Okuyucular İle Etkileşim Kurmanın Önemi

Başarılı bir blog yazarıyım demek istiyor musunuz? Bunu söyleyebilmek sizin için gerçekten önemli mi? Eğer önemli ise bunu kanıtlayacak stratejileri uygulamak zorundasınız.

Okuyucularla etkileşim kurmanız birçok anlamda blog adresinizin başarılı olmasını sağlar. Bu bir sır değildir. Büyük blog adreslerinden hangisine bakarsanız bakın okuyucu ile etkileşimin yüksek olduğunu görebilirsiniz. Bu blog adreslerinde özel olan durum yazar ve okuyucu ilişkisidir. Deyim yerindeyse okuyucu blog adresinden çok yazarı tanımak ister ve yazara güvenmeyi seçer.

Çoklu yazarlara sahip blog adreslerini düşünün. Burada kişiler blog adresinin adıyla ilgilenmezler. Daha çok takip etmek istedikleri yazar veya yazarlarla ilgilenirler. Okuyucuların istedikleri şey edinmek istedikleri bilginin kimden geldiğini iyi tanımaktır. Bu hem otorite anlamında hem de bilinirlik anlamında size destek olur. Alanınızda popüler bir isim olmanız çok şeyi değiştirir. Alanınızda otorite sahibi olmak ise size çok şey kazandırır.

okuyucular ile etkilesim

Okuyucularla kurduğunuz her diyaloğun sonucu sizin için bir kazanımdır. Bu kazanımlar neticesinde blog adresinizi çok daha büyük bir yere dönüştürebilirsiniz. Okuyucularınızla etkileşim kurmanız ve bunun sağlıklı bir ilişkiye dönmesinin çok daha farklı faydaları olacaktır.

  1. Sadık bir takipçi kitlesine sahip olmak akıllara ilk gelen kazanımdır. Sizi takip eden okuyucular size sadık kalmayı tercih edecekleri için birinci bilgi kaynağı olma özelliğini taşırsınız.
  2. Blog adresinizde kurduğunuz etkileşim sonucunda bazı bireylerle arkadaşlıklar oluşturabilirsiniz. Bu blog adresiniz etrafında bir iletişim ağı oluşturmak için önemlidir.
  3. Blog adresinizin sadık takipçileri ve yorumcuları varsa blog adresinizi ilk defa ziyaret edecek olan kişiler bunu bir tür güvenoyu olarak değerlendireceklerdir. Yorumların, yazı görüntülenmelerinin ve paylaşımların fazla olması blog adresinin alanında otorite sahibi olduğunu gösterir.
  4. Blog adresinizin sadık bir kitleye sahip olması satacağınız veya tanıtımını yaptığınız ürünlerin dikkat çekici olmasını sağlayacaktır. Sadık okuyucular daima satışlarda daha iyi performans göstermenize imkan tanır.
  5. Blog adresinizin trafik değerli önemli ölçüde artış gösterecektir. Bu trafik sayesinde blog adresiniz çok daha fazla kişiye ulaşabilecektir.
  6. Sadık okuyucularınızdan birkaçı blog sahibi olabilir. Bu durumda onlarla etkileşim kurmak size ekstra kazanç sağlayacaktır. Daha fazla kitleye ulaşma imkanına sahip olabilir ve kendinizi daha fazla kitleye tanıtabilirsiniz.

Okuyucular İle Etkileşim Nasıl Kurulur?

Okuyucularla etkileşim kurmak için çeşitli yollar vardır. Ancak en önemlileri yazının yazılış dilini kapsamaktadır. Bunun dışında yorumlara cevap vermek ve gelen yorumlara farklı bir boyut kazandıracak şekilde diyaloğa girebilmek için çaba göstermeniz gerekmektedir.

  1. Kullandığınız yazı dilini baştan aşağı inceleyin. Mutlaka bazı eksiklikleri olacaktır ama en önemlisi okuyucuya anlatmak istediğinizi anlatma yoludur. Soğuk, donuk ve hiçbir anlam içermeyen cümleler kurmak size zarar verir. Bunun yerine tıpkı bir arkadaşınızla konuşuyormuş gibi bilgileri aktarmaya çalışın. Sizin için en iyi çözüm bu olacaktır.
  2. Anlatacaklarınızı örneklendirmeye çalışın. Kişiselleştirerek aktarın. Bir olayı anlatmak için arkadaşınızın başına gelmiş gibi bir hikaye ortaya koyun. Kısa sürede etkisini göreceğiniz bir üslubunuz olacaktır. Bunun için profesyonel destek almayı düşünün. Bu size çok daha fazla kabiliyet kazandırır.
  3. Okuyucuları yorumlara yönlendirin. Ne yaparsanız yapın, ne yazıyorsanız yazın mutlaka okuyucuları yorum yapmaya teşvik edin. Yazının sonunu getiren herkes yorum isteğinizin olduğunu görmelidir. Bunun için yazı sonuna gelindiğinde okuyucuların fikirlerini talep edin. Yapılan yorumlara cevap vererek tartışmayı bir başka boyuta taşıyın. Böylece etkileşim düzeyini arttırın.

Bu üç maddeyi adınız soyadınız gibi ezberlemeye gayret edin. Bunlar olmadan başarılı bir blog yazarı olma olasılığınız yoktur. Robot gibi hareket etmeyi bırakın. Yazarken dahi kendinizi ortaya koyun. Kendi dilinizi ve üslubunuzu sunarak okuyucularınızla etkileşim kurmaya çalışın.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap