Steve Jobs'tan Öğrenilebilecek En Önemli Dersler

Steve Jobs en başarılı girişimcilerden birisiydi ve hiç tartışmasız onun düşünceleri daima bizimle birlikte yaşayacaktır. Steve Jobs'tan öğrenilebilecek en önemli dersler ile hayatınızın ibresini daha olumlu bir yöne çevirebilir ve gerçek başarıyı yakalayabilirsiniz.

Bu yazıyı sizlere sunmamdaki en büyük neden; kendi hayatımla ilgili en önemli kararları çoğu zaman başarılı olmuş insanların tecrübelerinden yararlanarak vermişimdir. Bu açıdan sizlerinde Apple'ın şu anki başarısının ve teknoloji devi olmasının ardındaki  en büyük ismin yani Steve Jos'un prensiplerini merak edeceğinizi farz ederek ortaya böyle bir yazı çıktı.

steve jobs

Steve Jobs'tan Öğrenilebilecek Dersler

Geleceği öngörmeye çalışmayı öğrenin

Steve Jobs daima ne oldum değil ne olacağım felsefesini yaşatmıştır. O bu felsefenin canlı örneği olmuştur. Apple, Steve Jobs'un sahip olduğu ileri görüşlülük sayesinde güçlü bir yer haline dönüşmüştür. Dijital müzik satışlarının lideri olmuşlardır. iPhone telefon sektörünü baştan aşağı sarsmıştır ve dokunmatik ekrana sahip telefonlar hayatımıza girmiştir.

Hedeflerinizi yerine getirmek ve başarılı olmak için geleceği öngörme kabiliyeti oldukça önemlidir. Vizyon sahibi olduğunuz zaman hayatı daha kolay bir biçimde yaşarsınız. Gelecekte karşınıza çıkabilecek engelleri daha kolay aşabilir ve onlara karşı hazırlıklı olabilirsiniz.

Bir şeyleri önceden öngörebilmek yaşayacağınız olumsuzluk için önceden tedbirinizi almayı sağlar. Her zaman her şeyi öngöremeyiz tabi ki, bu yaşadığımız olaya ve içinde bulunduğumuz duruma göre değişiklik gösterir.

Pozitif olmaya çalışın

Steve Jobs için çocukluk dönemleri zorlu geçmiştir diyebiliriz. Kolay bir şekilde nefret edebileceği bir hayata sahiptir. Hatta gençlik yıllarında birçok olumsuz şeyle karşılaşmıştır. (Bu tür bilgilere Google'dan yararlanarak ulaşabilirsiniz.)

Ancak Steve Jobs pozitif olmaya özen göstermiştir. Enerjisini yansıtabilecek pozitif bir kanal bulmuştur ve hayatının sonunda neler başardığının farkında olmuştur.

Benzer şekilde pozitif düşüncelerin gücünden yararlanabilirsiniz. Bardağın daima boş tarafını görüyorsanız artık pozitif şeylere odaklanmaya çalışmalı ve pozitif düşüncenin faydalarından maksimum derecede yararlanmalısınız.

Hatalardan ders çıkarın

Bu söylemi hayatımızın her alanında büyüklerimizden ya da başarılı olmuş insanlardan muhakkak duymuşuzdur. Doğruluğu da bir o kadar güçlü olan ve bize hayat ile ilgili verilmiş en büyük ipucudur. Hatasız insan yoktur herkes hata yapabilir.

Hatalara vereceğiniz cevaplar ise her şeyi farklılaştıran durumlardır. Steve Jobs hayatında hiç hata yapmamış bir insan değildir. Ancak hatalarından ders çıkarmayı bilmiştir. Ona göre hatalar yolun sonu değildir. Hataları bir fırsat olarak görmeye çalışmalı ve onlardan ders çıkararak kendimizi geliştirmeliyiz. Bunu yaptığımız zaman başarı kaçınılmaz olarak elde edilecektir.

Dünyayı dolaşın

Steve Jobs Apple'ı kurmadan bir yıl önce Hindistan'a gitmiştir. Bu tür seyahatler insana farklı bakış açıları kazandırabilir ve olasılık dahilinde olan şeyleri görmek konusunda farklı fırsatlar sunabilir. Bunların her birisi girişimciliğin bir parçasıdır.

Seyahat etmek daima pahalı bir faaliyet değildir. Bunun için farklı bir ülkeye gitmenize gerek yoktur. Farklı bir şehre giderek dahi bakış açınızı genişletebilirsiniz.

Doğru partneri bulmanız gerekir

Steve Jobs Apple'ı tek başına kurmadı. Steve Wozniak adında oldukça iyi bir partneri vardı ve bu partner onun yeteneklerini tamamlamaktaydı.

Hayatta başarılı olmak istiyorsanız doğru partneri bulmanız gerekir. Arkadaşlık kurduğunuz insanlar hayatınızı iyileştirebileceği gibi hayatınızı mahvedebilir. Bu nedenle akıllıca seçimler yapmalısınız. Bu aslında dilimizde ki ''Arkadaşını söyle ki, sana kim olduğunu söyleyeyim'' atasözünün diğer bir ifade şeklidir. Hayatımızdaki  insanlar bizi şekillendiren ve yönümüzü hangi yöne çevireceğimizi belirlemede büyük payları olan kişilerdir. O yüzden yanınızdaki insanları çok iyi analiz etmelisiniz.

Engeller fırsattır

Jobs ve Wozniak ilk Apple bilgisayarını geliştirirken parasız kalmışlardır. Yaptıkları çalışmayı bitirmek yerine Jobs kamyonetini ve Wozniak grafik hesap makinesini satmıştır. Eğer ortada bir umut varsa daima bir çıkış yolu vardır.

Engelleri birer fırsat olarak görmeye çalışın. Bunu yaptığınız zaman daima engelleri aşmayı başarabilirsiniz.

Risk alın

Steve Jobs ürün isimlerinde benzer parçaları kullanmak istiyordu. iPhone ve iPod örneği bunu açıklamak için yeterlidir. Birçok kişi başlangıçta bunun işe yaramayacağını söylemekteydi ancak Jobs hayalini gerçekleştirmeyi başardı.

Çoğu zaman ilerlemek için risk almamız gerekir. Risk alırken mutlaka dikkatli olmak gerekir ve hesaplanmış riskler almaya çalışmak iyi bir fikirdir. Düşünceli hareket edin, en iyi durumu ve en kötü durumu ortaya koyarak bunlara karşı yapacaklarınızı hesaplamaya çalışın. Bu şekilde riskin alınmaya değer olup olmadığına karar verebilirsiniz.

Bir gün öleceğinizi unutmayın

Steve Jobs hayatındaki en önemli şeyin bir gün öleceğini bilmek ve hatırlamak olduğunu dile getirmiştir. Hayat kısadır ve bu nedenle onun tadını çıkarmalısınız. Korktuğunuz zaman, kafanız karıştığında, utandığınız zaman veya farklı durumlarda bir gün öleceğinizi hatırlayın.

Başkalarından bir şeyler öğrenin

Steve Jobs daha önce HP ve Atari için çalışmıştır. Jobs bu firmaların neler yaptığını görmüştür ve bunlardan çok şey öğrenmiştir.

Benzer şekilde siz de başkalarından destek alabilirsiniz. Birçok insan bir hedefi başarmaya çalışır ancak çok denemesine rağmen bunu yerine getiremez. Bu insanların başkalarından destek alması gerekir çünkü ancak bu şekilde moral desteğine ve güvene sahip olurlar.

Eğer belirli durumlarda başkalarından yardım istemekten çekinmeyin. Bazen küçücük bir yardım bile takıldığınız noktada sizi ileriye doğru götürebilir.

Bu yazı oluşturulurken LifeHack.org sitesinden yararlanılmıştır.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yapılmış Yorumlar (1)

17 Mayıs 2020, 17:17

1 aydır Steve Jobs kitabını okuyan biri olarak bu yazıyı müthiş bir özet diye tanımlayabilirim. Risk almaktan asla çekinmeyen Jobs'a karşılık Woz ürünleri pazarlama konusunda çok eksikti ancak Jobs'tan daha fazla mühendislik bilgisine sahipti. Böylece birbirlerini tamamladılar ve ortaya bir efsane çıktı. Bu arada kitabın çevirisi nedense bana çok karmaşık geliyor :) Okumak isteyenlere duyurulur.

Yorum Yap