Olumsuz Blog Yorumları İle Nasıl Başa Çıkılır?

Eğer blog adresinizde başkalarının yorum yapabilmesine imkan tanıyorsanız olumsuz yorumlarla karşılaşma olasılığınız oldukça yüksektir. Olumsuz yorumlar sosyal açıdan blog yazarının karşılaşmak istemeyeceği cinsten yorumlardır.

Fakat bu yorumlar işin gerçekçi yanı anlamına gelmektedir. Olumsuz yorumlarla başa çıkma yönteminiz bu gerçekçiliği daha farklı bir noktaya taşıyacaktır. Olumsuz yorumlarla başa çıkarken göstereceğiniz davranışlar itibarınızı zedeleyecek veya itibarınızı yükseltecektir.

olumsuz blog yorumlari

Aşağıdaki ipuçlarını değerlendirerek blog adresinize gelen olumsuz yorumlara yaklaşım şeklinizi düzeltebilir veya geliştirebilirsiniz. Bu sayede blog adresinizde itibarınızı yükseltecek adımları atabilirsiniz.

► Başlangıçta yorumları es geçin. Evet, olumsuz bir yoruma anında cevap vermemeye çalışın. Anında cevap vermeniz durumunda gelen olumsuz yorumun etkisiyle duygularınızla hareket edip hata yapabilirsiniz. Aksine gelen olumsuz yorumu iyice ölçün ve biçin. Kendinize biraz vakit ayırdıktan sonra gelen yoruma cevap vermeyi düşünün.

İnanın bana bunu kesinlikle yapmalısınız. Gelen yorum ciddi anlamda sizin sinirinizi bozabilir yada psikolojik olarak olumsuz etki yaratabilir. Bu yüzden bu ruh hali içerisinde vereceğiniz yanıtlar tamamen ön yargılı olacaktır. Oysa bir blog yazarı olarak yapmanız gereken şey sakinliğinizi koruyup öyle cevap vermektir.

► Olumsuz yorumlara cevap vermemek çözüm değildir. Bu tür bir davranışta bulunursanız olumsuz yorum yapanları daha fazla yorum yapmaya teşvik edersiniz. Başka blog adreslerinde veya forumlarda sizinle ilgili negatif düşüncelere yer vermelerine neden olabilirsiniz. Olumsuz yorumları önemseyin, onlara en iyi şekilde cevap vermeye çalışın.

Bir blog arkadaşımın bu durumla karşı karşıya kaldığını söyleyebilirim. Yazdığı içeriği nedeniyle çok sayıda olumsuz yorumlar aldı fakat arkadaşım kendi isteğine göre yorumları seçerek onaylamış. Yorumları onaylanmayan kişiler ise gerek sosyal medya gerekse başka kanallar üzerinden bu durumu dile getirdiler. Bu duruma düşmeyi hiçbir blog yazarı istemez. Bu yüzden bu yanlışa düşmeyin yorumları olumsuz da olsa onaylayın. Eğer harekete kaçan yorumlar var ise bu yorumları onaylamamak da özgürsünüz. Bu tamamen size kalmış bir durum ve buna kimse müdahale edemez.

► Olumsuz yorumların büyük bir bölümü sizin gelişmenize katkı sağlar. Bu yorumları avantaja çevirmelisiniz. Eksikliklerinizi gidermek için bu yorumlara ekstra özen göstermelisiniz. Bununla birlikte olumsuz yorumlarını yapıcı eleştiriler olarak sunan okuyucularınıza teşekkür etmeyi ihmal etmemelisiniz.

Teşekkür etmeniz karşınızdaki insanı fazlasıyla mutlu edecektir. Çünkü hiçbirimiz her şeyi dört dörtlük bilmiyoruz. Doğrularımız kadar hatalarımız yada eksik bildiğimiz konular olabilir. Öyle okuyucular var ki hiç bakmadığınız pencereden bakarak bizlere bambaşka bir yol gösterebiliyor. Bu yola bakış açısı da diyebilirsiniz.

► Kendinizi kontrol etmelisiniz. Blog adresi sizin olabilir ama okuyucuların bu adrese yorum bırakma hakları vardır. Olumlu veya olumsuz her yoruma açık olmalısınız. Bu yorumlara bir yetişkin gibi cevap vermeye çalışmalısınız. Yukarıda da dediğim sakinlik her şeyin başında gelmeli.

Eleştirilere sakinlikle cevap verebilmeniz sizin ne kadar profesyonel olup olmadığınızı gösterir. Kesinlikle yorum bırakan kullanıcıları tersleyerek cevap vermeyin. Hatta bu anlama gelebilecek her türlü söz ve davranıştan uzak durun.

► Hatalarınızı kabul etmelisiniz. Hatalarını kabul eden her insan başarıya ulaşmaya bir adım daha yakındır. Hatalarınızı dile getiren okuyuculara saygı gösterin ve hata yaptığınızı söylediği alanı kontrol edin. Eğer gerçekten söyledikleri gibi bir hata bulunuyorsa onlara teşekkür edin ve ilgili hatayı düzeltin.

► Olumlu yaklaşım gösterin. Okuyucularınız kendi düşüncelerinizin doğru olduğunu düşünüyor olabilir. Siz bu düşüncelerin yanlış olduğunu bilseniz bile olumlu yaklaşmaya çalışın. Onları anlayın ve doğruyu birlikte bulmaya çalışın. Siz bu şekilde davranırsanız o kişi veya kişilerin saygısını kazanırsınız.

Genel olarak hayatınızda da olumlu olmaya çalışın. Ben bu yaşıma kadar olumsuzlukların hiçbir zaman fayda sağladığını görmedim. Bu yüzden insanlara fevri davranarak başınızdan atmaya çalışmayın. Onlara sakin sakin güzel açıklamalar ile durumu anlatın.

► Düşüncelerinize karşı çıkan yorumlarla karşılaştığınız zaman yapmanız gereken bellidir. Bu yorumlara katıldığınızı ifade ederek tartışmayı daha verimli bir noktaya taşımaya çalışmalısınız. Herkesin sizin gibi düşünmesini beklememelisiniz. Farklı görüş ve düşüncelere saygı göstermelisiniz.

Blog adresinizde negatif yorumlar hoşunuza gitmeyecek olsa bile bu yorumlarla karşılaşacağınızı bilmelisiniz. Bu yorumların en büyük niteliği size çeşitli fırsatlar sunuyor olmasıdır. Bu fırsatları değerlendirerek daha iyi bir blog yazarı olmaya çalışmalısınız. Negatif yorumlar konusunda daha farklı adımlar atmanız itibarınız açısından pek doğru olmayacaktır.

Bu konudaki görüşlerinizi yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap