Site Tasarımında Dikkate Alınması Gereken 5 Etken

Bir site sadece tasarımı veya ilgi çekici içeriğiyle başarılı olamaz. Bir sitenin başarılı olabilmesi için kullanıcı deneyimini destekleyici bir stile ve fonksiyonlara ihtiyacı vardır. En önemlisi onu kullanacak kişiler için anlaşılır olması gerekmektedir.

Siteler söz konusu olduğunda güzellik her zaman görüntüleyen kişinin düşüncelerine göre farklılık göstermektedir. Birçok insan farklı stillerden hoşlandığı için güzellik görecelik olmaktadır. Ancak belli başlı kuralları göz önünde bulundurarak sitenizin herkes tarafından sevilebilir bir hal almasını sağlayabilirsiniz.

1. Ana Sayfanızı Temiz Tutun

Açık konuşmak gerekirse bir sitede yer alan içeriklerin tamamen okunması oldukça güçtür. İnsanlar hızlı bir biçimde sayfalara göz atmakta, anahtar kelimeleri seçmeye çalışmakta ve cümleleri seçerek okuma yoluna gitmektedirler. Bu davranışlar doğrultusunda her zaman duygulara hitap etmek önemlidir.

Bir kişi sitenizde yer alan içerikleri okumaya çalıştığı zaman duygusal olarak uyarılması gerekmektedir. Bu nedenle harekete geçirici mesajlar önemlidir. Ancak onları büyük başlıklardan ve uygun paragraflardan ayrı tutmak gerekmektedir. Bu noktada harekete geçirici mesajın ilgi çekici olmasını istiyorsanız onu tasarımın genelinden farklı kılmaya çalışmalısınız.

2. Görsel Hiyerarşiye Önem Verin

Bilgisayar ekranları ve telefon ekranları sayesinde bilgiyi aktarma ve bilgiyi alma konusunda insanların davranışları epey değişmiştir. Bu değişime ayak uydurmak zorundasınız. Sitenizi ziyaret eden kişilerin dikkatini birkaç saniye içerisinde yakalamanız gerekmektedir. Okuyucular onlar için bırakmış olduğunuz izi takip etmemektedirler. Bunun yerine kendi belirledikleri atlama noktalarına ilerlemektedirler.

Bu nedenle her zaman sitenizdeki içerikleri ön plana çıkarabilmek için onları temiz ve anlaşılır şekilde aktarma yoluna gitmeniz gerekmektedir. Böylece sitenizde yer alan içeriğin çok daha kolay bir biçimde kullanılabilir olmasını sağlayabilirsiniz.

3. Kolay Okunabilir Yazılar Oluşturun

Okunabilirlik insanlar için son derece önemli bir durumdur. Kelimeler, cümleler ve kelime öbekleri okunabilirliği etkilemektedir. Sitenizin okunabilirliği yüksek odluğu zaman herkes sitenizde gezinmeyi kabul edebilecektir. Böylece sunmuş olduğunuz bilgilerden faydalanma yoluna gideceklerdir.

Metin ile arka plan arasında mutlaka bir zıtlık oluşturmanız gerekmektedir. Renkleri oldukça dikkatli bir şekilde seçmelisiniz. Bu seçimi gerçekleştirirken marka bilinirliğini göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin, başka bir yerden web sitesi tasarım hizmeti almayı düşündüğünüz zaman bu kritere dikkat edilmesini sağlamalısınız.

Sitelerin fontları yeterli büyüklükte olmalıdır. Bu konuda istisnaya yer vermemelisiniz ve site içeriğinin okunabilir olmasına dikkat etmelisiniz. Benzer şekilde sitenizde seçtiğiniz font herkes tarafından okunabilir nitelikte olmak zorundadır.

Sitenizde aynı anda birkaç farklı font ailesini kullanmaya çalışmamalısınız. Bu projelerinizin başarısız olması anlamına gelecektir. Her zaman uygun font kombinasyonlarını gerçekleştirmelisiniz. Böylece okuyucularınıza çok daha iyi bir okuma deneyimi sunmayı başarabilirsiniz.

4. Gezintiyi Kolaylaştırın

Site tasarımını göz önünde bulundururken aynı zamanda gezinti ögelerini düşünmeniz gerekmektedir. Ziyaretçilerin sitenizde gezinme durumunu dikkate almazsanız bu konuda kaybeden siz olursunuz. Her zaman güçlü bir gezinti çözümüyle kullanıcıların karşısına çıkmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Sitenizde en son gözükecek alan alt kısım olsa bile burada önemli linklere yer vermeyi düşünebilirsiniz. Belki sitenizdeki menüleri burada yeniden kullanma yoluna gidebilirsiniz veya burada sosyal ikonlara yer verebilirsiniz.

5. Mobil Dostu Olun

Artık dönemin mobil dönemi olduğunu unutmamalısınız. Bu yüzden sitenizin mobil uyumlu olmasına aşırı dikkat etmeniz gerekmektedir. Mobil dostu bir siteniz yoksa bu alanda başarılı olma şansınız yok demektir. Dilediğiniz kadar güçlü bir tasarıma sahip olabilirsiniz ama mobil dostu değilseniz kaybeden taraf olursunuz.

Mobil konusunda her zaman son standartları yakalamanız gerekmektedir. Menüleri doğru şekilde yapılandırma yoluna gitmelisiniz. Aynı zamanda onların görünür olmasını sağlamalısınız. Mobilde gezinti ögelerini ön plana çıkarmak çok daha güç olsa dahi bunu yapabilmek için tasarım elementlerini doğru bir şekilde seçebilecek olduğunuzu bilmelisiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap