Tablet vs. Netbook: Hangisi En İyi Mobil Teknolojisi?

Son yıllarda teknoloji tüketiminde yaşanan büyük artışlar neticesinde kültürlerimizi büyük bir cihaz ordusu işgal etti. Neredeyse her ay yeni bir ürün görür olduk ve yolda giderken her köşebaşında bir dijital ürün satan yere rastlayabiliyoruz.

Nitekim mobil bilgisayar alanında netbook ve tablet bilgisayar olmak üzere iki cihaz kendisini diğerlerinin önüne atmayı başardı.

Asus’un ürettiği netbooklar bir devrim niteliğinde olsa bile artık gölgede kalmaya başladı ve onların yerini Apple’ın ürettiği iPad isimli tablet bilgisayarlar almaya başladılar. Aşağıda bu iki cihaz türünün genel özelliklerini masaya yatırdık ve iki cihazın da özelliklerinin herkes tarafından anlaşılır olmasını sağlamak istedik.

Tablet vs. Netbook: Bilmeniz Gerekenler

Kilden yapılmış tabletler ile yazı devrimi bundan yaklaşık olarak 5000 yıl önce başladı. Mezopotamya’da gerçekleşen bu devrim yerini silikondan güç alan tabletlere bıraktı ve bu tabletler dünyanın birçok bölgesinde dijital bir devrime imza attılar. Yüzyıllar sonra bir adam elinde bir tabletle çıktı geldi ve dijital bilgisayar dünyasında büyük kitleleri etkisi altına aldı. Bu kişi elbette elinde iPad adı verilen cihaz ile çıkıp gelen Steve Jobs’tu. O günden bugüne çok zaman geçmiş olmasına rağmen Apple’ın ürettiği tabletler hala en çok satın alınan tabletler arasında ve tabletler gün geçtikçe gelişimlerini sürdürerek daha güçlü aletler olmayı başardılar.

Laptop ve masaüstü bilgisayarların yer aldığı bir alana giriş yapan tabletlerin ilk kurbanları netbooklar oldu ve bugünlerde bu cihazlar artık epey geri plana atıldılar. Ultrabookların gelişiyle netbooklar çok daha geriye itildiler. Aslında hikaye benzerdi ancak tabletler ve netbooklar arasında yer alan mücadelede kazanan yeni yüze sahip cihazlar oldu.

Tabletler Hakkında

Tabletler tüketiciler açısından kendi pazar alanında hızlı bir girişe sahip oldular ve laptop, netbook ve masaüstü bilgisayarlar gibi sektörlerden sıyrılmayı başardılar. Kullanıcılar açısından en önemli noktası ise özel satış konumu olarak gösterilebilir. Diğer bilgisayarla karşılaştırıldığı zaman arayüzü yenilikçi ve kullanımı daha kolay. İnternet kavramının daha fazla gelişim göstermesi 3G ve 4G LTE ile desteklenmesi sonucunda tablet satışlarının yükseldiğini söylemek pekala mümkün. Kullanıcılar kolayca içerik üretiyorlar ve bunları kolayca paylaşabiliyorlar.

Bununla birlikte Google Play ve App Store üzerinden sunulan uygulamalar sayesinde kullanılabilirliği maksimum seviyeye çıkıyor. Oyun konsollarının bile tabletlerle yarış içerisinde olduğunu söylemek mümkün çünkü uygulama mağazaları üzerinden sunulan oyunlar, içlerinde yer alan tümleşik ekran kartları sayesinde rahat bir şekilde oynanabiliyor. Web ortamında gezinme, oyun oynama, e-kitap okuma, öğrenme destekleyicisi, eğlence alanı, iletişim cihazı ve daha birçok role sahip olan tabletlerin tercih edilme nedenleri böylece belirlenmiş oluyor.

Tabletler teknolojik gelişimden nasibini alan aletler. Bu nasipler arasında dokunmatik ekranlar, dört ve altı çekirdekli işlemciler, çok çekirdekli ekran kartları, 4G LTE bağlantısı, GPS, yüksek çözünürlüğü görüntüler gibi nimetler yer alıyor. Tablet fiyatları 300 dolar ve 1000 dolar arasında değişiklik gösterirken en popüler olanlarının Apple iPad olduğunu söylemek mümkün. Yüksek kaliteli tabletlerin netbooklara göre pahalı olduğunu söylemek mümkün ancak verilen her ekstra para ekstra fayda anlamına geldiği için bu konuda memnuniyet duyulabilir.

Netbooklar Hakkında

Ekran büyüklükleri 10 inç ve 12 inç arasında değişiklik gösteren netbooklar, laptopların bir beden küçüğü olarak nitelendirilebilir. LCD ekranlar ve ufak klavyelere sahip bu cihazlar adından anlaşılabileceği üzere İnternette gezinme amacıyla kullanılıyor. Wi-Fi adaptörleri, ortalama çözünürlüğe sahip ekranlar ve büyük olasılıkla Intel Atom işlemcilere sahiptirler ve bu cihazlar güç verimliliği için tasarlanmıştır. Optik sürücülerinin olmaması, ufak ekrana ve düşük güce sahip işlemcilere sahip olması onları laptoplardan ayırmaktadır ve temel amaç kullanım süresini uzatmaktır. Birçok netbook 3-8 saat arası bir pil ömrüne sahiptirler.

Özellikle Asus tarafından üretilen ürünlerle ön plana çıkan netbooklar günümüzde artık gölgede kalmaya başladılar ve tabletler tarafından saf dışı bırakıldılar. Tabletlere ek olarak utrabook ve dokunmatik laptopların bu konuda katkıları çok büyük. Çok düşük miktarda pazar payına sahip olan bu cihazlar artık sadece düşük bütçeli kullanıcılar tarafından tercih ediyorlar ve laptopların bir alternatifi konumundalar. Özel satış noktaları düşük fiyat ve taşınabilirlik olsa bile tüketicilere pazarda yer alan ürünler arasından en iyi seçim olma hissi vermiyor. Gerçeği söylemek gerekirse artık sadece maddi açıdan problem yaşayan kullanıcılar tarafından satın alınıyorlar.

Sonuç

Yapacağınız seçim yüksek kaliteli tabletler ve netbook arasında olacaksa bu durumda tercih edilmesi gereken ürün tablet olmalıdır çünkü sunduğu özellikler açısından tabletler bir adım öndeler. Netbooklar düşük bütçeli laptop seçenekleridir ve artık tabletler ile yarışabilecek düzeyde olmalarını söylemek zordur.

Kısacası bu kıyaslamadan çıkacak sonuç tabletlerin tercih edilmesidir.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap