Para Kazanmak İçin Para Harcayın

Genel de dilimizde çok kullanıldığını görmedim dış kaynaklı bir blogu gezerken "Para parayı getirir" söylemine rast geldim. Aslında bizde ki para parayı çeker sözüne biraz benziyor ama tam olarak aynı şeyi ifade ettiği söylenemez. Bu sözü duydum duyalı kuvvetli destekleyicilerinden birisiyim. Para kazanmak için para harcamanız gerekir. Blog yazarlığı yapıyorsanız daimi yatırım olacaktır.

Hepimizin bildiği gibi ve diğer yazılarımda da defalarca bahsettiğim üzere blog yazarlığı artık bir iştir ve bu işten para kazanmak istiyorsanız, bir şeyleri tanıtmaya çalışmalı, blog adresinizi büyütmelisiniz. Aksi takdirde gereksinimleri karşılayamadığınız için doğru başlangıcı yapamazsınız. Bir blog adresi oluşturmak için birkaç başlangıç yatırımı gereklidir ancak zamanla çok daha fazlasını yapmanız söz konusudur.

Blog adresi oluştururken ve onu büyütmeye çalışırken parayı nereye harcamanız gerektiğini bilmelisiniz. Elinizde para olduğu zaman yatırımı doğru alanlara yapmalısınız. Parayı günlük olarak kullandığınız zamanlarda bile çok daha fazla yatırım getirisi elde edebilirsiniz. Blog adresiniz için çok sıkı çalışmalar yapan biriyseniz bu durumda blog adresinizi bir üst seviyeye çıkartmaya çalışıyorsunuz demektir. Aşağıda sizlere bahsettiğim yollar kendimin de sitemde bizzat uygulamaya çalıştığım yöntemlerdir.

Para Kazanmak İçin Para Harcamalısınız

Bazılarınızın aklında para harcayarak nasıl para kazanırız sorusunu hisseder gibiyim :) Arkadaşlar biliyorsunuz her başarı bir emek ister. Emeksiz aş elde etmek asla mümkün değildir. Hayatımın bir çok alanında ben bunu bilirim ve hayatımı bu yönde şekillendiririm. Bir siteniz var ise mutlaka bazı  şeyler için para harcamalısınız ki bunun fazlasıyla karşılığını alasınız. Peki bunlar neler?

Blog Tasarımı ve Tema

Blog adresiniz için en ideal tasarımı bulmaya çalışmalısınız. WordPress kullanıyorsanız ThemeForest, Elegant Themes ve WooThemes gibi vb.  yerlerden faydalanarak bellir bir ücret karşılığında iyi tasarımlar elde edebilirsiniz. Buradaki tasarımlardaki problem ise bunların yüzlerce blog tarafından kullanılmasıdır. Temanın ücretli olması eşsiz olduğu anlamına gelmemektedir. Tüm ücretli temalara sahip olabilirsiniz ancak en iyi tasarım kişiselleştirilmiş tasarımdır. Kişiselleştirilmiş tema blog adresinize eşsiz bir tanım kazandırmaktadır. İçeriğiniz ne kadar iyi olursa olsun, blog tasarımınız iyi değilse içeriğiniz kullanışsızdır.

Size tavsiye edeceğim şey ise benim de bir türlü yapmak istediğim ama yapamadığım şey : size özel kişisel tema yaptırmanızdır. Çok iyi temalar yapan tasarımcılar var piyasada. Tabi ki fiyat olarak satın aldığınız temaya göre epey bir yüksek maliyeti olacaktır sizlere. Eğer durumunuz var ise kendinize özel bir tema yaptırın derim.

Arama Motoru Optimizasyonu

Bu alanın önemi çok fazladır. İçerikleriniz ne kadar iyi olursa olsun doğru iyileştirmeleri yapmadığınız sürece sitelerinizi arama motorlarına görünür kılamazsınız. Bu alanda teknik bilgiye sahip değilseniz başka birisiyle çalışarak blog adresinizi arama motorları için iyileştirebilirsiniz. Bu açıdan en büyük avantajı iyi içerikler ile yakalayabilirsiniz ancak iyi içerikleri görünür kılabilmek optimizasyon sayesinde mümkündür. Eğer tek başınıza hareket ediyorsanız arama motoru optimizasyonu konusunda bilgi sahibi olmaya çalışmalısınız ve gerekli iyileştirmeleri kendiniz yapmalısınız.

Bazı forumlarda ''Optimizasyon çalışması yaptırırsam etkisini 1-2 gün içinde görür müyüm? ''gibi konuşmalara rastlıyorum. Arkadaşlar öncelikle şunu söylemeliyim ki optimizasyon süreç isteyen bir olgudur. Faydalarını ancak ilerleyen zamanlarda görürsünüz. Sadece gerekli sıkıştırma, küçültme çalışmalarından sonra gözle görünür biçimde site hızınız değişir.

Kaliteli Yazarlar

Hayatınızı devam ettirirken iş ve ev arasında koşuşturuyor olabilirsiniz. Ya da benim gibi içinizde öğrenci olan arkadaşlarımız da olabilir. Yazı yazmaya her zaman vakit ayıramayabilirsiniz. Böyle durumlarda R10 başta olmak üzere, WM Aracı gibi yerlerde yazarlık yapan kişileri kolayca bulabilir ve belirli zamanlarda sitenize belirlediğiniz başlıklar altında yazılar yazdırabilirsiniz.

Kaliteli yazarlar her zaman çalışılması gereken kişilerdir. Sizin için araştırma yapabilirler ve size içerik yazabilirler. En iyi içerikler daima en deneyimli olan kişilerden gelir. Çalışacak yazar bulmak konusunda daha fazla düşünmeli ve kaliteli yazarlarla çalışmak için daha fazla yatırım yapmalısınız.

Sunucu Hizmeti

Blog adresinizin büyümesi için her şeyi yapmış olabilirsiniz ancak trafiği sürekli kılmak zorundasınız. Bunun için iyi ve güvenilir bir sunucu hizmeti veren firmaları tercih etmelisiniz. Kendiniz için en iyi sunucu firmasını bulmak bazen zaman alıcı olabilmektedir ancak daima güvenilir olanlarda karar kılmaya çalışmalısınız. Bunun içinde Türkiye koşullarında kaliteli diyebileceğimiz bir çok sunucu hizmeti veren yerler bulunmaktadır.

para kazanmak

Ekibinizi Büyütün

Profesyonel bir blog yazarı olmak eğlencelidir ancak her işi tek başınıza yapamayabilirsiniz. Bir ekip oluşturmak iyi bir fikirdir. Son kontrolleri yapabilecek bir editör, yaratıcı işler ortaya koyabilecek bir tasarımcı, blog adresinizde daima değişiklikler yapabilecek bir geliştirici, arama motoru optimizasyonunu sürekli bir biçimde yapabilecek bir kişi ideal takımı oluşturmak için yeterlidir. Bunların hepsi bir gereksinimdir ve bir sonraki seviyeye çıkmak istiyorsanız bunları yapmalısınız. Örneğin bir teknoloji blogunuz olabilir. Siteye günlük 5-6 içerik girmeniz gerekebilir. Bunu tek başınıza yapmanız pek de mümkün değildir. O yüzden ya arkadaşlarınızla ya da kendi ekibinizi kolaylaştırarak bunları kolayca aşabilirsiniz.

Bunlar dışında yatırım yapmanız gereken bazı alanlar olabilir. Blog adresinizin büyümesini istiyorsanız bunları gözden geçirmeli ve fırsatları değerlendirmelisiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yapılmış Yorumlar (4)

Murat Esen
17 Mayıs 2020, 17:17

Hocam gerçekten çok güzel bir konuya açıklık getirmişsiniz. Tebrik ederim.

17 Mayıs 2020, 17:17

Faydalı olabildiysem ne mutlu.

17 Mayıs 2020, 17:17

Güzel yazı olmuş :) Aslında Google'ı umursamayı unutalı çok uzun zaman oldu ama yine de yazıyı görünce ilgimi çekti. Şimdilik tek yaptığım ve içimden gelen blogu güncel tutmak aslında ama, belki dikkatini çekebilirim Google beyin. Yazılarınızı incelemeye devam edicem, teşekkürler :)

17 Mayıs 2020, 17:17

Ben teşekkür ederim efenim :)

Yorum Yap