İnternet Sitesi Kurmanın Maliyeti Nedir?

Bir internet sitesi oluşturma fikriniz varsa aklınıza ilk gelecek düşüncelerden birisi bu işinin maliyetinin ne olacağıdır. Gerçekten internet sitesi kurmanın maliyeti nedir? Bu maliyet ne kadar yüksek olabilir veya bütçenizi ne kadar zorlamanız gerekmektedir? Tüm bu soruların cevaplarının ihtiyaçlarınızda gizli olduğunu söylemeliyim, ihtiyaç duyduğunuz internet sitesi ne amaçla kullanılacaksa maliyeti ona göre değişiklik gösterebilmektedir.

blog-acma-danismani

Mail Adresim: timurdemirr@yandex.com

Bir profesyonel gibi internet sitenizi sıfırdan oluşturmak istiyor olabilirsiniz. Bu yazıda bunu nasıl yapabileceğinizi ve size maliyetinin ne kadar olacağını açıklamaya çalışacağım. Baştan belirtmeliyim, masraflarda sabit bir durum yoktur ve genelde fiyat aralıkları kullanılmıştır. Bu nedenle ihtiyaçlarınıza bağlı olarak maliyetleri kendiniz hesaplamalısınız.

Bu yazıda özellikle WordPress örnek verilmiştir çünkü minimum teknik bilgiyle çok fazla işin altına imza atmak istiyorsanız ondan iyisi yoktur. Eğer hiç teknik bilginiz yoksa WordPress yerine hazır site oluşturucu servislerden yararlanmanızı tavsiye ederim.

WordPress'in Yüklenmesi ve Ayarlanması

WordPress'in yüklenmesi ve ayarlanması birkaç adımdan oluşur. Bu adımlar içerisinde iyi bir barındırma hizmeti veren firma bulmak, FTP bağlantısını sağlamak, WordPress'i yüklemek ve sahip olduğunuz alan adıyla bağlantı kurmak gibi adımlar yer alır. İşin iyi tarafı birçok barındırma hizmeti veren firma bu işlemleri sizin için olabildiğince hızlı bir biçimde yapabilir veya bu konuda size yardımcı olabilir.

Barındırma Hizmeti Bedeli: 39 - 179 TL

WordPress sitesinin yer alacağı sunucuyu kullanmanızı sağlayacak barındırma hizmeti 39-179 TL arasında bir bedele sahiptir. Bu rakamları tavsiye ettiğim Netinternet firmasından almaktayım. Başlangıç aşamasında barındırma hizmeti için 39 TL ödemeyi kabul edip ilerleyen zamanlarda bulunduğunuz paketi yükseltmeyi düşünebilirsiniz.

wp-hosting

Netinternet'in sunmuş olduğu WordPress Hosting paketlerini kullanarak hem kurulum işlemini daha basit hale getirebilir hemde olası yüklü masraflardan kaçınabilirsiniz. Olur da sitenizi barındırdığınız 179 TL değerindeki sunucu artık ihtiyaçlarınızı karşılamazsa VPS satın almayı düşünebilirsiniz.

WordPress Hosting Paketleri İçin Tıklayın

Alan Adı Bedeli: 31 - 36 TL

Alan adı sitenizin dış dünyaya açılan kapısı ve aynı zamanda markanıza ait isim olacaktır. Alan adını seçerken dikkat etmeniz gereken belirli unsurlar vardır. Bu yazının konusu olmadığı için bunlardan bahsetmeden geçeceğim. Alan adları sunulan uzantılara göre farklı fiyatlara sahiptir. Örneğin, Netinternet'te yer alan fiyatlara göre .com uzantısı 31 TL, .net ve .org uzantıları 36 TL şeklindedir.

Almak istediğiniz alan adı genellikle bu uzantılara sahip olacağından bunları örnek verdim. Daha farklı uzantıya sahip alan adı almak istiyorsanız daha az veya daha fazla masrafa girmeniz söz konusu olabilir. Fiyat listesinin tamamını gözden geçirmenizi öneririm.

Alan Adı Almak İçin Tıklayın

WordPress Kullanmayı Öğrenme Bedeli: 0 - 200 TL

Sitenizin altyapısında WordPress kullandıysanız yani buradaki adımları takip ettiyseniz WordPress konusunda temel bilgileri hemen öğrenmeye başlayabilirsiniz. Bunun için sayısız adrese ve sayısız kaynağa göz atabilirsiniz. Bulduğunuz kaynakların hepsi işinize yarar bilgiler sunacaktır ama siz bir adım öteye geçip daha profesyonel bilgiler edinmek istiyorsanız bunun için elinize cebinize atmanız gerekebilir.

WordPress kullanmayı öğrenmek için profesyonel eğitim alacaksanız en düşük bedel dahilinde 200 TL gibi bir miktarı gözden çıkartmalısınız. Pek çok adres size profesyonel düzeyde eğitim vermek için oluşturulmuş kurslara sahiptir. Bunlardan herhangi birine dahil olarak WordPress konusunda profesyonel bilgi edinebilirsiniz.

Devam etmeden önce sitenizi ne şekilde kullanmanız gerektiğine tam olarak karar vermelisiniz. Eğer bir ekibiniz varsa ve görev dağılımı yapacaksanız bu işi sizin üstlenmeniz gerekmeyebilir. Fakat tek bir kişi olarak hareket etmek ve gerçekten alanında kapsamlı işlerin altına imza atmak istiyorsanız kesenin ağzını biraz açmanız gerekebilir.

Site Tasarımını Belirlemenin Bedeli: 0 - 3000 TL

Siteniz için bir tasarım sahibi olmanız gerekir. Bu tasarım konusunda seçeneğin epey bol olduğunu belirtmem lazım. Çünkü gerçekten değerlendirebileceğiniz epey fazla alternatif var. Sitenizde ücretsiz bir tema kullanabileceğiniz gibi ücretli bir tema da kullanabilir veya sıfırdan kendinize bir tema yaptırabilirsiniz.

Sitenizde ücretsiz bir tema kullanacaksanız bunun maliyeti yoktur. Temayı indirip yükleyebilir veya doğrudan WordPress paneli üzerinden tema yüklemesi gerçekleştirebilirsiniz. Bu temalarda belirli özellikler olur ve genel olarak kişisel blog yazarları tarafından tercih edilir.

Ücretli temalarda ise durum biraz daha farklıdır. Satın almak istediğiniz temanın fiyatı 1-300 TL arasında değişiklik gösterecektir. Genelde özellik arttıkça temanın fiyatı artış gösterdiği için ihtiyaçlarınız dahilinde olanı tercih etmeniz gerekir ama ideal fiyatlarda bir şeyler bulursanız sizin için çok daha iyi olabilir.

En büyük masrafı ise özel tasarım yaptırmak istediğiniz zaman yaparsanız. Özel bir tasarım yaptırmak istediğinizde cebinizden minimum 3000 TL gibi bir bedel çıkabilir. Tabi bunlar profesyonel tasarımlar için geçerlidir. Yoksa 200-300 TL karşılığında bir tasarımda yaptırabilirsiniz.

Marka Görsel Çalışmalarının Yapılması: 0 - 10000 TL

Site tasarımını belirledikten sonra görsel anlamda her türlü seçeneği elemiş olmayacaksanız. Hala ihtiyaç duyduğunuz pek çok unsur yer almaktadır. Bunların başında logo, özel sayfalardaki görseller, arka plan görseli gibi çeşitli özel çalışmalar gelmektedir. Bunlar için yine belirli bir miktar parayı gözden çıkarabilir veya kendi işinizi kendiniz halledebilirsiniz.

Öncelikle logo konusunda ücretsiz servislerden faydalanabilir veya alanında iyi bir tasarımcıyla anlaşabilirsiniz. Bunun için gözden çıkartmanız gereken seçeneğiniz tasarımcıya göre değişiklik gösterecektir. Özel sayfalarda görsel oluşturmak istiyorsanız bunun için yine bir tasarımcıyla çalışmayı düşünebilirsiniz. Özel arka plan görselleri oluşturmak istiyorsanız benzer yolu takip edebilirsiniz.

Bunları kendiniz ücretsiz olarak halledebilirsiniz ama profesyonel bir çalışma ortaya koymak istiyorsanız kesenin ağzını açmanız gerekebilir. Bu konuda yapacağınız masrafın bir sınırı yoktur. İhtiyacınız neyse ona göre hareket etmek zorundasınız.

Artık siteniz tamamen hazır hale geldi. Yavaş yavaş içeriğini doldurmaya başlayabilirsiniz. Eğer kişisel bir blog açacaksanız masrafları minimumda tutmanız yeterli olacaktır. Profesyonel bir site açacaksanız masrafların milyarlarca olabileceğini bilmelisiniz. Bir kişisel blog açacaksanız olsa bile en azından cebinizden başlangıçta 100-200 TL arasında bir çıkış olacaktır.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap