Pomodoro Tekniği: Verimli Çalışmak İçin En İyi Yöntem

Pomodoro Tekniği dikkat dağılmaları ve hiper odaklanma konusunda size yardımcı olarak yapılacak işleri kısa sürede aradan çıkarmanıza yardımcı olacaktır. Bunu yaparken belirli aralıklarla vermiş olduğunuz molalar yoluyla rahatlama yoluna gidebilirsiniz. Hepsinden önemlisi bu tekniği uygulamak oldukça kolaydır.

Bir şeyler üretmenizi gerektiren yoğun bir işiniz varsa işinizi gerçekleştirmek için bu teknikten faydalanabilirsiniz. Bu tekniği en iyi şekilde anlamak istiyorsanız öncelikle nasıl bir şey olduğunu öğrenmeli ve daha sonra onun uygulama biçimlerine göz atmalısınız.

Pomodoro Tekniği Nedir?

Pomodoro Tekniği dikkat dağıtıcı durumlarla mücadele etmek ve beyni eğitmek için faydalı bir tekniktir. Pek çok kişinin verimlilik konusunda tercih ettiği yöntemlerden birisidir.

Pomodoro Tekniği, 90'lı yılların başında geliştirici, girişimci ve yazar Francesco Cirillo tarafından bulunmuştur. Cirillo üniversite öğrencisiyken çalışmalarını izlemek için kullandığı domates şeklindeki zamanlayıcı nedeniyle bu tekniğe Pomodoro adını vermiştir.

Tekniğin yöntemi oldukça basittir. Herhangi bir büyük işle veya bir dizi işle karşılaştığınız zaman işi kısa sürelere ayrılmış zaman aralıklarına bölmeniz gerekmektedir. Bu durum beyninizi kısa süreliğine odaklanma konusunda eğitmekte ve düzenli bir şekilde mesaj iletimini sağlamaktadır. Zamanla dikkat süreniz ve konsantrasyon seviyenizin artması söz konusudur.

Pomodoro döngüsel bir sistemdir. Sürekli olarak verimli bir şekilde çalıştığınızdan emin olmak için kısa hızlanmalar gerçekleştirmeye çalışırsınız. Ayrıca motivasyonunuzu güçlendiren bu teknik yaratıcı olma konusunda sizi desteklemektedir.

Pomodoro Tekniği Nasıl Çalışır?

Pomodoro Tekniği muhtemelen uygulanması en basit verimlilik yöntemlerinden birisidir. Tek ihtiyacınız olan zamanlayıcı olarak kullanabileceğiniz bir alettir. Bunun ötesinde özel bir uygulama, kitap veya araç gerektirmektedir. Pomodoro tekniğini uygulamaya başlamak istiyorsanız aşağıdaki beş adımı takip edebilirsiniz:

  1. Gerçekleştirilecek bir iş seçin.
  2. Zamanlayıcıyı 25 dakikaya ayarlayın.
  3. Süre dolana kadar çalışmaya devam edin ve kaldığınız yeri not edin.
  4. 5 dakikalık kısa mola verin.
  5. Her 4. başlangıcının ardından uzun bir mola verin.

Daha uzun mola yaklaşık 15-30 dakika arasındadır. Bu aralık yeni bir iş oturumuna başlangıç için sizin hazır olmanızı sağlamaktadır. Bir iş günü boyunca bu işlemi birkaç kez tekrarlamanız gerekmektedir. Gerektiği zaman kendiniz için bir fincan kahve veya bir bardak çay doldurmayı ihmal etmemelisiniz.

Pomodoro Tekniği uygulanırken bunun bölünmez bir çalışma tekniği olduğunu unutmamalısınız. Eğer bir toplantı gibi sebepten ötürü süreyi kullanamazsanız bu durumda tekniği yarıda bırakmanız gerekmektedir. Zamanlayıcıyı geri sarmayı veya durdurmayı düşünmemelisiniz.

Pomodoro Tekniği için çaba gösterirken mutlaka pazarlık payınızı açık bırakmalısınız. Özellikle iş arkadaşlarınızın olduğu kalabalık bir ofiste çalışıyorsanız dikkat dağıtıcı unsurlar söz konusu olduğu zaman aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

  1. Bilgilendirme: Dikkatinizi dağıtan kişi veya kişilere bir şeyler üzerinde çalıştığınızın bilgisini verebilirsiniz.
  2. Pazarlık: Uygun zamanda onlara geri dönüş yapacağınızı belirten bir pazarlık içerisine girebilirsiniz.
  3. Zamanlama: Pazarlıkta sözü geçen duruma uygun olarak onlara cevap verebilirsiniz.
  4. Geri Dönüş: Tekniği sonlandırır sonlandırmaz onlara geri dönüş yapıp problemlerini çözmeye çalışabilirsiniz.

Elbette her dikkat dağınıklığı aynı nitelikte değildir. Bazı şeylerin anlık dikkate ihtiyacı olmaktadır. Bazen iş arkadaşınıza bir şeyler üzerinde çalışıyorum deme fırsatına sahip olmayabilirsiniz.

Pomodoro Tekniğine Nasıl Başlanır?

Pomodoro Tekniğini kullanırken tek önemli araç zamanlayıcı olduğundan kullanılacak zamanlayıcı aracının bir geri sayım saati olması önemlidir. Bunun için telefon veya bilgisayarınızda bir uygulama dahi kullanabilirsiniz.

Tekniğin mucidi olan Cirillo klasik zamanlayıcı aletlerini kullanmanın çok daha doğru olacağını belirtse bile teknolojinin yoğun kullanıldığı bir ortamda telefonunuza Pomodoro uygulamasını indirebilirsiniz. Bu tür bir uygulama kullanma yoluna gitmek isterseniz aşağıdakilere göz atabilirsiniz:

Marinara Timer

Marinara Timer, bu bir web uygulamasıdır ve sabitlenmiş bir sekme şeklinde çalışmaktadır. Zamanlayıcı uyarılarınızı seçebileceğiniz için ne zaman ara vereceğinizi en iyi şekilde bilirsiniz. Dilerseniz Çalışma zamanlarını size uyacak şekilde yeniden yapılandırma yoluna gidebilirsiniz. Son derece esnek olduğu gibi herhangi bir yükleme gerektirmemesi büyük bir avantajdır.

Tomighty

Tomighty klasik Pomodoro kurallarına uyarak kullanabileceğiniz bir çoklu platform masaüstü uygulamasıdır. Bu uygulamayı kullanarak kendi çalışma sürelerinizi ve mola sürelerinizi belirleyebilirsiniz.

Tomoto Timer

Tomoto Timer minimal, ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir uygulamalıdır. Zamanlayıcıyı başlatıp çalışmaya başlamak için uygulamaya dokunmanız yeterli olmaktadır. İşlere ara verme ve mola sürelerinde çok fazla değişiklik yapmanız söz konusu değildir. Ne zaman başlamanız, ne zaman ara vermeniz ve ne zaman işe dönmeniz gerektiği konusunda bildirim alırsınız.

Focus Timer

Focus Timer daha önceden PomodoroPro adıyla adlandırılmaktaydı. iPhone ve iPad cihazlar için özel olarak geliştirilmiş bu uygulama ile iş sürelerini özelleştirme yoluna gidebilir ve süreleri kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Çalışma sürenizde ne kadar kaldığını kolayca görebilirsiniz. Bu uygulama size yıldız tabanlı bir derecelendirme sistemi sunarak sizi motive etme konusunda oldukça işlevseldir.

Pomodoro Tekniği Kimler İçin Uygundur?

Pomodoro Tekniği genellikle yaratıcı işlerle uğraşan geliştiriciler, tasarımcılar ve diğer insanlar tarafından kullanışlı bulunmaktadır. Aslında bu teknik pek çok kişi tarafından kullanılabilecek bir tekniktir. Zamanlanmış çalışma oturumlarından hemen hemen herkesin verimlilik açısından faydalanması mümkündür.

Ancak, bu teknik katı hedefleri olmayan insanlar için yararlı değildir. Çalıştığınız işte ara vermek ve zamanlayıcı kullanmak mümkün ise bu tekniğin üzerinde çalışmaya başlayabilirsiniz. Bir mola verip geri döndüğünüz yerden devam etmenizi sağlayacak her türlü işte bu tekniği kullanabilirsiniz.

Buna ek olarak Pomodoro Tekniğinin bir verimlilik sistemi olduğunu unutmamanız gerekmektedir. Bir işi bitirmeye çok az bir süre kalmışsa ama zamanlayıcı durmuşsa onu görmezden gelip yolunuza devam edebilirsiniz. Bu tekniğin amacı odaklanma konusunda size yardımcı olmaktır.

Düzenli molalar verimlilik için son derece önemlidir. Pomodoro Tekniğinin yalnızca bir yöntem olduğunu ve herkese uygun olmayabileceğini unutmamalısınız. Esnek bir yapısı olsa bile işiniz ile uygun değilse şansınızı fazla zorlamamalısınız. Verimlilik işinizde çok önemli olabilir ama yöntemin işe yarayıp yaramadığını kontrol etmek aynı derecede önemlidir.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap