Niş Kavramı Ve Niş Odaklı Blog

Bugün niş kavramının ne ifade ettiğini ve niş odaklı blog oluşturmanın faydalarından bahsedeceğim.

Bir niş blogu, sunduğu şeylere odaklanmıştır ve bu odaklanılan şeyler belirli bir alan ile sınırlıdır. Nişin ne olduğunu daha iyi anlamak için bir örneklendirme yapılabilir. Örneğin android uygulamaları hakkında içerik üreten bir site niş odaklı blog kapsamına girmektedir.

Bir niş seçmenin neden gerekli olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Blog açmanın aklınıza gelen her şeyi kafanıza göre yazmanız olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Hatta bu konuda tamamen hatalısınız ve başarısızlığa giden bir yolda ilerliyorsunuz. Bir blog adresini tamamen yapılandırmadan önce bir niş seçmeniz gerekir. Bu yapmanız gereken ilk iştir. Eğer başarılı olmak istiyorsanız bu gereksinim yani zorunluluktur.

Niş Odaklı Blog Ne İfade Eder?

Niş, blog adresinizin geleceğini belirler. Başarı veya başarısızlık seçmiş olduğunuz niş ile ilgilidir. Blog adresinizi kurmadan önce temelinde bir niş yer almasını sağlamalısınız. Birçok insan bu kısmı es geçer çünkü araştırmayı sıkıcı bulurlar.

Bir niş sahibi olmak, yazdığınız yazılarda bilgi sahibi olduğunuzu gösterir. Blog adresiniz bir niş ile ilgili olursa insanlar sizi tanımlamakta zorlanmazlar ancak her konuda yazarsanız insanlar sizi tanımak konusunda sıkıntı çekerler. Niş belli olduğu sürece insanlar sizi daha iyi anlar, bilginin kalitesi söz konusu olur ve düşüncelerinizin özgünlüğü ön plana çıkar. Basit bir örnek ile açıklamak gerekirse, örneğin; bilgisayarınız bozulduğunda bilgisayarınızı gidip buzdolabı tamircisine götürmüyoruz.

Her konuya, her alana aynı mesafede olamazsınız. Ne şekilde tanınmak istediğinizi bilmelisiniz, isminizin veya markanızın ne olması gerektiğini bilmelisiniz. Bunların hiçbirini bilmiyorsanız insanlar sizi ciddiye almaz. Yeteneklerinizi ve başarılarınızı umursamazlar. Birçok konuda başarılı olmanız onlar için farklı bir yaklaşımla ele alınır. Sizin tüm ilgilendiğiniz alanlarda başarılı olamayacağınızı düşünürler. Tüm alanlarda yüzde yüz başarıya ulaşmak çok zordur.

Blog yazarlığı yaparken birden fazla şey hakkında yazmayı düşünüyorsanız belirli bir hedef kitlesine sahip olamazsınız. Blog adresiniz karışır ve okuyucuların kafasını karıştırırsınız. Kafası karışık olan okuyucu blog adresinizde kalıcı olmaz.

Bir niş blogu sahibi iseniz bu adresten para kazanmak daha kolaydır çünkü reklamlar üzerinden para elde etmek basitleşir. Bir niş blogu kendi alanıyla ilgili reklamları gösterir veya aldığı reklamlar kendi alanıyla ilgili olur. Blog adresiniz bir niş odaklı blog değilse reklamcıların ilgisini çekmez. Reklamcılar ürünlerini veya servislerini niş odaklı blog adreslerinde yayınlamak isterler. Blog adresinizden para kazanamadığınız sürece gösterdiğiniz tüm çabalar boşa gidecektir. Blog adresiniz üzerinden para kazanmak sadece reklamlar ile ilgili değildir, bu konuda çok daha farklı yöntemler bulunmaktadır.

Niş Nasıl Seçilir?

Bir niş seçmek için gerçekten o niş ile ilgili olmanız gerekir. Doğal ve içten gelen bir ilgi söz konusu olmalıdır. Para kazandığı için bir alan seçilmesi doğru değildir. Doğal ilgiye sahip olmadığınız sürece zaman içerisinde bazı şeylerin ters gittiğini görebilirsiniz. Yeni ve kaliteli içerikler bulmak konusunda sıkıntı yaşarsınız. Bu gerçekleştiği zaman ise blog adresiniz başarısızlığa uğrar. Bunu isteyeceğinizi düşünmüyorum. Bu nedenle doğal olarak ilgi duyduğunuz bir alanı niş haline dönüştürmelisiniz.

Niş seçme konusunda önemli olan bir diğer unsur, ilgili niş ile alakalı rekabet seviyesidir.

Bir niş içerisinde rekabet çok yoğunsa ve güçlüyse bu durumda burada varlık göstermeniz pek kolay olmayabilir. Genelde insanlar bu hataya düşerler ve sonuç başarısızlık olur.

Popüler olan nişler seçildiği zaman son derece güçlü olan rakiplerle mücadele etmeniz gerekebilir. Bu sizi bir niş araştırmaktan alıkoymamalı ancak bazı gerçekleri göz önünde bulundurarak hareket etmelisiniz. Niş araştırması yaparken rekabet ortamını göz önünde bulundurmak son derece önemlidir.

Bir niş ile alakalı rekabet seviyesi çok düşük ise iki anlam çıkarılabilir. Bu niş yeni bir yol olabilir veya tamamen başarısızlık anlamına gelebilir. Bu konuda risk yönetimi tamamen size kalmış bir şeydir.

Bu Yazıdan Çıkarımımız:

Başarılı bir blog yazarı olmak istiyorsanız çok iyi bir plan oluşturmalı ve doğru niş seçimi yapmayı başarabilmelisiniz. Ancak bu şekilde blog adresiniz üzerinden para kazanabilirsiniz.

 

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap