Tatil Çantası: Tatile Giderken Alınması Gerekenler

Tatilinizi nerede yapmak istiyorsanız isteyin bazı şeylerden vazgeçmek mümkün değildir. Önceden hazırlanmanıza yardımcı olacak bu tatil çantası sayesinde önemli olan hiçbir şeyi unutmadan tatile çıkmayı başarabilirsiniz.

Hazırlık Aşaması

Tatil çantasını hazırlamaya başlamadan önce hazırlık aşamasını eksiksiz bir biçimde yerine getirmeniz gerekmektedir. Hazırlık kısmı yanınızda getirmeniz gerekenleri belirleme ve hazırlamanız gereken şeyler olarak iki kısma ayrılmaktadır.

Aşağıda yer alan tatil çantanızı hazırlamaya başlamadan önce hazır bulundurmanız gereken önemli unsurları içermektedir.

Uçak Biletleri (Varsa): Tatil çantanızı hazırlamaya başlamadan önce tüm uçak biletlerini kontrol ettiğinizden emin olmalısınız. Check-in sırasında biletlerinizi göstermeniz gerekebileceği için tüm uçak biletlerinin çıktısını almalısınız.

Bilet fiyatları gidiş tarihiniz yaklaştıkça fiyat artışı göstermektedir. Bu nedenle tatil planınızı yaparken erken rezervasyon imkanlarından yararlanmayı düşünebilirsiniz. Bununla birlikte Skyscanner benzeri siteleri kullanarak fiyat karşılaştırması yapıp o şekilde satın alım gerçekleştirmelisiniz.

Diğer Biletler (Varsa): Otobüs, tren veya gemi ile seyahat edecekseniz yine biletlerinizi yazdırmanız gerekir. Biletlerin çıktısı her zaman işinize yarayacaktır. Dilerseniz bunları otobüs şirketinden, tren garından veya liman terminallerinden temin edebileceğinizi unutmamalısınız.

Seyahat Rehberi: Tatiliniz için önceden bir rehber hazırladıysanız bunu hazır bulundurmalısınız. Nereye giderseniz gidin seyahat rehberinizin bir kopyası yanınızda olmalıdır.

Seyahat Sigortası: Seyahat sigortası çok daha güvenli ve sağlıklı tatil yapabilmenizi sağlar. Kapsamlı bir seyahat sigortası ile tatile çıkacaksanız sigortaya ait poliçenin yanınızda olduğundan emin olmalısınız.

Pasaport (Gerekliyse): Eğer tatilinizi yurt dışında geçirecekseniz geçerli bir pasaporta sahip olmanız gerektiğini unutmamalısınız. Pasaportunuzun geçerlilik tarihini kontrol etmeli ve içerisinde yeterli boş sayfanın olduğundan emin olmalısınız.

Vize (Gerekliyse): Tatiliniz için vize almanız gerekecekse bunları yanınızda hazır bulundurmalısınız. Bazı ülkelerde vize zorunluyken bazılarında zorunlu değildir. Tatil planınızı buna uygun şekilde yapmalısınız.

Otel Rezervasyonları: Otelinizi önceden ayırtmanız gerektiğini biliyor olmalısınız. Otel rezervasyonları için gerekli olan tüm belgeleri hazır bulundurmalısınız. Ayrıca otel rezervasyonu yaptırmadan önce uygun bir platform kullanarak fiyat karşılaştırması yapmalısınız.

Belgelerin Kopyası: Pasaportunuz, vizeleri, ehliyetiniz, kredi kartlarınızı, sigorta poliçenizi ve diğer gerekli tüm belgeleri tatile çıkmadan önce kontrol etmeniz yeterli değildir. Tüm bunların fotoğrafını çekip bir kopya oluşturmalısınız.

Aşılar ve İlaçlar: Tatil çantanızı hazırlamadan önce mutlaka sağlık kontrollerinizi yaptırmalısınız. Aşı yaptırmanız gerekiyorsa aşı yaptırmalı, ek ilaç yazdırmak istiyorsanız ek ilaç yazdırmaya çalışmalısınız. Böylece tatiliniz sırasında ciddi sağlık riskleriyle karşılaşmamış olursunuz.

Sağlık Raporu: Ciddi bir alerjiye veya sağlık problemine sahipseniz bunun raporunu hazır bulundurmalısınız. Yurt dışına gidecekseniz sağlık raporunu İngilizceye çevirmeyi düşünmelisiniz.

Kredi Kartları ve Banka Kartları (Gerekliyse): Yurt dışına seyahat etmeyi tercih edecekseniz kredi kartlarınızı ve banka kartlarınızı kontrol etmelisiniz. Eğer kartlarınız yurt dışı alışverişlerine kapalı durumdaysa onları kullanamayacak olduğunuzu bilmelisiniz.

Bagaj ve Seyahat Eşyaları

Bavul veya Sırt Çantası: Sırt çantası kullanacaksanız yüksek kaliteli bir sırt çantası aldığınızdan emin olmalısınız. Böylece yanınızda taşıyacağınız ekipmanları rahatsızlık duymadan taşıyabilirsiniz. Bir bavul veya valiz tercih edecekseniz yeteri kadar geniş ve kaliteli olanları tercih etmelisiniz.

Tuvalet Çantası: Tatile çıkmadan önce kaliteli bir tuvalet çantası aldığınızdan emin olmalısınız. Böylece banyo malzemelerine erişmeniz çok daha kolay olacaktır. Ayrıca yıkama çantası kullanarak olası sızıntıların seyahat çantanızda yer alan diğer eşyaları etkilemesine engel olabilirsiniz.

Seyahat Cüzdanı: Güvenli bir yere seyahat ediyor olsanız bile nakit paralarınızı, kredi kartlarınızı ve önemli eşyalarınızı zarar görmemesi için bir cüzdanda saklamayı düşünmelisiniz. Bunun için en ideal seyahat cüzdanları arasından bir seçim yapmalısınız.

Ek Kitapları: Her ne kadar telefonlar ve çeşitli internet siteleri size rehberlik etme konusunda yardımcı olacak olsa gideceğiniz bölgeyi en iyi şekilde anlatan el kitaplarını kullanmayı düşünebilirsiniz.

Kıyafetler

Temel Kıyafetler: Tatile çıkarken tüm gardırobu yanınızda getirmenize gerek yoktur. Tatilin süreceği süreye göre yeterli miktarda temel kıyafeti yanınıza almalısınız. Böylece çamaşırlarınızı yıkamanız gerektiğinde yedek kıyafetlere sahip olabilirsiniz.

Rahat Ayakkabılar: Tatilde çok fazla gezecek olabilirsiniz. Bunun için kolay giyilebilir ve rahat ayakkabılara sahip olmanız gerekebilir. Tatil çantanızda yer alacak rahat ayakkabılar tatilinizden ekstra keyif almanızı sağlayacaklardır.

Pijamalar: Rahat uyumak için kendinize ait pijamalara ihtiyacınız olacaktır. Bir veya iki pijama takımını yanınızda getirmeniz yeterli olacaktır. Bununla birlikte gideceğiniz yerdeki havayı göz önünde bulundurarak daha kalın veya daha ince bir pijama takımını da yedek olarak yanınıza alabilirsiniz.

Mayolar: Eğer deniz veya havuz olan bir yere tatile gidecekseniz mayolarınızı yanınıza almayı ihmal etmemelisiniz. Mayoları önceden satın almak çok daha doğru olacaktır. Çünkü tatil bölgelerinde bu ürünler gereğinden pahalı olabilmektedir.

Kişisel Eşyalar

Banyo Malzemeleri: Tuvalet çantanızın içerisini iyi şekilde doldurmanız gerekir. Diş fırçası, diş macunu, nemlendirici, şampuan ve saç kremi gibi kişisel ihtiyaçlarınızı yanınıza almalısınız.

Deodorant: Çok uzun süreli bir seyahate çıkacaksanız favori markanıza ait ürünü önceden satın alabilirsiniz. Belki yanınızda yedek ürün dahi bulundurmak isteyebilirsiniz. Kişisel bakım ürünlerini her zaman her yerde bulamayacağınızı unutmamalısınız.

Yüz ve Saç Kremleri: Cilt ve saç bakım ürünlerini fırsatınız varken yanınıza almalısınız. Gideceğiniz tatil noktasında bu ürünleri bulamayabilirsiniz. Sorun yaşamamak için işinizi garantiye almalısınız.

Gözlük Çantası: Gözlük takıyorsanız mutlaka yanınızda bir gözlük çantası almanız gerekir. Tatilde gözlüğünüz kaybolursa tatilinizin çekilmez bir hale geleceği bir gerçektir. Bunun yaşanmasına izin vermemelisiniz.

Tıraş Ürünleri: Sonradan kullanıp atabileceğiniz bıçaklarla tıraş olmak hoşunuza gitmiyorsa tüm kontrollerinizi önceden yapmalı ve tıraş makinenizi yanınıza almalısınız.

İlaçlar: Yanınızda mutlaka aspirin veya paracetamol bulundurmalısınız. Bunlar genel ağrılar veya baş ağrıları için size yardımcı olabilecektir. Reçeteli ilaç kullanıyorsanız bunları yanınızda getirmeli ama aynı zamanda sağlık raporunuzu yanınızda bulundurmalısınız.

Havlular: Bir otelde kalmayı düşünüyor olsanız dahi havlunuzu yanınızda getirmelisiniz. Havlular çok fazla yer kaplamazlar. Sırt çantasıyla seyahat etmeyi düşündüğünüz zaman bile işe yararlar.

Elektronik Eşyalar

Şarj Aletleri: Tatil noktasında bir tane almak zorunda kalmamak için dizüstü bilgisayarınız ve telefonunuz için gerekli olan şarj aletlerini yanınıza aldığınızdan emin olmalısınız. Telefonunuzu çok sık kullanıyorsanız taşınabilir şarj cihazı almayı düşünebilirsiniz.

Kulaklıklar: Kulaklıklar olmadan seyahate çıkmak artık düşünülemez. Seyahat ederken favori müziğinizin yanınızda olmasını istiyorsanız ses engelleyici kulaklık satın almayı düşünmelisiniz.

Fotoğraf Makinesi: Telefonunuzun kamerası yeterli kaliteye sahip değilse bir fotoğraf makinesi satın almayı düşünebilirsiniz. Dijital kameralar ile çok daha kaliteli resimler çekebileceğinizi unutmamalısınız.

Yaz Tatili Tatil Çantası: Yaz Tatilinde Yanınızda Olması Gerekenler

Yaz tatili için tatil çantası hazırlamak zordur. Sıcak yerler için seçim yaparken son derece zorlanabilirsiniz. Mevcut giysilerinizi yanınızda getirmek isteyebilirsiniz. Alternatif olarak daha hafif ve daha ince giysileri yanınıza almak isteyebilirsiniz. Yaz tatili için yanınızda mutlaka olması gerekenleri merak ediyorsanız bu liste size yardımcı olacaktır.

Ayakkabılar ve Giyim

Hafif ve İnce Giysiler: Sıcak hava koşullarıyla boğuşmak istemiyorsanız her zaman daha hafif giyinmeyi tercih etmelisiniz. Sıcağın yakıp kavurduğu bir ortamda sizi daha sıcak tutacak giysilere ihtiyacınız olmayacaktır. Sıcağa uygun şekilde giyinmek için çaba göstermelisiniz.

Tişörtler: Tişörtler veya kolsuz hafif giysiler sıcak havalarda en bariz seçimlerden biridir. Güneşli bir yere gidiyorsanız yanınıza en az dört veya beş tişört almayı düşünmelisiniz. Böylece çok fazla çamaşır yıkamak zorunda kalmadan tatilinizi bitirebilirsiniz.

Uzun Kollu Gömlek/Bluz: Tropikal iklime sahip bir yere gidiyorsanız mutlaka yanınıza uzun kollu gömlek veya bluz almanız gerekmektedir. Erkekler için tercih edilebilecek düğmeli gömlekler ile restoranlarda geçirilecek akşam yemeklerine dahi katılmayı başarabilirsiniz.

Şortlar ve Pantolonlar: Sıcakta serin kalmak ve rahat hareket edebilmek için yanınıza en az iki çift şort almayı düşünmelisiniz. Gece dışarı çıkmayı düşünüyorsanız serin olacağını hesaba katarak yanınıza bir çift pantolon alabilirsiniz.

Gecelik: Çeşitli otellerde ücretsiz gecelik sunulsa bile her zaman otelde konaklamayı düşünmeyecek olabilirsiniz. Eğer kullanıyorsanız, pamuktan üretilmiş hafif gecelik ürünlerinden birkaçını yanınıza almayı düşünmelisiniz.

İç Giyim: Genel olarak olarak her iç giyim ürününden en az dört parça yanınıza almanız gerekmektedir. Bu şekilde haftada sadece iki kez çamaşır yıkayacak şekilde uygun bir planlama yapabilirsiniz.

Şık Elbise/Kıyafet: Herhangi bir restoranda yemek yemeyi veya tatilinizde gece hayatının tadını çıkarmayı planlıyorsanız mutlaka yanınıza şık bir elbise veya kıyafet almanız gerekmektedir.

Mayolar: Yanınıza mutlaka iki çift mayo almayı düşünmelisiniz. Sıcak bölgelerde nem çamaşırlarınızın kurumasını geciktirebilecektir. Yedek bir mayonun yanınızda bulunması her zaman çok daha doğru olacaktır. Böylece bir mayonun kurumasını beklemek zorunda kalmazsınız.

Plaj Sandaletleri: Kumsalda vakit geçirmeyi seviyorsanız bir çift parmak arası terlik veya plaj sandaleti almayı düşünebilirsiniz. Yürümeyi seviyorsanız belki bir çift yürüyüş ayakkabısını yanınıza almak isteyebilirsiniz.

Normal Ayakkabılar: Kumsal dışında giyilebilecek normal ayakkabıları mutlaka yanınıza almalısınız. Bunların resmi tarzda ayakkabılar olmalarına gerek yoktur. Ancak oldukça önemli bir akşam yemeğine katılma planınız varsa gece için uygun kıyafetlerle uyumlu olan bir ayakkabıyı yanınıza almayı düşünebilirsiniz.

Yürüyüş Ayakkabıları: Yürüyüş için özel olarak üretilmiş spor ayakkabılardan birini yanınıza almalısınız. Böylece tatilde yürüyüş yapmayı düşündüğünüz zaman ayağınızı rahatsız edebilecek ayakkabıları giymek zorunda kalmazsınız.

Triko Kazak: Bir yaz tatiline çıkıyor olsanız bile gece ve özellikle sabaha karşı havanın soğuk olacağını unutmamalısınız. Planınızda bu saatlerde ayakta olmak varsa yanınıza triko kazak almayı düşünebilirsiniz.

Şapka: Yaz tatili demek güneş demektir. Güneşin kavurucu sıcağından korunmak için yanınıza mutlaka bir şapka almanız gerekmektedir. Böylece yürüyüş yaparken veya plajda vakit geçirirken başınıza güneş geçmesi gibi bir problemle karşı karşıya kalmazsınız.

Güneş Gözlüğü: Gözlerinizi güneşten korumak istiyorsanız güneş ışığına doğrudan maruz kalmamalarına özen göstermeniz gerekmektedir. Polarize güneş gözlüklerinden birini tercih ederek gözlerinizi güneş ışığından korumayı başarabilirsiniz.

Sağlık ve Hijyen Eşyaları

Güneş Kremi: SPF değeri en az 15 ve üstü olan güneş kremlerini tercih etmelisiniz. Bu güneş kremleri ultraviyole ışınları engelleme konusunda son derece etkilidirler. Özellikle suda dahi dayanıklı olan kremleri tercih ederek onlardan ekstra verim alabilirsiniz.

Aloe Vera Losyonu: Güneş ışığına doğrudan maruz kalmak cildinizin hızlı bir şekilde kurumasına neden olabilecektir. Bir sonraki gün cildinizde oluşacak kuruluk sizi huzursuz edebilecektir. Bunun için Aloe Vera losyonlarını kullanarak vücudunuzu nemli tutabilirsiniz.

Dudak Kremi: Eğer güneşin altında çok fazla vakit geçirmeyi düşünüyorsanız dudak kredi kullanmayı düşünmelisiniz. Özellikle dudak balsamı olarak bilinen dudak kremlerini tercih etmeyi düşünebilirsiniz.

Yaz tatili için tatil çantası hazırlarken bunların her birinin yanınızda olduğundan emin olmalısınız. Buna ek olarak her tatilde yanınızda olması gereken genel eşyalara göz atmayı düşünebilirsiniz.

Plaj Tatil Çantası: Plaj Tatilinde Yanınıza Almanız Gerekenler

Plaj tatilinde tatil çantanızı en işe yarar şekilde doldurmak istiyorsanız bu rehber size yardımcı olacaktır. Sıcak yaz günlerinde sizi güvende tutacak plaj kıyafetlerini ve diğer gerekli aksesuarları kapsayan bir tatil çantası ile tatile çıkmak her açıdan sizi rahatlatacaktır.

DepositPhotos

Plaj tatili için tatil çantası oluşturmak oldukça basittir. Ancak tatil bölgesine vardığınız zaman pahalı bir şey almak zorunda kalmamak için ihtiyacınız olan her şeyi yanınızda götürmeniz gerekir. Bu listeyi baştan sona inceleyerek plaj tatilinde yanınıza almanız gerekenleri netleştirmeyi başarabilirsiniz.

Temel Gereksinimler

Plaj Havluları: Plaja bir yakın otelde, villada veya pansiyonda kalıyor olsanız bile yanınızda birkaç plaj havlusu almanız gerektiğini unutmamalısınız. Yer açısından sıkıntınız varsa ve doğrudan kumun üzerinde oturmak sizi rahatsız etmeyecekse normal havluları kullanabilirsiniz.

Plaj Çantası: İyi bir taşıma çantası ile mayolarınızı, havlularınızı ve diğer önemli plaj eşyalarınızı kolayca taşıyabilirsiniz. Mayo ve daha fazlasını sığdırabilecek kadar büyük ve mükemmel bir plaj çantası almayı düşünmelisiniz.

Güneş Kremi: Her yıl milyonlarca insan güneşe doğrudan maruz kalma sonucunda cilt kanseri gibi ciddi sağlık problemleriyle karşı karşıya kalmaktadır. SPF derecesi en az 15 olan bir güneş kremi kullanmalısınız. Yağsız olan ve cildinize kolayca nüfuz eden kremleri tercih edebilirsiniz.

Aloe Vera Losyonu: Plajda geçen bir günün ardından güneş yanığı hissetmeseniz bile doğrudan güneş ışığına maruz kalmak cildinizi kurutacaktır. Bunun üçün Aloe Vera losyonu kullanarak cildinizi nemlendirmeyi düşünebilirsiniz.

Dudak Balsamı: Tuzlu su ve güneş sadece cildinizi değil aynı zamanda dudaklarınızı da kurutur. Bir dudak balsamı satın alarak çatlamış dudaklara sahip olmamak için işinizi garantiye alabilirsiniz.

İsteğe Bağlı Eşyalar

Gözlükler: Yüzmek gibi bir planınız varsa gözlük kullanmayı düşünebilirsiniz. Plaj tatilinizi yapacağınız yerlerin çoğunda yüzme aksesuarları mağazası vardır. Ancak tatil yerlerinde ürünler pahalı olabileceği için gözlükleri yaşadığınız yerden satın almak çok daha doğru olacaktır.

Maske ve Diğerleri: Sırt çantanız veya valizlerde yer varsa maske, şnorkel ve yüzgeç gibi ürünleri yanınızda bulundurmayı düşünebilirsiniz. Böylece yeni bir set almaktan kurtulmuş olursunuz ve tatil yerinde fazladan para harcamak zorunda kalmazsınız.

Sandalye ve Şemsiye: Ekstra rahatlık istiyorsanız kendi plaj sandalyenizi ve şemsiyenizi yanınızda getirmelisiniz. Yerel bir plaja seyahat ediyorsanız bu durumda her şeyi bir valize sığdırmak için uğraşmanıza pek gerek olmadığını bilmelisiniz.

Çocuklara Özel Plaj Tatili Eşyaları

Plaj Oyuncakları: Plaja çocuklarınızla birlikte gidecekseniz onları eğlendirmek için plaj oyuncakları aldığınızdan emin olmalısınız. Bir kepçe, elek, tırmık ve kürek seti veya bir top çocuklarınızı plajda eğlendirmek eğlendirmek için fazlasıyla yeterli olacaktır.

Plaj Ayakkabısı: Çakıl taşları, sert kum ve dalgaların karaya getirdiği çeşitli malzemeler çocuklarınızın ayaklarına zarar verebilecektir. Bir çift plaj ayakkabısı almak çocuğunuzu güvende tutmak için yeterli olacaktır.

Güneş Kremi: Çocuklarınız için kullanacağınız güneş kremlerinin özel formüllerde olması gerekmektedir. Kendiniz için kullandığınız güneş kremini onlar için kullanamazsınız. Doğru güneş kremi tercihlerini yaparak çocuklarınızı güneşten korumalısınız.

Bebek Pudrası: Bebek pudrası küçük çocuklar için çok ama çok önemlidir. Plaj aksesuarları olarak düşünüldüğünde bu ürünü yetişkinlerin de kullanması mümkündür. Cildinize yavaşça bebek pudrası sürmek üzerinizde eve dönüş sırasında üzerinizde yer alan kumlardan kurtulmanızı sağlayacaktır.

Bebek Mendilleri: Bebek mendilleri plaj tatiline çıkacak her aile tarafından kullanılabilecek bir üründür. Etrafta yer alan dağınıklıkları temizlemek, dondurma veya yemek yedikten sonra ellerinizi silmek için bu ürünleri kullanabilirsiniz.

Su Geçirmez Bebek Bezleri: Hala bebek bezi kullanan bir çocuğunuz ile plaj tatiline çıkacaksanız su geçirmez bebek bezlerini kullanmayı düşünmelisiniz. Bu bebek bezleri çocuğunuza suyun tadını çıkarma konusunda yardımcı olacaktır.

Plaj Kıyafetleri ve Aksesuarları

Güneş Gözlüğü: İyi bir güneş gözlüğü çifti plajın tadını çıkarırken gözlerinizi güneş ışığından koruyacaktır. Gözlerinizin zarar görmesine engel olabilmek için elinizden geleni yapmalısınız. Gerektiği zaman güneş kremi kullanmayı dahi düşünebilirsiniz.

Mayolar: Bu oldukça bilindik bir şeydir. Zamanınızı plajda su dışında geçirmek gibi bir hedefiniz yoksa yanınıza mutlaka mayo almalısınız. Her zaman yanınızda yedek bir mayo bulundurmalısınız. Böylece biri kururken ötekini kullanabilirsiniz.

Şapka: Güneşlenmeyi planlıyorsanız yüzünüzü örtmek ve kendinizi güneşten korumak için bir şapka kullanmayı düşünmelisiniz.

Vakit Geçirme Eşyaları

Kitaplar: Bütün günü plajda geçirmek gibi bir planınız varsa yüzmek ve güneşlenmek arasındaki zamanları değerlendirmek için kitaplara başvurabilirsiniz. Bunun için okumaktan keyif alacağınız bir veya iki kitaba ihtiyacınız olacaktır.

Tablet: Kitaplar ile aranız iyi değilse alternatif olarak teknolojik bir ürün olan tabletleri kullanmayı düşünebilirsiniz. Böylece dinlenirken eğlenmeyi başarabilirsiniz.

Kulaklıklar: Güneşlenirken dahi müzik dinleyebilmek için kulaklık kullanmanız gerekecektir. Sesi dışarıya vermeyen kaliteli bir kulaklık tercih ederek plajda geçirdiğiniz vakte renk katabilirsiniz.

Diğer Eşyalar

Su Şişeleri: Suyun içinde vakit geçirecek olsanız dahi sıcak hava kısa sürede suya ihtiyaç duymanıza neden olacaktır. Koku yapmayan ve yeterli miktarda su depolayabilen su şişelerini yanınızda bulundurmanız çok doğru olacaktır.

Tatile çıkmadan önce pasaport, vize, uçak bileti veya otobüs bileti gibi ihtiyaçlarınızı yanınıza aldığınızdan emin olmalısınız. Her tatilde tatil çantanızda bulunması gerekenleri merak ediyorsanız geniş kapsamlı olan tatil çantası listesine göz atabilirsiniz.

Kış Tatil Çantası: Kış Tatilinde Yanınıza Almanız Gerekenler

Kış tatili için tatil çantası hazırlamak zor iştir. Özellikle çok fazla valiz taşımak istemiyorsanız işiniz biraz daha zorlaşacaktır. Tişörtlerden iç giyim kıyafetlerine, paltodan ayakkabılara kadar kış tatilinde işinizi kolaylaştıracak çeşitli özel seçimlere yönelmelisiniz. Böylece çok zorlanmadan kış tatili için tatil çantanızı hazır hale getirebilirsiniz.

Kışa Uygun Ayakkabı ve Giyim

Termal Giysiler: Mutlaka yanınıza almanız gereken kıyafetlerdir. Hem üst hem alt kısım olarak vücudunuza en uygun termal kıyafetleri alarak kış tatilinde en doğru seçimi yapmış olursunuz. Termal ürünler olmadan kış tatiline hazır olmanız mümkün değildir.

Tişörtler: Her ne olursa olsun yanınızda dört parça tişört bulundurmalısınız. Böylece kışın gerekirse iki kat giyinmek zorunda kaldığınız zaman tişörtleri ilk katman yapabilirsiniz. Dört parça tişört almak size aynı zamanda çamaşır yıkama kolaylığı sağlayacaktır.

Kotlar: Soğuk kış koşulları için basit, dayanıklı ve rahat kıyafetlere ihtiyacınız vardır. İki çift kot seçimi yapmanız bu nedenle oldukça iyi bir seçim olacaktır. Kotlar sayesinde üzerinize giymeniz gerekenleri düşünmek zorunda kalmazsınız. Çünkü onlar hemen hemen her şeyle uyumludurlar.

Palto: Plato yerine alternatif olarak ceket tercih edebilirsiniz. Yanınızda mutlaka soğuk kış şartlarına uyum sağlamanız konusunda size yardımcı olacak bir şeyler olmalıdır. Eğer yağmurlu bir yere seyahat edecekseniz bir yerine yanınıza iki parça palto, mont veya ceket almalısınız.

Yağmurluk: Çok yağmurlu bir yere gidecekseniz en önemli yardımcınız olacaktır. Yağmurluk olmadan dışarı dahi çıkamayacağınız koşullarda bir tatil geçirecekseniz kaliteli bir yağmurluk satın almalısınız.

Kış Ayakkabıları: Kış şartlarına dayanıklı en az bir çift ayakkabıyı yanınıza almalısınız. Eğer ihtiyaç duyarsanız deri ayakkabı giymeyi düşünebilirsiniz. Gideceğiniz bölgenin tatil koşulları neyi gerektiriyorsa ona uygun şekilde ayakkabı seçimi yapmalısınız.

Spor Ayakkabılar: Eğer kış tatiliniz için gideceğiniz bölge çok çetin kış şartlarına sahip değilse botlar gibi ağır ayakkabılar yerine spor ayakkabı giymeyi tercih edebilirsiniz.

Atkılar: Kış aylarında en çok ihtiyaç duyacağınız aksesuardır. Bir veya iki parça atkı tatil çantanızda mutlaka olmalıdır. Kışın kafanızı, boynunuzu, ellerinizi ve ayaklarınızı korumanız gerekmektedir. Çünkü buralar hızlı bir biçimde soğuma potansiyeline sahiptirler.

Eldivenler: Çok soğuk yerlere seyahat edecekseniz mutlaka yanınızda eldiven olması gerekmektedir. Soğuk aylarda eldiven takmayı düşünmezseniz ellerinizde çatlaklar oluşabilecektir. Kış tatilinde yanınızda mutlaka iki çift eldiven olmalıdır.

Şapka: Kış aylarında takılabilecek en az iki parça yün şapkaya sahip olmalısınız. Bu şapkalar kış şartlarında kafanızı sıcak tutmanız için gerekli desteği size sunacaktır. Alternatif olarak daha hafif olan şapkalara yönelebilirsiniz.

Güneş Gözlükleri: Karlı bir bölgeye seyahat ediyorsanız yanınıza polarize olan bir güneş gözlüğü almalısınız. Kar görüş mesafenizi önemli ölçüde etkileyebilecektir. Bunun için güneş gözlüklerini kullanmayı düşünebilirsiniz.

Ailelere Özel Tatil Kontrol Listesi

Çocuklarla seyahat etme planınız varsa bu durumda eliniz altında her işi görecek bir kontrol listesinin olması gerek. Küçük çocuklarla tatile gidiyorsanız gitmeden önce bebek bezlerinden bebek pudrasına kadar tüm temel gereksinimlerin yanınızda olduğundan emin olmalısınız.

Aşağıda bebeklere, küçük çocuklara veya genç çocuklara sahip aileler için ayrıntılı bir tatil çantası listesi vardır. Bu listeyi kullanarak yurt içi ve yurt dışı tatilinizden ekstra verim almayı başarabilirsiniz. Listeye bir göz atın ve yola çıkmadan önce tatil çantanızı hazır tutun.

Bebekler ve Küçük Çocuklar İçin Tatil Eşyaları

Biberonlar: Uçakla veya arabayla seyahat ediyor olabilirsiniz. Bebeğiniz yanınızda olacak ise yeterli miktarda bebek biberonunu yanında olduğundan emin olmalısınız. Ayrıca fazladan bir veya iki şişe yanınızda bulundurmayı düşünebilirsiniz.

Bebek Maması: Gideceğiniz yere ulaşmak için uzun bir yolculuğa çıkacaksanız veya araba kullanıyorsanız bebek mamasını plastik kaplarda saklamalısınız. Herhangi bir gecikmeyle karşı karşıya kalmamak için yanınızda her zaman bir fazlasını bulundurmaya özen göstermelisiniz.

Bebek Sütü: Seyahatiniz sırasında bebeğinizi biberonla beslemeyi düşünüyorsanız her biberon içinde doğru miktarda bebek maması olduğundan emin olmalısınız. Bu şekilde hareket halindeyken biberona hızlıca su ekleyip bebek sütünü hazır hale getirebilirsiniz.

Atıştırmalıklar: Artık bebek sütüne ihtiyaç duymayan daha büyük çocuklarınız için sağlıklı atıştırmalıklar almayı düşünebilirsiniz. Uçakla veya otobüsle seyahat ederken çocuklarınızın sunulan ikramlardan hoşlanmama olasılıklarının olduğunu unutmamalısınız.

Battaniyeler: Bebekler ve küçük çocuklar özellikle uzun yolculuklarda üşüme problemiyle karşı karşıya kalacaklardır. Bir veya iki battaniyeyi yanınızda bulundurursanız gerektiğinde çocukların üstünü öğretebilir ve onları soğuk algınlığından koruyabilirsiniz.

Bebek Mendilleri: Özellikle uzun yolculuklar için en çok tercih edilen ürünlerden biridir. İhtiyacınız olacağını düşündüğünüzden daha fazla bebek mendilleri almayı düşünmelisiniz. Çünkü yolda daha fazlasını satın almak zorunda kalırsanız sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Bebek Pudrası: Seyahat için özellikle uzun yolculuklar için en az bir şişe bebek pudrasını yanınızda getirmelisiniz. Bebek pudrası hareketsiz kalabilecek olan çocuklarınızı pişik gibi problemlerden uzak tutmanıza yardımcı olacaktır.

Bebek Losyonu: Özellikle sıcak, nemli ve kuru bir iklime doğru seyahate çıkıyorsanız bir şişe veya iki şişe bebek losyonunu yanınıza almanız gerektiğini unutmamalısınız.

Bebek Bezleri: Yanınızda bebeğinizle birlikte tatile çıkacaksanız bebek bezlerini asla unutmamalısınız. Yanınızda mutlaka yeterli miktarda bebek bezinin yer almasına dikkat etmelisiniz.

İlaçlar: Bebeğinizin veya çocuklarınızın kullanması gereken çeşitli ilaçlar varsa gitmeden önce bunları yanınıza aldığınızdan emin olmalısınız. Ayrıca yurt dışına seyahat ediyorsanız gümrükte problem yaşamamak için ilaç reçetelerini yanınızda getirmelisiniz.

Sabun ve Şampuan: Çocuklarınızın kullanabileceği sabun ve şampuanları yanınızda getirmeniz gerekmektedir. Her ne kadar gittiğiniz yerde şampuan olacağını düşünseniz bile çocuklar için özel olarak üretilmiş olan şampuanları her yerde bulamayabilirsiniz.

Önlükler: Tıpkı bebek biberonları ve bebek bezleri gibi önlükler temel ihtiyaçlar durumundadır. Çocuğunuzu beslerken etrafın batmasını istemiyorsanız yeterli miktarda önlüğü yanınıza aldığınızdan emin olmanız gerekmektedir.

Emzik: Bebeğiniz emzik kullanmaya devam ediyorsa seyahat ederken rahat edebilmek için bebek emziklerini yanınıza aldığınızdan emin olmalısınız. Bu onların sakin ve sessiz kalmalarını sağlayacak ve tatil yolculuğunu daha katlanabilir bir hale getirecektir.

Çocuk Koltuğu: Kendi arabanız ile seyahate çıkıyorsanız arabanızda çocuk koltuğunun olduğundan emin olmalısınız. Yurt dışına çıkacaksanız gümrükte sıkıntı yaşamamak için tercih ettiğiniz çocuk koltuğunun standartlara uygun olduğundan emin olmalısınız.

Güvenlik Kilitleri: Bir otel yerine villa veya pansiyon gibi bir yerde konaklamayı tercih edecekseniz yanınızda bol bol güvenlik kilidi getirmelisiniz. Böylece çocuklarınızı tehlikeli kimyasallardan ve mutfak gereçlerinden uzak tutmayı başarabilirsiniz.

Bebek Arabası: Tatilde çok fazla yürüyüş yapmayı düşünüyorsanız yürümeye başlayan çocuğunuzun güvenliğini sağlamak için yüksek kaliteli bir bebek arabası almayı düşünmelisiniz.

Eğlence Eşyaları

Oyuncaklar: Uzun bir yolculuğa ve tatile çıkacaksanız bazı çocuklar için oyuncaklarını yanında getirmek gerektiğini unutmamalısınız. Küçük çocukların eğlenceli vakit geçirmesini istiyorsanız en sevdiği oyuncakları yanlarına almalarına izin vermelisiniz.

Boyama Kitapları ve Boya Kalemleri: Boyama kitapları ve boya kalemlerini yanınızda getirmeyi düşünürseniz çocuğunuza yaratıcı davranması için çeşitli fırsatlar sunmuş olursunuz. Böylece çocuğunuz eğlenmek istediğinde bu kitap ve kalemlerle vakit geçirebilecektir.

Oyunlar: Artık büyümüş olan çocuklarınızın daha iyi vakit geçirmelerini sağlamak için bir tablet alıp içine yaşına uygun oyunlar yüklemeyi düşünebilirsiniz. Böylece onlara vakit geçirmek için ideal bir ortam sunmuş olursunuz.

Oyuncak Ayı: Uzun mesafeli yolculuklar çocuklar için gerçekten epey sıkıcı olabilir. Özellikle tatil için evden çıkarken çocuğunuzun en sevdiği oyuncak ayıyı ona vermeyi düşünmelisiniz. En sevdikleri yumuşak oyuncak yanlarında olduğunda kendilerini daha huzurlu hissedeceklerdir.

 

 

 

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap