Ücretli ve Ücretsiz Blog Platformları

İşletmeler ve bireyler, bloglama çalışmalarının önemli olduğunu tespit etmeye başladıktan sonra bloglama sektörü önemli ölçüde gelişim gösterdi ve gün geçtikçe gelişimini sürdürüyor. Yapılan araştırmalara göre neredeyse her saniye yeni bir blog adresi ortaya çıkıyor. Buradan bile blog sektörünün ne kadar hızlı büyüdüğünü görebilirsiniz.

Bir blog kurmadan önce düşünmeniz gereken birkaç faktör bulunmaktadır. Bu faktörlerden birisi bloglamanın temelini oluşturan yerin seçilmesidir. Bu bloglamanın en önemli teknik kısımlarından birisidir. Bunlara bloglama platformları yada blog platformları adı verilir.

Yeni başlayan bir blogger için en kafa karıştırıcı şey, hangi Blog platformunu kullanacağıdır. En çok tercih edilen iki platform bildiğiniz üzere Wordpress ve Blogger 'dur. Bu işe yeni başlamış arkadaşlar için bugün kısaca özelliklerinden bahsedeceğim ve bunun yanında ücretli iki platformu da sizlerle paylaşacağım.

Blog Platformları

WordPress

WordPress en iyi bloglama platformlarından birisidir ve hatta bazılarına göre en iyisidir. WordPress'i en iyi bloglama platformu seçmenin ardında birçok farklı neden bulunmaktadır.

blog platformlari wordpress

Araştırmalara göre her altı siteden birisi WordPress platformunu kullanıyor. WordPress'in bize sunmuş olduğu ise iki farklı hizmet bulunuyor. Birisi hazır olan WordPress.com ve diğeri çeşitli özgürlükler sunan WordPress.org.

WordPress sunduğu çeşitli eklentiler ve temalar sayesinde bloglama açısından birçok çözümü sunuyor ve bu nedenle bilindik birçok marka tarafından da kullanılıyor. ( Örneğin: Turkcell Blog, Mozilla Blog, Flickr Blog, Adobe Blog vb.)

WordPress'in Avantajları

 • WordPress oldukça kişiselleştirilebilir bir bloglama platformudur.
 • WordPress ücretsiz eklentiler ve temaların bulunduğu geniş bir kütüphaneye sahiptir.
 • WordPress ücretsizdir. Tek masraf alan adı ve sunucu masrafıdır.
 • Birçok güncelleme ve yenilik sayesinde WordPress bir bloglama platformundan fazlasıdır.
 • Popülerliği ne kadar yükselirse, geliştiriciler ve destek veren topluluk bir o genişlemektedir. Eğer bir yardıma ihtiyacınız varsa Google'da arama yapıp yüzlerce çözüme ulaşabilirsiniz.

Eğer bir bloglama platformundan daha fazlasına ihtiyacınız varsa WordPress sizin için en iyi seçimdir.

Blogger

Blogger.com, Google'a ait bir blog platformdur ve aynı zamanda BlogSpot olarak bilinmektedir. Bu platform ilk günlerden bu yana daima popüler olmuştur. Yazı yazıp paylaşmak isteyen blog yazarlarına tüm imkanları sunmaktadır.

Blogger klasik blog yazarları için en iyi servistir. Ekstra bir maliyeti yoktur. Eğer kendi alan adınıza sahip olmak istiyorsanız alan adı için ekstra ödeme yapmanız gerekmektedir.

Blogger'ın Avantajları

 • Blogger ücretsizdir ve herhangi bir sunucu masrafı gerektirmez. Bir alan adı kullanmak istiyorsanız ekstra ücret ödemeniz gerekir.
 • Google AdSense ve Amazon modülleri sayesinde para kazanmak için idealdir.
 • Başlangıç için idealdir ve blog yazılarını yönetmek oldukça kolaydır.
 • Kullanıma hazır birçok teması bulunmaktadır.

Blogger, klasik blog yazarları ve güçlü bir işletme bloguna sahip olmak isteyenler için idealdir.

Tumblr

Tumblr, Yahoo'nun sahip olduğu bir bloglama servisidir. Tumblr, WordPress veya Ghost gibi değildir. Bir tür mikrobloglama adresidir. İşletmeler veya bireyler en son etkinliklerini, resimlerini, infografiklerini, videolarını, karikatürlerini ve diğer şeyleri paylaşırlar. Tumblr, mikrobloglama açısından bir öncüdür ve popülerliğini korumaktadır.

blog platformlari tumblr

Tumblr'ın Avantajları

 • Tumblr, bir bloglama hizmetinden çok sosyal ağ gibidir.
 • Yazmak, paylaşmak ve bir blog yazısı yayınlamak kolaydır. Çeşitli yazı türleri vardır.
 • Kontrol paneli ve yönetici arayüzü oldukça basittir.
 • Renkli ve ilgi çekici temaları vardır.
 • Mobil duyarlı arayüzü ve uygulaması sayesinde mobil cihazlardan rahatça kontrol edilebilir.

Tumblr, WordPress ve Twitter arasında bir şeydir. Bu nedenle işletmeler ulaşım potansiyellerini Tumblr kullanarak yükseltebilirler. Tumblr görsel içerikler paylaşmak isteyen kişiler için idealdir.

Ghost

Ghost yeni bir bloglama platformudur. John O'Nolan tarafından geliştirilmiştir. Sahip olduğu özellikler sadece bloglama adresine ihtiyaç duyan kişilere hitap etmektedir.

Ghost kişisel bloglar için biçilmiş kaftandır. Henüz gelişim aşamasındadır ancak yakın gelecekte birçok özellik ve güncelleme alacaktır.

blog platformlari ghost

Ghost aynı zamanda ücretsiz olarak indirilebilen bir versiyona sahiptir. Hazır olan hizmetleri ise ücreti aylık 10 dolardan başlamaktadır.

Ghost'un Avantajları

 • Ghost sadece bir bloglama platformudur, kişisel bloglar ve işletme blogları için idealdir.
 • Kullanıcı arayüzü oldukça basittir.
 • Ghost özel temaları desteklemektedir.
 • Ghost diğer bloglama platformlarından farklı bir yazma arayüzüne sahiptir.
 • Ghost diğer bloglama platformlarının aksine basit birkaç ayardan oluşan yönetici paneline sahiptir.

Ghost, kullanım amacı sadece bloglama olan kişiler içindir.

TypePad

TypePad, ilk bloglama platformlarından birisidir ancak ücretlidir. Ücretli olduğu için zamanla ortaya çıkan ve gelişen ücretsiz servisler karşısında pazar payını kaybetmiştir.

TypePad, aylık 8.95 dolar'dan başlayan kullanım ücretine sahiptir.

Kullanım ücretleri için: http://www.typepad.com/pricing linkine tıklayabilirsiniz.

blog platformlari typepad

TypePad'in Avantajları

 • TypePad, WordPress ve diğer açık kaynak kodlu yazılımlardan daha güvenlidir çünkü kodları hala yayınlanmamıştır.
 • TypePad sahip olduğu etkili mobil duyarlı düzeni sayesinde yazıları yayınlamayı ve yönetmeyi kolaylaştırmaktadır.
 • TypePad aynı zamanda bir ağdır ve ağında yayınlanan son blog yazılarını tanıtmaktadır.

TypePad burada yer alan tüm bloglama platformlarından daha güçlüdür. Eğer çok güçlü ve sağlam bir blog oluşturmak istiyorsanız bu servisi tercih edebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yapılmış Yorumlar (6)

Kazım Kandemir
17 Mayıs 2020, 17:17

Bu siteleri bir site açtım paravan blog olarak kullanmak istiyorum sanırım kullanabilirim bu konuda sizlerin görüşü nedir ? Teşekkür ederim.

17 Mayıs 2020, 17:17

Bu platformlar üzerinden isterseniz paravan blog isterseniz de projelerinizi oluşturabilirsiniz. Zaten paravan bloglara da ana sitenize gösterdiğiniz kadar titiz davranmalısınız ama paravan için ücretli bir blog platformu kullanmanıza gerek yok. Bu tamamen kendinize kalmış bir durumdur. Ben teşekkür ederim.

Aslı SAYAR
17 Mayıs 2020, 17:17

Paravan blog çalışmaları için oldukça yararlı bilgiler. Ayrıca hepsini listelediğin için teşekkürler kayda değer..

Asım Musaoğlu
17 Mayıs 2020, 17:17

Bence ücretsiz bloglara emek vermek anlamsız

Begüm Atalay
17 Mayıs 2020, 17:17

Paravanlar için oldukça iyi. Özellikle bilmediğim yeni sitelere göz atıyorum. Teşekkürler.

Ömer
17 Mayıs 2020, 17:17

Paravan için düşünen arkadaşlar ana siteleri türkçe ise wordpress, blogger ve tumblr üzerinden uygun hashtag kullanımı ile güzel paravanlar elde edebilirler. Bunun yanında özellikle ülkemizde ev hanımları başta olmak üzere pek çok konuda blogger blogları çok sık kullanılıyor. Gençler arasında da tumblr 'ı yoğrun kullananlar var. Ayrıca bir de blogcu denilen yerli servisi de kullananlar mevcut. Tabi bu son saydıklarım amatör düzeyde sitesi olsun isteyen kişiler. Profesyonel düşünenlere her zaman kendi domainleri ve hostingleri üzerinden bu işe girişmelerini öneririm.

Yorum Yap