İngilizce Öğrenmek: Neden Önemlidir?

İngilizce dünya üzerinde kullanılan en önemli dillerden biridir. Kullanımı sadece vatanı sayılabilecek İngiltere veya ABD gibi ülkelerle sınırlı değildir. Pek çok ülkede milyonlarca kişi İngilizce konuşmaktadır. Bu insanlar ikinci dil olarak kendisine İngilizceyi seçmişlerdir.

Bunun en büyük sebebi tarihsel gelişim durumudur. İngiliz İmparatorluğu dünya üzerinde ayak basmadık yer bırakmadığı için kendi dilini her gittiği yere taşımayı başarmıştır. Bugünlerde milyonlarca insan bu dili konuşabildiği için İngilizce dünya dili olarak görülmektedir.

İngilizce Yeni Kariyer Fırsatı Yaratır

İngilizcenin önemli olmasının en büyük sebebi bu dilin yeni kariyer fırsatları sunmasıdır. Bu günlerde iş dünyasında en sık tercih edilen dillerden birisi İngilizce olmakla beraber pek çok firma İngilizce bilmeyi bir zorunluluk olarak görmektedir. Bu nedenle iş ilanlarının ilk dikkat çeken kısımlarından birisi İngilizce bilgisidir.

Bir iş arayışınız varsa, terfi almak istiyorsanız veya diğer profesyonel seçenekleri gözden girmek istiyorsanız İngilizce öğrenmelisiniz. Global pazarda dahi ihtiyacınız olacak olan bu dil sayesinde pek çok kapıyı açabilirsiniz. Bir tercüman olabilir, bir dil öğretmeni olabilir veya bir pazarlamacı olarak global sektörlere açılabilirsiniz.

İngilizce Eğitimini Güçlendirir

İngilizce biliyorsan ve çeşitli sınavlardan geçmeyi başarırsan daha iyi okullarda eğitim görebilirsiniz. Buna hem yerli hem yabancı okullar dahildir. İngilizce bildiğin için yurt dışındaki üniversitelere başvurup kabul edilebilirsiniz. Bu tür bir adım atarsan herhangi bir vize problemi yaşamadan öğrenci vizesi ile dünyanın pek çok yerine ulaşmayı başarabilirsiniz.

Yeni bir eğitim olanağı olarak İngilizce öğrenmek istemiyorsan bile eğitiminden sonra bu dile ihtiyacın olacağını unutmamalısınız. İngilizce testlerine katılarak yabancı dilinizi geliştirebilirsiniz. İngilizceyi geliştirerek iletişim konusunda kendiniz için yeni fırsatların ortaya çıkmasını sağlayabilirsiniz.

İngilizce Global Dildir

İnternet ortamında en sık kullanılan dil İngilizcedir. Bu nedenle iletişimi önemsiyorsanız İngilizce bilmek zorundasınız. Dünyanın başka bir yerindeki insanlarla iletişime geçmek istiyorsanız İngilizce bilgisi size fazlasıyla yardımcı olacaktır.

İngilizce öğrenmeniz durumunda yabancı gazetelerde yer alan haberleri okuyabilirsiniz. İngilizce videoların altına çeşitli yorumlar atabilirsiniz. Yabancı insanların özellikle ünlülerin Twitter üzerinden yaptıkları paylaşımları doğrudan anlayabilirsiniz. Gerekli olması durumunda bir İngilizce forumlarda vakit geçirebilirsiniz.

İngilizce Hayatınızı Değiştirir

İngilizce sayesinde sadece yerli değil yabancı kitapları da okumayı başarabilirsiniz. Filmleri orijinal dilinde izleyebilirsiniz. İngilizce ile kendinizi geliştirme konusunda çok daha farklı fırsatlara sahip olabilirsiniz. Sürekli çevirici araçları kullanmadan her zaman daha akıcı bir biçimde bir şeyler öğrenmeyi sürdürebilirsiniz.

İngilizce hayattan daha fazla keyif almanızı sağlar çünkü hemen hemen pek çok şeye erişim olanağı yakalayabilirsiniz. Film serilerini, kitap serilerini veya oyun serilerini daha yakından takip edebilirsiniz. İngilizce global bir dil olduğu için dünya üzerindeki tüm klasik sanat yapıtlarının bu dile çevrilmesinden faydalanarak boş vakitlerinizi daha iyi değerlendirmeyi başarabilirsiniz.

İngilizce Zekanızı Geliştirir

İngilizce öğrenmeye çalışırken göstereceğiniz çaba beyin fonksiyonlarınızın gelişmesine yardımcı olacaktır. Araştırmalar yeni bir dil öğrenirken beyin yapısında çeşitli değişikliklerin yaşandığını göstermektedir. Hafıza, kapsamlı düşünme ve bunun gibi pek çok konuda kendinizi geliştirmek istiyorsanız İngilizce veya daha farklı bir yabancı dil öğrenmeye çalışabilirsiniz.

İngilizce öğrenirseniz İngilizce kitap okuyabilirsiniz, İngilizce derslere katılabilirsiniz, İngilizce kurslardan faydalanabilirsiniz. Bunların her birisi kendinizi geliştirmenizi ve daha iyi bir birey olmanızı sağlayacaktır. Yeni şeyler öğrenmekten hoşlanan biriyseniz ilk öğrenmeniz gereken İngilizce olmalıdır.

İngilizceyi Eğitimini Önemsemelisiniz

İngilizce öğrenmek istiyorsanız önce kendi başınıza çabalamayı denemelisiniz. Ancak eğitim olmadan başarılı olma olasılığınız düşük olacaktır. Bulunduğunuz ilde veya ilçede yer alan iyi bir İngilizce kursu olup olmadığını öğrenmelisiniz. İngilizce kursları bu dili öğrenmek için değerlendirebileceğiniz özel eğitimlerdir.

İngilizce dilini öğrenmek için bu kurslardan yararlanmayı düşünmeniz gerekmektedir. Örneğin, Bakırköy'e yakınsanız aramanızı Bakırköy İngilizce kursları ile sınırlandırmayı düşünmelisiniz. Bu sınırlandırmalar doğrultusunda ihtiyacınız olacak kursu bulmak için çaba göstermelisiniz. İhtiyaçlarınızı karşılayacak en iyi Bakırköy İngilizce kursu ile tanıştıktan sonra eğitim için hazırlıklarınızı tamamlamalısınız.

İngilizce öğrenmek sizin için bir seçenek değil bir zorunluluk olmalıdır. Bu dil son derece önemlidir. İngilizce dilini önemli kılan gerekçelere yukarıdan ulaşabilirsiniz. Sadece kariyer fırsatları, yeni kültürlerle tanışma ve daha keyifli vakit geçirmenizi sağlayacak seçeneklere erişim dahi bunun için yeterli olabilecektir.

Tekrar özetlemek gerekirse İngilizce aşağıdaki nedenlerden ötürü önemli bir dildir:

  • İngilizce konuşan insanlar daha fazla iş fırsatlarına sahip olurlar. Firmalar işçi alırken her zaman İngilizce konuşan kişilerle çalışmak isterler. Girişimciler başarılı olmak için global pazara açılmak istediklerinde İngilizce onlar için olmazsa olmazlardan biridir.
  • İngilizce bilim ve teknoloji dilidir. İngilizce konuşan kişiler kendilerine bu alanlarda daha fazla yer bulabilirler. Yeni fikirlerle daha kolay tanışıp onların yayılmasını sağlarlar.
  • İngilizce eğitimde son derece önemlidir çünkü en üst düzey noktaya ulaşıp eğitimde zirve yapabilmek için İngilizce bilmek gerekir. İngilizce öğrencilere her türlü bilgiye ve araştırmaya erişim imkanı sunar. Akademik alanlarda yapılan yayınların hemen hemen hepsi İngilizce dilinde yapılmaktadır.
  • İngilizce biliyor olmak seyahat etmeyi kolaylaştırır. İngilizce pek çok kişinin ana dili veya ikinci dili konumundadır. Hangi ülkeye giderseniz gidin mutlaka İngilizce konuşan birisiyle karşılaşabilirsiniz. Özellikle seyahat amacıyla gittiğiniz yerlerde oteller veya pansiyonlar size tüm bilgilerin yer aldığı broşür uzattıklarında bu broşürde İngilizce dili muhakkak yer alacaktır.

İngilizce tüm profesyonel ve kişisel hedefler için önemlidir. İngilizce öğrenmeye yeni başlıyor olabilirsiniz ama asla pes etmemelisiniz. Bu dil her ne kadar öğrenilmesi zor gibi gözükse bile bu zorluğu zamanla aşabilirsiniz. Kendi çabalarınızı belirli kurslar ve eğitimlerle desteklediğiniz sürece hiçbir problem yaşamadan ihtiyaç duyduğunuz düzeyde İngilizce öğrenmeyi başarabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap