İş Alanı Olarak Makale Yazarlığı

Makale yazarlığı, yazma yeteneğine sahip olan ve kaliteli içerik üretebilen dinamik beyinlerin kolayca iş bulabildiği, yepyeni ve taptaze bir sektördür.

makale yazarligi

Makale yazarlığı, son yıllarda içerik sitelerine hizmet verilebilen bir iş kolu haline gelmiştir. Yazarlık vasfı ve yeteneği olan kişiler, bu alanda özgün içerik üretip, site sahiplerine satabilmekte ve yine belirli konularda sipariş üzerine makaleler hazırlayıp kazanç sağlayabilmektedirler.

Bu konuda piyasayı belirleyen şuan için büyük webmaster forumlarıdır. Site sahipleri, bu alandaki her türlü ticaretlerini bu forumlar üzerinden gerçekleştirmektedirler. Hazır makale paketleri, sipariş makaleler ve yabancı dilde makale yazımı olmak üzere bu konuda kategoriler oluşturulmuştur. Yazarlar açtıkları konular ile kendi pazarlamalarını yapıp, müşteri bulmaya çalışmaktadır. Forumlarda ticaret yaptıkları üyelerden referans alıp daha çok müşteri ile çalışabilmektedirler.

Bu alandan sağlanan kazançlar, her sektörde olduğu gibi yine kötü niyetli bir takım çevrelerin dikkatini çekmiş ve kopya içeriklerle makale yazarlığı yaptığını iddia eden kişiler türemeye başlamıştır. Bu şahıslar forumdaki tecrübeli webmasterlar tarafından kolayca tespit edilebildiği için uzun soluklu bir faaliyet yürütememektedirler. Ancak tecrübesiz site sahiplerinin bu niyetli kişilere çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Çünkü makale yazarına ödedikleri paranın boşa gideceği gibi, sitesine girdiği kopya içeriklerle arama motorlarında spam olarak da cezalandırılabilmektedirler.

Bu konuda alınabilecek temel önlemler, makaleleri satır satır arama motorlarında aratarak, özgünlüğünün teyit edilmesi ve bu alanda geliştirilen, plagiarism checker ve copyscape gibi online web araçlarından yararlanmaktır. Bunlar şuan için webmasterlar tarafından içerik özgünlük tespitlerinin yapılaması için en sık tercih edilen yöntemlerdir.

İnternetten makale yazarlığı yaparak para kazanmak isteyen kişilerin sorduğu soruların başında ''Başarılı bir makale yazarı nasıl olurum?'' sorusu gelmektedir. Aşağıda sizlere genel anlamda makale yazarlığının gerektirdiği unsurları anlatmaya çalıştım.

Makale yazarlığı ile ilgili yeni yazmış olduğum detaylı rehbere görsele tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Makale yazarı hangi özelliklere sahip olmalıdır?

Araştırmak

Araştırmak bu işin anahtarıdır. Araştırdığınız kadar bilirsiniz ve bildiğiniz kadar yazarsınız. Böylece başkalarının emeklerini de gasp etmemiş olursunuz. Kendi emeğiniz ve çabanızla ortaya bir ürün koyarak işinizi gerektiği gibi yapmış olursunuz.

Okumak

Okumanın bu işe faydası, kelime dağarcığınızı ve anlatım kabiliyetinizi geliştirmesidir. Okuyan birey düz ve sıradan anlatımlar yerine, daha akıcı ve yoğun anlatım kabiliyetine sahip olur. Tabi ki okumanın sadece anlatımınıza faydası yoktur. Bunun yanında sizin kendinizi keşfetmenizi sağlar, olaylara bakış şeklinizi değiştirir ve ortaya mükemmel yazılar çıkarmanıza olanak sağlar.

Eğitim

Herhangi bir alanda lisans eğitimi alan bireyler, uzmanlık alanının dışındaki konulara da akademik olarak bakmayı ve profesyonelce değerlendirmeyi öğrenir.

Yetenek

Kişi ne kadar donanımlı ve eğitimli olursa olsun, bildiklerini okunabilir bir yazıya dökemiyorsa, yazarlık yapamaz, yapsa da satamaz. Yetenek bu işte şarttır. Yetenekli olup olmadığınızı yazdıklarınızı tecrübeli okurlara sunarak test edebilirsiniz.

Saydığımız tüm bu özellikler, aranılan makale yazarı olmak için olmazsa olmaz kriterlerdir. Yazılan makalenin çok sayıda insan tarafından okunması en olumlu eleştiriler alması, makaleyi makale yapan unsurlara bağlıdır. Bu unsurları yukarıdaki temel niteliklerde açıklamaya çalıştım.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yapılmış Yorumlar (9)

İsmail
17 Mayıs 2020, 17:17

Herkes bu yazıyı okuduktan sonra makale yazarı olmaya kalkacak unuttukları bir nokta varki yetenek bu işte olmazsa olmaz kıstas.

sevgul okal
17 Mayıs 2020, 17:17

Merhaba bende makale yazarligi yapmak istiyorum.Turk dili ve edebiyati son sinif oğrencisiyim. Deneme makalesi gönderirseniz cok sevinirim.

17 Mayıs 2020, 17:17

Sevgül Hanım merhaba. Ben makale yazarı aramıyorum fakat iletişim bölümünden mail atarsanız makale yazarlığı yapabileceğiniz bir çok alanı size mail aracılığıyla anlatabilirim.

Elif Sultan Önalan
17 Mayıs 2020, 17:17

Bende makale yazarliği yapmak istiyorum düzenli bir şekilde yardimci olursaniz sevinirim

17 Mayıs 2020, 17:17

Nasıl bir yardım istiyorsunuz Elif Hanım?

CEYLAN UZ
17 Mayıs 2020, 17:17

Merhaba bende makale yazarlığı yapmak istiyorum yardımcı olabilirmisiniz.....

17 Mayıs 2020, 17:17

Merhaba ne konuda yardım istiyorsanız aklınızdaki soruları timurdemirr@yandex.com mail adresime yollayabilirsiniz.

selda
17 Mayıs 2020, 17:17

Merhaba . Ben makale yazarligi yaomak istiyorum. Bu konuda deneyimim var. Calistigim yer ile anlasamamizdan dolayi anlasmamiz bozuldu. Yardimci olabilirseniz sevinirim. Teşekkürler.

17 Mayıs 2020, 17:17

Selda hanım sizi bir yere tavsiye etmem şansım maalesef yok fakat R10 gibi forumlarda bu işi ekip olarak yapan kişiler var. O kişilerle görüşüp sizde ekiplerine girebilirsiniz. Ya da R10 hesabınız var ise konu açıp işler alabilirsiniz.

Yorum Yap