Samsung Galaxy Note 10'da Kullanılması Gereken 8 Uygulama

Kısa bir süre önce Galaxy Note 10 Plus alma fırsatım oldu. Hangi uygulamaları kullanmayalım diye araştırma içine girince bu araştırmadan çıkan sonuçları sizlerle de paylaşmak istedim.

Samsung Galaxy Note ve Note 10 Plus ile Samsung'un bambaşka bir noktaya gittiğini söylemek mümkün. Kullanıcı arayüzünün son derece pürüzsüz ve kullanımının kolay olması şaşırtıcı derecede iyi bir şey. En önemlisi S Pen dopdolu özelliklerle birlikte geldi. Buna ek olarak video geliştirici ve ekran kaydedici gibi özelliklerden bahsetmeyi unutmamak gerek.

Ancak ne olursa olsun hiçbir telefonun mükemmel olmadığını kabul etmek gerek. Galaxy Note 10 ve Note 10 Plus aynı kurala sadık kalan telefonlar arasında. Birkaç eksiklikleri var ve bunları kapatmak için üçüncü taraf bazı uygulamaları kullanmak gerektiğini bilmeniz gerek. Zengin özelliklere sahip bir görüntü düzenleyicisinden veya çok işlevli bir video oynatıcıdan yoksun durumdadır.

Galaxy Note 10 veya Galaxy Note 10 Plus cihazınızın potansiyelini en üst düzeye çıkarmak isteyen biriyseniz mutlaka kullanmanız gereken belirli Android uygulamalarına göz atmayı isteyebilirsiniz. Bu uygulamalar sayesinde telefonunuzu tam donanımlı bir hale getirebilirsiniz.

1. Görüntü Düzenleyici: Snapseed

Geniş açılı çekimler veya detaylı HDR fotoğraf dahil olmak üzere Galaxy Note 10 ile muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz. Ancak hepimizin bildiği gibi bir fotoğraf çekim sonrası işlem yapmadan pek tamamlanmış sayılmaz.

Snapseed, Note 10'un kamerasına destek olabilecek en iyi uygulamalardan biridir. Drama (veya grunge) eklemekten RAW görüntüleri düzenlemeye kadar bu uygulama ile hemen hemen her şeyi yapabilirsiniz. İçerisinde yer alan araç seti oldukça büyük ve bir fotoğrafı dönüştürmek çok uzun sürmemektedir.

Snapseed'in en iyi araçlarından birisi Selective adını taşımaktadır. Bu aracı kullanarak görüntünün belirli bir alanının parlaklığını, kontrastını veya doygunluğunu değiştirebilirsiniz.

Daha da önemlisini, RAW biçiminde çekim yaparsanız, uygulama bunu otomatik olarak algılamakta ve size uygun araçlar önermektedir. Özetle, daha önce Snapseed'i kullanmadıysanız şimdi birçok filtre ve ayarı denemek için en iyi zamanlardan biri diyebilirim. Sonuçta elinizde Galaxy Note 10 gibi güçlü bir cihaz varken bunu değerlendirmelisiniz.

2. Profesyonel Klavye: Swiftkey

Varsayılan Samsung klavyesinin harika olduğunu söylemeliyim. Oldukça pürüzsüz ve ihtiyaç duyduğunuz hemen hemen her şeye yanıt verebilecek niteliktedir. Ayrıca, akışkan animasyonları kullanmak pastanın üzerine çilek koymak gibi bir şeydir. Ancak, bir klavyenin gücü kelimeleri ve cümleleri doğru tahmin edebilme yeteneğiyle belirlenmektedir.

Otomatik düzeltme, hareketle yazma ve daha hızlı yazma için doğru tahminler içeren daha akıllı bir klavye arıyorsanız Swiftkey tam size göre bir uygulama diyebilirim. Diğer klavye uygulamalarının aksine GIF arama, pano, konum paylaşma gibi birçok özelliğe sahiptir. Ayrıca, klavyeye birden çok dil eklemeniz mümkündür. Böylece iki dil kullanmak zorunda olanlar için mükemmel bir araca dönüşmektedir.

Farkında olmayabilirsiniz ancak Samsung klavyesi kalemi çıkarır çıkarmaz el yazısı tuş takımını görüntülemektedir. Bunun en iyi yanı ise klavyenin el yazınızı metne dönüştürmekle oldukça başarılı olmasıdır. Bu özelliği pek kullanmıyorsanız Swiftkey, Samsung klavyenin yerine kullanılabilecek en uygun uygulamalardan biridir.

3. 4K Videolar: KM Player

Varsayılan medya oynatıcı için bir alternatif bakıyorsanız kesinlikle KM Player'a bir şans vermeniz gerekmektedir. Neredeyse tüm popüler medya formatlarını desteklemektedir. Bu medya platformlarının bir kısmı varsayılan medya oynatıcılar tarafından desteklenmeyen bir şeydir. Ayrıca bu uygulama, 4K HDR videoları herhangi bir pürüz olmadan oynatmanıza izin vermektedir.

Bunun dışında hemen hemen tüm formatlarda videoları ve altyazıları desteklemektedir. Hız kontrolü, ağ üzerinden oynatma ve çevrimdışı müzik kalmaya kadar içerisinde birçok özel seçenek bulunmaktadır. Kısacası, tüm yüksek çözünürlüğe sahip medya tüketim ihtiyaçlarınız için en doğru adreslerden birisi KM Player uygulamasıdır.

4. Dosya Paylaşımı: ShareMe

Telefonlar arasında dosya aktarımı nasıl yapılmaktadır? Elbette, dosya ve klasörleri aktarmak için yerleşik bir yöntem vardır. Ancak, karşınıza çıkabilecek çok fazla pürüz bulunmaktadır. Ayrıca bu özellikler bir SIM kart olmadan çalışmamaktadır.

Basit bir dosya aktarma uygulaması arıyorsanız Xiaomi tarafından geliştirilen ShareMe uygulamasına şans verebilirsiniz. Buradaki en dikkat çekici şey ise uygulamanın reklamsız olmasıdır. Bunun dışında, arayüzü temiz ve anlaşılırdır. Tek yapmanız gereken gönder ve al seçeneklerini kullanmak ve ardından dosyaları seçmektir.

ShareMe ile dosyaları doğrudan bilgisayarınıza aktarabilirsiniz. Bir FTP bağlantısı kurarak çalışmakta ve bağlantı türünü (özel veya genel) olarak ayarlamanız mümkündür. Genel olarak, sık sık dosya ve belge paylaşan biriyseniz ShareMe sahip olunması gereken iyi bir uygulamadır.

5. Geniş Açılı Fotoğraflar: PanoramaCrop

İnanılmaz derecede güzel gözüken geniş açılı bir çekim yapmış olabilirsiniz. Onları Instagram'da yayınlamayı düşünüyor olabilirsiniz ancak Instagram'un varsayılan çerçevesinin ultra geniş çekimler için pek adaletli olmadığını bilmiyorsanız. Bu durumda ne yapacaksınız? Elbette farklı olmak için bir çözüm oluşturmanız gerekmektedir.

PanoramaCrup gibi uygulamaları kullanarak geniş açılı çekimlerinizi fotoğraf yapısını bozmadan birçok boyuta dönüştürmeyi (aslında dilimleme) başarabilirsiniz. Bir şekilde, takipçileriniz tüm fotoğrafı birçok detayı kaçırmadan görebilmektedirler. Bu uygulama hakkındaki en iyi şey ise fotoğrafınızın çoğundan pek fazla bir şey kaybetmeyecek olmanızdır.

Swipeable Post'un yanında, haber kaynağınıza farklı bir tema kazandırmak için NoCrop Post özelliğini veya Grid Post özelliğini kullanmayı deneyebilirsiniz.

6. Düzenleyici: SMS Organizer

SMS kutusu acayip karışık bir yer olabilir. Promosyon mesajlarından işlem mesajlarına birçok farklı mesaj türünü burada bulabilmeniz mümkündür. Doğru mesajı bulma zamanı geldiğinde dağınıklık içerisinde aradığınızı bulmanız imkansız hale gelebilmektedir.

Mesaj kutusu içerisinde yaşadığınız deneyim yukarıdakine benzerse Microsoft SMS Organizer uygulamasını kullanmayı denemelisiniz. Adından anlaşılabileceği üzere bu uygulama metin mesajlarını türüne göre sınıflandırmakta ve düzenlemektedir. Böylece, bir alışveriş uygulamasından veya banka promosyonundan gelen bir mesaj Promosyonlar sekmesine girerken, banka ile ilgili tüm işlemler İşlemler sekmesine gitmektedir.

Yazma sırasında dört sekme vardır. Kişisel, İşlemler, Promosyonlar ve Yıldızlı (sık kullanılanlar veya favoriler). En iyi şey, gereksiz promosyon mesajlarıyla uğraşmak zorunda kalmamaktır. Mesaj kutunuza bir düzen kavuşturmak istiyorsanız bu SMS Organizer uygulamasına şans vermeyi düşünebilirsiniz.

7. Olağanüstü Anlar: Pixaloop

Galaxy Note 10 Plus ile güzel resimlere göz atmak istiyor olabilirsiniz. Bu resimlere biraz daha hayat katmak isterseniz heyecanınızı yatıştırmak için Pixaloop gibi bir uygulama kullanabilirsiniz. Bu uygulama sayesinde yakaladığınız anları olağanüstü güzel sinema görüntülerine dönüştürebileceksiniz.

Pixaloop, basit bir görüntüyü dahi sinema görüntüsüne dönüştürmenize olanak tanıyan basit bir arayüze sahip uygulamadır. Farkında olmayabilirsiniz ancak sinema filmleri aslında GIF'lere benzer şekilde döngüdeki görüntülerdir. Aradaki fark kalitenin aşırı yüksek olmasıdır.

Pixaloop piyasadaki en yeni uygulamalardan biridir. Bu sayede bir sinema görüntüsünü oluşturma işlemini zahmetsiz bir şekilde yerine getirebilirsiniz. Nazik akan derelerden basamaklı şelalelere kadar bu uygulama ile çok şey yapmayı başarabilirsiniz.

8. S Pen Gücü: PaperDraw

Başka bir eğlenceli uygulama ise PaperDraw adını taşımaktadır. S Pen ile çizim yapmak isterseniz bu uygulama sizin için mükemmel bir seçim olacaktır. Bazı şaşırtıcı eskizleri hazırlayabileceğiniz çeşitli seçenekler vardır. Araçlar oldukça düzgün ve akıcı bir şekilde çalışmaktadır. Adobe Draw'dan tek farklı yanı çeşitli sıkışmalarla karşılaşmayacak olmanızdır.

PaperDraw hakkında seveceğiniz en önemli şey ise çizimlerinizi projeler halinde düzenleyebilecek olmanız ve böylece bir tema oluşturmanızdır. Eskiz oluşturma konusunda berbat olabilirsiniz ancak bunları daha iyi projelere dönüştürme şansınızın olduğunu unutmamalısınız.

Samsung Galaxy Note 10 ve Samsung Galaxy Note 10 Plus cihazlarında Android deneyimlerinizi birkaç adım öteye taşıyabilecek uygulamalardan bazıları bunlardır. Bunlardan hangisini kullanıyorsunuz? Kullanmaya karar verseniz ilk deneyecek olduğunuz uygulama hangisi olurdu? Yorum yaparak düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap