasarımcıysanız onlara ikon setlerinizi ve grafik tasarımlarınızı sunarak para kazanabilirsiniz.

Iconfinder

Iconfinder farklı tarzlarda simgelerle dolu bir adrestir. Sitede neredeyse 2 milyondan fazla simge yer almaktadır. Bu yüzden sizin için uygun olan ikonu bulmakta çok sıkıntı yaşamayacağınızı bilmelisiniz. Tasarımları çeşitli biçimlerde indirebilirsiniz. Desen oluşturmak için bir düzenleyicisi yoktur.

Bununla birlikte ihtiyacınız olan deseni oluşturmak için simge tasarımcılarıyla iletişim kurabilirsiniz. Böylece ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Iconfinder içerisinde binlerce farklı tasarım bulabilirsiniz ama bunların ikonlardan ibaret olduğunu bilmeniz gerekmektedir.

Vectorish

Bu, her türlü yaratıcı görüntüyü indirebileceğiniz ve oluşturduğunuz vektör tasarımlarını göderebileceğiniz sitedir. Arama kutusunu kullanarak vektör görüntülere kolayca erişim sağlayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken ihtiyacınıza uygun aramalar yapabilmektir.

Vectorish, dünyanın dört bir yanındaki sanatçıların en iyi ücretsiz vektör grafiklerini içeren bir galeridir. Burada sitenin amacı daha iyi bir tasarımcı olmanıza yardımcı olmaktır. Sitenin içerisinde belirli kalitede vektörler bulabilirsiniz. Bunları kullanarak tasarımlarına farklı boyut bir kazandırabilirsiniz.

Sonuç

Doğru grafiği bulmak bazen uzun ve stresli bir süreç olabilir. Ancak bu siteler işinizi kolaylaştıracaktır. Ayrıca, projenize uygun olduklarından emin olmak için tasarımları her zaman düzenleyebilecek olduğunuzu unutmamalısınız. Grafik tasarım becerilerinize bağlı olarak herhangi bir tasarımı indirebilir ve kullanabilirsiniz.

Kaliteli vektör siteleri bulmak kolay değildir. Çünkü hem ücretsiz hem de ücretli hizmet sunan çok fazla yer vardır. Önemli olan kütüphanesi geniş olanı değil kütüphanesinde kaliteli vektörleri barındıran yerleri tercih etmektir. Yukarıda yer alan öneriler size bu konuda fazlasıyla yardımcı olabilecektir.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap