Popüler Bir Blog Sahibi Olmak İçin İpuçları

Popüler bir blog sahibi olmak heyecanlandırıcı bir hayal öyle değil mi? Peki bunun gerçek olabileceğini söylesem ne düşünürsünüz? Birçok konuda bilgi sahibi olmak ve bunları yazıya aktarmak blog adresinizi bir yere kadar taşır. Sonrasında ise blog adresinizi bir sonraki seviyeye taşıyacak hamleleri yapmanız gerekir.

Bunun için neler yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız blog adresiniz sürekli aynı seviyede kalır ve bir sonraki seviyeye yani popüler blog olma seviyesine çıkamaz. Blog adresinizi popüler hale dönüştürmek için her şeyi yaptığınızı düşünüyorsunuz öyle değil mi? Aslında yaptıklarınız sadece ona ivme kazandırmaktı. Trafik almak, ziyaretçi çekmek, arama motoru optimizasyonu yapmak, sosyal paylaşımlara önem vermek ve buna benzer birçok yöntem konusunda bilgi sahibi olsanız bile blog adresinizi popüler bloglar arasında dahil edemiyorsanız hayal kırıklığı yaşar veya sinirlenerek tüm çalışmaları yavaş yavaş azaltmaya başlarsınız. Sonucunda ise blog dünyasına veda etmek ile burun buruna kalırsınız.

populer bir blog sahibi olmak icin

Etrafınızdaki popüler blog adreslerine baktıkça iç çekersiniz. Bu başarının bir sırrının olduğuna inanırsınız. Bu sırrı sizinle paylaşmayacakları konusunda sürekli düşünüp durursunuz. Artık düşünmeyi bırakın çünkü tüm popüler bloglar aslında nasıl popüler olacağınızı size göstermektedir. Yapmanız gereken onlara sıradan gözle değil detaycı bir gözle bakmaktır. Aradığınız cevabı bu şekilde bulabilirsiniz.

Karşınıza çıkan popüler bloglara göz attığınız zaman popüler olmak için neler yaptıklarını rahatlıkça fark edebilirsiniz. Önemli olan onlara kıskançlıkla bakmamaktır. Onlardan bir şeyler öğrenmeye çalışmak ve neticede öğrendiklerinizi kendiniz için kullanmak çok daha önemlidir. Popüler blogları takip edin, haberleri takip edin ve size ilham verecek her şeyin takipçisi olmaya çalışın. Eminim karşılaşacağınız şeyler sizi şaşırtacaktır ama büyük olasılıkla aşağıda paylaştığım beş ipucuyla karşılaşırsınız. Kendinizi yormanıza gerek yok. Okumaya devam edin ve popüler blog sahibi olmak için neler yapabileceğinizi öğrenin.

Taklite Hayır! Taktiğe Evet! 

Arkanıza yaslanıp birazcık düşünün. Bugüne kadar hep orijinal olmaya çalıştınız değil mi? Bugüne kadar hep kendinizi yansıtmaya çalıştınız. Bugüne kadar hep farklı olmayı hedeflediniz. Artık bunları unutun.

Popüler olan blog adreslerini takip edin. Onların taktiklerini kopyalayın ama içeriklerinden uzak durun. İçerikleri mutlaka kendiniz yazın. Eğer orijinal olmak istiyorsanız ve özgün bir şeyler yapmak istiyorsanız bunu taktiklerde içeriklerde gösterin. Kendinizi ispat ettiğiniz sürece mutlaka bir okuyucunuz olacaktır. Bunu içeriklerin kalitesi, yazım diliniz ve hedef kitleye hitap diliniz belirleyecektir. İçeriklerde özgün olmayı başarın ve diğer blog adreslerinin taktiklerinden yararlanın.

Onların yazdığı yazıları yakından inceleyin. Kendi sektörünüzde yer alan popüler blog adresleri neleri yazmışsa siz de kendiniz için benzer yazıları yazın. Kendi anlatımınızı kullanın ve sizi takip eden kişileri memnun edecek bilgileri onlarla buluşturun. Bir başka blog aynı yazılarla popüler olabiliyorsa siz de popüler olabilirsiniz.

Başka Blog Yazarlarıyla İlişki Kurun

Blog dünyası gün geçtikçe kendini geliştirmektedir. Çok önceleri doğru anahtar kelimeleri seçmek ve bunlar hakkında yazmak başarılı olmanızı sağlamaktaydı. Bunun yanında biraz olsun SEO bilgisi ile hareket etmek yine size başarı getirebilirdi. Her ne kadar bu ikisini bir araya getirmek yine size başarı getirse bile artık başka yazarlarla ilişki kurmanız bir gereksinim haline dönüşmüştür.

Blog dünyasında başka yazarlarla iletişim kurduğunuz zaman mutlaka bir şekilde onların ilgisini çeker ve ilerleyen zamanlarda onların kitlelerini kendi kitlenize dahil edebilirsiniz. Bunun için belirlediğiniz hedeflerde açık olmalı ve link macerası peşinde koşmamaya çalışmalısınız. Eğer hedefiniz link almaksa bunu samimi bir biçimde dile getirmelisiniz. Ancak başka yazarlarla ilişki kurmak onları link deposu olarak görmek değildir.

Onlara mesaj atın ve blog adresleri hakkında düşüncelerini paylaşın. Düzenli olarak anlamlı ve katkı sağlayıcı yorumlar yapın. Arada sırada kendi sosyal medya hesaplarınız üzerinden onların yazılarını paylaşın. Onlarla iyi ilişkiler kurmanın temel kuralı budur. Hedefiniz etkileşim ve iletişim olduğu sürece aynı karşılığı alırsınız ve bu karşılık sizi başarıya ulaştırır.

Okuyuculara İstediklerini Verin

Blog adresinizde yazdıklarınız sizin düşünceleriniz olabilir ama kimse sizin salt düşüncelerinizi okumak için blog adresinize gelmez. Blog adresinize gelen her ziyaretçi mutlaka bir soruya cevap arıyordur veya bir konuda araştırma yapıyordur. Onların istediği cevapları sunamazsanız yazdıklarınızın bir anlamı yoktur.

Yapmanız gereken mutlaka okuyucuların aklındaki soruya cevap verebilmektir. Bunun için araştırma yapabilir, farklı blog adreslerinden fikirler alabilir veya forumları dolaşarak sıkça sorulan sorulara cevap verebilirsiniz. Bu yöntemle hem okuyucuların sorularına cevap vermiş olur hem de cevabı bulan okuyucunun tekrardan geri gelmesini sağlayabilirsiniz. Popüler bir blog sahibi olmak için bu temel niteliklerden birisidir.

Analiz Yapın

Birçok blog adresinin temel eksiklerinden birisi blog adreslerinde analiz ve araştırma yapmamalarıdır. Bir hafta içerisinde önemli bir zamanı blog adresinizi gözden geçirmeye adamalı ve mutlaka neyin işe yarayıp neyin yaramadığını öğrenmelisiniz. Gerçekleştirdiğiniz her stratejinin maksimum performansa sonuç vereceğini düşünmek yanlış olacaktır. Bu nedenle sizin için işe yaramayan taktikleri yeniden gözden geçirmelisiniz.

Blog adresinizin yapısında hatalar veya eksiklikler varsa bunları düzeltmelisiniz. Blog adresinin düzeni, yazı stili, rengi veya daha farklı unsurlarının değişmesi gerekebilir. Bunları değiştirerek gelen ziyaretçilere çok daha iyi bir deneyim sunmaya çalışın. Yeri geldiğinde onlardan destek isteyin ve fikirlerini en eleştirel biçimde iletmelerini sağlayın. Bunu başardığınız sürece blog adresinizi popüler bloglar arasında dahil edebilirsiniz.

Aktif Olmaya Çalışın

Blog yazarlarının genel anlamda yaptıkları en büyük hatalardan birisi aktif olmamaktır. Blog adresinize birkaç yazı ekledikten sonra ziyaretçi geleceğini düşünmek bir hatadır. Düzenli olarak blog adresinize yazılar girmeye çalışmalı ve bunu stratejik bir yaklaşımla gerçekleştirmelisiniz.

Blog adresinizi ziyaret eden kişilerin aktif olarak siteyi ziyaret ettikleri saatleri analiz sonucunda tespit etmeli ve bu saatlere yakın zamanlarda yeni içerikler paylaşmalı ve bunları sosyal medya üzerinden tanıtmaya çalışmalısınız. Eski yazılarla sürekli olarak yeni ziyaretçiler alabileceğinizi düşünmemelisiniz. Bu büyük bir hata olacaktır. Yapmanız gereken düzenli ve yenilikçi bir yaklaşım ortaya koymaktır.

Popüler bir blog sahibi olmak her blog yazarının istediğidir. Bunu başarmak ise blog yazarlarının elinde olan bir şeydir. Doğru adımlar, doğru stratejiler ve doğru yaklaşımlar sayesinde blog adresinizi popüler bloglar arasına dahil edebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yapılmış Yorumlar (4)

17 Mayıs 2020, 17:17

Güzel bi yazı olmuş teşekkürler. Bahsettiğin hususlar kesinlikle doğru. Yaklaşık bir yıl önce uyguluyordum tüm bunları e karşılığını da alıyordum. Sonra askere falan gittim herşey yarım kaldı. Şimdi ise yazınla birlikte hatırladım eskiyi. Başarılarının devamını dilerim.

17 Mayıs 2020, 17:17

Teşekkür ederim Kerim hocam.

Emirhan
17 Mayıs 2020, 17:17

Çok güzel bir yazı olmuş. Teşekkürler abi

17 Mayıs 2020, 17:17

Teşekkürler abicim. Umarım faydasını görürsün.

Yorum Yap