İyi Bir Avukat Nasıl Bulunur?

İhtiyaçlarınız için doğru avukatı bulmak son derece ürkütücü bir süreç gibi görünebilir. Ancak diğer pek çok tüketici işlemlerinde olduğu gibi yapmanız gereken tek şey araştırma yapmaktır. Birçok kişi bir noktada iyi bir avukatın hizmetine ihtiyaç duyarlar. Bir emlak işlemi, bir işletme kuruluşu veya bir aile hukuku sorunu söz konusu olduğunda avukata ihtiyaç duyabilirsiniz. İyi bir avukatın deneyim ve uzmanlığının gerekli olacağı çok sayıda farklı durum vardır.

Hayatınızda ortaya çıkan yasal bir sorunla başa çıkmanıza yardımcı olacak bir avukat arıyorsanız iyi bir avukat nasıl bulunur konusunda neler yapmanız gerektiğini bilmelisiniz. Benzer süreci takip ederek özel hukuki ihtiyaçlarınız için doğru avukatla çalışıp çalışmadığınızı kontrol edebilirsiniz. Avukatın bir hizmet sunduğunu unutmamalısınız. Bu hizmetin potansiyel tüketicisi olarak en ince ayrıntısına kadar araştırmanızı yapmalı ve tüm seçenekleri değerlendirmelisiniz.

Bir Avukatın İyi Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Doğru avukatı seçme sürecinde ilk adım araştırma aşamasıdır. İdeal olarak, birkaç avukatın ismiyle başlamak istersiniz ve diğer birçok hizmetin satın alınmasında olduğu gibi kişisel yönlendirmelerle yola çıkmak en iyi fikirlerden biridir. Arkadaşlarınıza, komşularınıza ve iş arkadaşlarınıza sorarak listenizi derlemeye başlamalısınız. Çevrimiçi ortamda aramalar yapmalı ve avukatlar hakkında yorumları gözden geçirerek listenizi genişletmelisiniz.

Potansiyel bir avukat listesi hazırladıktan sonra değerlendirme sürecine başlayabilirsiniz. Avukatların çoğu ücretsiz bir başlangıç danışmanlığı sunar. Bilinçli bir tüketici olarak bunlardan tam olarak yararlanmaya çalışmalısınız. Yazılı bir sorular listesine sahip olmalısınız. Görüşmeleriniz sırasında notlar almalısınız. Bu ilk danışma sürecinde göz önünde bulundurulacak bazı önemli detaylar vardır:

  • Uzmanlık alanları: Çalışmak istediğiniz avukatın yardıma ihtiyaç duyduğunuz hukuk alanında deneyime sahip olduğundan emin olmanız gerekir. Hukuk alanında birçok uygulama alanı vardır ve çoğu avukat belirli uygulama alanlarındaki davalara bakmaya eğilimlidir.
  • Potansiyel maliyetler: Yasal tavsiyeler oldukça maliyetli olabilir. Bu nedenle avukatınızın sizden ne kadar ücret alacağını bilmeniz önemlidir. İlk istişare sırasında bir avukat, davanızın olaylarına dayanarak size ortalama bir rakam söyleyebilecektir.
  • Yasal ekip: Bazı avukatlar tek başlarına çalışırlar, bazıları ise ekip olarak çalışmayı tercih ederler. Dosyanızı kimin kullanacağını bildiğinizden emin olmanız önemlidir. Çünkü bu hem aldığınız hizmetin kalitesini hem de maliyeti etkileyebilecek bir etkendir.
  • İletişim: Avukatın müşterileriyle nasıl iletişim kurduğunu takip etmelisiniz. Bir sorunuz varsa avukatınızla nasıl temasa geçebileceğinizi öğrenmelisiniz. Her avukat her seferinde birkaç dosya almaya çalışsa bile sizin için öncelikli olan kendinize ait davadır. Çalışacağınız avukatın bunun farkında olduğundan ve sizinle zamanında iletişim kurduğundan emin olmalısınız.

Son olarak yukarıdaki etkenlerin tümü doğrultusunda çalışacağınız avukatın kişiliğine dikkat etmelisiniz. Karşınızdaki avukatın kişiliğinin oturduğundan emin olmalısınız. Onunla iletişim kurarken kendinizi rahat hissedip hissetmediğiniz çok önemlidir. Ona soru sorarken çekinmemelisiniz. Sizi ilgilendiren konular söz konusu olduğunda kendinizi rahat hissetmeniz gerekir. Bu detayları ihmal etmemelisiniz.

Dürüst Bir Avukatla Çalışmak

Birçok avukat ücretsiz bir başlangıç danışmanlığı sunar. Bundan yararlanmayı düşünmelisiniz. Onunla gerçekleştireceğiniz toplantıyı avukatın dürüst olup olmadığını belirlemek için kullanmalısınız. İçgüdüsel olarak bazı insanlar kişi ile etkileşime geçtikten birkaç dakika sonra bir bireyin karakterini belirleme yeteneğine sahiptir. Ancak size de ipucu verebilecek birkaç kişilik özelliği vardır.

Avukatın sizinle iletişim kurarken ne yaptığı çok önemlidir. Gözünüzün içine bakıyorsa kendinden emin demektir. Yere bakıyorsa muhtemelen yalan söylüyor olabilir. Ayrıca geçmişte ne tür davalar açtığını sormalısınız. Bir çözüm arıyorsanız size benzer davalardan örnekler verebilmeleri önemlidir. Bu sayede istediğinizi çözümü bulma şansınız artış gösterecektir.

Bir avukat gereğinden fazla iyimser görünüyorsa ve size risklerden herhangi birini söylememiş durumdaysa o avukata çok fazla güvenmemelisiniz. Herhangi bir resmi ilişkiye girmeden önce avukatınızın dürüst bir birey olduğundan kesinlikle emin olmalısınız. Sizi temsil edecek olan avukatın saygınlık açısından şüpheli durumda olması davanıza zarar verebilecek bir durumdur. Bu açıdan avukatla ilgili yapılacak yorumlar oldukça önemlidir.

Kapsamlı Yaklaşımda Bulunmak

Bir sözleşme hazırlamak, bir gayrimenkul satışında bulunmak veya evliliğinizdeki problemlerden dolayı boşanmak istiyor olabilirsiniz. Sorun ne olursa olsun mümkün olan en iyi avukat seçmek önemlidir. Örneğin, boşanma davanız olacaksa en doğru ve en iyi boşanma avukatı ile çalışmanız gerekir. Doğru avukatı seçtiğinizden emin olmak için avukatın kapsamlı bir yaklaşımda bulunup bulunmadığına dikkat etmelisiniz.

Bir avukatla yapacağınız ilk görüşme, söz konusu avukatın ihtiyaçlarınızı karşılayıp karşılamayacağını belirlemenize yardımcı olabilecektir. Avukatınıza olayla ilgili endişelerinizi dile getirmek için dava boyunca onu arama fırsatınızın olup olmadığını göz önünde bulundurmalısınız. Bu konuda sorun yaşayacağınızı belirten bir tavırla yaklaşırlarsa dava boyunca sorun yaşama olasılığınızın olduğunu göz önünde bulundurmalısınız.

Maliyetleri Düşünmek

Sizin için doğru avukatı bulmak hizmetlerini karşılayabileceğiniz birini bulmak demektir. Bunu akılda tutarak hareket etmelisiniz. Tüm bireyler ilk görüşmenin başlangıçtaki maliyetler hakkında bilgi almalıdır. Davanın yazılı olarak dava açmasının maliyetinin ne kadar olacağını belirtmelerini sağlayın. Ardından yine yazılı olarak davanız ile ilgili maksimum maliyetleri ortaya çıkaran bir sözleşme yapmaya çalışmalısınız. Bu sayede istenmeyen sürprizlere engel olabilirsiniz.

Eğer yüzde bazında çalışıyorsanız anlaşmaya çalıştığınız avukat büyük olasılıkla sizinle pazarlık yapmaya çalışacaktır. Bu konuda atılacak küçük adımlar anlayışlı olduğunu gösterecektir. Ancak bu konuda çok ısrarcı durumdaysalar davayla ilgili çekincelerinin olduğunu veya yeteneklerine inanmadıklarını bilmelisiniz. Doğru avukatı seçmeye çalışırken pazarlıklarla karşılaşmak normal bir durumdur. Buna hazırlıklı olmalısınız.

Deneyime Dikkat Etmek

Güvenebileceğiniz bir avukatla çalışmak çok önemli olsa bile hizmetlerini talep ettiğiniz hukuk alanında geniş bir deneyime sahip olmaları da aynı derecede önemlidir. Örneğin, boşanma davasında belgeleri hazırlamak için bir boşanma avukatıyla çalışmanız önemlidir. Örneğin, İstanbul boşanma avukatı ararken deneyim konusunda sorun yaşamayacağınız yerlerden biridir. Ancak her zaman şansınız yaver gitmeyebilir.

Genel avukatlar temel gayrimenkul işlemleri veya diğer karmaşık olmayan konular için iyidir. Ancak belirli bir alandaki ayrıntılı bilgi ve tecrübe eksikliği sizin durumunuza zarar verebilecek bir şeydir. Bu açıdan küçük bir bürodan avukat tutmanın çeşitli avantajlarıyla karşılaşabilirsiniz. Çoğu durumda kişiselleştirilmiş bir hizmet alabilirsiniz. Ek olarak sizi temsil eden avukat davanıza ithaf etmek için oldukça fazla zamana sahip olacaktır. Büyük firmalarda ise bu esnekliği bulma şansınız oldukça düşüktür.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap