Uçuş Korkusunu Yenmek İçin Neler Yapılabilir?

Uçuş korkunuz olmadan dünyanın bir ucundan öbür ucuna seyahat etmeyi ister misiniz? Kim istemez ki! Uçuş korkunuz varsa bunun üstesinden gelebilirsiniz ama bu konuda profesyonel destek almalı veya korkularınızı yenmek adına bir takım adımlar atmalısınız. Uçuş, uçaklar, rahatlama yöntemleri, sakinleşme teknikleri ve uçakla seyahat hakkında bilgi edinerek bu adımları atmayı başarabilirsiniz.

1. Uçaklar Hakkında Bilgi Edinme

Uçuş korkunuzu yenmek için kendinize yapabileceğiniz en büyük iyiliklerin başında uçaklar hakkında bilgi edinmek gelir. Uçaklar hakkında bilgi edinerek korkularınıza neden olan "uçağın düşmesi" gibi olgularla bilgilerinizle mücadele edebilirsiniz. Bunun için uçaklar hakkında edinmeniz gereken temel bilgileri aşağıda sizlerle paylaştım. Adım adım giderek bilgileri daha rahat özümseyebilir ve kavrayabilirsiniz.

ucus korkusunu yenmek

Uçakların Güvenli Oluşu: İstatistiksel bilgiler sizin içinizi rahatlatmak için yeterli olmayabilir. Bir uçak seyahatinde sıkıntı yaşanması istatistiksel olarak çok düşük bir ihtimal olabilir ama gerçekten ciddi uçuş korkularınız varsa istatistikler size anlamsız gelecektir. Bunun için uçakların ne kadar güvenli olduğunu öğrenmeye çalışmalısınız. İster inanın ister inanmayın, uçak seyahatleri en güvenilir ulaşım modellerinden birisidir.

Diğer Tehlikeleri Düşünme: Sizin için hayatta en büyük tehlike uçakla seyahat etmekten korkmak mı? Sizce en kötüsü bu mu? Hayatınızı bir düşünün, daha kötü şeyler olabileceğini rahatlıkla fark edebileceksiniz. Bunlar sizi biraz endişelendiren tehlikeler olabilir ama iyi tarafından bakın, uçuş korkusu bunlardan daha tehlikeli olabilir mi? Bunları bir düşünün: Bir otomobil kazası sonucunda ölme olasılığınızın uçak kazasından daha fazla olduğunu biliyor muydunuz? Zehirlenerek ölme olasılığınızın uçak kazansından daha fazla olduğunu biliyor muydunuz?

➨ Bilinçlenme: Uçuş korkusunun ardındaki en önemli nedenlerden birisi uçuş sırasında neler olacağını ve ne gibi duygular yaşanacağını bilmemektir. Uçak neden hızlı gidiyor? Kulaklarımda yaşanan bu his neyin nesi? Olağan dışı durumlar yaşandığında neler olur? Bu soruların hepsine cevap bularak bir uçuş sırasında neler olabileceğini öğrenebilirsiniz.

➨ Türbülans Hakkında Bilgi Edinme: Bir uçak alçak basınçtan yüksek basınca geçiş yaptığı zaman türbülansa girmiş olur. Nasıl bir araç bozuk bir yolda giderken rahatsızlık duyuyorsanız, türbülans uçak yolculuğunda bunun bir benzeridir. Türbülans sırasında herhangi bir sorun yaşanmasından çekiniyorsanız kemerleriniz bağlı yolculuk etmeyi ihmal etmemelisiniz.

➨ Uçağın Çalışması: Uçuş korkusuna neden olan etkenlerin başında uçaklar hakkında bilgi eksikliği gelmektedir. Bu durumda bir uçağın nasıl çalıştığını öğrenerek yaşadığınız bu korkuları azaltabilirsiniz. Uçuş korkusunun ardındaki sebepler genellikle mekanik aksaklıklara yöneliktir. Bu durumda uçağın çalışma biçimiyle ilgili daha fazla bilgi edinerek uçuş sırasında yaşanabilecek olaylara açıklık getirebilirsiniz.

➨ Korku Sebebi - Kapıların Uçuş Sırasında Açılması: Uçuş korkusu olanların aklına gelen korku senaryolarının başında bir uçuş sırasında kapının açılması gelmektedir. Bu konuda içinizi rahatlatın çünkü uçak belirli yüksekliğe ulaştıktan sonra kapıya uygulanan yüksek oranda basınç nedeniyle kapının açılabilmesi mekanik olarak söz konusu bile olmayacaktır.

➨ Korku Sebebi - Bakımsızlık: Uçuş korkusu uçağın uçuştan önce mekanik arızalara sahip olmasıyla ilgili olabilir. Fakat uçaklar, arabalar gibi değildirler. Havada kaldıkları sürenin yaklaşık on katı kadar süre boyunca bakımda tutulurlar, her şeyin yolunda olduğu tespit edilir ve sonra tekrardan uçuşa izin verilir.

2. Endişe Kontrolü Gerçekleştirme

ucus korkusu ve endise

Uçuş korkusu konusunda endişe kontrolü gerçekleştirmeyi düşünüyorsanız öncelikle genel anlamda endişe kontrolünü nasıl yapabileceğinizi öğrenmelisiniz. Öncelikle endişenizi tanımlayın. Endişe nasıl başlangıç gösterdi? Avuçlarınızın içi terlemeye başladı mı? Parmaklarınız karıncalanmaya başladı mı? Tüm bu soruları cevaplayarak endişenizi tanımlayabilir ve endişe kontrolünü gerçekleştirmenizi sağlayacak adımları atabilirsiniz.

➨ Kontrol Unsuru: Birçok kişi kontrolün kendisinde olmadığını düşünmeye başlayarak endişelenmenin yolunu açar. Bu tür insanlar kontrol kendilerindeyken asla bir aksilik olacağını düşünmezler. Her nasıl şoför koltuğunda olunduğunda kontrolü elinde bulundurdukları zaman endişe duymuyorlarsa aynısının uçuş sırasında yaşanmaması onları kaygılandırır. Bunun yaşanmasına izin vermeyin, kontrolün sizde olmaması güvende olmadığınız anlamına gelmez.

➨ Egzersiz Yapma: Endişe halindeyken rahatlamanızı sağlayacak en önemli unsur egzersiz yapmaktır. Günlük yaşantınızda düzenli olarak meditasyon veya yoga gibi rahatlatıcı egzersizler yaparak endişe gibi duyguları kendinizden uzaklaştırabilirsiniz. Duygularınızı kontrol etmeye başlamak zaman alıcı olacaktır ama sonunda onları kontrol etme konusunda becerileriniz gelişecektir.

➨ Kasları Gevşetme: Endişe durumunda hangi bölgedeki kasların sıkılaşmaya başladığını tespit edin. Genelde bu bölge omuzlar olur; endişeli veya sinirli olduğumuz zaman omuzlarımızı yukarıya doğru kaldırarak onların gevşemesini sağlarız. Derin derin nefes almak kasları gevşetmek için ideal yöntemlerin başında gelir. Derin derin nefes alın ve kaslarınızı gevşetmeye çalışın.

➨ Hayal Etme: Hayal gücünüzü kullanarak kendinizi güvende ve rahat hissedebileceğiniz bir mekan düşleyin. Bu alanlar sizin sakinleşmenizi, daha rahat ve mutlu olmanızı sağlayacak alanlar olmalıdır. Bir nehrin kenarı, doğadan farklı bir manzara ve hatta eviniz hayal edebileceğiniz etkileyici mekanlardır. Hayal gücünüzü kullanarak orada olduğunuzu hayal etmelisiniz.

➨ Dikkat Dağıtma: Sizi heyecanlandıracak veya zihninizi meşgul edecek bir şeyler düşünün. Bunlar herhangi bir şey olabilir. Zihinsel matematik soruları, karmaşık problemleri, yemekte ne yapacağınız, hafta sonu nereye gideceğiniz gibi çeşitli düşünceleri aklınıza getirerek o an düşüncenizi dağıtmalısınız.

➨ Yüzleşme: Bir korkuyu yenmenin en ideal ve en çok tavsiye edilen yolu onunla yüzleşmektir. Uçuş simülasyonlarında biraz vakit geçirerek korkularınızı yenmeye çalışabilirsiniz. Bunu profesyonel bir destek alarak yapmanız çok daha doğru olur. Böylece hem bilgi sahibi olursunuz hem de uçuş korkunuzu yenmeyi başarabilirsiniz.

NOT: Uçuş korkusu için ilaç tedavisi de yapıldığını duydum. Doktorunuza danışarak, sağlık durumunuza göre size önerdiği ilaçları kullanabilirsiniz. Doktorunuzun tavsiye etmediği ilaçları sakın kullanmayın.

Uçuş korkunuzu yenme konusunda daha birçok tavsiye karşılaşabilirsiniz. Ancak uçaklar ve uçak seyahatleri ile ilgili ne kadar fazla bilgi edinirseniz uçuş korkunuzu bir o kadar kolay yenebilirsiniz. Buradaki adımlar size yardımcı olacaktır ama asıl etkiyi gerçek bir uçuş deneyimi yaşayarak tecrübe edinmelisiniz. Bir uçuş deneyimi sırasında endişe kontrolünüzü gerçekleştirerek uygulamaları olarak burada öğrendiklerinizi gerçekleştirmeyi düşünmelisiniz.

Her korkunun ardında mutlaka bir gerekçe vardır. Bu gerekçeyi bulmak sizin elinizde. Uçuş korkunuz olabilir çünkü son zamanlarda çok fazla uçak kazası haberleri okuyor olabilirsiniz. Bu tür haberlere denk geldiğiniz zaman hızlıca geçiniz. Korku nedeniyle duyduğunuz endişeyi yükseltecek deneyimlerden kaçınmalısınız.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap