Mutluluk Mu Bize Yakışmadı? Yoksa Biz Mi Mutluluğa Yakışmadık?

Güzel bir pazartesi sabahından herkese merhabalar. Arkadaşlarımızla belirli zamanlarda geleneksel hale getirdiğimiz, görüşmeler gerçekleştiririz.Dün bunlardan bir tanesini gerçekleştirdik.Dikkatimi çeken ve bu yazıyı da yazmama neden olan şeylerden en önemlisi herkesin içinde bulunduğu mutsuzluk duygusu. Ayrı ayrı herkesin mutsuzluk nedenlerine baktığımızda gerçekten biri diğerinin tam tersi sorunlar  ya da hiç sorun haline getirilmeyecek şeyleri sorun haline getirmişler.

Mutluluk ruhsal bir durumdur. Zenginlik, villalar, pahalı yatlar ve gösterişli bir arama mutluluk için olmazsa olmaz gereksinimlerden değillerdir. Bunlar olmadan da hayat yaşanabilir. Kişisel gelişim kitaplarında ya da kişisel gelişim sitelerinde ''Mutluluk için yapmanız gerekenler'', ''Mutluluğun yolları'' gibi başlıklar görebilirsiniz. Acaba gerçekten mutluluğun bir yolu var mı?

Bence her insanın bir mutluluk düğmesi vardır. Birçoğunuz çocukken evden çıkıp olabildiğince hızlı bir şekilde koşup gitmesi gerektiği yere gitmeye çalışmıştır. Bu o günlerde size heyecan ve mutluluk kazandıran bir şeydir. Yaşlandıkça beklentiler ve davranışlar değişir ve mutlu olmak için daha büyük tecrübelere sahip olmaya çalışırız. Yapmanız gereken içinizde bulunan küçük mutluluk düğmesini bulmak ve onu açmaktır. Mutluluğun seviyesi ne olursa olsun buna ihtiyacınız vardır.

mutluluk

Aslında mutluluk istikamet değil yolculuktur. Hayat hepimiz için benzer istikamete sahiptir. Başlangıcı, ortası ve sonu vardır. Bu hikâyenin sonuna gelene kadar geçireceğiniz zaman ise yolculuktur. Mutluluk bu yolculuk ile alakalı bir şeydir. Her an, her aşama, her gün. Bunların hepsini sanki hayattaki son gününüzmüş gibi yaşamalı ve mutlu olmaya çalışmalısınız.

Hayal kırıklıklarıyla başa çıkmayı öğrenmemiz ise bizi mutluluğa bir adım daha yaklaştırır. Hayatınızın kontrolü tamamen sizin elinizde değildir. Hayat boyunca çeşitli nedenlerden veya çeşitli şeylerden ötürü hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Mutluluğun temel kuralı hayal kırıklığı tolerans seviyenizi biraz daha yükseltmektir ve kontrollü bir şekilde ilerlemenin seviyesini azaltmalısınız. Ne kadar fazla kontrollü davranırsanız mutluluğu o kadar öldürürsünüz ve hayal kırıklığını büyütürsünüz.

Mutlu olmanız için yarını beklemek zorunda değilsiniz. Bugün sahip olduğunuz tek şeydir ve anı yaşayarak mutlu olmaya çalışmalısınız. Ailenizle eğlenin, hayallerinizde yaşayın, hayal gücünüzü yükseltin. Bu sizin yolculuğunuz ve bunu değerlendirmek sizin elinizde.

Eğer sürekli para ile uğraşıyorsanız ve para kazandığınız zaman mutlu oluyorsanız yanlış yolda yolculuk ettiğinizi bilmelisiniz.

Amaçlarınız ile birlikte hareket ettiğiniz zaman daha fazla memnuniyet duyar ve daha fazla mutlu olursunuz. Hayatınızda yer alan değerlerin ve amaçların gerçekten ne olduğunu bilmiyorsanız bunları mutlaka tespit etmeye çalışın. Çünkü buna her anlamda ihtiyacınız olacaktır.

Elde edilebilir hedefler belirleyin ve bunları elde etmek için çaba gösterin. Hedefler umudun kaynağıdır ve bunlar sizi uykunuzdan kaldırıp işe atılmanızı sağlayan nedenlerdir. Mutlu insanlar kısa, orta vadeli ve uzun vadeli hedeflere sahiptirler ancak hiçbiri bunları risk alarak takip etmezler. Hedefleriniz için çaba göstermelisiniz ancak bunları hayatınızda yer alan dengeli yöntemlerle gerçekleştirmelisiniz.

Basit şeylerin harika olduğunu düşünün. Günlük yaşantınızdaki basit anların tadını çıkarın. Birçok milyonerin ele avuca sığmayacak derecede parası olabilir ancak bu kişilerin birçoğu paranın her şey olmadığını ve büyük şeylerin memnuniyet getirmeyeceğini fark etmişlerdir. Hayatınızda gerçekleşen küçük şeyler daima mutluluk kaynağı olabilirler çünkü onlar günlük uğraşlarınız içerisinde parlayan mücevher gibidirler.

Birçok şeyi hediye etmeye çalışın. Hediye edin ve sonunda elbet bir şey kazanırsınız. Sonunda bir şey kazanma durumunu unutun ve sadece hediye etmeyi düşünün. Zamanınızdan feragat edin, paranızı birileriyle paylaşın ve sonunda daha çok mutluluk verici bir ödül ile karşılaşırsınız.

Bir dakika durun ve düşünün. Büyük bir evde yaşıyorsunuz, belki hayallerinizin evi, çok büyük miktarlarda paranız, gösterişli bir arabanız ve yatınız var. Gerçekten çok şeye sahipsiniz ancak bunları elde ederken neler yaptığınızı da bir düşünün. Ailenizi, sevdiklerinizi geri plana atmış olabilirsiniz. Başarısız ilişkiler kurmuş olabilirsiniz. Çocuklarınızın çocukluk döneminin farkında bile değilsinizdir, doğum günlerini unutabilirsiniz. Sonuç olarak elde etmek istediğiniz şeyler uğruna sizi çok daha fazla mutlu edecek şeyleri feda etmişsinizdir. Bu yapılması gereken bir şey değildir aksine bu tuzaktan kendinizi kurtarmanız gerekir.

En Önemlisi: Geçmiş İçin Endişelenmeyi Bırakın

Geçmiş geçmiştir. Yaşanmış bitmiştir. Köprünün altından çok sular akmıştır. Geçmişi değiştirecek güce sahip değilsiniz. Geçmiş hakkında endişelenmeyi bırakmalı ve artık şimdiki zaman ile geleceğe odaklanmalısınız.

 

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap