Sizi Farklı Kılacak Blog Yazıları Nasıl Hazırlanır?

Bir blog yazısının iyi sayılabilmesi için üç farklı niteliği barındırması gerekir. Bilgilendirici olmalıdır, arama motorları için optimize edilmelidir ve üretim hedefiniz ile yakından ilgili olmalıdır.

blog yazilari hazirlama

İnternet ortamında her gün milyonlarca farklı yazı yayınlamaktadır. Bir şekilde bu yazılardan farklı olmayı başarmalısınız. Bunu yapabilmek için ise üç farklı yönteme başvurabilir ve içeriğinizi farklılaştırmayı başarabilirsiniz.

İçeriği okuyucular için optimize edin

Oluşturduğunuz içerik binlerce trafik alıyor olabilir ancak gerçek okuyucular için tasarlanmış değilse elde ettiğiniz trafik bir anlam ifade etmeyecektir. Bununla birlikte içeriğinizi öncelikli olarak okuyucular için optimize etmeyi düşünmeli, arama motorlarını ikinci planda tutmalısınız.

Yazıları okuyucular için nasıl optimize ederim?

Özel ve göze çarpan başlıklar seçin

Başlıklar okuyucunun karşılaşacağı ilk şeydir. Bu nedenle başlıkları ilgi çekici ve göz alıcı bir şekilde oluşturmalısınız. Sorulardan oluşan başlıklar çok daha ilgi çekici olabilir. Ek olarak merak uyandıran başlıkları tercih edebilirsiniz.

Kolayca anlaşılabilir ve kavranabilir içerikler oluşturun

Yazılar için bir biçim belirleyin: Alt başlıklar, listeler ve kalın veya italik gibi seçenekler kullanarak yazılarınıza özel bir biçim oluşturabilirsiniz.

Yazılarınızı modüllere ayırın: Yazınızı kısa paragraflara ayırın, her paragraf belirgin alt konular hakkında bilgiler içermelidir. Bu okuyucunun okuma eylemini kolaylaştırır ve yazılanları daha anlaşılır hale getirir. Birçok yazımda bu formatı kullandığımı görebilirsiniz.

Sadece metinle sınırlı kalmayın

Herkes yoğun miktarda metinden oluşan yazılardan sıkılır. Bu nedenle yazınıza resimler ve videolar ekleyerek okuyucuların yazı içerisinde hareket durumunu kolaylaştırmalı ve yazıyı daha akıcı hale dönüştürmelisiniz.

Okuyucu deneyimini iyileştirmeniz durumunda okuyucular blog adresinize abone olmak konusunda daha kolay ikna olacaklardır.

İçeriği arama motorları için optimize edin

İyi içerikler ve arama motoru optimizasyonu birlikte iyi iş çıkarabilmektedirler. Arama motoru optimizasyonu oluşturulan içeriğin arama motorlarında daha yüksek sıralarda yer almasını sağlamak amacıyla yapılan işlemler bütünüdür.

İçeriğinizi arama motorları için optimize etmek istiyorsanız ilk olarak göz atmanız gereken ve önem arz eden alanlar şunlardır:

Başlık: Arama motorları bir sayfayı dizine eklerken ilk olarak başlığa göz atarlar. Bu nedenle anahtar kelimeleri başlıkta kullanmaya çalışmalısınız.

Link: Başlıkta anahtar kelime yer almıyorsa anahtar kelimeyi yazının URL adresinde kullanmaya çalışın. Anahtar kelimeleri burada kullanarak arama sonuçlarında daha iyi yerlere sahip olabilirsiniz.

İçerik: Hazırladığınız içerikte anahtar kelime yoğunluğuna dikkat edin ve mutlaka ilgili anahtar kelimeleri de yazı içerisinde kullanmaya çalışın. Ancak aşırıya kaçmamaya özen göstererek hareket edin.

Tüm bunlara ek olarak dilerseniz etiketler kullanarak yazının ne hakkında olduğunu arama motorlarına belirtmeye çalışabilirsiniz.

İçeriği sosyal hale dönüştürün

Okuyucuların diyaloglara girmesini sağlayın, onlardan geri bildirim isteyin ve okuyucuların cevap verebileceği veya yorum yapabileceği bir şeyler yazın. Her okuyucunun size yeni bir şeyler öğretme şansı vardır, onların yorumlarına cevap verin, problemlerini çözmek için onlara yardım edin ve geri bildirimleri memnuniyetle kabul edin.

Her fırsatta okuyucu etkileşime yönlendirmeye çalışın. Okuyucuların blog adresinizden keyif almasını sağlayın ve içeriğinizi çok daha iyi bir yere getirin.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap