Renklerin Psikolojik Etkileri Nelerdir?

Sarı bir odanın içerisinde kendinizi huzursuz ve kaygılı hissettiğiniz oluyor mu? Mavi rengini nerede görürseniz görün içinizi bir huzur kaplıyor ve sakinleşiyor musunuz? Renklerin dünyasına hoş geldiniz. Renkleri kullanma konusunda usta olan sanatçıların büyük bir bölümü renklerin insanın ruh halini etkileyeceğini iyi bilirler ve çalışmalarında bu avantajdan yararlanmaya çalışırlar.

Renkler güçlü bir iletişim aracıdır. Bir anda insanın ruhunu dinlendirebileceği gibi yine bir anda insanın ruh halini altüst edebilecek etkiye sahip olabilirler. Bugün size bir iyilik yapacağım ve merak ettiğim bir konuda edindiğim bilgileri sizlerle paylaşacağım. Renklerinde dünyasında birlikte kısa bir yolculuğa çıkacağız ve belirli renklerin psikolojik etkileri konusunda bilgiler edineceğiz.

renklerin psikolojik etkileri

Renklerin Psikolojik Etkileri

Neden bu konuya bu kadar önem verdim? Tasarımlarda kullanılan renklerin ilgi çekici olabileceğini düşünmekteyim. Burada kullanmış olduğum renkleri bile buna göre düzenleme yoluna gidebilirim ama öncelikle kapsamlı araştırmalarımı bitirmeliyim. Renklerin insanlar üzerinde bıraktıkları etkiler hakkında daha fazla bilgi edinmem gerekli. Bir ressam, bir tasarımcı veya bir pazarlamacı olmayabilirim, siz de olmayabilirsiniz. Fakat insanları etkilemekten geçen bir hedefiniz varsa renkleri kendinize avantaj sağlayacak biçimde kullanabilirsiniz.

Siyah: Güçlü, Popüler, Dinlendirici, Güvenli ve Olgun

siyah rengin psikolojik etkileri

Siyah rengi için başlık çok şey anlatmaktadır. Siyah rengi güçlü, popüler, dinlendirici, güvenli ve olgun bir renktir. Siyan rengin psikolojik etkileri konusunda söylenebilecek çok daha fazla şey vardır. Okumanızı kolaylaştırmak ve rengi anlamlandırmak için öncelikle siyah renginin kültürlerdeki yerlerine göz atalım.

★ Siyah diğer tüm renkleri özümseyen bir renktir.

★ Siyah rengi kötülük ile özdeşlemiş bir renktir ama aynı zamanda gücün sembolüdür.

★ Siyah rengi belirli kültürlerde ölüm, matem, mutsuzluk, cinsellik ve çok yönlülük ile ilişkilendirilmiştir.

★ Antik Mısır'da siyah rengi yaşam ve yeniden doğuşun simgesidir.

★ Siyah modada sıkça kullanılan bir renktir çünkü inceliğin kalitesini ortaya çıkarmaktadır.

Siyah bir kıyafet giyen kişi kendisini daha güçlü, daha sağlam ve güvenli hissedebilir. Siyah temkinli bir renk olma özelliğini taşır ve kişiye kontrolün kendisinde olduğu izlenimini verir. Siyah giyinen bir kişi kendisini biraz daha ince ve klas hissedebilir. Giyimden devam edecek olursak siyah renginin diğer tüm renklerle uyumlu olması kıyafet seçiminde önemli bir kolaylık sağlar.

Her ne kadar kötülük ve tehditkar bir tutum ile özdeşlemiş olsa bile siyah huzur veren bir renktir. Siyah rengiyle arasında olumlu bir iletişim olan kişi kendisini diğer insanlara göre biraz daha mükemmel hisseder. Gücün sembolü olması insanın ruh haline pozitif katkılar sağlar.

Beyaz: Klas, Sakin, Temiz, Modern, Huzurlu ve Sade

beyaz rengin psikolojik etkileri

Beyaz rengi klas, sakin, temiz, modern, huzurlu ve sade bir renktir. Beyaz rengin psikolojik etkileri düşünüldüğü zaman aslında her bir etkinin aynı merkezde buluştuğu görülür; beyaz saf bir renktir.

★ Beyaz saflığı ve masumluğu yansıtan bir renktir.

Beyaz bir duygu oluşturan renktir. Oluşturulan bu duygu ortamın daha geniş ve büyük olduğunu yansıtır.

Beyaz soğuk, temiz ve yumuşak bir renk olma özelliğini taşır. Hastane, eczane gibi sağlıkla ilgili alanlarda beyaz rengin ön plana çıkmasının temel nedeni temizliği ifade etmesinden kaynaklanır.

Beyazın insana yönlendirdiği en önemli hislerin başında açıklık ve serinlik gelir.

Beyaz her zaman pozitif bir etkiye sahip olmaz; soğukluk ve ıssızlık bu rengin olumsuz yanıdır.

Beyaz rengi klası ve sakinliği temsil eder. Havada süzülen beyaz bir kuşa baktığınızda onu hayranlıkla seyrediyor olmanız sakinleşiyor olmanızdan kaynaklanır. Beyaz rengi diğer renklerle bir araya getirilebilir, modernlik ve huzur sunar ama bunun yanında bir boşluk hissi uyandırabilir.

Beyaz çoğu zaman huzurun simgesidir. Barışı ve iyiliği simgelemesinin altında yatan temel gerekçe budur. Saf bir renk olması hayal dünyasında yaratıcılığa olumlu katkılar sağlar. Beyaz renklerle dolu bir ortamda farklı şeyler hayal etmek diğer renklere bakarak bir şeyler hayal etmekten daha kolaydır. Tavana bakarak saatlerce hayal kurmanızı sağlayan şey beyaz rengin uçsuz bucaksız olmasıdır.

Kırmızı: Güçlü, Enerji Dolu, Eğlenceli, Sağlam ve Güvenilir

kirmizinin psikolojik etkileri

Kırmızı rengi güçlü, enerji dolu, eğlenceli, sağlam ve güvenilir bir renktir. Kırmızı rengin psikolojik etkileri düşünüldüğünde derinlik, güç ve etkileyici olması ön plana çıkar.

★ Kırmızı parlak ve sıcak bir renktir. Bu özelliği sayesinde yoğun duyguların açığa çıkmasını sağlar.

★ Kırmızı çoğu zaman aşkı, samimiyeti ve rahatlığı temsil eden bir renktir.

Kırmızı rengi duygulara yoğunluk ve heyecan katan bir renktir. Bu duygular negatif bile olsa kırmızının yardımıyla kolayca kışkırtılabilir.

Kırmızı insanların enerjisini yerine getirir ve kendilerini güçlü etmelerini sağlar. İnsanların duygularında anlık değişimlere neden olabilecek bir renktir. Bununla birlikte insanların bulundukları ruh haline göre kendilerini güvende hissetmelerini sağlar.

Kırmızı tutkunun simgesidir. Kırmızı sıcak ve aynı zamanda heyecan verici bir renk olması bu tutkuyu açığa çıkarır. Tutkuyu beslemesinin yanında sıcak insanın kendisine olan güvenini pekiştirir ve yaşadığı duygular pozitif veya negatif olsun bunların yoğun olarak yaşanmasını sağlar.

Mavi: Samimi, Dinlendirici, Etkileyici ve Hüzünlü

mavinin psikolojik etkileri

Mavi rengi samimi, dinlendirici, etkileyici ve hüzünlü olarak ifade edilen bir renktir. Mavi rengin psikolojik etkileri düşünüldüğünde merkezde doğa vardır. Doğanın deniz ve gökyüzü gibi uçsuz bucaksız parçaları mavi renktedir; mavi huzurun ve aynı zamanda dinginliğin ifadesidir.

Mavi renk yoğun olarak erkekler tarafından tercih edilir. Hatta bu anlamda erkeklerin en çok tercih ettikleri renkler arasında ilk sırada kendine yer bulur.

★ Mavi muhafazakar ve aynı zamanda geleneksel bir renktir. Diğer renklere nazaran aşırı duygular içermez ve sakinlikle özdeşleştirilmiştir.

Mavinin sakinlikle özdeşleştirilmesi huzur verici, dinlendirici, dinginleştirici ve tertipli bir renk olmasına yardımcı olmuştur.

Mavi hüznün ve mesafeli duruşun sembolüdür. Sakinleştirici niteliklere sahip olmasının negatif etkileri bu duygulardır.

Mavi yaratıcılığın doruğa çıkmasını sağlayan etkiye sahiptir. Bu nedenle yaratıcılık gereken alanlarda çalışan kişilerin mavi rengiyle arkadaşlıkları diğer insanlara göre çok daha sağlamdır.

İştah açıcı bir etkiye sahip olan mavi renginin aynı zamanda serinletici etkisi olabilmektedir. Diyet yaparak kilo vermeye çalışan kişilere mavi rengiyle aralarına mesafe koymaları tavsiye edilirken, vücut sıcaklığını sürekli yüksek olan kişilere mavi rengiyle yakın olmaları tavsiye edilir.

Mavi renginin bu etkilerini tüm kültürlerde bulamayabilirsiniz. İnsanların yaşadıkları kültür ve çevre renklerin etkilerini önemli ölçüde farklılaştırabilir. Fakat mavinin sakinleştirici etkisini her yerde kendini gösterebilir. Mavi rengi insanın duygularını daha yavaş hissetmesini sağlarken, hüzünlü ve üzüntülü bir ruh haline bürünmesine neden olabilir.

Yeşil: Dinlendirici, Heyecan Verici, Doğal ve İyimser

yesil rengin psikolojik etkileri

Yeşil rengi dinlendirici, heyecan verici, doğal ve iyimser bir renktir. Doğada sıkça rastlanabilen bir renk olması, ferahlatıcı ve aynı zamanda sakin bir renk olmasını sağlamaktadır. Yeşil renginin psikolojik etkileri arasında doğa ile yakın ilişkisinin bulunması oldukça etkilidir.

★ Hiç kuşkusuz yeşil doğayı ve doğal yaşamı simgeler.

Yeşil sakinliği, iyi şansı, sağlığı ifade eden bir renk olmasının yanında kıskançlığı ifade eden bir renk olarak ifade edilmektedir.

Yeşilin okuma üzerinde önemli etkileri vardır. Yapılan araştırmalar yeşil bir yüzey üzerinde yapılan okuma işleminde yeşil renginin okuma hızını ve kavramayı iyileştirdiğini ortaya koymaktadır.

Yeşil çeşitli kültürlerde doğurganlığın sembolü haline gelmiştir.

 Yeşilin sakinleştirici etkisi tasarımlara yansımakta ve sakinleşme ihtiyacı duyulan ortamda yeşil renk sıklıkla kullanılmaktadır.

Doğanın bir simgesi olan yeşil stresten arınma ve insanın ruh halini yenilemesine yardımcı olur.

Yeşil renk doğası gereği insanları sakinleştirir, onları dinlendirir. Bununla beraber insanlara heyecan verici bir ruh hali kazandırabilir çünkü ilgi çekici bir renktir. Doğal renk olması aynı zamanda iyimserlik etkisini sunmasına sebebiyet verir. Yeşil renginin en çok görülen etkisi insanlara huzuru hatırlatmasıdır.

Sarı: Enerjik, Agresif, Karmaşık ve Keyifli

sari rengin psikolojik etkileri

Sarı rengi enerjik, agresif, karmaşık ve keyifli bir renktir. Sarı dikkat çekici bir renktir ama aşırıya kaçan kullanım durumlarında sinirlendirici etkisi olabilmektedir. Sarı renginin psikolojik etkileri sıcak ve parlak renk olma temelinden ortaya çıkar.

Parlak bir renk olan sarı aynı zamanda sıcak bir renk olarak tanımlanır.

Sarı göz yorgunluğuna en kolay neden olan renktir. Işığı doğrudan yansıtması nedeniyle gözlerin hızlı bir biçimde yorulmasına neden olur.

Her ne kadar keyifli bir renk olarak tanımlansa bile sarı hayal kırıklığı ve öfke ile özdeşleşmiş bir renktir. Sarı renginin yoğun olarak bulunduğu ortamlarda insanlar daha çabuk öfkelenirler.

Sarı rengi metabolizmanın hızlanmasına neden olur.

Sarı gözle görülmesi ve fark edilmesi kolay olduğundan dikkat çekici bir renktir. Trafikte sarı renginin (taksi, minibüs, otobüs, dolmuş, trafik ışıkları, metroda güvenlik şeritleri gibi) yoğun olmasının temelinde dikkat çekici bir renk olması vardır.

Sarı insana keyif ve enerji veren bir renktir. Bu özelliği sayesinde insanların duygularını hızlı bir biçimde yaşamasını sağlar. Aynı zamanda agresif bir renktir. İnsanları rahatsız edebilir ve öfkelendirebilir. Metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlaması nedeniyle karmaşık bir renk olarak görülebilmektedir.

Renklerin insanların ruh halleri üzerinde önemli etkileri vardır ve bu etkiler kültürden kültüre farklılık göstermektedir. Bir kültürde siyah matemin simgesi olurken, başka bir kültürde gücün ve tutkunun simgesi olabilir. Ancak renklerin temelinde yer alan özellikler ve etkiler değişmez. Yeşilin doğanın rengi olması, mavinin huzur verici olması, sarının dikkat çekici bir renk olması gibi durumlar değişmeyen etkilerdir.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap