Site İçeriğiniz İçin Sosyal Paylaşımları Yükseltmenin Yolları

Sitenizdeki içeriklerin daha fazla kişiye ulaşmasını ister misiniz? Siteniz okuyucuların içerikleri paylaşabilmesi için gerekli kolaylıkları sağlıyor mu? Birkaç adımda site içeriğinin görünümünü değiştirebilir ve onları sosyal kanallarda kolayca paylaşılabilir hale dönüştürebilirsiniz.

sosyal paylasimlari arttirmanin yollari

Resimleri Optimize Edin

Resimler ve zengin medya ögeleri markalar için önceki dönemlerden daha önemli unsurlar haline dönüştü. Bu nedenle resimlerinizi sosyal medyaya uygun ve paylaşılabilir hale getirmelisiniz.

Unutmayın site sayfasının sosyal mesajda çok iyi gözükmesine gerek yoktur. Resimleri iyileştirmek için bir sosyal mesaj oluşturun ve geliştirmek istediğiniz sayfanın linkini ekleyin. Kırpma, boyutlandırma veya resim biçimi konusunda herhangi bir sıkıntı olup olmadığını bu şekilde rahatlıkla görebilirsiniz.

Eğer resimleriniz çok yakın veya çok uzak gözüküyorsa bu durumda resim boyutlarını yeniden gözden geçirmelisiniz. Kare olan resimler tüm sosyal ağlarda düzgün gözükmektedir. Ancak sadece Facebook veya Pinterest'i düşünerek hareket ediyorsanız farklı şeyler yapmanız gerekebilir.

Her sosyal ağın mesajlar için en iyi resim boyutu vardır. Resimlerinizi sadece bu kanallara özel olacak şekilde iyileştirmek istiyorsanız uygun boyutları bulmanız gerekir.

Sosyal medya kanalları sıklıkla resim boyutlarını güncelleme yoluna gidebilir. Bu doğrultuda güncellemeleri takip etmeniz gerekir. Sonraki adımda ise görüntülerin içeriğini zenginleştirmeye çalışmalısınız. Ağ bazında hangi sosyal medya gönderisinin daha iyi gözüktüğüne yönelik araştırmalar yapabilirsiniz. Her platform için resimleri ayrı ayrı iyileştirmeniz gerekebilir.

Facebook için resimleriniz basit ve mobil dostu olmalıdır. Mutlaka yazıyı veya resmi paylaşmadan önce bir önizleme gerçekleştirmeli ve ön kontrolü elden bırakmamalısınız. Akıllı telefonlarda resimlerin nasıl gözüktüğü oldukça önemlidir.

Pinterest ise belirli ipuçlarının değerlendirildiği özel bir platformdur. Pinterest ağında önemli olan renkli tercihler yapmaktır. Renklerle iyileştirilmiş, kırmızı, koyu yeşil ve pembe renkleri oldukça etkilidir.

Meta Veriyi İyileştirin

Resimlerinizi iyileştirdikten sonra bir sonraki adım meta verilerin gözden geçirilmesidir. Sosyal medya mesajları için iki önemli meta veri vardır. Birincisi sayfa başlığı, diğeri ise açıklamadır.

Facebook için insanların içeriği paylaşırken gördüğü dört nitelik vardır. Resim, başlık, açıklama ve yorum bu dört niteliktir.

İnsanların gönderilere neler yazdığını kontrol edemezsiniz ancak diğerlerini kontrol edebilirsiniz. Genel olarak meta verinin basit ve anlaşılır olması önemlidir.

Başlıklar için ise kısa olması her zaman daha iyidir. 100 karakterden daha az karaktere sahip başlıklar üretmeye çalışın. 60 karakterden daha düşük karaktere sahip başlıklar ise en işe yarayan yöntemdir.

Açıklamalar biraz daha uzun olabilir. Markaların büyük bir bölümü iki veya üç cümle ile açıklama kısmını doldururlar ancak bunu 250 karakterin altında tutmak ideal olan tercihtir.

Başlık ve açıklamaları yazarken anahtar kelimeleri akılda tutmak son derece önemlidir. Birçok sosyal ağın kendine özgü anahtar kelime tabanlı arama özelliği vardır. Doğru anahtar kelimeleri kullanarak sadece haber kaynağında biraz daha fazla görüntülenmekle kalmaz aynı zamanda yapılan aramalarda bulunma şansınızı yükseltirsiniz.

Kullanışlı anahtar kelimeler bulun ve daima Google Anahtar Kelime Planlayıcısı aracını kullanmaya çalışın. Ancak sosyal ağlar için öncelikli olarak sayfa başlığını sosyal ağda arayabilir ve kullanılan diğer kelimeleri görüntüleyebilirsiniz.

Paylaşma Butonları Ekleyin

İnsanların sosyal ağlarda içerikleri paylaşmasını kolaylaştırmak istiyorsunuz. Önemli blog adresleri ve yayınlar bu konuda birçok farklı örneğe sahiptirler. Sitenize paylaşım butonları eklemeden önce mutlaka bu önemli blog adreslerine göz atmalı ve örnekleri incelemelisiniz.

Sosyal paylaşım butonları konusunda karar verirken site tasarımında hangisinin daha iyi gözükeceğini kontrol etmelisiniz.

Tüm butonların yer aldığı çözümler istiyorsanız AddThis veya ShareThis gibi çözümler iyi seçeneklerdir ancak dilerseniz farklı sosyal ağlar için farklı seçimler yapabilirsiniz. Örneğin Pinterest için resimlerinize Pin It butonu ekleyebilirsiniz.

Ne tür sosyal buton seçerseniz seçin üç önemli unsuru daima göz önünde bulundurmalısınız. Özelleştirme, uygun yerleştirme ve takip edebilme özellikleri bu üç unsurdur. İnsanların neler söyleyeceğini kontrol edemezsiniz ancak onlara tavsiyeler verebilirsiniz.

Twitter özelleştirilebilir paylaşım butonlarına sahiptir. Bunu değerlendirebilir ve insanların içerikleri Twitter'da kolayca paylaşabilmesi konusunda onlara yardımcı olabilirsiniz.

Diğer taraftan paylaşım butonlarının yerleşimi konusunda yazının üst kısımlarını kullanabilirsiniz. Bu yazıyı daha kolay paylaşılabilir yapmaktadır.

Birisi içeriğinizi paylaşmak istediği zaman aynı zamanda sizi sosyal kanallarda takip etmek isteyebilir. Bu nedenle sosyal takip butonlarının kolayca fark edilebilir olmasını sağlamalısınız.

Yazıları paylaşırken kısaltma servislerini kullanıyor olabilirsiniz ancak bunun yanında sosyal paylaşım ve takip butonları için de bir tür analiz çözümü oluşturmalısınız. Bu sayede hangi sayfanın sosyal ağlarda daha iyi performans gösterdiğini görebilirsiniz.

Ziyaretçilere Geri Dönmek İçin Bir Fırsat Sunun

İçerikleri yeni tutmak daima önemlidir. Bu sayede insanlara geri dönmeleri için bir fırsat sunarsınız. Bu aynı zamanda içeriklerin daha fazla paylaşılabilir olması anlamına gelmektedir.

Umarım bu yazı size site sayfalarını daha paylaşılabilir yapmak ve sosyal medya için uyumlu olmalarını sağlamak için yeni fikirler verebilmiştir.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap