İş Kıyafeti Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Çalıştığınız yerde iş kıyafetlerini seçmek sizin göreviniz ise göz önünde bulundurmanız gereken çok şey var demektir. Ekibiniz için en uygun kıyafeti seçmek için belirli kriterlere dikkat etmelisiniz.

Çoğu kıyafette olduğu gibi sadece doğru görünmek oldukça önemlidir. Doğru görünmek her zaman kolay olabilen bir durum değildir. Çok farklı seçenek arasında kaybolup gidebilirsiniz. Nereden başlayacağınızı bilmenizi çok önemlidir.

Genel kıyafeti düşünmek zorunda olduğumuz zaman onu giyecekler kişileri de düşünmeniz gerekir. İş kıyafetinin herkese hitap eden çok yönlülüğe sahip bir yapısının olması gerekmektedir.

Profesyonel Görünüm Elde Etmek

Bir iş kıyafeti seçmenin en önemli adımlarından birisi iş ortamında profesyonel bir görünümü tercih etmektir. İmaj her şeydir ve işinizi veya markanızı temsil edebilecek tek tip bir stil seçmek zorundasınız. Müşterilerinizin çalışanları dikkate almasını istiyorsanız profesyonellik ilk göz önünde bulundurmanız gereken kriterdir.

Örneğin bir restoran veya hastane için iş kıyafeti seçecekseniz tercihlerinizi bu doğrultuda yapmanız gerekir. Restoran çalışanları için misafirperverliği ön plana çıkaran iş kıyafetleri seçmeniz gerekir. Benzer şekilde, hastanede kullanılacak iş kıyafetlerinde ise hijyen ve imaj son derece önemlidir.

Profesyonel görünümün esnetilebileceği tek nokta otellerdir. Burada markanızı veya bulunduğunuz bölgeyi gösterecek detaylara yer vermelisiniz. Örneğin, Antalya bölgesinde bir otel çalıştırıyorsanız çalışanların kıyafetlerinde Antalya detayına yer verebilirsiniz. Antalya iş elbiseleri imalatı yapan işinin ehli firmalar genelde bu detaylar konusunda müşterilerini bilgilendirmektedirler.

Doğru Kumaş Seçimi

Öncelikle doğru çalışma ortamı için doğru kumaşı kullanmaya çalışmalısınız. Öğretmen örneğini düşünürseniz arada günlük faaliyetleri göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Bu durumda aşınmaya ve yırtılmaya karşı dayanıklı kumaşların tercih edilmesi gerekir.

Açık havada çalışan bir ekibi yönetiyorsanız daha dayanıklı bir malzeme seçmeniz gerekir. Özellikle inşaat ile bağlantılı olan işlerde hava koşullarına karşı dayanıklı olabilecek iş kıyafetleri tercih edilmektedir. Yumuşak ve dayanıksız olan malzemelerin bu ortamda işe yaraması mümkün değildir. Bunu aklınızda bulundurmalısınız.

Önce Güvenlik

Ekibiniz için iş kıyafeti seçiyorsanız önceliğiniz daima güvenlik önlemi olmalıdır. Seçmiş olduğunuz iş kıyafetlerinin tüm güvenlik standartlarına uygun olduğundan emin olmalısınız. Bu durum her sektör için geçerli olmasa bile güvenliğin son derece önemli olduğunu unutmamalısınız.

Örneğin, aşçılar ve mutfak personelleri için alevlere karşı dayanıklı giysiler seçilmesi daha doğrudur. Benzer şekilde taşımacılık sektöründe çalışanlarda çelik burunlu ayakkabıların tercih edilmesi gerekir. Çalışanların iş kıyafetleri için güvenliği arttırmanın birçok farklı yolu vardır.

Önce Rahatlık

Güvenlikten sonra düşünmeniz gereken ilk durum rahatlıktır. Çalışanların çalışırken kendilerini daima rahat hissetmeleri gerekmektedir. Çalışanlar çok dolaşılan bir işte çalışıyorlarsa dar kıyafetler tercih edilmemelidir. Hareketi kısıtlamak onlar için son derece rahatsız edici olacaktır.

Bir şekilde bir şeylerden ödün vermeniz gerekiyorsa güvenlik ve rahatlık en son ödün vermeniz gereken şey olacaktır. Ödün vermek istiyorsanız stilden ödün vermeyi düşünebilirsiniz. İşlevsellik her zaman stil ve biçimden çok daha önemlidir.

Doğru Renk Seçimi

Çalışanlarınızın üniformaları için daima doğru renkleri ve kumaşları seçmek önemlidir. Marka imajınızı öne çıkaracak yazılara yer verecekseniz kesinlikle dikkat çekici olacak cesur renklere yönelebilirsiniz.

Örneğin, Antalya bölgesinde bir mekan işletiyorsanız bu durumu göz önünde bulundurmanız gerekir. Seçtiğiniz tarzın ve tasarımın bulunduğunuz sektöre mükemmel bir şekilde uyum sağlamasına dikkat etmelisiniz. Bu nedenle Antalya üniforma firmaları arasından seçim yaparken size bu uyumluluk konusunda bilgi verebilecek yerleri tercih etmelisiniz.

İş kıyafetleri veya üniformalarda seçtiğiniz renk sadece sektörünüze değil aynı zamanda genel marka imajınıza uymalıdır. Özellikle belirli renkleri karıştırarak bir seçim yapmak istiyorsanız mükemmel bir orta renk bulmaya çalışmalısınız. Üniformalarınızı belirli için çalışanlar için özelleştirmek isterseniz bu son derece önemlidir.

İşin Maliyeti

Yeni kıyafet almak söz konusu olduğunda satın alım aşaması her zaman önemlidir. Her zaman stilden ödün verebilmeli ancak güvenlik ve işlevsellikten ödün vermemelisiniz. İşletmenizin imajını yansıtacak şık ve modern üniformalar kullanma yoluna gitmelisiniz.

Zaman zaman çalışanlarınızın iş kıyafetlerinin değişmesi gerekiyorsa değişimi gruplara ayrılacak şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Böylece pahalı satın alımlar ve iş maliyetleri karşı karşıya kalmadan değişimleri kolay bir biçimde gerçekleştirebilirsiniz.

Markalaşma

Çalışanların iş kıyafetlerinde şirket logosuna yer vererek pazarlama açısından avantajlı bir adım atabilirsiniz. Logo göğüs cebinde, arkada veya omuz bölgesinin yan kısmında bulunabilecektir. Çalışanlarınızın iş kıyafetlerinde bu alanları kolayca kullanabilecek olduğunuzu unutmamalısınız.

Çalışanlarınızın iş kıyafetlerini planlamak profesyonel yaklaşım elde etmek için harika bir yoldur. Bu sayede çalışanları markanın ve çalışma grubunun bir parçası haline getirerek verimliliği artırmayı başarabilirsiniz. Müşterileriniz çalışanlarınızı her zaman tanıyacaktır.

Bu ipuçlarını göz önünde bulundurarak ekibiniz için en doğru iş kıyafetini kolayca seçebilir ve gerekirse özel tasarım yaptırabilirsiniz. Böylece onların rahat olmalarını ve aynı zamanda mükemmel görünmelerini sağlayarak marka imajını güçlendirebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap