Kişisel Web Sitesi Açmak İçin Nedenler

Çeşitli konularda düşüncelerinizi paylaşmak, kişisel web sitesi açmak için bir neden olabilir ancak çok daha etkin nedenler olduğunu unutmamalısınız.

Birçok insan bazı arkadaşlarının kişisel web sitesi açma fikirlerinin altında yatan nedenleri merak ederler. Bu atılımı gerçekleştiren arkadaşının boş bir işin peşinden koştuğunu düşünenler olur. Bu düşünceye sahip kişiler arkadaşlarının ortaya koydukları çalışmaları takip ederler ve sonuç olarak kendileri de bir kişisel web sitesi açmaya karar verirler.

 

Peki, insanları kişisel web sitesi açmaya iten nedenler nelerdir? Bu konuda yazılıp çizilecek çok şey vardır. Kimisine göre neden insanın kendisini göstermek istemesidir. Kimisine göre insanın kendini başarılı hissetmeye çalışmasıdır. Kimisine göre ise çok daha farklı nedenler vardır ama insanları kişisel web sitesi açmaya sürükleyen nedenler bunlar olmayabilir.

kisisel web sitesi acmak ve nedenleri

Neden Kişisel Web Sitesi Sahibi Olmalısınız?

İnsan kendisine bir kaçış yolu oluşturmak istiyorsa yeni bir şeyler yapmaya çalışabilir. Bu kaçış yolu zorluklardan kaçmak gibi bir şey değildir. Yaptığı veya yapamadığı şeyleri aktarabilmek için kendisinin kurguladığı bir yoldur. Önceki dönemlere bakarsanız birçok ünlü yazarın aslında kendisini anlattığı kitaplar bulabilirsiniz. Bu kitapların sayfaları yazıldığı dönemlerde yazar için kaçış yoludur.

Bugüne dönecek olursak, insanlar artık yazmak istediklerini oluşturdukları kişisel web sitelerinde yazarlar. Nitekim yapmak istedikleri sadece bununla sınırlı değildir. Birçok farklı neden bulunabilir ama ben farklı bir açıdan yaklaşmayı uygun gördüm. Kişisel web sitesi açmak için sizlerle birkaç neden paylaşmak istedim. Fazla uzatmadan artık asıl konuya giriş yapalım.

➨ Hayalinizdeki İş İçin Fırsat

Kişisel web sitesi sahibi olduğunuz zaman sürekli bir şeyler yazabileceğiniz veya paylaşabileceğiniz bir yere sahip olursunuz. Bu size dilediğiniz konuda düşüncelerinizi paylaşma imkanı sunduğu kadar fırsatını bulup bir türlü dahil olamadığınız kariyer yoluna katılma imkanı da sunar.

Kişisel gelişim doğrultusunda kendinizi geliştirebilmeniz mümkündür. Şu an avukatlık yapıyor olsanız bile kendinizi geliştirerek iyi bir bilgisayar programcısı olabilirsiniz. Bu alternatif bir kariyer planı oluşturmak için ideal fırsattır. Ancak fırsatlar bununla son bulmaz.

Kişisel web sitesi sahibi olduğunuz zaman kendinizi geliştirmiş olduğunuz alanda kendinizi tanıtma fırsatı bulursunuz. Avukatlık mesleğiniz ise bu alanda kendinizi tanıtmak için başka avukatlarla iletişim kurabilir, onlarla birlikte çalışmalar yapabilir ve bunları kişisel web sitenizden yayınlayabilirsiniz. Sonuç olarak başka kişiler de sizi tanımış olurlar ve mesleğinizde çok farklı bir aşamaya yükselmiş olursunuz.

Anlatmak istediğimi anlamış olmanızı umuyorum. Ancak özet şeklinde bir daha aktarmak istiyorum. Sahip olduğunuz beceri ve kabiliyetleri kişisel web sitesi oluşturarak sektörünüzde yer alan diğer kişilerle paylaşabilir ve kendinizi daha etkili bir biçimde tanıtabilirsiniz.

➨Ürün veya İçerik Tanıtımı

Kendinizi tanıtmak istediğiniz bir şey değil mi? Olabilir, kendinizden çok ürettiğiniz bir ürünü veya kaleme aldığınız bir içeriği tanıtmak isteyebilirsiniz. Kişisel web sitesi bu açıdan size yardımcı olur. Nasıl mı?

Bir yazılımcı olduğunuzu düşünün. Ortaya koyduğunuz çalışmalar ile daha önce kendinizi ispat ettiniz ve yeni bir ürün üzerinde çalıştığınızı varsayalım. Hali hazırda zaten sizi takip eden kişiler vardır. Bu kişiler sizin sadık müşterileriniz konumundadırlar. Önceki çalışmalarınızı beğenmişlerdir ve bu yüzden sizi takip etmek istiyorlardır. Üzerinde çalıştığınız ürün ile ilgili ilk detayları bu kişilerle paylaştığınız zaman onları heyecanlandırabilirsiniz ve sabırsızlıkla ürünün tamamlanmasını beklerler. Sizinle iletişim kurarlar, sorular sorarlar, üründe yer alması gereken bazı özelliklerden söz ederler. Size ürünü geliştirmek için çok daha iyi fikirler verebilirler.

Üzerinde çalıştığınız ürün hazır hale geldiği zaman ilk tanıtımı kendi kişisel web siteniz üzerinden yaparsınız ve böylelikle ilk satışları yapabilme imkanına sahip olursunuz. Daha sonra ürünü farklı kanallarda kullanıma açabilirsiniz.

Benzer durum yazar olan kişiler için de geçerlidir. Belki bir yayıncı ile anlaşabilme fırsatını elde edememişsinizdir. Fakat kendi kitabınızı yayınlama fırsatınız vardır ve bunu kişisel web siteniz üzerinden rahatlıkla yapabilir, hatta çok daha güçlü bir tanıtım gerçekleştirebilirsiniz.

➨Bilgi Paylaşımı ve İnsanlara Yardımcı Olmak

İnsan birilerine yardım ettiği zaman kendisini çok daha iyi hisseder. Bu çoğumuz için geçerli bir durumdur. Benim bu yazıyı neden yazdığımı bir düşünün. Aklınızda yer alan sorulara cevap verebilmek ve size yardımcı olabilmek bu yazıyı yazma amaçlarımdan bir tanesi. Sizden gelen görüşlere göre yazıyı geliştirebilmek ve çok daha güçlü bir bilgi paylaşımı gerçekleştirebilmek amaçlarımın arasında yer alan bir diğer unsur.

Kişisel web sitesi sahibi olduğunuz zaman, deneyimli olduğunuz alandaki bilgileri diğer insanlarla çok rahat bir şekilde paylaşabilirsiniz. İnsanlara yardımcı olarak onların saygısını kazanabilirsiniz. Dolayısıyla kendi markanızı oluşturma konusunda olumlu adımlar atmış olursunuz.

Bununla birlikte, başkalarına yardımcı olarak ileride size yardımcı olabilecek bir takım arkadaşlıklar veya bağlantılar kurabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey insanlara bilgili olduğunuz konuda yardımcı olmaktır ve bu sayede belki çok daha güçlü bir ekip oluşturup farklı bir projeler gerçekleştirebilirsiniz.

Lütfen bir şeyi aklınızdan çıkarmayın. Bilgi sahibi olmadığınız bir konuda başkalarına yardım etmeye çalışmayın. Yanlış bilgi vermek ve onları yanlış yönlendirmek iyi bir şey değildir.

➨Daima Hazır Bir Özgeçmiş

Kişisel web siteniz sizi olduğu gibi yansıtır. Yazdıklarınız, yüklediğiniz fotoğraflar, tanıttığınız ürünler, bağlantı kurduğunuz kişiler ve daha birçok unsur sizi anlatan ögelerdir.

Yukarıdaki nedenden ötürü daima yazdıklarınıza dikkat etmeye çalışmalısınız. Yüklediğiniz fotoğraflara dikkat etmelisiniz. Kişisel web siteniz sizi anlatan bir yedir ve bu yer sayesinde elinizde daima hazır bir özgeçmiş bulunur.

İş başvurusunda bulunacağınızı düşünün. Sizinle birlikte farklı adaylar işe başvurabilirler. İşveren veya sorumlu insan kaynakları, sizi farklı kılacak bir şeyler aramaya başlarlar. Kişisel web siteniz olduğunuzu hatırladınız mı? İşte kendisi tam bu noktada ortaya çıkar ve insan kaynaklarına yaptıklarınız doğrultusunda çok daha kaliteli veya çok daha kötü bir "siz" referansı sunarlar.

Kişisel web sitenizde yazdıklarınız sayesinde kolayca iş bulabilirsiniz veya elinizdeki işi kaybedebilirsiniz. Bu kısım tamamen sizin özverili davranıp davranmamanız ile ilgilidir.

➨Para Kazanma Fırsatı

Kişisel web sitenizi açma nedeniniz çok farklı olabilir ancak bir blog tarzı kişisel web sitesi açmışsanız, bu durumda buradan para kazanma fırsatına sahip olursunuz. Hatta alternatif kariyer planlarınızı yeniden gözden geçirmenize neden olacak bir takım fırsatlar ile karşılaşabilirsiniz.

Kişisel web siteniz üzerinden para kazanmak birkaç gün içerisinde gerçekleşebilecek bir durum değildir. Sabır gerektirir, sabır ile birlikte bilgi birikimi gerektirir, dahası hitap edebilecek bir kitle gereklidir. Bunların hepsini ve daha birçok gereksinimi yerine getirebilirseniz kişisel web siteniz üzerinden para kazanabilirsiniz.

Kişisel web sitesi açmak için daha birçok neden dile getirilebilir. Ancak benim toparlayıp yazıya aktarabildiklerim bunlardan ibaret. Umarım aklınızda yer alan sorulara cevap bulmuşsunuzdur.

Kişisel web sitesi açmak konusunda siz ne düşünüyorsunuz? Sizce kişisel web siteleri gerçekten iş hayatında kişiye yardımcı olabilir mi? Düşüncelerinizi paylaşmak için yorum yapabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yapılmış Yorumlar (1)

17 Mayıs 2020, 17:17

Artık kodlama bilgisine bile ihtiyaç kalmadı. Wordpress ile kolayca şık bir web sitesi hazırlanabilir. Tabii açmadan önce bu konularda bilgi sahibi olunmalı. Yoksa kurdun elindeki kuzu olabilirsiniz.

Paylaşım için teşekkürler.

Yorum Yap