Ücretsiz Alan Adı Almanın 8 Yolu

Bir alan adı almak istiyorsanız ama karşılığında herhangi bir ücret ödemek istemiyorsanız bunun için çeşitli yöntemler keşfetmeyi denemiş olabilirsiniz. Bu keşifler sırasında bulduğunuz adreslerin bir kısmı size çeşitli sınırlamalar getirebilecek veya ücretsiz olarak sunduğu alan adının ardından sizden çeşitli ücretler talep edebilecektir.

Ücretsiz alan adı alma konusunda benim size sunacağım yöntemler biraz daha farklı olacaktır. Bir alan adı aldıktan sonra üzerine bir blog veya bir site kurmayı düşüneceğiniz için size bu konuda çeşitli seçenekler sunan yerlere yönelebilirsiniz. Bunlardan birkaçını sizin için bir araya getirdim. Eğer site kurarken alan adını bedavaya getirmek istiyorsanız bu seçenekleri değerlendirmeyi düşünebilirsiniz.

Seçenek 1: Bluehost ile .com Alan Adını Ücretsiz Alın

Sitenizde profesyonel bir yaklaşım sergilemek istiyorsanız tercih edeceğiniz alan adı mutlaka .com uzantılı olmalıdır. Aklınıza gelebilecek ve birazdan önereceğim diğer türlü alan adları bir şekilde kullanıcıya güven veremeyeceği için ilk seçeneğiniz her zaman .com alan adı olmak durumundadır. Bu kuralı ihlal ederseniz sitenizin ziyaretçi elde etme potansiyeli oldukça düşük olacaktır.

Buna ek olarak .com alan adlarının sahip olduğu yüksek talepten ötürü bunları tamamen ücretsiz şekilde satın almak mümkün değildir. Ancak sitenizi barındırmanız gereken sunucu hizmetini satın alırken .com alan adını bedavaya getirmeniz mümkündür. Bunun için birlikte çalışacağınız firmayı iyi seçmeli ve hangi firmaların bu kampanyaları sunduğunu bulmalısınız. Bu konuda akıllara ilk gelen adres Bluehost olduğundan ilk orayı tercih etmeyi düşünebilirsiniz.

 • Ücretsiz alan adı kaydı ve site oluşturma araçları
 • Sınırsız e-posta ve bant genişliğine imkanı
 • Tek tıklama ile WordPress kurulumu

Seçenek 2: iPage ile .com Alan Adını Ücretsiz Alın

Bluehost için alternatif olarak görülebilecek olan hizmeti iPage sunmaktadır. Bu adresten sunucu hizmeti satın almanız durumunda .com alan adını ücretsiz olarak elde edebilirsiniz. İki hizmet arasındaki tek önemli farklılık Bluehost'un WordPress için son derece ideal seçeneklerden birisi olmasıdır.

 • Ücretsiz alan adı kaydı ve alan adı transferi
 • Sınırsız depolama kapasitesi ve veritabanı
 • Sınırsız e-posta ve bant genişliği imkanı
 • Ücretsiz site oluşturma araçları

Seçenek 3: In Motion Hosting ile .com Alan Adını Ücretsiz Alın

Bluehost ile iPage firmalarına alternatif olan adres kesinlikle In Motion Hosting'tir. Bu adresi diğerlerinden ayıran en önemli özellik disk olarak SSD sunması ve aynı zamanda 90 günlük para iadesi sunmasıdır. WordPress kullanmak ve aynı zamanda .com alan adını ücretsiz olarak almak istiyorsanız burayı tercih edebilirsiniz.

 • Ücretsiz alan adı kaydı
 • Site taşıma işlemlerinin çok daha kolay olması
 • Paylaşımlı sunucu planlarında ücretsiz SSD kullanımı
 • WordPress ve Joomla için kolay kurulum imkanı
 • Ücretsiz veri yedeklemesi
 • İsteğe bağlı SSL sertifikasının kolayca kurulması

Seçenek 4: JustHost ile .com Alan Adını Ücretsiz Alın

JustHost diğer barındırma hizmeti sunan adreslerin aksine size farklı bir imkan tanıyan şirketlerden birisidir. Bazı firmalar bir hesapta belirli bir miktarda alan adı kaydının yapılmasına imkan tanımamaktadırlar. JustHost ise bu sınırı ortadan kaldırarak tek bir hesapta pek çok sayıda alan adı kullanılmasını sağlamaktadır.

 • Ücretsiz alan adı kaydı
 • Tek bir hesapta sınırsız alan adı kaydı
 • Ücretsiz cPanel lisansı
 • Ücretsiz site oluşturucu
 • Sınırsız depolama alanı

Seçenek 5: HostPapa ile .com Alan Adını Ömür Boyu Ücretsiz Kullanın

Herkes bedavadan hoşlanır ve daha fazla bedava varsa elbette tercih konusu olur. Pek çok adres sınırlı süreyle alan adı kaydı imkanı sunmaktadır. İşte bu noktada HostPapa bir adım ön plana çıkmaktadır. Bu adres kayıt yaptırdığınız .com alan adının ömür boyu ücretsiz olarak sizin olmasını sağlamaktadır.

 • Ömür boyu sahip olabileceğiniz ücretsiz alan adı kaydı
 • 100 e-posta adresine kadar e-posta hesabı oluşturma
 • Sınırsız alan adı ve site trafiği desteği
 • 100GB disk kapasitesi desteği

Seçenek 6: .tk Alan Adını Ücretsiz Alın

Freenom tarafından yönetilen dot.tk adresi .tk uzantılı alan adını bir yıllığına ücretsiz olarak kayıt etme imkanı sunmaktadır. Aynı adres .ml, .ga, .cf ve .gq gibi alan adı uzantılarını da yine aynı şekilde ücretsiz olarak kayıt etme imkanı tanımaktadır. Bu seçeneğin tamamen ücretsiz bir biçimde alan adı elde etme konusunda tek imkan olduğunu unutmamalısınız.

dot.tk üzerinden kayıt edeceğiniz alan adınızı yenilemek tekrar ücretsiz olsa bile pek çok kişi bunun ileride değişebileceğini söylemektedir. Bu nedenle buradan alan adı kayıt ederken ileride çok farklı seçeneklerin karşınıza çıkabileceğini bilmelisiniz. Bununla birlikte .tk alan adıyla elde edeceğiniz itibarın .com alan adıyla elde edeceğiniz itibardan çok daha düşük olacağını unutmamalısınız.

Seçenek 7: Ücretsiz Alt Alan Adı Alın

Bir site veya bir blog açmak istiyorsunuz ama sunucuya ve alan adına para vermek istemiyor musunuz? Sizin için alternatif bol demektir. Hangi alternatifi kullanırsanız kullanın alt alan adıyla bir isme sahip olacağınızı unutmamalısınız. Bunun için en iyi seçeneği seçmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Aşağıdaki listeye göz atarak ihtiyaçlarınıza göre en doğru kararı verebilirsiniz.

Seçenek 8: .co.nf Alan Adını Ücretsiz Alın

Tıpkı dot.tk gibi biz.nf adresi size ücretsiz alan adı alma imkanı sunmaktadır. Bu adresi .dot.tk adresinden ayıran en önemli özellik alan adı kaydının bir yıllığına değil sınırsız süreyle yapılabilecek olmasıdır. Ancak biz.nf tarafından sunulan imkanlar bununla sınırlı değildir.

Biz.nf adresi size ücretsiz olarak temel düzeyde bir sunucu planı hediye etmektedir. 1GB depolama alanı, 5GB aylık trafik ve çeşitli diğer sınırlandırmalar ile sunulan bu basit sunucu planı geçici süreyle site açmak isteyenler için son derece idealdir.

Biz.nf tarafından sunulan bu imkanların en büyük dezavantajı ise alan adını farklı bir sunucuya taşıyamamak ve gelecekte ekstra ücretlerle karşılaşmaktadır. Sadece bilgi amacıyla bir site oluşturmak istiyorsanız ve onu ileride büyütme gibi bir amacınız yoksa .co.nf uzantılı alan adını ve basit sunucu planını ücretsiz olarak satın alarak yolunuza devam edebilirsiniz.

Bir siteyi geçici olarak açmak veya test olarak kullanmak istiyorsanız dot.tk ve biz.nf tarafından sunulan hizmetlere yönelmelisiniz. Amacınız sitenizi açmak, büyütmek, onu genişletmek ve bir marka oluşturmak ise kesinlikle Bluehost veya Turhost gibi adreslerin sunduğu imkanlarla alan adını ücretsiz bir şekilde elde etmek olmalıdır.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap