Tavsiye Ettiğim En İyi Bilim Kurgu Dizileri

Dizi izlerken genel olarak bilim kurgu dizilerine yönelmeyi tercih ederim. Bu dizilerin yaratıcılık anlamında daha fazla etkiye sahip olduğunu düşünüyorum ve bilim kurgu temalı ögeler hoşuma daha fazla gidiyor. Sizlere de Tavsiye edeceğim birkaç bilim kurgu dizisi bulunmakta. Ben bunları kendi açımdan en iyi olarak nitelendiriyorum. Bir göz atın, belki sizin de izlediğiniz diziler arasında benim tavsiye edeceğim diziler yer alıyor olabilir.

en iyi bilim kurgu dizileri

Sıralamayı ise herhangi bir kıstasa göre yapmadım, aklınız karışmasın. Genelde herkesin izleyip çoktan bitirdiği dizelere ben epey sonradan başladım. Her hafta dizi takip etme gibi bir alışkanlığım olmadığından ve benim için önceden internete bağlanmak epey bir sorun olduğu için geriden geldiğimi söyleyebilirim. Geriden geliyorum diye dizi kültürümün olmadığını da söylemek doğru olmaz tabi. Sizlere izleyip bitirdiğim ve birkaç dizinin ise son sezonlarında olduğum ve en çok beğendiğim dizileri tavsiye ettim.

1. Lost

lost dizisi

Lost, adını daha önce sıkça duymuş olabileceğinizi tahmin ettiğim bir dizi. Lost, uçak yolculuğuna çıkan bir grup insanın uçağın düşmesi sonucunda bir adada mahsur kalmasını ve bu adada geçen olayları anlatmaktadır. Ana hikaye bu şekilde ilerlese bile her bölümde karakterlerden birinin geçmişine yönelik belirli konular ele alınarak ikinci bir hikaye örgüsü oluşturulmuştur. Takibi zor bir dizi olmasına rağmen keyifle izleyebileceğiniz bir dizidir.

2. Person of Interest

person of interest dizisi

Person of Interest, oluşturulan bir yapay zeka sayesinde insanların attığı her adımı izlemeyi başaran bir makine ve bu makinenin kullanılıp sıradan insanların hayatlarını kurtarma yoluna giden bir ekibin hikayelerini konu alıyor. Ekibin başındaki isim makinenin geliştiricisidir. Devlet bu makineyi sadece terör olaylarını engellemek için kullanma yoluna gider ama geliştirici Harold bu durumdan rahatsızlık duyar. Makinenin rastgele verdiği numaralarla her bölümde bir kişinin hayatını kurtarma macerası yaşanır ve bu olaylar genellikle ana hikayeyle bağlantılı bir biçimde ilerler.

3. Doctor Who

doctor who dizisi

Doctor Who, bir Zaman Lordu olan Doktor’un yaşadığı maceraları anlatıyor. Doktor, bir telefon kulübesiyle gezegenden gezegene, geçmişten geleceğe yolculuk edebilmektedir. Sadece dünyayı değil aynı zamanda adlandırılan diğer gezegenlerdeki canlıların da hayatını kurtarabilmek için yeri geldiğinde kendini tehlikeye atan bir maceraperest Doktor ve onun arkadaşlarının maceralarını soluksuz bir biçimde izleyebilirsiniz.

4. Fringe

fringe dizisi

Fringe, korku dolu olarak nitelendirilebilen ve özelinde tüm dünyayı etkisi altına alabilecek olayları araştıran bir birimin başından geçenleri anlatıyor. Bu birim FBI tarafından kullanılan yöntemlerin yanında kendisine özgü bilimsel araştırmaları ve yöntemleri kullanarak olayları inceliyor. Araştırılan her konu yeni bir macerayı beraberinde getirmekte ve dizinin kahramanları her bölümde yeni bir zorlukla karşılaşmaktadır.

Not: Tavsiye ettiğim dizilerden hangisine önce başlasam diye düşünüyorsanız, hiç beklemeden Fringe'ten başlayabilirsiniz.

5. The X Files

the x files dizisi

The X Files, bilim kurgu dizisi olduğu kadar özünde bir polisiye ve korku temalı bir dizidir. Dana Scully ve Fox Mulder isimli iki FBI ajanının yaşadıklarını konu almaktadır. Bazı bölümler belirli bir hikayenin devamı olarak işlenmekte, bazı bölümlerde ise özel dosyalar açılarak ajanların gerçekleştirdikleri araştırmalar ele alınmaktadır.

6. Forever

forever dizisi

Forever, öldükten sonra her seferinde en yakın su birikintisinden tekrar hayata dönmeyi başaran Dr. Henry Morgan’ın ölümsüzlüğünü sonlandırmak için yola çıktığı maceralarını anlatmaktadır. Dr. Henry Morgan aynı zamanda New York Polis Teşkilatına yaşanan cinayetleri çözmeleri için yardımcı olmaktadır. Kendisi otopsileri gerçekleştirir ve birçok farklı zaman diliminde yaşamayı başardığı için birçok farklı konuda bilgisi bulunmaktadır. Dizide sık sık Flashback yapılarak Dr. Henry Morgan’ın geçmişine yönelik bilgiler sunulmaktadır.

7. Arrow

arrow dizisi

Arrow, DC Comics’in Green Arrow karakterinden yola çıkılarak oluşturulmuş bir dizidir. Arrow, bir yat kazasında hayatını kaybettiği düşünülen Oliver Queen’in yaşadığı şehre tekrar dönüp babasının vasiyetini yerine getirmeye çalışması ve aynı zamanda şehrin en azılı suçlularına karşı olan mücadelesini anlatmaktadır.

8. The Flash

the flash dizisi

The Flash, Barry Allen adında bir olay yeri inceleme uzmanının yaşadığı şehirde meydana gelen büyük bir patlama sonucunda süper güçlere sahip olan bir kahramana dönüşmesi ve başından geçen olayları anlatır. Barry’nin hayali geçmişte annesi öldüren ve suçu babasının üzerine yıkan kişiyi bulup babasını hapisten çıkarabilmektir. Fakat aynı zamanda kimliğini gizleyerek şehri diğer süper güçlere sahip kötülere karşı korumaya çalışmaktadır.

9. Black Mirror

black mirror dizisi

Black Mirror, modern toplumun sahip olduğu sorunları irdeleyen bir yapımdır. Teknolojik gelişmelerin getirilerini ve etkisini ele alan ve bunları sivri dilli mizahla bir araya getiren yapımın en önemli yanı ise teknolojiyle bağlantılı mevcut dünya düzenini eleştirebilmesidir. Black Mirror, hayatın ve teknolojinin karanlık yüzünü bizlere göstermektedir ve her bölüm hayatımızın bir parçasını ortaya koymaktadır.

10. Jessica Jones

jessica jones dizisi

Jessica Jones, aynı adı taşıyan Marvel karakterinden yola çıkılarak oluşturulmuş bir dizidir. Jessica Jones eski bir süper kahramandır ve hayatını artık özel bir dedektif olarak sürdürmek istemektedir. Jessica Jones incelemek için aldığı dosyaları incelerken maceradan maceraya doğru koşmaktadır.

Burada yer alan dizilerden daha farklı bilim kurgu dizileri izlemiş olabilirsiniz. Neden bunları yorum yaparak benimle paylaşmıyorsunuz? Her dizinin kendine has bir tadı ve dokusu bulunmaktadır. Hepsini tatmak zaman alıcı olabilir ama bir şeyler seyretmekten zevk alıyorsanız dizi avcılığına başlayabilir veya kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap