Süresi Dolmuş Alan Adı Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Eğer alan adı alım/satım işlerine girmek istiyorsanız, herhangi birinden alan adı almadan önce dikkat etmeniz gereken ve aklınızdan çıkarmamanız gereken önemli olan ipuçlarını göz ardı etmemelisiniz.

suresi dolmus alan adi alirken dikkat etmeniz gerekenler

Öncelikle süresi dolmuş alan adı ne demek onu tanıyalım:

Süresi dolmuş alan adı (Expired Domain), bizim yenilemediğimiz alan adlarıdır. Bugün dünya üzerinde parası olmadığı için ya da unuttuğu için alan adını yenilemeyen bir çok insan bulunmaktadır. Bu yüzden alan adı kayıt şirketleri, alan adınızı yenilemeniz için sizlere 80 ek gün vermektedirler. Eğer verilen 80 ek gün içerisinde alan adınızı yenilemezseniz, alan adınız artık “süresi dolmuş alan adı” statüsüne girmektedir.

Bu süreçten sonra eğer alan adı GoDaddy gibi büyük ve açık arttırma usulü satışların bulunduğu yerlerde kayıtlıysa, bu alan adı için açık artırma usulüyle satışı gerçekleştirmeye başlamaktadır. Açık artırma 7 gün sürmekte ve 7 günün sonunda alan adı, en yüksek teklif yapan müşteriye verilmektedir.

Alan adları ile ilgili süreçler hakkında detaylı bilgilere İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu'nun internet adresinden ulaşabilirsiniz. Bu işlemler sırasında oldukça kaliteli alan adlarına sahip olabilirsiniz.

İşte tam da bu noktada sizlerle süresi dolmuş alan adı alırken dikkat edilmesi gereken noktaları paylaşıyorum.

Satın Almadan Önce Mutlaka Alan Adının DA/PA'sını Kontrol Edin.

Her gün binlerce alan adının süresi dolmakta ve siz bu alan adlarını Moonsy, Expired Domain ve diğer bir çok platformdan kontrol edebilmektesiniz. PA (page authority) ve DA (domain authority), süresi dolmuş alan adlarının ya da yayında olan internet sitelerinin kalitelerini belirleyen iki önemli faktördür. DA ve PA ilk olarak Moz tarafından tanıtılmıştır ve siz bu değerleri Open Site Explorer vasıtasıyla kontrol edebilirsiniz. Eğer süresi dolmuş bir alan adı alıyorsanız her ikisini de kontrol edin ve DA 25+ olan bir alan adı almaya özen gösterin.

Google Yasaklı Site Kontrol Sihirbazı'ndan Alan Adını Sorgulatın

Yüksek PA/DA değerlerine sahip ve iyi görünümlü bir alan adı bulabilirsiniz fakat eğer bu alan adı Google tarafından yasaklanmışsa, bu alan adı hiçbir işe yaramayacaktır. Alan adını Google Yasaklı Site Kontrol Sihirbazı ile kontrol edin ve yasaklı olmadığından emin olun.

Not: Eğer alacağınız alan adı çok güzel ve yasaklı olmasına rağmen almak istiyorsanız, Google'ın tekrar işleme alma isteğini kullanarak alan adının yasağının kaldırılmasını sağlayabilirsiniz.

Google AdSense Yasağını Kontrol Edin

AdSense tarafından yasaklanan binlerce alan adı ile karşılaşacaksınız. Eğer süresi dolmuş bir alan adı üzerine internet sitesi açmak istiyorsanız, bu adım satın alma işleminden önce yapacağınız ilk şey olmalıdır. Çünkü hepimiz bu alan adlarını, eninde sonunda para kazanmak için alıyoruz ve eğer bu alan adları AdSense tarafından yasaklı ise, yine hiçbir işe yaramayacaklardır.

Ayrıca AdSense Sandbox Kontrol Sihirbazı, alan adının AdSense yasaklı olup olmadığını görmeniz için kullanabileceğiniz bir araçtır. Yapmanız gereken sitenin adresini koymak ve önceki Reklamlar sekmesine tıklamak. Eğer reklamlar görünüyorsa, alan adınızda sorun yoktur. Eğer görünmüyorsa, alan adınızı çöpe atabilirsiniz.

İnternet Sitesi'nin Arşivini Kontrol Edin

Yukarıda bahsettiğim ipuçlarını eminim birçoğunuz biliyordur. Fakat bu adım bazılarımız için oldukça yeni olabilir. Eğer süresi dolmuş bir alan adı alıyorsanız ve süresi dolmadan önce nasıl bir internet sitesi olduğunu görmek istiyorsanız, Arşiv'e gidin ve alan adı adresini yazın. “Beni Geriye Götür” butonuna tıklayın ve sitenin ekran görüntüsünü elde edin.

internet arsivi

Yukarıda da gördüğünüz gibi, bu grafik sitenin zaman tüneli grafiği ve grafik üzerinde herhangi bir noktaya tıkladığınızda sitenin geçmişte nasıl göründüğünü rahatlıkla görebiliyorsunuz. Yuvarlak içine alınmış numaralara tıklayarak sitenin o zamanki halini ekrana getirebiliyorsunuz.

PageRank'ı Oldukça Dikkatli Şekilde Kontrol Edin

Süresi dolmuş alan adlarının bir çoğu yanlış PageRank değerine sahiptir ve sizler bu değerlere kanarak tuzağa düşebilirsiniz. Alan adlarınızı her zaman PR Checker aracı ile kontrol edin ve doğrulamak adına diğer araçları da kullanın.

Süresi dolmuş bir alan adı almadan önce aklınızda olması ve göz önünde bulundurmanız gereken bir kaç önemli nokta vardır. Eğer yukarıda bahsettiğim önemli noktaları kontrol ederseniz, yüksek potansiyelli sağlam bir alan adı almaya hazırsınız.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap