Mülakatta Ne Giyilir? Kadın ve Erkekler İçin Öneriler

Mülakatta sadece anlık bir izlenim yaratacağınızı unutmayın. Bu nedenle iyi giyinmek ve şık görünmek mülakatların olmazsa olmazıdır. Eğer doğru bir şekilde hazırlanmayı başarırsanız mülakatı yapacak kişiler mutlaka etkilenirler ve rakiplerinize göre bir adım önde olursunuz.

mulakatta ne giyilir

Giyiniş tarzınız sizin özverili ve profesyonel olup olmadığınızı gösterir. Hayalinizdeki işi kaçırmak istemiyorsanız mutlaka mülakatta neler giyileceğini bilmelisiniz.

1. Hijyene Dikkat Edin

Olabildiğince temiz olun. Hijyenik olmazsanız kıyafetiniz ne kadar iyi olursa olsun başarısız bir adım atmış olursunuz. Mülakata gitmeden önce duş almayı ihmal etmemelisiniz. Eğer hijyene dikkat etmezseniz mülakatta sizi dinleyecek olan kişiler sizin dağınık ve dikkatsiz olduğunuzu düşünürler. Daima mülakatın yapılacağı gün duş almaya özen gösterin. Mülakattan önce çok yoğun olsanız dahi saçınızı ve vücudunuzu yıkamayı unutmamalısınız. Duş aldığınız zaman sadece temizlenmiş olmaz aynı zamanda rahatlamış olursunuz.

Mülakata girmeden hemen önce ellerinizi yıkayın. Mülakatın yapılacağı odaya veya yere gittiğiniz zaman ellerinizi kullanacak olduğunuz için ellerinizi temiz ve güzel kokulu olması önemlidir. Ellerinizde yer alan her türlü kirli veya pasaklı görünüm mülakatı olumsuz etkileyecektir.

Güzel kokmaya özen gösterin. Hijyenin bir parçası olarak mülakat sırasında etrafa güzel bir koku yaymanız gerektiğini unutmayın. Karşıdaki kişiyi boğmayacak derecede bir parfüm kullanmayı tercih edebilirsiniz. Erkekler mutlaka yoğun kolonya kullanımından kaçınmalıdır. Erkekler için hafif kokular daima daha iyidir. Kadınlar için ise parfümün dozajını fazla kaçırmamak gerekir. Mülakata girmeden önce parfüm sıkmamaya çalışmalısınız çünkü bunu yaparsanız kokusu oldukça ağır olacaktır. Mülakat öncesinde nefes açıcı şeker veya sakız kullanabilirsiniz ama mülakat sonrasında bunları kesinlikle kullanmamalısınız.

2. Bakımlı Görünün

Saçlarınıza dikkat edin. Saçlarınızın temiz olması ve temiz gözükmesi önemlidir. Saçlarınızı taramaları ve görünümünüzü iyileştirmelisiniz. Saçlarınız mutlaka kuru olmalı ve özel saç ürünlerinden uzak durmaya çalışmalısınız. Saçlarınız yeni kesilmiş olmalıdır. Saçlarınız çok uzunsa dağınık veya amatör bir görünüme sahip olabilirsiniz. Erkekler mutlaka mülakat öncesinde sakallarını kesmelidir.

Erkekler açısından saçların kısa olması gerçekten önemlidir. Erkekler saçlarına jöle sürmekten kaçınmalıdırlar. Aynı zamanda saçlarını dikmek gibi bir davranışta bulunmamalıdırlar. Kadınlar ise uçuk kaçık saç aksesuarlarından uzak durmalıdırlar. Saçlarını profesyonel görünüme sahip olacak şekilde toplamalıdır. Aynı zamanda hem erkekler hem de kadınlar saçlarındaki kepeklere dikkat etmelidirler.

Saçlar kadar en az tırnaklar da önemlidir. Sizi işe alacak olan kişiler ellerinizi ilk el sıkışlarında fark edeceklerdir. Bu nedenle tırnaklarınız iş yerinde olması gerektiği uzunlukta ve sağlıklı olmalıdır. Siz bu konuya dikkat etmeseniz bile mülakattaki kişiler bunlara dikkat edeceklerdir. Özellikle tırnaklarda pisliklerin olmamasına dikkat etmeniz gerekir. Kadınlar mutlaka manikür yaptırmalıdırlar. Açık renk veya pembenin tonu sayılabilecek renkler tercih etmelidirler. Erkekler ise mutlaka törpü kullanmalıdırlar.

3. İş Kültürüne Uygun Giyinin

Profesyonel çevreye uygun giyinmeniz oldukça önemlidir. Profesyonel bir çevrede kariyer edinmek istiyorsanız mutlaka giyiminiz ve duruşunuzla başvuru yaptığınız markanın iş kültürünü yansıtabiliyor olmalısınız. Klasik giyim tarzınızı iş ortamına taşıdığınız zaman mutlaka biraz dağınık gözükür veya kuralları takip etmediğiniz izlenimini verebilirsiniz. Bunun yaşanmasını istemiyorsanız iş kültürüne sadık kalmayı ihmal etmemelisiniz.

Erkekler için koyu renkli bir takım elbise, uzun kollu gömlek, düz ayakkabılar ve bir evrak çantası profesyonel giyimin parçasıdır. Kadınlar açısından takım elbise, etek, külotlu çorap ve ayakkabı olmazsa olmazlar arasında alır. Şirket içerisinde insanların nasıl giyindiğini mutlaka araştırmaya çalışın ve buna uygun giyinerek şansını yükseltin.

Klasik iş çevresi için giyinmek istediğiniz zaman ise profesyonel ile klasik kıyafetler arasında bir giyim tarzına sahip olmalısınız. Hangi işe başvurduğunuz asıl önemli olan husustur. Hangi koşullarda çalışacağınızı iyi bilmeniz gerekir. Örneğin tozlu bir ortamda çalışacak biriyseniz gerçekten çok şık takım elbiseler giymenize gerek var mıdır? Bu oldukça önemli bir sorudur.

Erkekler için pamuk pantolonlar ve pamuktan uzun kollu gömlekler veya süveter en uygun seçimler arasında yer alır. Kadınlar açısından ise kumaş pantolon veya haki rengi pantolon veya etek, süveter ve hırka uygun bir seçim olabilir. Eğer gerçekten nasıl giyinmeniz gerektiğini bilmiyorsanız elinizden geleni yapmalı ve profesyonelliğe yakın bir giyim tarzına sahip olmalısınız.

Mülakatta Erkeklere Özel Tavsiyeler

Erkeklere özel tavsiyelerde mülakatlarda neler giymeniz gerektiği konusunda toparlayıcı bilgilere yer vermek istedim. Eğer yakın zamanda bir mülakata girecekseniz burada yer alan ipuçlarını mutlaka değerlendirmenizi öneririm.

erkekler mulakatta ne giyer

✔ Üst kısmın mutlaka doğru olduğundan emin olmalısınız. Doğru bir izlenim için temiz, basit ve iyi ütülenmiş bir şeyler giymeniz önemlidir. Omuzlarınıza tam oturan bir şeyler giymelisiniz ve bu giydiğiniz kıyafet uzun kollu olmalıdır. Kırışıklıkların yer almadığı kıyafetler her zaman başarının anahtarıdır.

✔ Profesyonel çevre için mutlaka en uygun rengi seçmelisiniz. Uzun kollu gömlek giymeli ve uyumlu bir kravat kullanmalısınız. Çok göze çarpan bir kravat tercih etmemeli, basit renkte ve desende olanları denemelisiniz. Rahat iş ortamı için haki rengi bir üst kıyafet, süveter veya iyi ütülenmiş kısa kollu düğmeli bir gömlek tercih etmelisiniz. Kullanacağınız kravatın profesyonel gözükmesi şarttır ancak daha renkli desenler tercih edebilirsiniz. Rahat ortam için ise üzerinize tam oturan pamuktan gömlek tercih etmeniz gereken kıyafettir. Küpe veya buna benzer aksesuarlar kullanıyorsanız bunlardan kaçınmalısınız.

✔ Alt kısımda ise doğru pantolonu tercih etmelisiniz. Eğer doğru pantolonu tercih etmeyi başarırsanız yolu yarılamış olursunuz. Hem profesyonel hem de rahat iş çevresi için giyeceğiniz mutlaka üst kısım ile uyumlu olmalıdır. Pantolon düzgün ütülenmiş olmalı, doğru uzunluk ve büyüklükte olmalıdır. Bilekleriniz pantolonun altından gözükmemelidir. Kot pantolon giymemeye özen gösterin, rahat bir iş çevresinde olacak olsanız bile bunu yapmayın. Elbette ne olursa olsun şort giymekten kaçının, tatile değil mülakata gittiğinizi unutmayın.

✔ Ayakkabılar konusunda ise giyeceğiniz ayakkabının genel kıyafetinizle uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Ayakkabılarınız temiz, parlak ve mümkünse yeni olmalıdır. Profesyonel bir çevrede siyah veya kahverengi gibi renkler tercih etmelisiniz. İş kültürüne uygun ayakkabılar tercih etmeye özen göstermelisiniz. Giyeceğiniz çoraplara mutlaka dikkat etmelisiniz. Çoraplarınız koyu renkte olmalı ve giydiğiniz ayakkabı, pantolon ve gömlekle uyumlu olmalıdır. Çoraplar, oturduğunuz zaman bileklerinizi kapatacak kadar uzun olmalıdır.

✔ En uygun aksesuarları tercih etmelisiniz. Aksesuar açısından erkekler mutlaka minimum düzeyde tercihlerde bulunmalıdırlar. Kıyafetleri destekleyecek aksesuarlar her zaman tercih edilmelidir. Uygun renkte bir deri kemer bu aksesuarların en idealidir. Bir evrak çantası tercih etmeniz işi boş olsa bile önemlidir. Bu evrak çantası işe hazır olduğunuzun bir göstergesidir. Eğer rahat bir işte çalışacaksanız bu durumda evrak çantasını yanınızda getirmenize gerek olmayacaktır.

Mülakatta Kadınlara Özel Tavsiyeler

Erkekler için sözünü ettiğim tavsiyelerin benzerlerini kadınlar için de dile getirebilirim. Kadınlar mülakat görüşmelerine gitmeden önce bu ipuçlarını okuyarak mülakatlara daha hazır bir biçimde katılabilirler.

kadinlar mulakatta ne giyer

✔ Yüzünüz mutlaka temiz olmalıdır. Mülakattaki kişilerin dikkat edecekleri ilk nokta yüzünüz olacaktır. Profesyonel, uygun ve temiz gözükmeniz çok önemlidir. Göz makyajınız aşırıya kaçmış olmamalıdır. Koyu bir rimel kullanmaya çalışmalısınız. Aynı zamanda seçtiğiniz ruj rengi hafif bir renk olmalıdır. Çok fazla makyaj yapmaktan olabildiğince kaçınmalısınız. İyi görünümü elde etmek için makyajın aşırıya kaçmaması önemlidir. Gece kulübüne değil iş görüşmesine gittiğinizi unutmayın.

✔ Üst kısım için en doğru tercihleri yapmalısınız. Bu kısım kıyafetinizin en önemli kısmıdır. Bu kıyafetler yapacağınız yanlışlıklar bir işi elinizden kaçırmanıza neden olabilir. Profesyonel bir çevrede çalışacaksanız takım elbise kullanmalı, ekseriyetle mavi veya siyah renk tercih etmelisiniz. Rahat iş ortamında çalışacaksanız süveter veya hırka doğru seçim olabilir. Göğüs dekoltesi çok fazla olmamalıdır. Çalışacağınız yerde bu önemli bir faktör değilse bunu minimuma indirmeniz gerekir. Mülakatta karşınızdaki kişiler sizin sözlerinize daha çok dikkat edecekleri için göğüs dekoltesinin fazla olması sizi gülünç duruma düşürebilir. Gömlek konusunda ise içinizi gösteren gömlekler giymemeye özen göstermeniz gerekir.

✔ Belinizin alt kısmı için ise yine en doğru tercihi yapmak önemlidir. Siyah veya lacivert bir kalem etek tercih edebilirsiniz. Eteğiniz dizinizin biraz üstünde olmalıdır. İyi ütülenmiş ve temiz bir etek giymeden mülakata gitmemelisiniz. Profesyonel çevrede çalışacaksanız takım elbiseyle eteğin uyumuna dikkat etmelisiniz. Daha rahat bir iş çevresinde olacaksanız haki rengi etek veya pamuktan bir etek tercih edebilirsiniz. Giydiğiniz etek neyden yapılırsa yapılsın oturduğunuz zaman rahat hareket etmenizi sağlayacak uzunlukta olmalıdır. Eteğinizi sürekli aşağı çekiştirmekle uğraşmak zorunda kalmamalısınız. Doğal renkli bir külot çorap giymeli ve eğer slip külot tercih ediyorsanız bunun eteğin altından gözükmemesine dikkat etmelisiniz. Külot çorapların kaçma huyunun olduğunu unutmamalı ve daima yanınızda yedek bir külot çorap bulundurmalısınız.

✔ Ayakkabı konusunda ise dikkat etmeniz gereken durum ayakkabıların kıyafetinizle uyumlu olmasıdır. Oturduğunuz zaman ayakkabılarınız mutlaka dikkat çekecektir. Siyah renk bir ayakkabı tercih etmek her açıdan çok daha doğru olacaktır. Ucu açık ayakkabılar giymemeye özen göstermelisiniz. Giydiğiniz ayakkabının topuklu olması gerekir ve bunları giydiğiniz zaman rahat yürüyebiliyor olmalısınız. Hem ayakkabıların hem topukların temiz olup olmadığını mutlaka kontrol etmelisiniz.

✔ Doğru aksesuarlar her zaman önemlidir. Çok fazla aksesuar kullanmamalısınız. Hafif takılar kullanabilirsiniz. Gümüş bir kolye, yüzük veya bileklik şık bir görünüme sahip olmanızı sağlayabilir. Çok fazla aksesuar kullanmanız durumunda herhangi bir avantaj elde etmiş olmazsınız. Bir yüzük veya bileklikten daha fazlasını kullanmaya dahi teşebbüs etmemelisiniz. Bunun dışında küpe kullanmak uygun olabilir ama aşırıya kaçmaktan kaçınmalısınız.

✔ Yanınızda evrak çantası getirmeniz durumunda işe hazır olduğunuz mesajını verebilirsiniz ama bazı iş çevrelerinde buna gerek kalmayabilir. Bunun yerine tek renkli ufak bir el çantası veya cüzdan kullanabilirsiniz.

Bir mülakata katılacaksanız burada yer alan bilgilerin her birisi size yardımcı olabilir. En önemli durum ise daima başvuracağınız iş çevresine uygun giyinmeyi başarmaktır. Bunu başardığınız zaman yolu yarılamış olursunuz çünkü böylece karşı tarafa iyi hazırlanmış olduğunuzun mesajını kolayca iletebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap