Silinen Fotoğrafları Kurtarma Programları

Çekmiş olduğunuz fotoğrafları kaybetmek sinir bozucudur. Bu durum birçok nedenden kaynaklanabilir. Fotoğrafları yanlışlıkla silmiş olabilirsiniz, cihazları sıfırlarken silmiş olabilirsiniz veya bir veri kaybı yaşanmış olabilir.

Genellikle fotoğraf makinelerinde bulunan hafıza kartları veri kaybı nedeniyle bu sorunu yaşamımıza neden olurken kendi dikkatsizliklerimizle de bu duruma maruz kalabiliriz.

Fakat her gün gelişmekte olan teknolojide dijital verileri kurtarabilme konusunda size yardımcı olabilecek birçok yazılım mevcut. Bir cihazı sıfırlamış olsanız ve hatta resimleri fotoğraf makinesinden silmiş olsanız bile veriler geride kalabilmektedir çünkü fotoğraf kurtarma programları genellikle fiziksel veriler üzerinde çalışabilmektedir. Aşağıda işinize yarayabilecek çeşitli veri kurtarma programlarını incelemeye çalıştım.

PhotoRec

photorec

PhotoRec ücretsiz bir resim kurtarma aracıdır. Bu aracın iki farklı versiyonu bulunmaktadır: birincisi komut satırında çalışmaktadır ve diğeri ise 64-bit Windows sürümlerinde çalışabilmektedir. PhotoRec yaklaşık olarak 440 dosya biçimini desteklemektedir ve bu nedenle diğer dosyaların da kurtarılmasında kullanılabilir. Kurtarma sırasında güvenli kurtarma yöntemlerini kullanması nedeniyle kullanıcılar tarafından sıkça tercih edilmektedir. Güvenli bir biçimde disk bölümlerinin tamamını kontrol eder ve kayıp dosyaları tarar. PhotoRec kurtarma sırasında tüm dosya biçimlerine göz atmaktadır. Genel olarak bu aracı güvenli ve hızlı bir biçimde veri kurtarma konusunda kullanabilirsiniz.

PhotoRec indir

Free Any Photo Recovery

free-any-photo-recovery

FAPR olarak adlandırılan bu araç ücretsiz bir biçimde kullanılabilen fotoğraf, ses ve video kurtarma yazılımıdır. Bu araç neredeyse bütün fotoğraf biçimlerini desteklemekte ve cihazların kullandığı birçok depolama çözümünden veri kurtarabilmektedir. Bu araç gelişmiş bir biçimde tarama yapabilecek şekilde geliştirilmiştir ve kaybedilen veya silinen dosyaları kolayca geri getirebilmektedir. Bu araç aynı zamanda kurtarmaya çalıştığınız dosyaları tam anlamıyla kurtarma işlemi başlamadan önce bir önizleme şeklinde size sunabilmektedir.

Photo Recovery indir

Pandora Recovery

pandora recovery indirme
Pandora Recovery kullanımı ücretsiz olan bir yazılımdır ve bilgisayarınızın diskinde henüz üzerine yazılmamış olan verileri tarayabilir. Bu araç tüm silinen dosyaları desteklemektedir. Resimler, şarkılar, filmler ve belgeler gibi birçok dosya çeşidi buna dâhildir. Birçok durumda bu yazılım veriyi kurtarmayı başarmaktadır. Kaybedilen dosyayı kurtarma işlemini kullanıcının belirlediği dosyaya yönlendirebilme özelliği vardır. Her ne kadar tüm dosyaların geri getirebilmesi garanti olmasa bile bu araç silinen dosyaların izini bulmak konusunda oldukça iyidir.

Pandora Recovery indir

Sizlerinde kullandığı ya da kullanmış olduğunuz çeşitli yazılımlar var ise benimle ve diğer okuyucularımızla yorum bölümünden paylaşmayı unutmayın ;)

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap