Satrançta Gizli Hamleler: Hayata Dair Mesajlar

Satrançta gizli hamleler olabileceğini hiç düşündünüz mü? Oyuna etki etmeyen ancak hayatınıza etki edecek mesajlar ileten birçok gizli ve özel hamle vardır.

Daha önce hiç satranç oynadınız mı? Oynamadıysanız çok şey kaçırmışsınız demektir. Henüz hiçbir şey için geç değil. Satranç oynamayı öğrenebilir ve kaçırdığınız onca fırsatı elde edebilirsiniz.

satrancta hayata dair mesajlar

Satranç yapısı itibariyle basit görünen ancak içerisine girildiği zaman çok farklı zorlukları olan bir oyundur. Satranç düşünmeyi, ileri görüşlülüğü, rakibe saygıyı, zamanı iyi değerlendirmeyi ve en önemlisi oyunu okuyabilmeyi gerektirir. Tüm bu meziyetler sizi satrançta farklı kılar. Satrançta daima en iyi diye bir şey yoktur. En iyi her zaman değişebilir çünkü oyun masasında yapılacak hamleler, atılacak adımlar ve gösterilecek performans zamana göre değişebilir.

Satrançta Gizli Hamleler: Hayatın İçerisinden Öğütler

Satranç oynamayı seviyorsanız gerçekten farklı bir insansınız demektir. Çünkü satranç oynamayı seven kişiler genellikle zorluklarla mücadele etmeyi seven kişilerdir. Bu kişiler kendilerini gelişime açık tutarlar. Satranç oynayarak beyinlerinin sürekli çalışmasını ve onun dinamik kalmasını sağlarlar. Dikkat toplama konusunda diğer insanlara göre daha az problem yaşarlar.

Dile getirmiş olduğum faydalar satrancın en çok dile getirilen katkılarıdır. Bu faydalar dışında, benim satrançta gizli hamleler olarak nitelendirdiğim bir takım özel mesajlar bulunmaktadır. Bu mesajlar aslında hayat dersi niteliğindedir. Bir takım öğütlerdir ve her insanın sevdikleriyle paylaşması gerekir.

Bu mesajları öğrendikten sonra satranç oynamak konusunda çok daha istekli olacağınızı düşünmekteyim. Hayatınızda hiç oynamadığınız bir oyun olsa bile size ilgi çekici gelebilir. Merak etmeyin, birkaç kez satranç oynadığınız zaman hiçbir şey kaybetmezsiniz. Aksine kazanacağınız şeyler çok daha fazladır.

1. Taş Renkleri

Satrançta genel olarak iki taş rengi kullanılır. Bu renkler beyaz ve siyahtır. Bazı tahtalarda kahverengi ve krem rengi kullanılabilir ancak genel olarak siyah ve beyaz renkleri kabul edilir.

Taş renklerinin verdiği mesaj ise çok ilginçtir. Satrançta beyaz daima ilk hamleyi yapan taraftır. Bunu bir öğüt olarak düşünebilirsiniz çünkü edebiyatta, resimde, bilim kurguda, fantastik oyunlarda genel bir gerçek söz konusudur. Beyaz iyiliği, siyah ise kötülüğü temsil eder. Beyazın daima ilk hamleyi yapan taraf olması iyiliğin kötülükten çok daha değerli olduğunu ifade etmektedir.

2. Piyonlar

Piyonlar oyunun en değersiz taşlarıdır. Bir kişinin başlangıç aşamasında 8 adet piyonu bulunur ve bu piyonlar diğer taşların önünü kapatır. Piyonların değerlendirilmesi oyuncudan oyuncuya değişir ancak bazı gerçekler söz konusudur.

satrancta gizli hamleler ve hayata dair mesajlar

Piyonlar çok basit taşlar olarak görülebilirler ancak an gelir çok büyük hamleler yaparak kendinden çok daha güçlü taşları oyundan dışarı atabilirler. Bu hayatta karşılaşabileceğiniz bir durumdur. En değersiz gördüğünüz şey günü gelir sizin için en kullanışlı şey olur.

Piyonların diğer bir özelliği ise diğer birçok taşı koruyacak nitelikte olmalarıdır. Piyonlarla dolu bir tahta ile piyonların olmadığı bir tahta arasında çok fark vardır. Piyonlar hamle şanslarını kısıtlar, piyon olmadığı zaman oyuncular daha rahat hamleler yapabilirler. Eğer hızlı bir biçimde piyonları kaybeden taraf olursanız oyunu büyük ihtimalle kaybedersiniz. Buradan çıkarılacak mesaj ise elinizde bulunan küçük imkanları hızlı bir biçimde tükettiğiniz zaman geriye hiçbir şeyin kalmayacağıdır.

3. Şah

Şah oyunun en değerli taşıdır ancak en güçlü taş değildir. Şahın hamle potansiyeli çok düşüktür ve şahı kaybettiğiniz zaman oyunu kaybetmiş olursunuz. Onu mutlaka korumalısınız.

Buradan çıkarılacak mesaj ise şahın durumunu tam olarak özetlemektedir. Bir insan ne kadar değerli olursa olsun kendisini koruyamadığı sürece güçsüzdür. Değerli olanı korumalı ve ona sahip çıkmalısınız.

4. Vezir

Vezir, şahtan sonra en değerli taştır ve oyunun en güçlü taşıdır. Her yöne hamle yapabilir, sınırları sadece gideceği yönde farklı bir taşın olup olmamasına bağlıdır. Vezir ikinci adam rolündedir. Görevi şahı korumak ve ne pahasına olursa olsun onu desteklemektir.

Hayata baktığınız zaman bunun örneklerini fazlasıyla görürsünüz. Tarihsel olaylarda bile çok fazla örneği vardır. Bir ülkenin en değerli kişisi hükümdar olabilir ancak en güçlü olan kişi daima her konuda bilgili olan ve her şeye gücü yeten ikinci adamlardır.

5. At

At oyunun belkide en özgür taşlarından birisidir. Hamlesi L şeklindedir ve diğer taşların üzerinden geçerek hamle yapabilir. Ancak at yerinde durduğu sürece en değersiz taş olabilir. Atı kullanmadan oyunu sürdürmek genellikle yani zorunlu olmadıkça pek kabul edilebilir bir şey değildir.

Hayatta benzer durumlarla karşılaşabilirsiniz. Beklenmedik hamleleri yapacak olan kişiler görünürde olmayabilirler. Hamlelerini yapmaya başladıkları zaman ise engel tanımadan hareket edebilirler. Bu kişiler kullanışlı olurlar ve tıpkı satrançta at taşına benzer şekilde hiç hareket ettirmeden bırakıldıkları zaman verimsiz olurlar.

6. Kale

Kale çok değerli bir taştır. Adından anlaşılacağı üzere oyuncunun kalesi aslında savunmasının direği gibidir. Bu taşları bulundukları yerden çıkaramadığınız sürece onlardan pek faydalanamazsınız.

Tıpkı at gibi kale de benzer mesajı vermektedir. Elinizdeki potansiyeli kullanamadığınız sürece onu kendi ellerinizle köreltmiş olursunuz. Zamanı geldiğinde olması gerektiği yerde olmayan kişiler veya unsurlar değerlerini kaybederler.

7. Büyükler Ön Safta Savaşmazlar

O aslında şunun piyonu... Bu şekilde söylemleri sıkça duymuşsunuzdur. Satranç oyunundaki piyon üzerinden bir dolaylı anlatım gerçekleştirilmesi alışık olduğumuz bir durumdur.

satrancta gizli hamleler nelerdir

Büyük insanlar işleri arka plandan hallederler. Bunu yaparken piyonlar gibi daha düşük değere sahip unsurları kullanırlar. Siz bir şirket yönetiyorsanız her işi siz yapmazsınız. Karar verecek olan kişi sizsinizdir ancak işi yapacak olanlar şirkette çalışan kişilerdir. Hedefiniz yüksek değerlere sahip bir şirket oluşturmak ise bunun için yapacaklarınız daima ön planda olan şeylerdir. Pazarlama, bütçe yönetimi, insan kaynakları... Bunların hepsinde karar verecek olan kişinin imzası vardır ancak her birinde aktif olarak görev alması mümkün değildir.

8. Doğru Yer ve Doğru Zaman

Satranç oyunu bazen çeşitlendirilir. Standart olarak satrancın belli bir oyun süresi bulunmamaktadır. Fakat bazı çeşitlerinde kişiye hamle süresi verilir. Kişi sahip olduğu zamanı iyi kullanarak süre sonunda en fazla puanı toplayan taraf olmalıdır.

Bu satranç türünün insana verdiği mesaj ise oldukça anlaşılırdır. Zamanı iyi değerlendirmek gerekir. İnsan kullanacağı zamanı kontrol etmelidir.

Satrançta doğru zaman kadar doğru yer ve yerleşim de önemlidir. Oyunda taşlarınızı yerleştirirken genellikle bir hedef veya amaç için bunu yaparsınız. Bir şeyi korumak için, yeni bir hamle fırsatı yakalamak için, gelen hamleye karşılık vermek için veya çok farklı bir hedef için taşların yerleşiminde söz sahibi olursunuz. Nitekim, taşları doğru yerleştiremezseniz oyunu kaybedersiniz.

Tıpkı satrançtaki taş yerleşimi gibi hayatınızda bazı şeyleri planlayarak hareket etmeniz gerekir. Bir işi yapacakken doğaçlama hareket etmek size zamandan ve verimlilikten kayıp yaşatır. Ancak doğru planlama ile bu problemi ortadan kaldırabilirsiniz.

9. Fedakarlık

Satrançta öyle bir an gelir, iki veya üç taş kaybedip rakibin en değerli taşlarından birisini oyun dışı bırakabilirsiniz. Örneğin, bir fil ve bir at vererek rakibin vezirini alabileceğiniz durum fedakarlık örneğidir. Bir piyon ve bir fil kaybedip size muazzam bir hamle şansı kazandırmak adına rakibin kalesini alabilirsiniz. Bu örnekleri çoğaltılabilir ancak hepsinde temel hedef daha iyi hamle fırsatı ve daha iyi kazanımlardır.

Fedakar olmak kimi insan için çok zordur. İnsan elinde bulunanları kaybetmek istemez. Fakat birçok farklı örnekte görülebileceği gibi büyük hedeflere ulaşmak için bazı durumlarda insan fedakar olmak zorunda kalır. Bu tür fedakarlıklar yapacaksanız çekinmemelisiniz. Eğer daha iyisini elde edeceğinizi düşünüyorsanız ve daha değerli bir hedefe erişebilmeniz kesin ise zaman veya para gibi bazı şeylerden fedakarlık yapabilirsiniz.

10. Önsezi

Satrançta iyi olmak istiyorsanız bir sonraki hamleyi değil birkaç tur sonraki hamleyi düşünebilecek kadar kabiliyetli olmalısınız. Bunu yapabilen kişiler genelde başarılı olurlar. Neredeyse her oyunda rakipten üstün oldukları bir taraf olur. Bu sahip oldukları önsezidir.

Hayatta başarılı olmak isteyenler için benzer şey geçerlidir. Günü kurtarmaya oynayan kişiler genellikle kısa vadeli başarımlar elde ederler. İlerisini düşünerek hareket eden kişiler ise uzun vadeli başarımlar elde etme konusunda çok daha avantajlıdır.

11. Zayıf Noktalar

Satrançta rakibiniz size üstünlük kurduğu zaman kendinizi kontrol etmeniz gerekir. Heyecan, tedirginlik veya stres gibi duygularınızı vücut hareketleriniz ile belli ettiğiniz an rakip bu zayıf noktaları değerlendirmeye çalışacaktır.

Bu rekabet ortamının bol olduğu hayat şartlarında da geçerli bir durumdur. Rekabet halinde bulunduğunuz bir firma, sizin firmanızın zayıf noktalarını biliyorsa çok büyük sıkıntı yaşarsınız. Bu nedenle zayıf noktalarınızı mutlaka gizlemeyi başarmalısınız.

12. Birlikten Kuvvet Doğar

Birlikte kuvvet doğar sözünü duymuşsunuzdur. Satrançta bunun yansıması güçlü olan taşların bir arada olmasıdır. Kale şaha yakın, at veziri destekleyecek pozisyonda olduğu sürece rakibi belirli oranda kısıtlamış olursunuz. Onun yapacağı hamleler örmüş olduğunuz savunma duvarını aşacak kadar güçlü olmayabilir. Bu durumda avantajı elinizde bulundurursunuz. Tam tersini düşünürseniz yine avantajlı olduğunu görürsünüz. Kale, vezir ve at ile rakibin üzerine gidiyorsanız çok daha farklı hamleler ile ona üstünlük kurabilirsiniz.

Hayatta her şeyi tek başınıza yapabileceğinizi düşünenlerden misiniz? Eğer öyleyse yanılıyorsunuz. Çok zeki olan insanlar bile gerektiği zaman bir ekibe ihtiyaç duyabilir veya farklı kişilerin fikirlerinden esinlenebilir. Güçlü olanların bir arada olması çok daha tutarlı ve sağlam sonuçların elde edilmesi anlamına gelir. Zorlu problemleri aşmak için yakın arkadaşlarınızdan veya ailenizden destek almak durumunda kalabilirsiniz. Bu durumda güçlü olarak gördüğünüz unsurları bir araya getirmiş olursunuz.

Satranç bir oyun ve spor olmanın ötesinde insana çok daha farklı faydalar sunabilir. Burada belirttiğim mesajlar ise insana hayatı boyunca yardımcı olacak öğüt niteliğinde mesajlardır. Her biri zekanın ön plana çıktığı satranç adı verilen oyun ve spordan elde edilebilecek mesajlardır.

Satranç oyunundan çıkarılabilecek daha farklı mesajlar olduğuna inanıyor musunuz? Yorum yaparak düşüncelerinizi dile getirebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap